aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo alternativne zdroje vykurovania

  • alternativne zdroje vykurovania

    Posted by admin_obnova on 6. februára 2006 at 15:36

    Zdravim chcem sa len niekoho opytat kto ma rodinny dom a ine zdroje vykurovania ako plyn a elektriku ako je s nimy spokojny.
    Plyn ide nehorazne hore rocne ma to vychadza na zhruba styridsat tisic, mam prietokovy kotol a radiatory , dom klasicky stvorec 10 x 10 metrov.
    Rozmyslam nad krbom ktorym by som si dokuroval ale aj drevo ide akosi hore, a odrazuje ma nemoznost regulacie tepla, znami maju krb aj s vymennikom a pripojenim na UK a ked zakuria je tam na nevydrzanie teplo a potom za chvilu zima.
    Solarne ani teplovzdusne cerpadla nepripadaju v uvahu kedze mam len radiatory.

    janko odpovedal 17 years, 3 months ago 4 Členovia · 9 odpovede/odpovedí
  • 9 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    13. februára 2006 at 6:04

    Ako jedna z alternatív je kotol na splyňovanie dreva.S tým osobné skúsenosti nemám,ten má namontovaný kolega a vcelku si ho chváli.Nevýhodou je zas ručné prikladanie dreva.Ďalšia možnosť je kotol na spaľovanie biomasy.Spaľujú sa buď drevené štiepky alebo drevené pelety-čo sú v podstate lisované drevené piliny za použitia vysokého tlaku bez použitia plnidiel.Vlhkosť týchto peliet je len 8-12%,takže majú veľmi vysokú výhrevnosť.Asi o 30% viac ako palivové drevo.Tu je však dosť vysoká počiatočná investícia,keďže kotly ktoré sa zatiaľ u nás predávajú do rodinných domov,(dovoz Nemecko) sa pohybujú okolo 400 000 Sk. Tento kotol je však už vybavený softverom a hardverom,ktorý sa dá naprogramovať na presný čas,kedy má začať kúriť a akou intenzitou.Má vlastný šnekový dopravník ktorý si zo zásobníka dávkuje potrebné množstvo peliet alebo štiepok.Keďže štiepky aj pelety sú vyrobené z biomasy,teda z obnoviteľných zdrojov,ich cena sa takmer nemení.Ďalšou výhodou je nakúpiť si palivo ešte cez leto,kedy je jeho cena menšia o viac ako 10-30%.Pokiaľ máte skladovacie priestory

  • Anonymous

    Member
    27. februára 2006 at 5:12

    ZATÍM JE MI KLASICKÉ DŘEVO NEJLEVNĚJŠÍ TŘEBA JEN V POROSKLENÝCH KAMNECH, ABY BYLO TEPLO HNED ZÁŘIVÉ…TOPÍM I ÚMYSLNĚ VLHKÝM, NENÍ TO MOC NA DOBRÉ OVZDUŠÍ, ALE JSEM NA VSI A DÉLE TO VYDRŽÍ…

    SKLO LZE KOUPIT JAKO NÁHRADNÍ DÍL, ZBYTEK SE DÁ SVÁŘET POPŘ. OBLOŽIT ŠAMOTEM….JÁ JSEM VZAL KAMNA Z VÝPRODEJE ZA POLOVIC, VYNDAL ŠAMOT, MAJÍ VNĚJŠÍ PLÁŠŤ, TAKŽE JE I MOŽNOST ODVÁDĚT HORKÝ VZDUCH JINAM….VZADU JSEM VNITŘNEK SPOJIL S VNĚJŠÍM PLÁŠTĚM HLINÍKOVÝM ODPADEM, TAKŽE SE ROZPALUJE I PLÁŠŤ BNĚJŠÍ, K NĚMU JSEM NAVALIL STARÉ BOJLÉROVÉ JÁDRO, TAKŽE MÁM ZÁSOBU CCA 30 STUPŇŮUŽITKOVÉ VODY…

    POKUD JEŠTĚ NĚKDY BUDU SESTAVU MĚNIT, RADĚJI BYCH SKUTEČNĚ STAVĚL, ABYCH MOHL PŘIKLÁDAT Z CHODBY, TEN PRACH PŘI PŘIKLÁDÁNÍ JE NEPŘÍJEMNÝ, I TROCHU KOUŘE PODLE POČASÍ…

    HORKOVODNÍ ŠNEK NA ODTAHU DOKÁŽE UŽIVIT PODLAHOVÉ TOPENÍ..POTOM JE KOMFORT ÚPLNÝ…

    PRO VYTÁPĚNÍ CELÉHO DOMU JE PŘIKLÁDÁNÍ ŠIKOVNÉ IZVENKU DOMU, MINIMU POHYBU…I V MÍSTNOSTI TOPÍM KUS, KTERÝ UNESU, TEDY 50X40X30 NAPŘ….

  • Anonymous

    Member
    16. januára 2007 at 18:17

    Pracuje ešte niekto na takomto Urob si sám spôsobe v oblasti alternatívnych energií? Moja známa má obyčajnú 3-4 izb vilku a platí 120 tis. ročne za plyn. Je na dôchodku a musí ešte pracovať aby to dokázala splácať. Síce si už kúpila nový plynový kotol ale nemá jej ho vraj kto zapojiť.

    Takže čo je lepšie, mrznúť a zomrieť na podchladenie alebo pracovať a zomrieť na upracovanie? Ešte pripadá vlastne jedna možnosť aj keď s podobným koncom a to obesiť sa. Iba srandujem.

    Známy si urobil kotol na použitý motorový olej. Druhý chce kúriť peletami tak sa snaží vyrobiť peletovací stroj. No a tretí to chce skúsiť s vodíkom, len keby sa dal lacno vyrobiť.

    Najväčšia sranda je keď idem na bicykli cez dediny a sledujem aký je vzduch, viem dobre posúdiť kde kúria akým sairajtom (posekané pneumatiky, plasty…), keď musím zadržať dych a šlápnuť do pedálov.

    Vraj sú aj kotle na spalovanie celých balíkov slamy a stojí 50tis., výkon pre RD.

    Podľa mňa je kúrenie zbytočnosť, keď je zima tak je zima. Veď zvieratá tiež nekúria a prežijú. Jednosucho treba žiť v nejakom domčeku krytom zemou, obdoba nory zvierat, dobre sa obliecť, obdoba kožucha zvierat, dobre na sa najesť, obdoba tukových zásob zvierat a musí to fungovať. Akurát deti treba priniesť na svet na jar a najlepšie v Afrike, keďže tie naše by nestihli vyrásť za jednu sezónu ako zvieratá. Iba srandujem.

  • tomboy

    Member
    2. februára 2007 at 16:49

    moznosti ako alternativne vykurovat je viacej
    ak sme hovorili o dreve:
    1) moznost klasickeho krbu
    1a – krb samostatne stojaci – reguluje sa len mnozstvo palivoveho dreva a privadzany vzduch ktorym regulujete aj intezitu horenia, kvalitne krbove vlozky to maju… potom je vyborne do krbu nalozit nechat rozhoriet a potom ohen trosku “pridusit” a teplo sala dlhsiu dobu… co sa tyka tepla “ako v pekle” regulovat sa da vsetko musi sa to vediet… ked sme u toho ak spalujem vzduch privadzany z miestnosti treba obcas vyvetrat a priviest cerstvy… zase otazka vymeny vzduchu – v tomto pripade pretoze odoberam pre spolovanie vzduch z vykurovaneho priestoru skutocne obcas vyvetrat…
    1b – krb s rozvodny tepla po dome – regulacia v primarnej miestnosti rovnaka ako v bode 1a plus “husie krky” v priemere 5 – 10 cm (husi krk neni spravny nazov ale pre nazornost – vyzera to ako velky strieborny husi krk – na obchodny nazov si nespomeniem) rozvedene napriklad do 2.NP stropom… kde sa daju tieto krky uzatvarat a tym pustat ci nepustat teply vzduch do miestnosti…
    1c – krb s teplovodnym vymenikom – je velmi zaujimavy a sofistikovany system vykurovania… ide o pripojenie krbu ku klasickemu teplovodnemu vykurovaniu… tu potom je namieste poriadna regulacia… spominane teplo ako v pekle som zazil v jednom novom domceku kde si investor namontoval plynovy kotol (jedina regulacia – koliecko na kotli!) a potom mu kamarat poradil krb s vymenikom vsetko zmajstrovali dohromady ale ojha problem. Prisiel domov zakuril v kotli a potom aby mu bolo pekne teplo aj v krbe… takze oba zdroje hriali vodu a stale hriali… ked voda dosiahla velku teplotu prestane kotol hriat a vodu iba cirkuluje ale aj tak sme zbytocne kurili a v tomto stave prehana kureni vodu o teplote cca 95 stupnov!!
    vsetko musi mat poriadnu regulaciu…
    jednoduchy termostat v pripade 1a vypne kurenie ked zisti ze je v miestnosti dost teplo a budeme si kurit iba krbom – samozrejme otazka vhodne zvolenych vykurovacich okruhov aby sme v jednej miestnosti nemali “tak akurat”a v druhej teplotu ze by sa nam klobasky a udeninky nepokazili…
    v pripade 1c je dolezite spravne pripojenie zariadeni k okruhom taktiez ich regulacia…
    drevo najme po poslednych kalamitach ako topne drevo islo na pomerne slusnu cenu a vykurovanie
    len pre porovnanie pri spotrebe tepla objektu je 65 GJ stoji kurenie plynom cca 21 tis Kč/rok drevom 6 tis kč/rok nutno este uvazovat o komforte plynu ze sa da pekne naprogramovat “pridem domov do tepla” a treba pripocitat pracu s drevom (nie kazdemu sa chce tahat drevo do pivnice na jesen a v zime z pivnice)
    dolezite poznamenat ze sa na trhu uz zacinaju objavovat aj kotle na spalovanie dreva s podavacom, ide vsak o kotol ako taky (“skrinu v pivnici”) a nie elegantny prijemne teplo salajuci krb…
    2)dalsie zdroje vykurovania ako alternativa…
    nikdy nedoporucujem na osobne klientom aby vykurovali len alternativnymi zdrojmi…
    mozno len moj komplex, ale nemyslim si ze by to bolo vhodne… vysvetlim neskor
    spalovanie biomasy, drevostiepky a pod… su vlastne len obdoba spalovanie topneho dreva
    3) moznost tepelneho cerpadla je velmi zaujimava nutno podotknut ze ide o pomerne velku investiciu najme pri type¨zem-zem kde by vrt mal byt pomerne hlboky a to cenu predrazuje pre porovnaie rovnaky dom 65 GJ tepelne cerpadlo 13 tis.Kč. Neviem ci to este plati ale na vystavbu alternativnych zdrojov sa dali ziskat nejake peniaze z ministerstva pro mistni rozvoj – na slovensku MINISTERSTVO VÝSTAVBY A REGIONÁLNEHO ROZVOJA SR
    problem bol vsak v obmedzenej vyske financii a tiez to ze najprv ste museli nieco postavit potom poziadat na zadlade realizacie o dotaciu! takze najprv postav potom ziadaj…
    o tepelnom cerpadle by sa dalo rozpravat vela a preto sa touto temou budem zaoberat az nabuduce v nejakom prispevku ci clanku…
    4) solarne kolektory pre ohrev vody a vykurovanie
    5) potom este dalsou zaujimavou jednotkou je kogeneracna jednotka pre zpetne ziskavaie tepla… v dnesnej dobe sa uz predavaju digestore (ako sa to spravne slovensky pise?) s kogeneracnou jednotkou ktora ziskava teplo z odchadzajuceho znecisteneho vzduchu a tym ohrieva vzduch privadzany do miestnosti… vyborne pri teplovzdusnom vykurovani…

    na zaver len dodat ze k vsetkym druhom kurenia je vhodne minimalizovat tepelne ztraty objektu (“aby sme nekurili z okien von”) a zvolit a hlavne pouzivat spravny system regulacie… aj najdokonalejsia regulacia ak ma na konci miesto uzivatela blbca je k nicomu…

  • Anonymous

    Member
    2. februára 2007 at 18:48

    Ej veru toľko možností.
    Mne sa pozdáva koncepcia pasívneho domu kde dom vykurujú iba vedlajšia tepelná produkcia žiaroviek, domácich spotrebičov a obyvatelia. Nie je to geniálne jednoducho načo mať niečo čo mať netreba. Akurát tá výmena vzduchu nám tu straší. Ale môžme predpokladať že zoberieme nejaký rotačný rekuperátor s účinosťou cez 90%. A na to by stačily tie žiarovky a pasívne zisky z presklenia alebo iných systémov napr. tie solárne kolektory. Ale to už by sa nám to predražilo, tak račej vedľa bude maštaľ s hnojiskom v ktorom budú nejaké trubky odoberať teplo vznikajúce z rozkladu, resp. nejaký podobný systém. A to by bolo zase drahšie ako obyčajný dom s obyčajným kotlom. Tak račej uvažujme ďalej.

    Mňa osobne zaujímajú teraz tak trochu tri veci, ak by sme mohli rozdebatovať.

    1. A to realizácia fínskej pece, alebo lepšie slovenskej čiže z hliny, kameňa. A ideálne do toho aplikovať princípy splyńovania dreva s veľkým zásobníkom, kde by to drevo zo spodu postupne odhorievalo, resp. popol by prepadal dole. Čiže tak aby stačilo zakúriť iba raz za deň a drevo by postupne odhorievalo. Ide to síce aj cez veľkú akumulačnú masu kde sa naraz rozhicuje veľa tepla a pec postupne teplo uvolňuje. No namám to našudované ale mám to v pláne.

    2. Využitie a výroba rastlinného oleja. Čiže ako je náročná v svojpomocnej réžii alebo objednať žacie stroje vyrobyť slnečnicu alebo repku. Potom či je vhodnejšie ju kúpiť resp. aký je tam rozdiel. Lisovací stroj je jednorazová nie až tak veľká investícia. No a potom využitie, čiže krbová vložka na spaľovanie oleja, alebo kotol na olej. V podtate sa len jedná o konštrukciu horáku ktorú by musel výrobca podobných kotlov namontovať.

    3. Ako v 2 ale s použitím alkoholu vyrobeného destiláciou z zemiakov, topinamburov, burgine alebo toho čo má veľký výnos minimom nákladov. Akurát tá destiláci azase vyžaduje drevo, ale ak sa nebude jednať o nejaký super kvalitný destiloát pre pijanov tak to hádam bude optimálne.

    Možno by aplikovanie bodov 2 a 3 bolo najoptimálnejšie v súčinnosti s kogeneráciou kedy vyrobenú elektrickú energiu by sme natlačily do akumulátorov. Keď si zoberieme že nejaká elektrocentrála má účinnosť elektrickú 30% a tepelnú okolo 50% a spotrebujem za rok elektriny okolo 3000kWh tak dostanem 5000kWh tepla. Pričom 100m2 pasívneho domu spotrebuje menej ako 2000kWh tepla. Takže časť tepla sa využije v zime na vykurovanie a v lete na ohrev teplej vody pre kúpelku a pod. Tak by to mohlo fungovať. No a investícia do motorgenerátora či už naftového s prerábkou na rastlinný olej alebo benzínového ktorý ide aj na alkohol by bola dalme tomu 80tis. Potom akumulátory na . Beriem späť je to nezmysel lebo teplo potrebujem priebežne kdežto elektriku nárazovo a tak by mal motorgenerátor nerovnomernú prevádzku, resp. zase by som musel aplikovať akumulačnú nádrž a už to prekombinované na moju potrebu.
    Treba ísť cestou nízkej spotreby elektrickej energie. A odpadové teplo buď použiť na ohrev pitnej teplej vody ktorá má zásobník a celoročne vyrovnanú spotrebu.

  • harp

    Member
    2. februára 2007 at 19:09

    Niektore temy bude mozne rozobrat aj tu:
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=21515
    Tema ma nazov: Pasívne domy a nulové domy

    O vykurovani vsak mozeme diskutovat aj priamo tu.

  • harp

    Member
    2. februára 2007 at 19:15

    Mne osobne sa pozdava pasivny alebo dobre zatepleny dom s velkymi oknami na juh a s centralnou kachlovou pecou s prieduchmi. Mozno doplnene elektrickymi konvektormi.

    Myslim si totiz jedno. Ked v pasivnom dome hodis do kachlovej pece tri polienka a prieduchy to roznesu po celom dome. Nemusis viac kurit. Ved ked sa v kachlovej peci zakuri a kuri povedzme 6hodin dokaze odovzdavat velmi zaujimave teplo dalsie tri dni. Keby sme v pasivnomdome kurili v kachlovke 6 hodin mam ten pocit ze by sme museli vetrat vsetkymi oknami :)

    A keby nieco pochybilo je tu elektrika.

    Co vy na to? Na kurenie v pasivnom dome by podla mna stacilo drevo za 2-3000 sk a to by sme zomierali od tepla :)
    Na priemerny nezatepleny 3-4 izbovy dom staci na zimu cca 10metrov dreva co v tomto roku stalo od 7 do 8tis SKK.

  • janko

    Member
    7. februára 2007 at 1:14

    Nechce sa niekto pustiť do výroby etanolu z repy alebo obilia?
    http://www.ethanolstill.com/making-your-own-E-85.html
    http://running_on_alcohol.tripod.com/id8.html

    Moje odhady:
    Cukrová repa nákup 1050 Sk/t ak sa nevypestuje tiež nami ekologicky nízkonákladovo.
    Cukornatosť 16%. Max 19%.
    Zisk z 1t cukrovej repy je 160kg cukrovej zmesi.
    Cena 1kg cukrovej zmesi je 6,6 sk.
    Z 1 kg cukru získame 0,5l čistého etanolu.
    Výrobná cena 1l etanolu je 13sk.
    Drevo odpadové náklady nepočítam. Pálenie v domácnosti.
    Úroda 30-77 t repy na1 hektár. 1 hektár = 0,01 km² = 100*100m

  • janko

    Member
    7. februára 2007 at 17:12

    Tunak sú pekne zozbierané také konvenčné ekologické palivá homemadein.
    http://www.builditsolar.com/Projects/BioFuel/biofuels.htm
    Ale ja uvažujem iba na ten motorgenerátor pre elektriku. Nie že by som mal niečo proti benzínu, ale človek musí niečo robiť aby sa hýbal. A hlavne v tomto nie je žiadna veda, sú to bežne fungujúce veci s ktorými si poradí bežný dedinský kutil, aj keď netvrdím že by sa hodil nejaký zaujímavý patent na uľahčenie získania toho paliva. Ale tá práca asi patrí k tomu ako bonus.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť