aktivita diskusia Archeológia Archeologicky ústav verzus firmy, katedry a múzea

 • Archeologicky ústav verzus firmy, katedry a múzea

  Posted by shamman on 7. novembra 2007 at 10:51

  Ako navrhol Heimdall vo svojom názore
  „Ale na druhej strane by bolo možno lepšie aby SAVka bola zrušená, alebo aspoň prešla istými zmenami. Napr. v Archeológii aby vedecká inštitúcia nekonkurovala pri výskumoch katedrám archeológie a múzeám a nebojovala s nimi ako jeden hráč v boji o lukratívnu zákazku na prevedenie záchranného čí iného archeologického výskumu. Ale to len tak na okraj, nakoľko téma diskusie je iná. Na inom mieste by mohla prebehnúť diskusia, kde by sa mohli objaviť názory čí SAVka ma bojovať so súkromnými firmami, katedrami a podobne o komerčné výskumy. Čí SAVka nemá svoj ciel sústrediť na nekomerčné výskumy – nech ako príklad slúži výskum “Bojná”.“
  Je ústav zastarala inštitúcia ktorá by mala prenechať výskum pre súkromné špecializovane firmy a katedry archeológie čí múzea a tým sa z neho stane len vedecké stredisko pripadne kontrolný organ? Alebo pretrvať v terajšej podobe?

  Tak je tu otázka čo vi na to?

  zamboty odpovedal 16 years, 7 months ago 5 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
 • 4 odpovede/odpovedí
 • eo-ipso

  Member
  7. novembra 2007 at 18:35

  :arrow: podľa mňa je celá SAV nemotorný moloch a socialistický relikt, dinosaurus hodný zásadnej transformácie. Väčšina ústavov SAV by mala byť delimitovaná k príslušným vysokým školám, niektoré by mali pôsobiť ako samostatné vedecké ústavy, ktoré by jednak na seba činnosťou zarábali a ďalšie financie získavali z grantov, vrátane fondov EÚ. No museli by mať výsledky, nie vykazovanie “činnosti” za peniaze zo štátneho rozpočtu. Nemalé náklady na aparát Predsedníctva SAV a Úradu predsedníctva SAV sú dnes čistou stratou pre slovenskú vedu. :wink:

 • heimdall

  Member
  8. novembra 2007 at 16:20

  Ano, tiez si myslim, ze z jedneho pohladu je SAVka dost zakonzervovana institucia. Neviem ako ine pracoviska, ale Archeologia mi trosku zavana casom este nedavnym. Myslim si, ze studentom sa dava malo prietoru na prax na “SKUTOCNOM” archeologickom vyskume. Myslim si, ze rozne zachranne, predstihove vyskumy studentovi daju vzacnu prax, ale neviem ci dostatocnu. Behat s lopatou pod lyzicou bagra a strihnut na predmet vapadnuty z profilu jamy asi nie je presne to co by malo byt. Potom student ma problem zamerat vysku bodov v sonde, a vobec ako sondu vytycit. Teoria je dolezita, ale bez praxe je to len teoria a tou sa k novym zisteniam nedostaneme (myslim nalezom a nalezovym situaciam). Dalsia vec, stare deponovane nalezy ulozene v depozitaroch muzei a podobne. Vieme, ze kolko vyskumov prebehlo. Ale nie kazdy ma moznost sa dozvediet viac o vyskume, nalezoch atd. Dovod je jasny. Proste bolo vykopane a nalezy boli ulozene. Nalezovka nie vzdy je dokonala a nie vzdy aj k vyskumu bola vyhotovena. Dalsia vec je dostat sa k materialom. Ak student spracuvava nejaku temu nie vzdy sa stretava s otvorenou pomocou v muzeach ale i v SAVke.

  To co som vyssie napisal je len smietka toho co v skutocnosti je.

  Spat ale k teme. Archeologii urcite neprospieva ak medzi sebou superia v podstate STATNE INSTITUCIE o zakazky na uskutocnenie arch. vyskumu.
  Vysledok je akurat ten, ze na skolach studenti archeologie na poriadny vyskum nejdu, lebo skola si na seba musi zarobit. A tu sa dostavam opat k tomu “behaniu popod bager”. Vysledok je ale ten, ze jednotliv archeologovia z roznych pracovisk sa na seba usmievaju aj si vypiju ked sa stretnu na konferencii ci inde, ale ina proti sebe vedu takmer zakopovu vojnu. A to ani nechcem uvadzat coho vsetkeho su niektori schopni len aby uskodili de facto svojim kolegom. Naivna predstava mieru a pokoja v archeologii. Otazkou teda je ci je vhodne a prospesne, ze statne institucie sa chovaju ako sukromne firmy. Nemali by sa statne institucie venovat naozaj vedeckej cinnosti. Urcite vedeckou cinnostou asi tazko moze byt pohyb popod vrciacu UDSku.

 • demo

  Member
  25. novembra 2007 at 22:58

  Heimdall

  celkom s tebou súhlasím
  SAVka je na tom ako je a pokiaľ sa tam nuprace bude to iba horšie a horšie
  predpokladám, že vieš, ako to tam chodí, tak len pripomeniem že spolupráca SAV v NR a katedrou archeológie je viac než na vode mrazu pretože kompetentný sú na tom ďaleko horšie ako len pri ako si povedal zákopovej vojne…škoda napokon z toho ako nejvečší pako výde len a len študent….
  a čo sa týka súkromných archeologických spoločností myslím si že ich vznik je len prirodzená reakcia jednotlivcov ktorý sa na ten bordel čo sa týka SAV nemohli pozerať a a rozhodli sa kopať sami za seba a napokon sa im ani nedá čudovať ….

 • zamboty

  Member
  27. novembra 2007 at 10:25

  heimbal
  neviem kto si ale z tvojich slov vyplýva že si asi ešte nemal tú česť byť na ozajsnom arch.výskume ja som študentka tejto vedy a od prváku som sa venovala na výskumoch aj arch.práci nie len kopaniu bola som na viacerých výskumoch ktoré boli vedené savkou ale tak isto som bola aj na výskume cez súkromnú arch.spoločnosť a výsledok toho je že nezáleží čí vedie výskum sav alebo súkromná firma(okrem penazí samozrejme)ale kto a aký je ten archeolog lebo sú na ústave ludia ktorý ktorým to až tak nejde a tak isto ich nájdete v súkromnej firme ….

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť