aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Obnova krovu v starej sedliackej štýlovej chalupe na Uhliskách.

 • Obnova krovu v starej sedliackej štýlovej chalupe na Uhliskách.

  Posted by gajo on 4. októbra 2020 at 20:09

  Dobrý deň,

  krov na kamennej chalupe je krivý ako turecký meč, ale tým je krásny. Škridle na ňom potom nesedia a sú pod nimi medzery aj 1-2 cm, cez ktoré fŕka voda, sneh a trpia krokvy a laty. Takto to je už 50-60 rokov, možno viac a treba ho zachrániť. Ako vymeniť krov a zachovať pôvodný ráz stavby ale pritom odstrániť priečne trámy z povale, aby sa dalo podkrovie prípadne zobytniť. Chalúpka je nám malá. Posielam obrázky, keby sa chcel niekto prísť pozrieť, budem rád a odvďačím sa.

  gajo odpovedal 1 year, 3 months ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • miro-carsky

  Member
  24. decembra 2020 at 1:32

  Zdravím vás, odstraňovať priečne trámy by som neodporúčal, lebo zadržiavajú rozťažnú silu krokiev, dajú sa nahradiť ocelovými tiahlami, alebo železobetónovou platňou… ale to by bola škoda. 

  Prečo vám zavadzajú? Medzi ne sa dá naložiť izolácia a na ne (po zahustení) položiť podlaha podkrovia

 • gajo

  Member
  12. apríla 2023 at 23:02

  Úlohu priečnych trámov poznám, prepáčte som už nedúfal, že mi niekto odpovie, ale som rád. Ja neviem či vôbec krokvy ešte vydržia nejaké zatepľovanie a ďalšie zaťaženie obkladmi podkrovia pri zobytnení. Nič sme zatiaľ neurobili, ale urobiť v podkroví 4 postele, s nejakým kúrením by nám veľmi pomohlo. Dokonca aj rozvod vody a odpad máme hore vytiahnutý. Najradšej by som to zhodil, podmuroval vencom a postavil nový krov, ale starý banícky domček s vyrezávanými oknami by nám to nemusel odpustiť.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť