aktivita diskusia Archeológia identifikacia

 • asomtam

  Member
  21. októbra 2014 at 22:44

  Okres Trnava 1937, Psia známka

  Odliata neorezaná olovená gulka do náboja

 • lubica10

  Member
  22. októbra 2014 at 8:16

  Dakujem za info.

 • benjo

  Member
  22. októbra 2014 at 10:01

  neorezaná olovená gulka – nic nie je take jednoduche ako sa to na prvy pohlad zda :)

   

  vcera vecer som si len zo zaujimavosti cital o tych gulkach a ako inak zabludil som aj na forum kde hladaci nachadzaju viacero podobnych veciciek… zaujalo ma tam ze ten “chvostik” na gulke sa vraj nemusel vzdy odrezat. vraj nasli aj pouzity kus s touto castou. do zbrani sa nevyznam ale predpokladam ze vystrelit sa da cokolvek co sa zmesti do hlavne nejakej predovky – je to mozne ze to niekto skutocne pouzival?? takto “zdeformovany” projektil musel rotovat celkom nevyspytatelne a iste to ovplyvnilo presnost strelby. hm?

   

  pripadne to iste len trochu inak… : “Pro zjednodušení a zrychlení střelby se dělaly papírové dutinky s prachem a projektilem a byla kolem nálitku zavázaná.při nabíjení se dutinka rozkousla,prach vsypal do hlavně a papír zrovna sloužil i jako ucpávka.Jinak jsem před lety našel tento projektil a na oné stopce byly zbytky skoro shnilého filcu(plsti)”

   

  a tu, kde je odfotene nieco velmi podobne, http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/pb-kulka-49553 sa dokonca pise ze “Střela pro strážní službu,uvázaná za provázek se nechala vytáhnout z hlavně bez výstřelu”, plus na inom mieste dovetok “Prach se vysypal a puška se nemusela čistit.” – neviem co si mam o tom mysliet. pride mi to ako riadna konina, ale… uz som v zivote krutil hlavou nad inymi vecami. co vy na to?

   

  a do tretice z tohto fora: vraj sa za tieto chostiky zvazovali kulky dokopy a davali do hlavni vaccsich priemerov.

   

  vsetko je to odtialto: http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/c/vojenske-artefakty-novovek/nezarazene-vojenske-artefakty/napoleonika-munice/

   

  a doplnujuca otazka: da sa z priemeru tej gulky zistit ci bola urcena do pistole alebo pusky?

   

  kto sa tu vyzna do zbrani?? sasha co ty na to?

 • asomtam

  Member
  22. októbra 2014 at 20:06

  O zväzovaní viem, používali to pytliaci na srnčiu zverr zo brovnice. Zrejme niekedy sa predávali aj originál nábije, kde boli guľky 8-9mm, respektíve doma sa použiténábojnice znova plnili, prekapsľovali, prípadne neskôr menili 4,5mm za takéto. Údajne sa aj  zväzovali (neviem čím, aby dlhšie leteli spolu a nemali  tak veľký rozptyl.

  Zrejme záleží od priemeru, guľky, a  asi eyistovali aj tie možnostii čo uvádzaš.

 • sasha

  Member
  26. októbra 2014 at 16:41

  lubica10 nijako nenarušila štandard kladenia otázok na Obnove. Keby nie asomtam, tak nie je o čom a preto vlastne odpovdám jemu.

  K “psej známke”. Asi to nebude známka potvrdzujúca zaplatenie poplatku za psa, pretože boli vydávané pre územie mesta a nie celého okresu. Čo táto konkrétna mala dosvedčiť alebo na čo slúžila nemám potuchy.

  Guľovité strely sa odlievali do foriem, k ktorých niektoré mali tvar klieští. Po odliatí ostal na strele náliatok v tvare nalievaieho otvoru, ktorý sa pred použitím musel odstrániť (obr.1). Mladšie kliešte na strely mali otočnú platničku, ktorou sa náliatok odstránil hneď po odliatí (obr.2)

  Či ide o hrubý brok (post), ťažko povedať lebo nepoznáme priemer. Ako hrubé broky sa označujú všetky strely pre brokovnice s priemerom väčším ako 4 mm. Boli radené do šiestich skupín od priemeru 6 do 10 mm. Hrubé broky sa u nás vyrábali gúľaním nasekaných kúskov olova na oceľovej panvici a vo všeobecnosti sa neodlievali. Pre zmenšenie rozptylu boli niekedy spájané drôtom (obr.3).

  V súčasnosti sa hrubý brok používa v policajnej praxi. Američania ho označujú ako “buckshot” a náboje kalibru 12 s deviatim strelami primeru 8 mm priliehavým názvom “Alley Cleaner”(obr.4).

 • asomtam

  Member
  26. októbra 2014 at 19:00

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť