aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Kalendár z roku 1935.

  • docent

    Member
    14. novembra 2010 at 21:22

    asomtam, tak ako som viackrát písal k papieru – konzervovať a primerane uložiť. To konzervovanie je síce navyše ale tiež je to len jeden list papiera a odkyslenie by nemalo byť drahé. Problém je s tým kto je na to vybavený a bude aj ochotný. Možno mazoslav pridá nejakú metodiku ako napr. “odkyslenie papiera lacno a rýchlo na kuchynskej linke” (čím sa ho nechcem nijako dotknúť). Druhá možnosť, ktorá sa ponúka je elektronické reštaurovanie. Pôvodná tlač sa dá zachovať bez zmeny a jej zreštaurovaný digitálny obraz sa dá vytlačiť.

  • asomtam

    Member
    14. novembra 2010 at 23:54

    Elektronické reštaurovanie (retušovanie) zvládnem,dokonca aj kvalitnú prípravu na digitálnu tlač.Keď bude chuť a čas tak dám sem aj výsledok,ktorý si bude môcť dať záujemca vytlačiť.
    Mne ide o niečo iné ,sám mám dyilému čo s tým.Finančnú – trhovu hodnotu má nulovú.Nie som zberaťeľ,ani mi na ňom nezáleží ,tak aby som do nezmyselne veci dával peniaze.Neviem posúdiť tú vec či to má zmysel,či je prospešné a potrebné zachrániť takto poškodený ,nezaujímavy ,ani nie moc starý kalendár.

  • mazoslav

    Member
    15. novembra 2010 at 8:09

    Postup konzervácie na kuchynskej linke:

    – kúpit jednu perlivú minerálnu vodu magnesia (mozno aj dve), vhodné lepidlo na podlepenie, z domácich možností asi najlepší je herkules, nekyslý papier, najlepšie japonský. Ak sa nezoženie jap. na podlepovanie, stačí pevnejší výkresový papier ako nosič,sietka proti muchám do okna.
    – Ako prvý krok treba urobit test na vodoodolnosť farieb, namočí sa tamponik do vody a na farbenom mieste sa priloží, pritlačí a na tampóniku sa pozoruje či sa zafarbil alebo nie.
    – ak kalendár nepúšta farbu vodou, možme pristúpiť k odkysleniu. Medzi dve plovice okennej sietky umiestnime list kalendára a máčame v minerálke magnezia, najlepšie v hlbšej tácke tak 5- 10 min.
    – po deacifikácii je treba listy sušiť pod záťažou aby sa nezvlnili, dobré je ich sušiť vo vrstve filtr. papiera alebo savej tkaniny. (pozor na kontamináciu farieb a iných nechcených prvkov do papiera, aby sme si ho zasa nezakyslili)
    – po vysušení treba list po liste nalepiť na podložku pre spevnenie a zabránenie dalšieho mech. poškodenia, pri lepení treba byť šikovný. Ak sa lepenie nepodarí, výhodou herkula je jeho vodorozpustnosť. ( herkules nieje zrovna to navodnejšie, može svojím rozkladom sposobit opatovnu kyslost papiera a svetlostale asi tiež moc nebude, no lepšie komerčné lepidlo ma v tejto chvíli nenapadne, možno poradia iný kolegovia domácu výrobu vlastného lepdla :)
    -retuš atď. podla vlastnej chute a možností…nieje to nutnosť

    Vela zdaru :)

  • docent

    Member
    15. novembra 2010 at 11:40

    Rešpekt!

  • tanter

    Member
    16. novembra 2010 at 9:51

    No…minerálkový wellness ešte povedzme znesiem, ale ten Hercules sa mi vobec nepozdava. Ryžový škrob by sa snáď dal zohnať aj bežne. Ak nie tak v duchu záchrany všetkého čo má význam som ochotný aj poslať :)

    A jednoznačne som proti nejakým výkresom a iným podobným hlúpostiam. K škrobu pribalím aj kus japanu

  • asomtam

    Member
    16. novembra 2010 at 15:13

    tanter Ak máš pocit ,že ten kalendár stojí za záchranu samozrejme ti ho darujem,a pošlem.Mimochodom dakedy bol na stene neďaleko B.Š..

  • mazoslav

    Member
    16. novembra 2010 at 16:21

    ……..ďakujem za doplnenie, len mám otázočku k ryžovému škrobu. Nedáva sa tam nejaký kvartérny amín alebo niečo podobné na biostabilizáciu? Ved taký sacharid je hotová pochútťka pre plesne, a baktérie….

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť