Tagged: 

 • Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:19

  Par slov pre rozprudenie diskusie. Napiste svoje dojmy k tomuto hradu. Pripadne nam napiste co to viac z historie ci sucasnosti. Kamenný kráľovský hrad postavili v pol. 13. st. na mieste neskorolaténskeho sídliska a veľkomoravského hradiska. Koncom 13. st., keď patril Matúšovi Čákovi ho prestavali. Obnova.sk Fotografia V r. 1388 ho kráľ daroval Stiborovcom, ktorí hrad na prelome 14. a 15. storočia rozšírili o dobre opevnené dolné nádvorie s predhradím. Súčasne na hornom hrade dostavali ďalšie obytné objekty, pričom na palácovom nádvorí pribudla gotická kaplnka a cisterna. Stavebnou aktivitou Stiborovcov sa zo strážneho hradu stalo reprezentačné šľachtické sídlo. Po požiari v r. 1715 hrad spustol. Po ukončení výskumov prebieha konzervácia hradnej ruiny. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1642&mode=&order=0&thold=0Par slov pre rozprudenie diskusie. Napiste svoje dojmy k tomuto hradu. Pripadne nam napiste co to viac z historie ci sucasnosti.

  Kamenný kráľovský hrad postavili v pol. 13. st. na mieste neskorolaténskeho sídliska a veľkomoravského hradiska. Koncom 13. st., keď patril Matúšovi Čákovi ho prestavali.
  Obnova.sk Fotografia

  V r. 1388 ho kráľ daroval Stiborovcom, ktorí hrad na prelome 14. a 15. storočia rozšírili o dobre opevnené dolné nádvorie s predhradím. Súčasne na hornom hrade dostavali ďalšie obytné objekty, pričom na palácovom nádvorí pribudla gotická kaplnka a cisterna. Stavebnou aktivitou Stiborovcov sa zo strážneho hradu stalo reprezentačné šľachtické sídlo. Po požiari v r. 1715 hrad spustol. Po ukončení výskumov prebieha konzervácia hradnej ruiny.

  http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1642&mode=&order=0&thold=0

  harp odpovedal 18 years, 2 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
 • 1 Odpoveď
 • harp

  Member
  15. apríla 2006 at 1:32

  * História Už koncom 12. stor. spomína Anonymus hrad na vápencovom brale nad údolím Váhu. Koncom 16. stor. odolal aj tureckému obliehaniu. Po požiari roku 1729 ho majitelia už nepoužívali.
  * Povesť Hradný pán dal zhodiť do priepasti sluhu, ktorý stúpil jeho psovi na nohu. Kliatba sluhu sa do roka naplnila, keď spiaceho pána poštípala do očí vretenica a ten sa v bolestiach oslepený zrútil za sluhom do priepasti.
  * Prístup Z centra obce Beckov pešo za 5 minút.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť