aktivita diskusia Pamiatky Krupina

Tagged: 

  • uskalienka

    Member
    8. novembra 2010 at 8:37

    Turisti v Krupine nájdu odpočinok pri Tureckých studniach
    Nadácia Ekopolis podporila projekt členov Informačného centra mladých sumou 1600 eur, za ktoré vyčistili a upravili lokalitu Štrampľoch – Turecké studne na odpočinkové miesto.

    BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Historickú lokalitu Štrampľoch – Turecké studne sa podarilo upraviť a sprístupniť pre domácich i turistov v Krupine, v blízkosti centra. Za projektom revitalizácie spomínanej lokality stojí Informačné centrum mladých (ICM), ktoré na tento účel dostalo podporu 1600 eur z grantového programu Zelené oázy 2010. Program vyhlásila Nadácia Ekopolis, so spoločnosťou Slovnaft a.s. Odpočinkové miesto otvorili tento týždeň.

    Zaujímavý skalný útvar nazývaný Turecké studne členovia ICM vyčistili a upravili. Zo zaliatej skalnej izby ručne vyťahali vodu, kal, komunálny odpad, osadili lavičky, stôl a informačnú tabuľu. Ďalej vysadili zeleň a od centra mesta až po historickú lokalitu vyznačili prístupový chodník. “Projekt revitalizácie lokality Turecké studne mal zaujímavý vývoj. Na spolupráci s Informačným centrom mladých sa postupne dohodli Mestský úrad v Krupine, Klub slovenských turistov a viacero nadšených dobrovoľníkov. Bez spoločného postupu všetkých zainteresovaných by sa tento projekt náročný na manuálnu prácu len ťažko podarilo zrealizovať. Práve podpora spolupráce na lokálnej úrovni je jedným z hlavných cieľov programu Zelené oázy,“ uviedol programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

    Cieľom programu Zelené oázy je podporiť vytváranie, obnovu a trvalú starostlivosť o environmentálne hodnotné územia v mestách a obciach, ktoré slúžia verejnosti a prispievajú k ochrane prírody a trvalej udržateľnosti. Do uzávierky tohtoročného, 4. ročníka environmentálneho programu prišlo 316 projektov. Spomedzi nich postúpilo do druhého kola 109 najzaujímavejších. Najpočetnejšími boli žiadosti od základných a stredných škôl, ktoré sa snažia o zveľadenie školských areálov a projekty od obecných úradov zamerané na oživenie obecnej zelene. Podporu získalo 21 najlepších, v celkovej hodnote 56-tisíc eur.

  • palo

    Member
    19. novembra 2010 at 15:04

    Raritou lomu je kamenná izba vytesaná do skalného útvaru. Jej vznik a účel je však stále zahalený tajomstvom.

    Zo zaliatej skalnej izby ručne vyťahali vodu, kal, komunálny odpad, osadili lavičky, stôl a informačnú tabuľu. Vysadili tiež zeleň a od centra mesta až po historickú lokalitu vyznačili prístupový chodník. S prácami však ešte neskončili. „Z kamennej izby sme odčerpali vodu, no natiekla tam znova. Strop budeme musieť niečím prekryť a zvonku urobiť odkvap, ktorý by vodu odvádzal iným smerom,” dodala Hašková.

    Izba je od úrovne zeme hlboká takmer dva metre. „Keď sme z nej vyberali íl, stále sme sa nedostali na dno. Podľa niektorých krupinských pamätníkov je podlažie tiež kamenné a kameň je aj pod terénom pred skalou, na ktorom stojíme. Zem je tu vysoká možno ešte pol metra.”
    Čítajte viac, pozrite si fotografiu a videoreportáž v článku Ľubice Mojžišovej zo 14. 11. 2010 na sme.sk.

  • rado-z-mt

    Member
    19. novembra 2010 at 22:54

    No…a ja som si doteraz myslel, že jediné skalné obydlia na našom malom Slovenskom území sú len v Brhlovciach 8O :lol: :wink: . Každopádne zaujímavé miestečko a istotne to popri túlaniu sa po hradoch okolo Krupiny stojí za to tiež navštíviť. Ozaj, vie niekto presnú lokalizáciu? V príspevku sa to nespomína. Ako ďaleko od mesta to je a kde presne? Ďakujem

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť