aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Cestovný kufor? Čo s tým?

 • Cestovný kufor? Čo s tým?

  Posted by momen on 13. júla 2011 at 21:32

  Môj úlovok je čo? Cestovný kufor? Truhla? Je opraviteľný? Zvládnem to? Má to zmysel? Otázky a pochybnosti…

  Kufor som objavila v jednej dedinke pod Hradom Krásna Hôrka v polorozpadnutom sedliackom dome. Mám ho asi pol roka v garáži, a keď som to dnes vytiahla na denné svetlo som sa zhrozila. Prosím, skúste mi poradiť čo s tým môžem a mohla by som robiť z úrovne nadšeného amatéra. Zároveň bola by som vďačná za popis možného pôvodu, obdobia, používania. Žiaľ nedokážem slovami (nepoznám správnu terminológiu) popísať aktuálny stav kufra – okrem toho že drevené časti sú dierkované od červotočov, železná časť je skorodovaná a značne poškodená. Hodne som googlovala, ale podobný kufor som neobjavila. Tvarom, veľkosťou áno, max. na bokoch spevnené, ev. ozdobené železnými pantami. Tento môj je celý opláštený plechom. Napočítala som minimálne 3 druhy nitovania (starý, starší najstarší). Vnútrajšok bol futrovaný prúžkovaným papierom, z čoho dedukujem, že sa v tom prenášali odevy, alebo textílie. Premýšľam, prečo to “oplechovanie” ? Kvôli spevneniu? Ozdoba? Načo takto oplechovať kufor na oblečenie? Môže súvisieť tento spôsob povrchovej úpravy s minulosťou daného regiónu – železné hámre, železiarne z čias Andrássyovcov? Moja fantázia pracuje na plné obrátky! Predsa taký hrdý cestovný kufor nemohol mať obyčajný sedliak….tak toto je už riadna detektivka :) Podľa trojakého nitovania  a “novších” úchytkách drevených ozdobných líšt usudzujem, že kufor bol niekoľkokrát opravovaný, teda možno slúžil niekoľkým generáciám.

  Prikladám fotky a čakám na vaše odpovede.

  tomas90 odpovedal 5 years, 8 months ago 5 Členovia · 11 odpovede/odpovedí
 • 11 odpovede/odpovedí
 • momen

  Member
  13. júla 2011 at 23:00

  Dalšie foto

 • momen

  Member
  13. júla 2011 at 23:02

  zadná strana

 • momen

  Member
  13. júla 2011 at 23:03

  bok

 • momen

  Member
  13. júla 2011 at 23:04

  otvorený

 • momen

  Member
  13. júla 2011 at 23:09

  druhý bok

 • harp

  Member
  15. júla 2011 at 11:07
 • harp

  Member
  15. júla 2011 at 11:15
 • docent

  Member
  17. júla 2011 at 12:55

  Ten tvoj kufor je skutočne cestovný kufor. Pripomína americké výrobky, ale aj keď je to špekulácia, myslím si, že je európskeho pôvodu. Treba si uvedomiť, že cestovné kufre sa nepoužívali iba pri preprave loďou ale aj vozom a neskoršie aj autom. Nezvyklé je plechové plášťovanie a kombinované železno-mosadzné kovanie. Určiť pôvod na základe tvojich informácií asi nebude možné, pokiaľ niekto nemá katalóg. Dobu vzniku by som typoval na rozmedzie cca1880 – 1920.

  Každopádne si mi vyrazila dych a osobne si myslím, že si nevybrala najšťastnejšie. Kugor nie je nábytok, ktorý, ak treba, rozoberieš. Nie sú na ňom žiadne rozoberacie spoje, všetko nitované… jedným slovom horor.

  Neviem nič o tvojich možnostiach, ale mňa by si na obnovu nenahovorila.

  Pokiaľ však chceš, napriek strašeniu, pokračovať musíš urobiť nasledovné domáce úlohy:

  – prečítať si základné etické pravidlá purgátora,

  – pomerať kufor – vonkajšie aj vnútorné rozmery,

  – zistiť, či kufor nemal pôvodne kožený alebo taxtilný poťah – preskúmať okolie drevených líšt,

  – na zámke a kovaniach hľadať značenie; akékoľvek číslice, písmená, nápisy, skratky.

  Adminove odkazy dopĺňam o

  http://www.obnova.sk/node/801218

  http://www.obnova.sk/diskusia/drevena-truhlica

 • momen

  Member
  17. júla 2011 at 13:58

  Ďakujem Docent. Medzitým čo som sem dala príspevok, veľa som hľadala na nete, veľa som čítala a viac-menej som  dospela k podobnému názoru ako je tvoj.  Najmä, čo sa týka  odborno-etickej stránky veci. Jednu vec som ešte zistila, že domček, v ktorom som ho objavila, patril poslednému lesnému strážcovi Andrássyovcov.  A kufor podobný je u pravnuka toho strážcu v neďalekej krčme, ako dekorácia. 

  No a k meritu veci. Moje možnosti k obnove, alebo aspoň ku zakonzervovaniu kufra sú viac než dosť, keďže pracujem v oblasti kultúry,  síce v jej “živej” časti (to je taká naša hierarchia  v kultúre…) ale nemám najmenší problém spojiť sa s reštaurátormi minimálne v Betliari.  Osud kufra pravdepodobne prenechám im, a ja budem hľadať drevené sedliacke krámy, bude to asi jednoduchšia cesta.

  A keď by niekto chcel vedieť, prečo riešim veci tu na fóre, keď mám aj iné cesty a možnosti, odpoveď je jednoduchá. Som tvrdohlavý samouk s túžbou staré veci “oňuchávať a hladkať” a týmto fyzickým kontaktom vytvoriť si vlastný vzťah ku starému krámu, hľadať jeho pôvod, jeho príbeh. Nič jednoduchšie nie je, ako zadať a zaplatiť reštaurátora. Ja ale túžim po viac.

  Byť súčasťou obnovy. V prípade kufra uvidím, ako to budem môcť skombinovať. 

  Ozvem sa ako to dopadlo.

 • lili

  Member
  8. februára 2013 at 20:53
 • tomas90

  Member
  6. augusta 2018 at 9:55

  zdravim prosim vas ja hladam lodny kufor take tie obrovske na dovolenku nieco som nasla https://www.pobalsa.sk/lodny-kufor ale este vacsie chcem ako to hladat vdaka tomas

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť