aktivita diskusia ĽanovéFarby.sk Ľanové farby na omietku

 • Ľanové farby na omietku

  Posted by ad1 on 14. júna 2021 at 15:30

  Dobrý den přeji,
  a na základě včerejšího telefonátu mi dovolte zaslat i touto cestou dotaz, zda je možné Vámi nabízené barvy Ottoson použít k nátěru hliněných výplní hrázdění a vápenné omítky přístavku.
  V příloze si dovolím zaslat fotografie objektu, který bychm rádi v letošním roce natřeli. Zejména pak právě zmiňované zděné části a veškeré konstrukční dřevo.
  Snaha použití těchto barev i na hliněné výplně a zděné části novodobého přístavku je vedena s cílem zamezení vnikání atmosférických srážek do zděných konstrukcí s hliněnými či vápennými omítkami, a zároveň zajištění maximální paropropustnosti konstrukcí…

  ad1 odpovedal 3 years, 1 month ago 1 Člen · 1 Odpoveď
 • 1 Odpoveď
 • ad1

  Member
  14. júna 2021 at 15:31

  Dobry den prajem,

  lanove farby sa casto pouzivali na fasady v mestskom prostredi v 18. a 19. storoci. pH vapennej omietky ale musi byt neutralne (pH 7), s hlinenou omietkou nie je problem.

  Posielam link na blog vyrobcu a nizsie preklad. Vydatnost lanovych farieb pri nátere na drevo je okolo 15 m2 / liter. Pri omietkach, kedze su savejsie to bude menej. Zistujem u vyrobcu.

  https://ottossonfarg.com/en/linseed-oil-paint-on-exterior-plaster-stucco/

  Ľanová farba na omietke má dlhoročnú tradíciu a často sa používala na fasády v mestskom prostredí v 18. a 19. storočí. Ľanová farba sa považovala za trvanlivejšiu ako vápenné farby a mala tiež vyšší status, pretože bola drahšia. Medzi natieraním na omietku a drevo je malý rozdiel a pracovná metóda je v zásade rovnaká. Je potrebné pamätať na jeden dôležitý rozdiel, že drevo má vždy neutrálne pH 7, zatiaľ čo čerstvo omietnutý povrch je zásaditý a má vysoké pH.

  Omietkové zmesi môžu obsahovať rôzne podiely vápna a cementu, ale vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je obsah cementu, tým rýchlejšia je doba vytvrdzovania. Po vytvrdnutí omietky (karbonatáciou) alkalická hodnota pH postupne klesá; asi po troch mesiacoch má povrch omietky neutrálne pH 7.

  Ľanový olej a ľanová farba sa musia vždy používať na podklad s neutrálnym pH, aby sa zabránilo rozkladu farby. Preto by ste mali pred natieraním na čerstvo omietnutý povrch vždy počkať najmenej tri mesiace. Je ťažké merať pH povrchu omietky, pretože hodnoty pH sa musia merať v kvapalnom roztoku. Natieranie na starú omietku nie je žiadny problém.

  Trojvrstvové natieranie na novú omietku

  Omietka musí mať neutrálnu hodnotu pH (pH 7), aby mohla byť natretá ľanovým náterom. Nová omietka pred natieraním musí tri mesiace zrieť.

  1. Aplikácia základného náteru / 1. vrstvy

  Zmiešajte svoj vlastný základný náter takto:

  40% ľanovej farby, 30% surového ľanového oleja, 30% živicového terpentínu

  Tento základný náter nanášajte rovnomerne a kvalitne na povrch. Čas schnutia sa líši v závislosti od počasia. Rátajte 3 – 4 dni v horúcom a suchom počasí. Keď po natretej ploche prejdete rukou, povrch by mal byť suchý a trochu drsný.

  Živicový terpentín pozostáva z destilovanej živice z rôznych ihličnanov a v prírode sa rozkladá. Obsahuje terpény, ktoré sú hlavnou zložkou prírodných éterických olejov. Živicový terpentín by sa nemal zamieňať s bielymi riedidlami, čo sú ropné produkty. (Ďalšie informácie o rizikách nájdete v našej karte bezpečnostných údajov).

  Alternatívny základný náter, bez živicového terpentínu:

  Zmiešajte svoj vlastný základný náter takto:

  50% ľanovej farby, 50% surového ľanového oleja. Doba schnutia: aspoň 4 – 5 dní

  2. Medzivrstva / 2. vrstva

  Natierajte neriedenou farbou. Ak sa zdá, že farba je ťažko rozotierateľná na drsnom povrchu, môžete farbu zriediť 10% živicového terpentínu. Povrch nechajte schnúť aspoň 2 – 3 dni.

  3. Záverečná vrstva

  Dokončite neriedenou farbou.

  Natieranie ľanovou farbou Ottosson White Plaster

  Táto farba je biela ľanová farba špeciálne navrhnutá pre omietnuté povrchy. Je určená na pH neutrálnu omietku alebo na predtým natretú omietku. Farba obsahuje živicový terpentín a nemala by sa riediť. Natierajte štetcom alebo valčekom dve tenké rovnomerné vrstvy. Farba zaschne do pololeskla.

  Vydatnost farby na omietku – Jemná omietka 10-13 m2, Hrubá omietka 6-10 m2 /liter

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť