aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Medzera medzi múrmi .Poradte prosim

  • Medzera medzi múrmi .Poradte prosim

    Posted by starecek on 7. apríla 2010 at 14:22

    dobry den
    Rad by som vas poprosit o radu.Opravujeme viac ako 100 rokov stary kamenny dom s hlinenou omietkou.Je to jednoduchy dom ktory kedysi davno sluzil ako hospodarska budova (4 miestnosti a kazda ma zvlast vchod)Ideme zhadzovat vnutorne omietky nahadzovat pletivo a novu omietku.Ked sme robili 1. izbu zistil som ,ze vonkajsi obvodovy mur nie je nijako previazany ( aspon to nebolo vidiet ) s vnutornymi stenami a je tam medzera cca 5 – 12 cm.Tato medzara je vyraznejsia v strede spodneho mura ktory vyzera ako keby klesol a zaroven sa trochu odsunul nizsie smerom od zbytku domu.Prave v tomto mieste sa nam uz davnejsie poskodila stracha a roztiahla nam vonkajsie mury.Strechu mame uz zrekonsturovanu asi 6 rokov a mury s novou omietkou su bez prasklin.Teraz chceme vymenit vnutornu omietku v ostatnych miestnostiach.A otazka je.Pokusit sa to vyplnit silnou cementovou maltou,alebo som pocul o nejakych chemickych kotvach ktorymi by som to skusil zafixovat .Mury su hrube asi 60 cm.Za navrhy vam vopred dakujem.

    gabriela8083 odpovedal 8 years, 6 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    11. apríla 2010 at 20:52

    Predpokladám, že prízemný kamenný dom s hlinenou omietkou nebude mať ani murivo spájané ničím iným ako len hlinenou maltou. Ale aj keby tam bola vápenná malta, ani tá by nebola dokázala zabrániť otvoreniu trhliny pôsobením – v tomto prípade – “vyššej sily”, teda poruchy strešnej konštrukcie nad murovanou časťou domu. A je úplne jedno, či by boli murivá obvodovej a vnútornej steny previazané alebo nie.

    Ak trhlinu vyplníte “silnou cementovou maltou” alebo steny cez trhlinu spojíte akýmikoľvek “chemickými kotvami”, dosiahnete tým len to, že k sebe zlepíte priamo dotknuté kamene. Ak by odkláňanie obvodovej steny pokračovalo, odrhne sa to tesne vedľa, z opačnej strany tých zlepených kameňov.

    V prvom rade treba zastaviť pohyb múrov, ale to ste už asi urobili. Potom treba trhlinu-dutinu vyplniť. Úplne zbytočné sú nejaké novodobé supermateriály; postačí to isté, z čoho sú múry postavené. Trhlinu treba z povrchu otvoriť, vyčistiť od uvoľneného materiálu, zľahka vystriekať/pokropiť vodou, hádzať/natláčať/injektovať do nej postupne – ale čo najhlbšie – maltu (hlinenú alebo vápennú), do nej zatláčať primerane veľké kúsky kameňa alebo úlomky tehly a takto ju postupne od podlahy po strop a od hĺbky k povrchu celkom vyplniť. A je.

    Nedá mi však nespýtať sa: Prečo idete zhadzovať vnútorné omietky a nahrádzať ich novými na pletive (ak tam neboli napr. maštale)? Na tých obrázkoch vyzerajú O.K. Načo ste si kupovali starý dom, keď chcete, aby vyzeral ako nový? Na novostavbe by ste takéto problémy nemali. (Dnes sa mi vôbec nechce byť zhovievavý…)

  • steve

    Member
    12. apríla 2010 at 12:27

    Úplne súhlasím s Palom, je potrebné odhaliť dôvod praskliny (posun základov, prevalená strecha, podmočenie) odstrániť ho a potom klasicky opraviť. Ak sto rokov omietky držia načo ich dať dolu. Praskliny a šrámy na hlinenej omietke sa opravujú oveľa ľahšie než na vápennej. Možno by som odstránil hrubú vrstvu “malovky”. Postačí dobrá špachtla a niekedy pomôže rozpašovač s vodou.

  • starecek

    Member
    12. apríla 2010 at 13:47

    V kazdom pripade diky za radu Palo.Uz som si hovoril ze nikto nezareaguje a nejako tu medzeru medzi murmi vyplnim po svojom ,ale na tvoju radu pouzijem vapennu maltu.A odpoviem aj na tvoju otazku,alebo dotaz.
    Dom nam ostal po starej mame,takze ziadne kupovanie a urcite nechceme aby ten dom vyzeral ako novy – to je to posledne co by sme chceli.Je to najstarsi dom v dedine (v podstate povodnom stave len s nutnymi opravami ), ktory je udrziavany a teraz z casti obyvany ako chalupa.Je dokonca odfoteny na pohladnici obce.
    A co sa tyka tych omietok mozno sa ti zdali podla fotiek OK,ale opak je pravdou.Kedze 2 miestnosti sa pouzivali dlhe roky len ako skladisko ci komora su cele obite a po zateceni z casti poopadavane.Veru keby som ich nemusel menit tak sa ich ani nechytim.Vonkajsie omietky boli na tom podobne.Na jednej casti kde nebola omietka nam vypadla aj vacsia plocha muru, ktory dazd uvolnil.No nejako som sa rozpisal,takze stacilo.

  • palo

    Member
    12. apríla 2010 at 14:32

    No – aj keď už odbočujem od témy tejto diskusie – zaujímali by ma fotky na porovnanie stavu a vzhľadu omietok pred a po.

    Váš dom asi nie je národnou kultúrnou pamiatkou, ale asi je považovaný za pamätihodnosť obce (a mohol by byť za ňu aj formálne vyhlásený). Ale tak či tak, podľa toho, čo píšeš, je to pre teba / tvoju rodinu rodinná pamiatka, starožitnosť. Žiadneho milovníka starožitností by (hádam) nenapadlo dávať na ne nejaké moderné povrchové úpravy – napríklad na starožitné kreslá moderné čalúnenie. Ale u architektúry akoby to bolo (ešte stále) normálne…

  • gabriela8083

    Member
    30. marca 2016 at 23:28

    Super, konečne som sa niekde dočítala, ako spraviť veľké trhliny domu odspodu až po vrch a to bez použitia vypenenia. Aj keď naša stará hospodárska budova nie je vyhlásená za pamiatku, rada by som všetko spravila po starom. Proste milujem staré veci. 

    Problém bude aj ako zakryť roztvorenú strechu, odchlípenú od štítu. A tiež nadoblúkové , nad dverami trhliny, tam by bolo treba zrejme aj odľahčiť stropné trámy, aby celá váha nepadala na dvere.

    Tešila som sa, že som konečne niečo raz vyhrala a  dostanem pripravovanú publikáciu ako obnovovať staré domy, ale zrejme na to neboli peniaze, takže som nič nedostala. Ešteže sa tu dá niekedy niečomu priučiť.

     Ďakujem.

     

  • gabriela8083

    Member
    30. marca 2016 at 23:40

    takto to vyzerá

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť