aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Metodika pre nové zábradlia opevnení – mestských či hradných

Tagged: 

  • Metodika pre nové zábradlia opevnení – mestských či hradných

    Posted by vladyka on 7. mája 2016 at 16:43

    Zdravím vospolok,

    nenašiel som tu žiadnu tému ani príspevok – pokiaľ tu však je, prosím o zhovievavosť a ruvítam linku na túto tému – k problematike metodiky pre nové zábradlia na historických stavbách, akými sú hradby a hrady.

     

    Vzhľadom na diametrálne odlišné realizácie za posledné roky, i keď norma pre zábradlia sa nijako nezmenila, mám pocit, že tu je akýsi izolovaný stav individuálneho posudzovania a ešte individuálnejšej realizácie. Viac či menej podarenými.

    A keďže poslednou dobou už nielen mestské opevnenie (Bratislava (tá možno niekedy opäť), no najmä Bardejov či Trnava) ale hlavne opravy ruín hradov a ich sprístupnenie vytvára priestor pre tieto realizácie, je snáď na mieste akási definícia, usmernenie, či metodika.

     

    Viete teda prosím, a ak áno – môžete to aj dať “do pléna”, či existuje jednotná (?) či akákoľvek metodika na stavbu – materiálové, konštrukčné či vizuálne prevedenie – takýchto zábradlí v historickom / pamiatkovom prostredí, pokiaľ majú byť stavby prístupné verejnosti ?

    Či sa už jedná o mestské opevnenie alebo opevnenie hradov, či ich ruín.

     

    Prikladám niekoľko realizácií…

    harp odpovedal 7 years, 11 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • tatar

    Member
    7. mája 2016 at 23:43

    Ale no tak vlaDyka nestraš. Jednotná metodika ? Asi ako na Beckove, napočítal som tam päť typov zábradlia smiley

    Neviem, či to je nutné (a vôbec možné). Niekedy ide o repliku, niekedy o novotvar (aj keď novotvar to je vždy, aj pri replike), je na diskusiu, ako sa s tým vysporiadať. Najautentickejšie zábradlie je paradoxne na novostavbe kasární trenčianskeho hradu. Ale nepáči sa mi, forma akože replika, obsah moderný (o.i. železobetón….), klasické potemkino. Dokonca menej mi vadí spišský industriál (kov), k tomu množstvu betónu, aj keď je to rovnako otrasné. Ale to je môj subjektívny názor, ako hovorím, je to na diskusiu. Už si niekedy zažil na Slovensku vecnú diskusiu o hocičom ? Lebo ja nie.

  • pipo

    Member
    8. mája 2016 at 11:38

    tatar, nestraš… síce “jednotná metodaika” zaváňa dobami nedávno minulými, čo takto “štandard” upravujúci ozábradlenie naších hradieb, ruín a zrúcanín cool

    Ono sa to nezdá, ale téma je to nanajvíš aktuálna a nemyslím si, že ju vyriešia pamiatkoví úradníci. Aby som len nemlátil prázdrnu slamu. O autenticite zábradlí nemôže byť ani reči, pretože tie autentické sa nedochovali alebo na miestach kde sa montujú nikdy neboli. Montujú sa z dôvodu bezpečnosti návštevníkov. Pretože návštevníci chcú vyliezť a lezú všade, zábradlia sa budú montovať aj naďalej. Pokiaľ zatiaľ súhlasíš treba vymyslieť typ špeciálneho hradobno-hradného zábradlia, ktoré by iba minimálne zasahovalo do hmoty stavby, zodpovedalo požiadavkám bezpečnosti, opticky nepôsobilo rušivým dojmom a dalo sa v prípade potreby jednoducho odstrániť. Osobne som proti používaniu betónu a železa, materiálov, ktoré sú síce nenáročné na údržbu, ale na tento účel sú nevhodné. Moja babičky hovorievala “tres faciunt disceptatio”, no či bude vecná nechávala na účastníkoch.

  • vladyka

    Member
    10. mája 2016 at 17:05

    Ale veď nestraším…

    “terminus technicus” nech je akýkoľvek, mňa ešte učili metodikám ;)

    Nech sa to však volá akokoľvek “spoločenský a odborne korektne”, mám pocit, že nič také – nejaký jednotný princíp, forma,…neexistuje.

    Tie mnou pridané zábery sú aktuálna realita. A súhlasím z názorom, že o niečom “pôvodnom” predsa nemôže byť ani reči.

     

    Dnes sú predsa nejaké normy či zásady – aj pre navrhovanie zábradlí, aj pre riešenia v pamiatkovom prostredí. Ale reálne si nie som istý, či to, čo už na niektorých miestach stojí a hlavne čo sa začína dopĺňať – zodpovedá prieniku týchto dvoch “parametrov”.

    Tým, že už nejaký čas prebiehajú obnovy, či záchrany ruín hradov, aj v snahe o ich sprístupnenie, by tomu snáď nejakú optimálnu a bezpečnú konštrukciu snáď zadefinovať (hoci aj na PÚ) mohli. No mám pocit, že sa skôr či neskôr skrz tie rebríky niekomu stať niečo mohlo, a potom už bude neskoro…(sa vyhovárať na niečo historizujúce, pokiaľ nesĺňa platnú normu). Čie nie ?

     

    A ak si spomeniem aj na to zábradlie v Bardejove (na mestskom opevnení), ktoré má dokonca štatút Svetového ultúrneho dedičstva UNESCO, a hlavne vďaka autenticite…tak tá realizácia zábradlia je priam výsmechom niečoho takého. (A pokiaľ viem, tak ho chcú realizova anj na ďalších miestach opevnenia.) Tu je to práve naopak – priam striktne podľa normy, no bez akéhokoľvek estetického riešenia. Paradaoxne – na iných miestach v rámci historického jadra sa pseudohistória priam vytvára. Ale to je iná téma…

     

    …a preto som túto tému nadhodil.

  • pipo

    Member
    12. mája 2016 at 3:25

    Normy pre zábradlia samozrejme sú. Obsahujú však iba všeobecné podmienky, ktoré musia byť dodržané pri navrhovaní zábradlí.

    Normy:

    Čechy ČSN 74 3305 (743305) Ochranná zábradlí

    Slovensko STN 74 3305 (743305) Ochranné zábradlia

  • vladyka

    Member
    12. mája 2016 at 8:59

    [quote=pipo]

    Normy pre zábradlia samozrejme sú. Obsahujú však iba všeobecné podmienky, ktoré musia byť dodržané pri navrhovaní zábradlí.

    Normy:

    Čechy ČSN 74 3305 (743305) Ochranná zábradlí

    Slovensko STN 74 3305 (743305) Ochranné zábradlia

    [/quote]

    Ak je aj na tých niekoľkých príkladoch, na priložených záberoch vidieť – očividne nemusia.

    Takéto zábradlie, ktoré sa tejto normy striktne drží, bolo na bratislavskom opevnení a je iba (niekde) na Strečne a (všade) v Bardejove.

    Všade inde, aj tie staršie kovové, aj tie novšie drevené, sú skôr “vizuálne korektné”, no s tou normou majú spoločnú maximálne ich výšku. Všetko ostatné je mimo. V podstate by nikde nesmeli deti napríklad (aka “s voľným prístupom osôb”).

    …a aj preto som tému založil, či sa niečo dozvieme.

  • pipo

    Member
    14. mája 2016 at 13:28

    vlaDyka uvidíš či sa ešte ozve tatar, pretože aj keď je obnova.sk zameraná práve na ochranu a obnovu stavebných pamiatok, do diskusií sa veľa ľudí nezapája. Ja som sa pridal tiež iba preto, že ma odborné doplnky našich pamätihodností riadne rozčuľujú.

  • harp

    Member
    5. júna 2016 at 11:34

    Jednotna metodika je nezmysel. Aj komisionalny vyber navrhu bude vzdy niekomu vadit. Ale pokial je riadne vyargumentovany je to najlepsie riesenie.

     

    Kazdopadne… Za mna: tradicne riesenie a material pre tu ktoru cast hradu z konkretnej doby..

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť