aktivita diskusia Remeslá Manufaktúry

 • Manufaktúry

  Posted by harp on 15. februára 2012 at 11:10

  Dnes na Rádiu Slovensko o 22.17 h Nočná pyramída s Radom Ragačom o mapovaní prvých manufaktúr.
  http://www.rozhlas.sk/radio-slovensko/tip-dna/Nocna-pyramida—Mapovanie-prvych-manufaktur?l=2&i=30160&p=1

  //////////////

  Nočná pyramída – Mapovanie prvých manufaktúr

  Aké boli prvé manufaktúry na našom území? Čo sa v týchto veľkých dielňach vyrábalo? Kedy u nás využili prvý parný stroj a aké boli začiatky priemyselnej výroby na Slovensku? O týchto otázkach budeme dnes večer diskutovať so šéfom Slovenského národného archívu Radoslavom Ragačom, ktorý získal ocenenie „Najkrajšia kniha Záhoria za publikáciu s názvom: „Zlatý vek cisárskej rezidencie v Holíči, v období Františka Štefana Lotrinského“. Okrem iného v nej zaznamenáva tiež preslávenú keramickú manufaktúru na výrobu Holíčskej fajansy, ktorá putovala aj na cisársky dvor Rakúskej monarchie.

  //////////////

  dorotka odpovedal 11 years, 4 months ago 6 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
 • 10 odpovede/odpovedí
 • harp

  Member
  15. februára 2012 at 11:44

  Prehlad temy na Obnova.sk: 

  http://www.obnova.sk/stitky/manufaktura

 • vlcik-tlcik

  Member
  3. marca 2013 at 5:09

  Minimanufaktúra.

  Až keď naozaj držíte v rukách ručne vyrobenú knihu, cítite, aký je to rozdiel oproti knihám vyrobeným strojovo. Miesto, kde vznikajú, nájdete aj v Žiline. Knihársku dielňu tu viac ako dvadsať rokov vedie Lida Mlichová.

  Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/6719294/kralovne-medzi-knihami.html#ixzz2MRljoN8L

 • pipo

  Member
  4. marca 2013 at 2:51

  Pod pyramidou

  “Nastala chyba, ospravedlňujeme sa!

  Požadovaná stránka neexistuje.

  Neviem co si harp predstavuje pod manufakturou, ale myslim, ze knihtlaciaren nie je prave tym pravym orechovym medzi manufakturami. Rovnako ako einfrau manufacturae pani Lidy Mlichovej kde je vsetko okrem masy robotnikov, dopytu a sirokeho trhu.

 • vlcik-tlcik

  Member
  4. marca 2013 at 4:40

  Samozrejme, že máš pravdu Pipo, bol som si vedomý tohto nedostatku, iba som vždy doslova unesený, ak sa niečo dnes vyrába ručne a z núdze som to strčil sem.

  Už len výrok minimanufaktúra, niečo ako “trpaslík – videl som väčšieho”.

 • harp

  Member
  4. marca 2013 at 6:45

  SRO menil web stranky. Preto odkaz nefunguje.

  Ja mam naopak pocit ze aj organizovana viacstupnova vyroba knih – tlaciaren, moze byt manufakturou. Ale necham sa poucit.

 • vlcik-tlcik

  Member
  4. marca 2013 at 7:50

  Ja som sa zasa nechcel naťahovať zrovna s Pipom, podľa mňa má slovo manufaktúra viac významov a nedá sa vtlačiť iba do jednej, povedzme tejto definície, aj keď zrejme prapôvodnej

  http://sk.wikipedia.org/wiki/Manufakt%C3%BAra

  Aj slovníky uvádzajú, napr. Otvorený slovník cudzích slov
  manufaktúra

  remeselnícka dielňa; podnik s manuálnou – ručnou – výrobou

  manufaktura (čerpané z českého slovníka*)

  řemeslnická dílna; typ výrobního podniku založený na ruční řemeslné technice a na dělbě práce

  manu facere, čo v preklade znamená „pracovať rukami“

  manu – manuálne – ručná práca

  môže byť aj factory – veľká továreň, ale aj dielňa

  Takže Harp súhlas, prečo nie.

 • antik

  Member
  4. marca 2013 at 11:25

  Keď už máme ten Marec, nebolo by zlé povenovať sa nejakej knižnej téme.

 • dorotka

  Member
  4. marca 2013 at 22:44

  V našom jazyku je dosť slov, ktoré sme aktívne prestali používať a sami si tu slovenčinu okliešťujeme a slovnú zásobu ochudobňujeme. Takým je aj manufaktúra, ktorú spájame len s historickým obdobím a nie s jej obsahom. Sama mám problémy toto pôvabné slovko nahradiť tvrdými výrazmi ako malovýroba, dielenská výroba. Keďže manufaktŕa je medzistupeň medzi remeselnou /..níckou/ dielňou a továrňou, je stále možné v tomto zmysle jej upotrebenie vo vhodnom kontexte.Si myslím ja.

 • bobrik

  Member
  5. marca 2013 at 11:29

  Môj dedo mal šmikňu a nikdy o nej nehovoril ako o “kováčni”. Šiel do šmikne a nie dielne. Mal tovariša, dvoch učňov a vyrábal zvláštne podkovy aj na kšeft, ale pochybujem, že by sa jeho činnosť dala označiť slovom manufaktúra. Jak píše dorotka ochudobňujeme si jazyk, ale aj preto že sa vytráca význam slov.

 • dorotka

  Member
  5. marca 2013 at 23:10

  Taká bleskovka o manufaktúrach, najmä u nás.
  MANUFAKTÚRA je prechodná výrobná forma medzi  remeslom a továrenským priemyslom, založená na deľbe práce a sústredení väščieho počtu pracovníkov do jedného podniku. Manufaktúrna výroba priniesla zvýšenie produktivity, zintenzívnenie práce a zdokonalenie pracovných postupov.
  Manufaktúry vznikali v západnej Európe už v 16.storočí, koncom tohto storočia mali manufaktúrny charakter niektoré uhorské podniky, najmä v odvetví  železiarskom, papierrníckom a sklárskom.
  Po roku 1650 na našom území vznikla  manufaktúra v  Hubiciach, po roku 1710 to boli Malacky, B.B.,toto obdobie, trvajúce do roku 1765 je založené na práci zahraničných odborníkov /vlastné dielne, vlastné nástroje/, vyrábali necechový tovar.
  Obdobie 1765-84 boli manufaktúry pod ochranoiu Márie Terézie, zakladali sa predovšetkám textilné manufaktúry /ochrana pred cechmi patentom MT/ – Halič, Teplička n.Váhom, Bernolákovo.
  Medzi 1784-1790 je oživenie starých manufaktúr, vznik nových a rast podnikateľských aktivít
  Obdobie 1790-1825 je charakteristické pozvoľným rastom priemyslu a jeho podpory štátom, bolo potrebné odstrániť skostnatelé cechové obmedzenia.
  Mnoho manufaktúr fungovalo na princípe spolupráce s domácimi výrobcami, najmä hrnčiarske dielne v Gemeri /napr. Pondelok, Muráň, /, na vých. Slovensku /Košice,SpNV, Rožňava, Prešov, Kezmarok /.
  Manufaktˇury boli i liehovarnícke /BA, Marcelová, Veľké Zálužie, Krížna Ves, SnV, Betliar, Palárikovo, halič, Boleráz, Lefantovce, Humenné, atď/. Významné a stále nedocenené boli manufaktúry na fajky, norimberský tovar, koče, voskárske výrobky,klob=ky a  modistvá, rukavičkárne a iný kožiarsky tovar.
  Doposiaľ je materiál historickej a archívnej povahy k manufaktúram  nedostatočne spracovaný a nejaké tie desaťročia úplne na okraji záujmu.
  Zväčža i  budovy, v ktorých pracovali manufaktúry, sú ziaľ  po smrti. Ani nestihli prejsť pitevňou.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť