aktivita diskusia Remeslá Odolnost dreva voci vlhkosti – dub, buk, agat, smrek, CS

 • Odolnost dreva voci vlhkosti – dub, buk, agat, smrek, CS

  Posted by only on 27. januára 2013 at 17:33

  Priatelia viete mi poradiť ktorá z drevín dub, buk, agát, smrek, čerevný smrek je najdolnešia vo vlhkom prostredí.

  harp odpovedal 3 years, 4 months ago 5 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
 • 7 odpovede/odpovedí
 • vlcik-tlcik

  Member
  27. januára 2013 at 17:58

  V zásade dub, agát, červený smrek, v podstate aj hustejší smrek. Buk určite nie. Vlhku odolné su aj dreviny rastúce pri vode jelša, vŕba.

  Ale treba aj konkretizovať o aké vlhké prostredie ide.

 • only

  Member
  27. januára 2013 at 18:09

  Chcem ho použiť ako podlahu do exterieru na terasu. Kedže bude nad zemou bude aj vysychať

 • vlcik-tlcik

  Member
  27. januára 2013 at 21:23

  Pre mňa by bol veľmi zaujímavý agát. Alebo agátový, alebo dubový rošt, na to kvalitný, ale naozaj kvalitný smrek, ale iba ak by si mal známych lesníkov, trebárs od BB vyššiesmiley

 • saecula

  Member
  28. januára 2013 at 14:11

  Na terasu je asi najlepšia voľba z bežne dostupných drevín agát ošetrovaný olejom. Na konštrukciu roštu dobre poslúži aj smrek za predpokladu, že palubovka mu tvorí krytie pred dažďom a je odsadený od terénu. Smrekovec sa považuje za najtrvácnejšie rezivo z domácich drevín, ale to hlavne vďaka vysokému obsahu živíc, čo nie je veľmi žiadané na pochôdznych plochách :). Zaujímavá alternatíva môže byť ešte thermowood, bežne v nižšej cenovej hladine ako agát.

 • nabrane

  Member
  3. februára 2013 at 15:19

  Na vonkajšiu exponovanú terasu doporučujem červený smrek alebo agát. Dub nemá rád striedavé vysychanie.

  Buk ani smrek nedoporučujem. Dôležitý detail sú dierky po vrutoch. Výrazne skracujú životnosť dlážky, pretože v nich stojí voda a tá potom ľahšie vsakuje do dreva. Existuje na to elegantné rieśenie. Dosky sa zošróbujú do akoby panelov tak, že vruty sú vedené zospodu. Panely sa potom poukladajú na rošt a držia vlastnou váhou. Pri rošte je vhodné, ak je zhoblovaný tak, aby jeho horná strana nebola vodorovne, ale trochu do strany. Tiež kvôli tomu, aby na ňom nestála voda.

 • harp

  Member
  5. februára 2013 at 12:52

  Ja tiez doporucujem agat a cerveny smrek. Upozornujem ze sirky jednotlivych medzier medzi doskami by mali byt dostatocne na to aby sa v nich neusadzal neporiadok ktory zadrziava vlhkost a nedovoluje prevetravanie.

  Nabrane: rad ta znovu vidim

  rošte je vhodné, ak je zhoblovaný tak, aby jeho horná strana nebola vodorovne, ale trochu do strany. Tiež kvôli tomu, aby na ňom nestála voda.

  Zaujimavy pristup.

 • harp

  Member
  24. februára 2021 at 20:48

  Mam na terase uz takmer 10 rokov dubove forsne na dubovom roste. Jednu cast som rozsiroval minuly rok a vtedy som cas vyrezal. Ubytok dubu bola do 2mm.

  Casto po zime vsak musim vycistit spary ktore su uplne zapucane do seba. V lete su tam zas medzery aj 1,5 cm. Sirka forsni je 22cm a hrubka 20mm.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť