aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Co znamena obnova

  • sasha

    Member
    12. mája 2006 at 23:40

    Pridám sa v rovnako ľahkom tóne… prosím vyčkajte pokiaľ neskončí Intro a uvidíte stav pamiatkovej starostlivosti v Čechách a možno aj…

  • freya

    Member
    21. mája 2006 at 14:03
  • jupiter

    Member
    22. mája 2006 at 9:00
  • Anonymous

    Member
    21. júla 2006 at 5:05

    Obnova je podla mna smerovanie cinnosti k povodnemu stavu (ktory v case svojho vzniku alebo ucinkovania bol novy…).
    Obnova je uzasna stranka, kam chodim v poslednych mesiacoch, pretoze ma zaujima restaurovanie a obnovovanie z poloprofesionalneho hladiska.
    Pred niekolkymi mesiacmi ma oslovili ako vytvarnicku, ci “nevynovim, neozivim” cca 100 rocne sochy a interierove zariadenie kostola v obci, ktory bol po poziari cierny ako puk.Ide im o intenzivnu, rychlu a kvalitnu pracu, za ktoru nebudem pytat tolko, co profesionalny restaurator (niet dost penazi na zaplatenie odbornej prace).
    Som nenapravitelna idealistka, no bez toho by som sa do tej prace nepustila. Chytilo ma to.
    Ale po poriadku: kontaktovala som Pamiatkovy urad, konzultujem s Krajskym PU – restauratorom pre hmotne a nehmotne pamiatky, stazovala som v ORA a dalej spolupracujeme. Zistila som, ze “moje” objekty nie su v zozname narodnych kulturnych pamiatok a ako stredoskolsky vzdelana drevarka a vysokoskolsky vzdel. vytvarnicka (s pozitivnym vztahom k historii…) mozem tieto prace vykonavat na urovni stredoskolaka – restauratora. K tomu mam bezplatnu odbornu poradu od krajskeho restauratora, ktory raz mesacne prichadza na tzv. kontrolu odvedenej prace.
    Zatial som odovzdala novogoticku krstitelnicu, ta sa dost vydarila, takze mozem pokracovat. Mam rozrobeny novogoticky oltar, bocne oltare a dve drevene sochy. Tie sochy mi robia starosti, pretoze z nich opadava polychromia. Takze nemozem hovorit o vynovovani a ozivovani farieb (ako si to predstavovali sefovia v obci), tu je potrebne opatrne cistit a znovu nanasat kriedovy podklad a temperu, ci akvarel. Len retus nestaci. Na povrchovu upravu davam vceli vosk.
    Samozrejme, lahko sa o tom pise, samotna praca je zdlhava a piplava. Tych soch je spolu 13, niektore su sadrove, ale dost kvalitne a pekne vymalovane (ako tie drevene). Urcite maju svoju hodnotu – remeselnu, vytvarnu, nabozensku a spolocensku. Okrem toho neustale obzeram, kritizujem a vylepsujem, skratka – ked sa do niecoho pustim, musi to byt moja najlepsia vizitka.
    Oko pozera a vidi – krizova cesta na stenach kostola je akasi neuplna, nieco tomu chyba a stylovo to nesedi. Podla starych fotografii boli na vyjavoch krasne novogoticke ramy. Prinutila som svojich “asistentov” (dvoch chlapov z dediny), aby ma vzali do starej kostolnej veze. Medzi netopiermi a nanosmi prachu, moli a neporiadku som nasla az 14 nadhernych takmer zachovalych ramov z krizovej cesty! A zvon z roku 1825, hrbu skvostov z medi, akesi kusy pomalovaneho dreva (poskladala som ho do zaujimavej kompozicie, co mi pripomina, ze som chcela este nazriet do J. Pijoana) a co keby som vam poslala fotky? Mam ich stovky, lebo si robim fotodokumentaciu (pred a po).
    Takze, ak mate chut, nieco mi poradte. Mam mnozstvo otazok, ale tie az nabuduce. Damara. :oops: :oops: :oops:

  • Anonymous

    Member
    26. júla 2006 at 8:56

    Tak takáto robotička by bavila aj mňa:-) tiež mi sem tam nosia sádrové sochy a sošky, často v katastrofálnom stave, zničené po mnohých nánosoch rôznych farieb. Pôvodne chce každý iba obnoviť “žiarivosť” farieb, ale bez odstránenia nánosov tých predošlých to nejde, tiež často treba dopľňať chýbajúce časti atď. Žiaľ mnohí si neuvedomia, že to niečo stojí…a ja si pritom niekedy nerátam ani prácu iba náklady.
    Môžeš mi odporučiť nejakú odbornú literatúru ohľadne reštaurovania dreva a retušovania malieb? A tiež by som rada vedela koľko si môžem pýtať za prácu:(odstránenie nánosov farieb, modelovanie chýbajúcich častí, vybrúsenie, a nový náter – tri dni práce).

  • duchamp

    Member
    26. júla 2006 at 15:53

    Literatura: Slánský, Bohuslav – Technika malby – 1. a 2. díl (Nakladatelství Paseka, ČR).
    Ludvík Losos – Pozlacování a polychromie (Nakladatelství GRADA Publishing, a. s., ČR)

    Môžeš mi odporučiť nejakú odbornú literatúru ohľadne reštaurovania dreva a retušovania malieb? A tiež by som rada vedela koľko si môžem pýtať za prácu:(odstránenie nánosov farieb, modelovanie chýbajúcich častí, vybrúsenie, a nový náter – tri dni práce).

  • Anonymous

    Member
    8. augusta 2006 at 2:48

    Tie dve knihy sú super, stále v nich ňúram, potom mám ešte E. Medková, A. Bohmannová: Starožitný nábytek, údržba a opravy (Polytechnická knižnice, SNTL, Praha 1985). Tam je reštaurovanie nábytku, aj polychrómie, maľby ako súčasti výzdoby nábytku… Zatiaľ všetko, čo som potrebovala. Podľa mojich zistení priamo od riaditeľa ORA vraj na úrovni stredoškols. vzdelaného reštaurátora si môžem pýtať 180 – 220 Sk za hod. odvedenej práce, podľa obtiažnosti… Myslím si však, že sa to odvíja aj od toho, pre koho robíš – pre súkromnú osobu, kamarátov, oficiálne (aké je Tvoje odborné vzdelanie? Alebo máš k tomu iba kladný vzťah a šikovné ruky?) Pristupujem k týmto veciam max. zodpovedne, uznávam odborníkov – reštaurátorov. Len nech si teraz nepovedia, že im tu hocikto fušuje do remesla…

    Otázka na duchampa: Slánský – Technika malby a Slánský – Technika v malířské tvorbě (akvarel, olej, tempera, laky, lazura, podmalba) Praha 1976, Polytechn. knižnice, druhé vydanie je to isté alebo iná jeho kniha.

    Ak sa mi podarí, pošlem nejaké fotečky. :wink: :wink:

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť