aktivita diskusia Pamiatky Kopčany Kostol sv. Margity Antiochijskej

 • Kopčany Kostol sv. Margity Antiochijskej

  Posted by palo on 28. decembra 2013 at 11:58

  [quote]Přípravy na zapsání Mikulčicko-kopčanského areálu do Seznamu světového dědictví UNESCO úspěšně pokračují. V souladu s mezinárodními Pravidly pro provádění Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví se ve dnech 10. až 12. září 2013 uskutečnila hodnotící mise mezinárodní nevládní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a historická sídla) do Mikulčic.

  Po návštěvě Jihomoravského kraje a Slovanského hradiště v Mikulčicích, kde bylo těžiště jednání, se mise odebrala na Slovensko k posouzení území kostela sv. Margity Antiochijské v Kopčanech.

  [/quote]

  Z článku Denisy Kapitančikovej Hodnotící mise ICOMOS posuzovala nominaci Mikulčicko-kopčanského areálu na seznam UNESCO z 13. 9. 2013 na regiony24.cz.

  matopato odpovedal 10 years ago 7 Členovia · 14 odpovede/odpovedí
 • 14 odpovede/odpovedí
 • orgon

  Member
  6. januára 2014 at 22:45

  treba spomenúť že najnovšie výsledky dendrochronologickej analýzy datujú drevo najdené v múre kostola, ktoré bolo použité pri jeho stavbe, do roku 951, čo je pomerne udivujúce zistenie !!!

 • vlcik-tlcik

  Member
  6. januára 2014 at 23:45

  S jednoznačnými vyhláseniami by som bol ešte opatrný. Namiesto predložky do, by mala byť podľa mňa predložka po.

 • orgon

  Member
  7. januára 2014 at 9:17

  Samozrejme. Jednoznačné vyhlásenia iste nie sú na mieste. ALe je dobré o tom vedieť. Článok je tu, na strane  151 a nasl. :  

   

     http://www.chtf.stuba.sk/kpaf/files/ZbornikCSTI_8K2.pdf

 • naj

  Member
  7. januára 2014 at 10:48

  Orgon, veľmi dobrý zborník, mám čo čítať najbližšie dni.  Ten posledný tam článok som hneď zhltol, lebo mám “zbierku”  7 historických hoblíkov. 

 • harp

  Member
  7. januára 2014 at 17:02

  Bonus pre vas… Ako vyzeral interier koncom leta.

 • kato

  Member
  7. januára 2014 at 23:31

  Chcela by som vedieť, či mi viete niekto pradiť kam sa mám obrátiť keď chcem isť do vnútra?

 • harp

  Member
  8. januára 2014 at 8:49

  Momentalne tam prebiehaju stavebne, restauratorske a umelecko-remeselne prace a nie je to mozne. V buducom roku zacnu dalsie prace. Takze popri tom ako tam bude niekto robit. Inak cielenie nie.

 • kato

  Member
  8. januára 2014 at 14:10

  okey, totiž robim si ba fb takú stránku- historické informácie o pamiatkach s vyzdvihnutim  umeleckych kvalit a rada by som si nafotila aj tento kostolik, je to totiž nadherná stavba…

   

  som totiž absolventka dejin a teorie umenia a laka ma pamiatková starostlivosť len teda dostat pracu bude asi narocne…

 • orgon

  Member
  8. januára 2014 at 14:16

  Môžeš nám prezradiť, ako má vyzerať interiét kostolíka po ukončení týchto prác? A bude prístupný verejnosti? A ako to vyzerá s plánovaným mostovým spojením kostolíka s hradiskom v Mikulčiciach?

 • harp

  Member
  9. januára 2014 at 11:39

  Kato a preco to nerobis na Obnova.sk? :)

 • kato

  Member
  9. januára 2014 at 13:53

  Hmmm dobrý nápad, neviem no, ale zvážim to :) a ide mi aj o propagáciu pre ľudí čo sa tomu nevyznajú, že ozaj na Slovensku máme cenné pamiatky… a k tomu je sociálna sieť ako r.ť na šebeľ :) Spraviť to na obnove neviem, neviem asi sa bojím kritiky i ke´d tá ma posúva vpred.. pouvažujem.

   

   

 • orgon

  Member
  9. januára 2014 at 13:59

  harp, a na tú moju otázku nevieš odpoveď?

 • kato

  Member
  9. januára 2014 at 14:33

  Dobrý nápad, ani neviem chcem pomocť zvýšiť povedomie o slovenských pamiatkach na verejnosti a k tomu sedí sociálna sieť. Taktiež by som pri hĺadaní si práce neodmietla ani cestovkou pre turistov zo Slovenska i Čiech.

   

  inak odkaz na stránku je tuto: https://www.facebook.com/slovenske.pamiatky

  Nápad na blog je zaujímavý a začínam nad tým uvažovať, lentrošku sa bojím kritiky. :))

 • matopato

  Member
  10. februára 2014 at 20:20

  datovanie do doby po roku 951 nie je až také udivujúce.

  toto dendrodatovanie bolo známe už pre pár rokmi a overilo sa pozitívne aj astronomickým datovaním podľa východu slnka v osi kostola na deň sv. margity antiochijskej k roku 951.

  autori výskumu ďalej zistili, že kostol svojimi základmi predsa len porušuje dva veľkomoravské hroby, dosiaľ to však nepublikovali, nevedno prečo…

  takže nie je to tak, že cintorín vznikol pri kostole, ale je pravda, že kostol vznikol na už existujúcom pohrebisku.

  aj predmety hlavne šperky z najstarších hrobov hodnotia autori ako síce velkomoravskej proveniencie ale záverečnej fázy produkcie, čiže z 1. polky 10. storočia.

  navyše, najzaujímavejší stavebný detail – tie trojuholníkové klenáky – sa takmer vôbec nevyskytujú pred polovicou 10. storočia (sú známe len 3 lokality z 8. až 9.storočia), ale od druhej polky 10. storočia sa vyskytujú dosť hojne, najviac v 11. a 12. storočí.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť