aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Konzervovanie/oprava drevenice – interiér.

  • Konzervovanie/oprava drevenice – interiér.

    Posted by gaso on 12. apríla 2007 at 0:46

    Amatérsky, súkromne sa “prehŕňam” v starinách už pár desiatok rokov. Čim som starší a čim viac vnímam tieto diskusie, tým viac si uvedomujem škody, ktoré som na “národných kultúrnych pamiatkach” napáchal.
    Ale k veci: V rámci sedliackej usadlosti na samote mám aj malú dreveničku. Jediná izbička je po stenách pokrytá “omietkou” prichytenou rovnobežnými priklincovanými prútmi. Tie prúty sú celistvé, ale omietka mi miestami vypadala. Je to hlina nejakého druhu, po zaschnutí vybielená vápnom. Prirodzene ju nechcem nahradiť vápennou omietkou. Ako a z čoho namiešať takúto hlinu, aby sa spojila s pôvodnou hlinou a držala medzi (asi lieskovými) prútmi a po vyschnutí a natretí vrchným náterom vyzerala aj hrboľatosťou a drsnosťou jednotne?

    Ďakujem za radu

    harp odpovedal 17 years ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • miro-carsky

    Member
    12. apríla 2007 at 9:56

    Ahoj, Gaso, tvoj umysel je naozaj chvalyhodny. JA posluzim vedomostami co mam, nie je to bohvieco, ale aspon daco.
    Hlina by mala byt mastna, ilovita, z nejakeho miestneho zdroja najlepsie – nech poradia domaci. Miesa sa s plevami, ci so slamou. Aby sa napojila na staru, musis tu staru a aj stenu dobre navlhcit a aby si mal pekny hladky hrbolaty povrch, pretiera sa nanesena hlina mokrym stetcom. Po par dnoch treba zamazat praskliny a potom znova. Schnut by to nemalo moc rychlo, netreba kurit a treba vetrat. Niekedy sa hlina miesa aj s pieskom, aby mala mensiu zmrstivost, teda aby nevznikali take praskliny.
    Nech sa dari.

  • harp

    Member
    14. apríla 2007 at 14:33

    Len doplním, že na nanášanie hliny by si kľudne mohol použiť ruky :) Hlina by fakt nemala byť príliš mastná ani príliš sypká. Ako sme tu už s “palom” niekde určite písali treba si urobiť skúšku:

    Z hliny vytvaruješ malú guľku (r=ca:4cm) a hodíš ju na podlahu z výšky 1m. Ak sa rozpľasne je hlina príliš mäkká ak sa rozsype zas príliš piesčitá. V teste sa dá isť aj ďalej ak zostane guľka celistvá a stlačí sa do polovice nemali by sa na jej povrchu vytvoriť výrazne praskliny nesmerujúce do jadra. To je však ideálna hmota a taká sa hľadá ťažko. Pracujte vždy s lokálnym materiálom.

    Čo sa týka natierania prasklín taktiež použite zarastené náradie v podobe rúk :) Je to veľmi príjemné.

    Na záver prosím ospravedlnte prípadné chyby v texte snažím sa odstrániť môj problém s písaním bez diakritiky.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť