aktivita diskusia Remeslá Odstránenie starého náteru na kovoch

Tagged: ,

  • Odstránenie starého náteru na kovoch

    Posted by zavinac on 30. decembra 2015 at 12:35

    Ako obvykle , mám problém s karbidkami. 

    Niektoré domáci pseudokutilovia na účel “zlepšenia” ich vzhľadu a teda aj predajnej ceny, ponatierali rôznymi lakmi.

    Čo radia znalci ako nežiadúce nátery odstrániť?

    Opáliť? – tenký kov môže stmavnúť

    Obrúsiť? – to asi zlezie aj patina a pocínovanie

    Mňa láka ponatierať to opakovane odstraňovačom starých náterov.

    Nejaké rady?

    Varovania? 

    zavinac odpovedal 8 years, 3 months ago 3 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • zavinac

    Member
    30. decembra 2015 at 12:47

    Ešte nejaké úpresnenia: Nátery sú zväčša lakovej povahy (lodný lak alebo niečo pôvodne určené na drevo), prípadne acetónové farby, v jednom prípade aj radiátorová farba

  • harp

    Member
    31. decembra 2015 at 10:16
  • zavinac

    Member
    31. decembra 2015 at 20:47

    Prelúskal.

    Páni špecialisti v iných diskusiách (niektorí) horujú za zachovanie patiny historických artefaktov a to neide do hromady s mechanickým čistením. Opaľovanie detto, to nie je nejaká stará bránička ale lisovaný relatívne tenky ťahokov. ľahko sa príliš zohreje a zmení farbu. 

    Takže urobím chybu keď to ponatieram odstraňovačom náterov a porom zvyšky tej chémie riadne poutieram napríklad papierovými utierkami? 

    Odstraňovanie starých neželaných náterov nie je celkom to isté ako čistenie kovov.

    Z môjho uhla pohľadu je odstránenie starého farbového alebo lakového náteru háklivejšia operácia než obyčajné očistenie. 

    Raz som skúsil takú škaredo omaľovanú lampu dať opieskovať – otryskať a výsledok bol katastrofa, lampa tašla rovno do šrotu, lebo z nej zostal deravý vrak.  Ovšem bez náteru aj hrdze – krásne vypieskovaný vrak.

     

    Á Propos  Všetko najlepšie všetkým Obnovákom v Novom Roku 2016

     

  • docent

    Member
    1. januára 2016 at 11:47

    Zavináč, na odstraňovanie starých alebo neželaných olejových, syntetických alebo nitrocelulózových náterov z kovových predmetov sa používa odstraňovač náterov P 8201. Pred použitím odstraňovača netreba predmety nijako zvlášť upravovať. Odporúčam však pri odstraňovaní viacvrstvových náterov čo najviac farby odstrániť pomocou teplovzdušnej pištole a špachtle, resp. škrabky. Teplota ohrevu nesmie prekročiť 250°C. Odstraňovač náterov  sa nanáša štetcom v silnejšej vrstve tak, aby nestekal. V závislosti od teploty prostredia sa nechá pôsobiť 10 až 15 minút. Pri odstraňovaní viacvrstvových náterov sa doba rozrušovania predlžuje na 2 – 3 hodiny. Odstraňovať nátery na predmetoch vystavených priamemu slnečnému žiareniu a pri teplotách vyšších ako 25°C neodporúčam, pretože dochádza k rýchlemu odparovania rozpúšťadla. Po odstránení náteru sa povrch dobre očistí od zvyšku odstraňovača a odmastí sa riedidlom C 6000. Aj náradie sa čistí riedidlom C 6000. Dbajte na to aby odstraňovač na predmete nezaschol. Pred záverečným konzervovaním odporúčam predmet umyť v horúcej vode s prídavkom saponátu a dobre vysušiť.
    Očistenie predmetu od nečistôt a aj odstránenie, najmä neželaného, náteru patrí medzi konzervátorské úkony, pretože nezasahuje do hmoty ošetrovaného predmetu. Odstráňovanie koróznych splodín by však mal vykonať reštaurátor.

  • zavinac

    Member
    2. januára 2016 at 18:41

    OK Docente, skúsim teda horúcovzdušným kvérom ktorým disponujem, potom možno odstraňovačom náterov, riedidlom C 6000 tiež vládnem. Umyjem, vydrhnem vyrajbem.

    Ďakujem.

    Á propos, prečo nesmie odstraňovač zaschnúť na odstraňovanom povrchu? Nejako by narúšal železo či pocínovanie?

     

  • docent

    Member
    2. januára 2016 at 21:25

    Zavináč, ja by som na takú karbidku vyskúšal najprv odstraňovač. Ale je to na tebe. Odstraňovač náterov by nemal na predmete zaschnúť, pretože doposiaľ nevymysleli odstraňovač zaschnutého odstraňovača náterov. Musel by si ho pekne manuálne oškrabať. Kolega to má odskúšané.

  • zavinac

    Member
    3. januára 2016 at 15:30

    Ďakujem

     

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť