aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Expedícia Sicília 2005

Tagged: 

 • Expedícia Sicília 2005

  Posted by chobot on 21. novembra 2006 at 18:41

  Learn and recover castles in Europe

  Hlavný organizátor: Polypeje (Česká republika)

  Spoluorganizátori: Provincia Regionale di Catania (Taliansko), Zamek Chudow (Poľsko), Združenie na záchranu Lietavského hradu (Slovensko)

  Partneri: Castrum (Slovensko), Vysoké učení technické – Fakulta architektury Brno (Česká republika), Národní památkový ústav (Česká republika), Stop (Česká republika), University of Messina (Taliansko)

  Odvetvie: kultúrne dedičstvo

  Kategória: Akcia 1 – jednoročný projekt

  Popis projektu: Projekt obsahuje aktivity týkajúce sa ochrany pamiatok európskeho kultúrneho dedičstva: workshopy s cieľom výmeny skúseností na medzinárodnej úrovni zamerané o.i aj na experimentovanie s novými technológiami, záverečnú konferenciu zaoberajúcu sa zhodnotením pilotného workshopu , s priestorom pre širokú diskusiu, tréningy vo forme seminárov na tému ochrany pamiatok a európskej histórie, verejné vzdelávanie. Všetky aktivity budú realizované na hradoch na Slovensku, v Českej republike a Poľsku.
  Cieľom projektu je upriamiť pozornosť na jestvujúce pamiatky ako významné časti kultúrneho dedičstva občanov EÚ a zapojiť ich do širokého spektra aktivít týkajúcich sa ich záchrany a ochrany. Zámerom projektu je taktiež propagovať medzikultúrny dialóg a medzinárodnú výmenu znalostí a skúseností v uvedenej oblasti, podporiť zamestnanosť, medzinárodný turizmus, poskytnúť dlhodobý podklad pre udržateľný rozvoj.

  Trvanie projektu: 1.5.2005 – 30.4.2006

  Grant: 62 872,74 EUR

  Kontakt:
  Združenie na záchranu Lietavského hradu
  013 18 Lietava 222
  Tel.: 0905 515 330
  0908 456 058
  E-mail: chobot@bytterm.sk
  http://www.hradlietava.sk

  chobot odpovedal 17 years, 6 months ago 1 Člen · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • chobot

  Member
  21. novembra 2006 at 20:13

 • chobot

  Member
  21. novembra 2006 at 21:58

  Vážení priatelia hradného sveta, tu na tejtoto diskusnej téme Vám predstavím zaujímavú cestu, ktorú som absolvoval v rámci projektu Culture 2000. Dôvodom prečo sme šli do mesta Catania na ostrove Sicília bol ten, že sme sa tam zúčastnili konferencie na hrade Castello Ursíno, ktorú zorganizovali naši partneri v projekte Provincia Regionale di Catania.

  Na úvod Vám v skratke predstavujem cestu čo zaujímavé sme navštívili.

  Expedícia Sicília
  21. októbra – 31. októbra 2005

  Deň prvý – 22. október
  Návšteva mesta Florencia

  Deň druhý – 23. október
  Návšteva mesta Rím a Vatikánu

  Deň tretí – 24. október
  Cesta na juh Talianska

  Deň štvrtý – 25. október
  Ostrov Sicília

  Deň piaty – 26. október
  Konferencia na hrade Castello Ursíno

  Deň šiesty – 27. október
  Pláž Taormína a konferencia na hrade Castello Ursíno

  Deň siedmy – 28. október
  Sopka Etna a hrad Aci Castello

  Deň ôsmy – 29. október
  Cesta domov a návšteva Pompejí

  Deň deviaty – 30. október
  Cesta domov a návšteva miest Maranello a Benátky

  Deň desiaty – 31. október
  Návrat na Slovensko

  Každý deň expedície Vám budem zverejňovať v samostatnom bloku, kde nebude chýbať mojich pár slov, pár zaujímavých fotiek a nebudú chýbať aj www odkazy kde sa o danom mieste dozviete – dočítate viac. Verím a dúfam, že táto téma bude pre Vás zaujímavá a inšpiratívna. Takže teším sa na Vaše príspevky a otázky. S pozdravom chobi

 • chobot

  Member
  25. novembra 2006 at 8:50

  Deň prvý – 22. október 2005
  Návšteva mesta Florencia

  Florencia je kolískou renesancie a talianskych klasikov ako sú Dante, Petrarca a Boccaccio. Dnes môžete vo Florencii navštíviť a obdivovať majstrovské kúsky umelcov ako Botticelli, Michelangelo a Leonardo da Vinci v svetovo preslávených múzeách, v nádherných kostoloch alebo dokonca pri prechádzkach mestom. Dnešná Florencia láka turistov z celého sveta, ktorí tu okrem histórie majú možnosť ochutnať vynikajúcu taliansku kuchyňu a najlepšie talianske vína … Viac o Florencii sa dozviete na tejto adrese :

  http://sk.wikipedia.org/wiki/Florencia


  Divokosť rieky pred historickým centrom


  Lietavský mládenci kde ste sa to ocitli ???


  My sme kráčali po svojich a turisti s iným žalútkom na kočoch


  Koľko ľudských osudov už videli tieto sochy ??? veľa


  Zrovna tam bol europsky zraz milivníkov Ferarri.

  Pokračovanie nabudúce.

 • chobot

  Member
  4. decembra 2006 at 16:48

  Deň druhý – 23. október 2005
  Návšteva mesta Rím a Vatikánu

  “Všetky cesty vedú do Ríma”… toto tvrdenie sa akiste opiera o skutočnú realitu. Tak ako v minulosti, tak aj v súčasnosti, stále viac turistov z celého sveta prejavuje záujem o návštevu tohoto prekrásneho mesta. Rím, mesto miest! Rím, centrum kultúrneho dedičstva sveta s množstvom veľkolepých umeleckých diel, prekrásnych obrazov. Sochy významných majstrov skrášľujú mnohé chrámy, múzeá, či historické budovy. To všetko je Rím.
  Ale predsa… Rím má aj niečo, čo je na svete najmenšie. Je to najmenší štát sveta, Vatikán. Jeho rozloha je len 0,44 km2 a počet obyvateľov dosahuje cca 1000. Vatikán je cirkevný štát a na jeho čele v súčasnosti stojí pápež Benedikt XVI. Zaujímavou skutočnosťou je však aj to, že hoci Vatikán je najmenší, množstvom umeleckých a cenovo nevyčísliteľných umeleckých diel predčí mnoho ostatných krajín sveta. Aj preto hlavným príjmom do štátnej pokladnice sú peniaze získané z cestovného ruchu.

  http://tts.kis.fri.utc.sk/cestovanie/korea/rim.html

  http://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%ADm

  Anjelský hrad

  Anjelský hrad

  Vatikán

  Nábrežie v pozadí Vatikán

  Koloseum

  Pokračovanie nabudúce.

 • chobot

  Member
  9. decembra 2006 at 21:51

  Deň tretí – 24. október 2005
  Cesta na juh Talianska

  Noc pred návštevou Ríma a Vatikánu sme prespali na piesočnej pláži v blízkosti tohto veľkomesta. Prišli sme tam v noci a nič nám nebránilo sa vrhnúť do mora a vyskúšať jeho chuť či je naozaj slané. Prespali sme priamo na tejto pláži v spacáku na piesku. Ráno bolo zaujímavé. Bol som posiaty tak 100 slimákmi, mokrý a slaný. Skvelý nápad spať priamo na pláži. Zaujímavosťou večera boli aj časté príchody aut v ktorých prebiehala rýchla láska, no nás to nerušilo a popíjali sme červené víno a tak.

  Pláž pri Ríme

  Cesta Talianskej diaľnice je plná tunelov

  Dlhá cesta Calábriou smer trajekt a Sicília

  Calabria prekrásna krajina, škoda že sme ju videli len z auta

  Po dlhej ceste Itáliou sme konečne dorazili na trajekt v Regio di Calabria, ktorý nás prviezol na pôdu ostrova Sicília do mesta Messina. Toto je pár fotiek z trajektu, ktorý mal krásne meno Fatamorgána :-)

  Naše auto na trajekte – zelené, poľská značka

  Búrlivé more pod trajektom

  Medzinárodný slovensko,česko,poľský kolektív nášho auta

  Pokračovanie nabudúce

 • chobot

  Member
  26. decembra 2006 at 9:37

  Deň štvrtý – 25. október 2005
  Ostrov Sicília

  Sicília leží juhozápadne od talianskej čižmy v Stredozemnom mori. Od Afriky ju delí Tuniský prieliv. Sicília patrí vďaka svojej polohe medzi ostrovy, ktoré boli osídlené dávno pred n. l. Prví usadlíci boli Elymovia a Sikanovia. Sicília bola kolonizovaná už v 11. storočí pred n. l. Sicíliu ovládli Gréci a neskôr Rimania. Rímska ríša nemala na Sicíliu dobrý vplyv a ostrov začal upadať. Ďalšími dobyvateľmi boli Vandali, Ostrogoti a Arabi. Rozkvet zaznamenala Sicília až za vlády Normanov. Neskôr sa o Sicíliu bila takmer celá Európa. Sicília sa po oslobodení Garibaldim stala súčasťou Talianska až v r. 1861. Dnes je Sicília autonómnou oblasťou. Sicília je v lete krásny slnečný ostrov. Sezóna tu začína už na jar vďaka subtropickému podnebiu.

  http://www.destinacie.sk/kaleidoskop/ostrovy/kal_ostrovy_sicilia_plocha.html

  Pohľad na Sicíliu z Talianského pobrežia

  Cesta do Catánie

  Mesto Catánia

  Camping Jonio – náč domov na Sicílii

  Pokračovanie nabudúce

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť