aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Kaštieľ Dolná Mičiná

Tagged: 

 • Kaštieľ Dolná Mičiná

  Posted by harp on 22. marca 2012 at 10:09

  Kaštieľ postavili v druhej polovici 16. storočia na gotickom základe. Pravdepodobne šlo o panské sídlo, resp. hrádok. V roku 1667 ho Tomáš Benický s manželkou Katarínou Mervaldovou prestavali do dnešnej podoby. Neskorobarokové úpravy sú z konca 18. storočia. Po roku 1970 ho opravili a znovu zastrešili. Najnovšie úpravy sú z 90tych rokov, kedy upravovali hlavne interiér. Zachovali sa renesančné a barokové klenby so štukovými obrazcami. V strede dispozície je vestibul s valenou lunetovou klenbou, z neho vedú vstupy do bočných obytných miestností. Dvojposchodová bloková stavba so štyrmi nárožnými okrúhlymi vežami a pristavanou blokovou vežou so schodišťom. Na hlavnej fasáde medzi nárožnými vežami je dvojramenné schodište umiestnené v loggiovej arkáde, datované nápisovou tabuľou v kartuši rokom 1667. Na loggii na prvom poschodí je umiestnený neskororenesančný krb datovaný tým istým rokom. Osadený je do plášťa nárožnej veže. Vstup chránia kľúčové strieľne.

  Kaštieľ nie je prístupný verejnosti a chátra. Dá sa však nahliadnuť do vnútra, avšak na vlastné nebezpečenstvo. Kaštieľ má od roku 2007 nového majiteľa a už nie je voľne prístupný. Pripravujú sa rekonštrukčné práce (2009).

  benjo odpovedal 10 years ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
 • 2 odpovede/odpovedí
 • harp

  Member
  22. marca 2012 at 10:10

  Nemate niekto informacie o tom co v akom stave je kastiel a ako napreduje jeho obnova?

 • benjo

  Member
  14. mája 2014 at 23:12

  majitel sa dlho natahoval s pamiatkarmi…vraj je to holandan, tak mozno si nerozumeli :) alebo netusil co vsetko mu postavia slovenske zakony do cesty ked to kupoval ako svoje sidlo. momentalne sa zase natahuje s pozemkovym fondom ci co.. sem tam sa tam ukaze a to je asi tak vsetko. za poslednych desat rokov sa tam toho ale vela nezmenilo. nejaka zaplata na streche a par zamurovanych otvorov…ten do pivnice dlho nevydrzal. nejaky dobracisko sa silou mocou musel ist pozriet dnu ( aj ked vraj dnu sa da ist pozriet, len sa treba dohodnut..asi na OÚ ). prilozene fotky su mix za posledne roky..interier je z r.2005..vtedy sa tam dalo este ist dnu. momentalne je to cele sede, osarpane, okolie zarastene a adamsovci by z toho mali radost..po oprave to vsak bude na zavidenie..je tam fakt pekne. za nekvalitne foto sa ospravedlnujem..ale na predstavu to iste postaci.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť