aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Klenbová kamenná pivnica, steny z nepálenej tehly

 • Klenbová kamenná pivnica, steny z nepálenej tehly

  Posted by luboslav on 24. septembra 2019 at 16:30

  Zdravím,

  mám cca 200 ročnú kamennú klenbovú pivnicu, ktorú by som rád zachoval. Pivnica má jednu polovicu narušenú a rád by som ju nejako stabilizoval, len neviem aký postup zvoliť.

  Pivnica má 9×3,5m. Je povrchová súčasťou starého domu. Zhora bola zasypaná do roviny hlinou. Jedna polovica vyzerá OK (od domu), ale druhá bola narušená (má opadanú aj omietku) vplyvom zatekania zo strechy – voda preteká až priamo do pivnice (minimálne 20rokov). Následne na vrchu pivnice, na primurovanom obvodovom múre začal rásť strom – rakyta, ktorý narástol do veľkých rozmerov, peň cca 40cm. Tento má zapustené hrubé korene (cca 8cm priemer) medzi primurovaným múrom a klenbovým múrom až do zeme. Naviac mala pivnica 3 tiahlá, z ktorých bolo jedno z neznámych dôvodov odrezané…

  Má niekto skúsenosti ako postupovať, alebo viete niekoho poradiť? Ak sa bude dať rád sa aj osobne stretnem.

  Ďalšia vec sú kamenné steny. Tie by som chcel osekať a vyšpárovať, miestami ťahajú trochu vlhkosť, ale do podrezávania sa mi moc nechce, široké sú cca 65cm. Viete poradiť aké materiály použiť a čo je potrebné urobiť.

  A ešte sú tam aj steny (nosné) široké cca 35cm murované kombináciou pálených a nepálených tehál. Zo spodu je to hodne morké, dá sa takýto múr nejako zachovať a ako postupovať osekať omietku a natiahnúť novú, akú? Alebo keď už je nepálená tehla mokrá nemá význam ju zachovávať?

  ps: nebránim sa ani novým materiálom skôr chcem, aby to bolo pevné a riešenia boli na čo najdlhšiu dobu. Objekt nebude určený na bývanie, takže sa nebude vykurovať.

   

  luboslav odpovedal 4 years, 6 months ago 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť