aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " Kaštiel v Rusovciach

Označené: 

 • Kaštiel v Rusovciach

  Posted by uskalienka on 16. novembra 2010 o 9:09

  Vilu predá, len ak sa peniaze dajú na kaštieľ v Rusovciach

  POPRAD 15. novembra (SITA) – Prezident Ivan Gašparovič nikdy nebude súhlasiť s predajom prezidentskej vily na Slavíne s tým, aby peniaze šli do rozpočtu, „kde sa rozhajdákajú.“ S predajom by súhlasil len v tom prípade, ak by sa peniaze z predaja vily na Slavíne dali do depozitu na obnovu kaštieľa v Rusovciach. „Tu ide o reprezentáciu Slovenska a nie o predstavy pána ministra financií. Nech hľadá peniaze inde a má ich dosť,“ odkázal prezident ministrovi počas dnešnej návštevy v Poprade. Nepodporuje ani riešenie, ktoré by znamenalo predaj vily na Slavíne a prezident by získal vilu na Mudroňovej ulici v Bratislave. „Ja ju nepotrebujem. Tam je druhá možnosť. Predať aj túto vilu na Mudroňovej, predať aj rezidenciu, peniaze dať dokopy a začať s Rusovcami. Okamžite to podpíšem,“ povedal prezident.

  Gašparovič odmieta názory, že takéto riešenie navrhuje preto, že chce bývať v Rusovciach. „Kým ja budem vo funkcii prezidenta, tak Rusovce nebudú dokončené. Takže nie je to pre mňa,“ povedal prezident. Zdôraznil, že nechce byť tým, kto by blokoval schválenie štátneho rozpočtu pre vilu na Slavíne. „Prečo by som mal robiť problém a vracať rozpočet. Musel by byť naozaj zlý,“ dodal Gašparovič.

  creature odpovedal pred 9 rokov, 10 mesiacov 7 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
 • 8 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  člen
  16. novembra 2010 o 9:12
 • peterg

  člen
  16. novembra 2010 o 10:24

  ch ten moj stary ujo..

  Aj ma pravdu, aj zas robi zo seba sasa. Tym ako sa kedysi staval k vile, a teraz mu tak vyhovuje v aktualnej argumentacii, ci postojom ako citiaceho sa clena SMERu. :)

 • marco

  člen
  2. augusta 2012 o 11:27
 • rudom

  člen
  2. augusta 2012 o 20:43

  dufam, ze sa to podari.

 • antik

  člen
  5. augusta 2012 o 10:18

  Na oprave kaštieľa v Rusovciach sa majú podieľať podnikatelia

  BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – Vláda sa chce pustiť do dokončenia rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky – kaštieľa v Rusovciach a priľahlého areálu, tak, že na ňu nepôjdu peniaze zo štátnej kasy. Plán dnes svojim kolegom predstavil šéf rezortu financií a premiér ho zatiaľ nechcel konkretizovať, zámer ale privítal. „Nechcem ísť do detailov, ale pôjde o prepojenie štátu a podnikateľského prostredia na Slovensku. Domnievam sa, že by mohlo byť aj takou cťou pre podnikateľský sektor alebo jeho časť, byť zúčastnení na rekonštrukcii národných kultúrnych pamiatok,“ povedal Fico. Šéf rezortu financií má plán financovania projektu predstaviť do 15 septembra. „Som 20 rokov v politike, verte mi, že hoci mám rád národné kultúrne pamiatky a tiež sme si veľa vytrpeli aj za Bratislavský hrad, ale samovrah nie som, aby som na úkor iných kapitol štátneho rozpočtu teraz išiel rekonštruovať pre účely reprezentácie národnú kultúrnu pamiatku,“ vyhlásil premiér.

  Fico si myslí, že podnikatelia, ktorí sa do projektu zapoja, by z toho nemali mať žiadne benefity, napríklad v možnosti organizovať v kaštieli svoje podujatia. „Myslím si, že dobrý pocit by mal postačovať v tomto prípade,“ povedal s tým, že v národnej kultúrnej pamiatke nemožno organizovať čokoľvek. Pripúšťa, že by sa to mohlo u podnikateľov zohľadniť ako nejaký daňový výdavok. Financovanie by nemalo byť formou zbierky, ale malo by ísť o konkrétnu dohodu s veľkými firmami.

  Zariadenie má v budúcnosti, ak sa podarí zorganizovať rekonštrukciu, slúžiť na reprezentáciu SR. Napríklad pri návšteve významného zahraničného hosťa by ho tam ubytovali, alebo by sa tam konať významné ústavné akty, podávanie večere prezidentom a podobne. „Toto zariadenie nebude nikdy určené na trvalé bývanie ústavných činiteľov,“ upozornil Fico. Dodal, že „v prípade, ak sa nám projekt podarí zrealizovať, bude prevažná časť areálu slúžiť verejnosti“.

  Zostávajúca rekonštrukcia by stála podľa odhadov 32,9 milióna eur bez DPH. Chcú ju financovať bez dopadu na štátny rozpočet a bez ohrozenia iných rozpočtových kapitol. Prezident ponúka, že na projekt možno využiť aj výnos z predaja prezidentskej vily pod Slavínom. Na projekt plánujú využiť aj eurofondy. Jednu časť už z plánov vyškrtli – na takýto projekt totiž nemožno dostať príspevok z Európskej komisie v rámci podpory nášho predsedníctva v Európskej únii v druhom polroku 2016. Práve do tohto termínu by mal byť kaštieľ a areál dokončený.

  Kaštieľ je už 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný. Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. V historickom parku, ktorý je voľne prístupný verejnosti, je väčší počet stromov v narušenom stave, čím sa rozširujú choroby a návštevníkov môžu ohroziť padajúce konáre alebo stromy. V dezolátnom stave je historická budova tzv. čeľadník aj historické murované oplotenie areálu s bránami a súvisiacimi architektúrami.

 • antik

  člen
  10. júna 2013 o 12:28

  Na chátrajúci kaštieľ v Rusoviach chcú upozorniť behom
  BRATISLAVA 10. júna (SITA) – Stovky ľudí by v sobotu 15. júna mali bežať niekoľkokilometrovú trasu rusovským parkom v Bratislave, aby tak prispeli k záchrane chátrajúceho kaštieľa v Rusovciach. Podujatie organizuje občianske združenie Občiansky parlament. “Keďže je lokalita v Rusovciach veľmi zaujímavá a aj z úst premiéra sme počuli, že je veľký záujem zo strany štátu, aby sa tento kaštieľ dal do poriadku, hoci zatiaľ zostalo len pri slovách, chceme upozorniť na to, že kaštieľ veľmi chátra a je vo veľmi zlom stave,” uviedol na dnešnej tlačovej besede Jozef Behýl z Občianskeho parlamentu.
  Výťažok zo štartovného a občerstvovacích stánkov venujú na opravu parku kaštieľa. Účastnícky poplatok je 10 eur pre hlavnú desaťkilometrovú trasu a päť eur pre kratšiu trojkilometrovú trasu. Na mieste sa za štart zaplatí viac, a to 12 eur resp. sedem eur. “Očakávame 600 účastníkov a viac,” povedal Behýl. Organizátori by tak chceli vyzbierať približne šesťtisíc eur. Časť peňazí pôjde na pokrytie nákladov a časť na pracovné pomôcky pre dobrovoľníkov, ktorí by mali vyčistiť park. “Tá suma nie až taká motivujúca ako ten samotný akt, poukázať na to, že tá pamiatka je v zlom stave,” hovorí Ján Bahidský z Občianskeho parlamentu. Účastníkom behu by ich športový výkon mali spríjemňovať viaceré kapely, ktoré zahrajú bez nároku na honorár. Moderátorom podujatia bude Ján Gordulič, na behu prisľúbil účasť aj známy moderátor Sajfa.
  Občianske združenie chce v podobných akciách pokračovať aj v iných krajoch Slovenska. Pomôcť chcú napríklad hradu Krásna Hôrka, Čachticiam, Budmericiam či Trenčínu. “Chceme položiť takúto tradíciu. Máme už predbežne vytypované kultúrne pamiatky, ktoré chceme takýmito športovými podujatiami priblížiť,” ukončil Behýl.

 • harp

  člen
  30. januára 2014 o 14:53

  Protiklad.

 • creature

  člen
  30. januára 2014 o 17:24

  Hlúposť, arogancia a lahostajnosť u nás vládnu už pekne dlho.

  Dovolim si sem pridať iný príklad. Pozerám občas reality, ktoré si nemôžem dovoliť. V praxi to znamená, že dovoliť si nemôžem nič, okrem jednoizbáku v Medzilaborciach.crying

  Ale teraz to smutnejšie, inzerát na kaštiel v Ličartovciach. Krásna je najmä tá veta o pamiatkovom úrade:

  V okolí kaštieľa je veľký, krásny park, ktorého časť je možné využiť so súhlasom pamiatkového úradu na výstavbu rodinných domov, čo je zahrnuté aj v územnom pláne obce.

   

  Tento smajlík patrí pamiatkovému úradu.cool

  http://www.topreality.sk/renesancny-kastiel-v-licartovciach-pri-presove-cena-v-rk-r2785282.html

   

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť