aktivita diskusia Pamiatky Akvadukt – BANSKA STIAVNICA

 • Akvadukt – BANSKA STIAVNICA

  Posted by igor1707 on 18. novembra 2009 at 19:52

  Zdravim vsetkych nadsencov Stiavnice a industrialnych pamiatok, hladam AKVADUKT, ktory by sa mal nachadzat v Stiavnici alebo blizkom okoli…. nemal by to byt system tajchov…. skor most po ktorom ide potom /voda/…. neviem ci je tato informacia pravdiva… ale zhanam vsetko co moze nasvedcovat, ze tam bol alebo aj popripade nieco este je… Ak by ste mali co len nejake male informacie, ale nebodaj aj presnu polohu… budem strasne povdacny.. ;) DAKUJEM vsetkym. I.H.Zdravim vsetkych nadsencov Stiavnice a industrialnych pamiatok, hladam AKVADUKT, ktory by sa mal nachadzat v Stiavnici alebo blizkom okoli…. nemal by to byt system tajchov…. skor most po ktorom ide potom /voda/…. neviem ci je tato informacia pravdiva… ale zhanam vsetko co moze nasvedcovat, ze tam bol alebo aj popripade nieco este je…

  Ak by ste mali co len nejake male informacie, ale nebodaj aj presnu polohu… budem strasne povdacny.. ;)

  DAKUJEM vsetkym.

  I.H.

  igor1707 odpovedal 14 years, 6 months ago 3 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
 • 3 odpovede/odpovedí
 • zavinac

  Member
  19. novembra 2009 at 17:05

  Mily Igor,

  Zrejme hladáš akvadukt ktorý privádzal vodu z Kolpašského tajchu k Franc šachte – o inom v Štiavnici neviem.

  Takže: v Štiavnici zbehneš dole na takzvanú Križovatku /ak ideš smerom od historického jadra/ na kruhovom objazde smer Bansky Studenec, Žiar nad Hronom, Sklené Teplice atď poza Billu. Doprava je odbočka na žel. stanicu ale stale rovno, na ďalšej križovatke doprava dohora smer Banský Studenec a sídlisko Drieňová, ### sídlisko minieš po ľavej strane, stále smer Banský Studenec. Cesta zbehne dole a zase začne stúpať, si pri Kysihýbli smer Banský Studenec ale spomaľ, cesta sa zmierni ale potom ostro odbočuje vľavo smer Banský studenec. Tu niekde je odbočka aj doprava, zaparkuj ak sa dá /dlho som tam nebol/
  Ak ideš od Sklených teplíc, Vyhní alebo Žarnovice, treba v Banskej Štiavnici odbočiť na prvej veľkej križovatke vľavo na obchvat štiavnice, keď sa po pár kilometroch objaví vľavo sídlisko Drieňová a vpravo minieš pumpu príde podjazd popod most, a na nasledujúcej križovatke odboč vľavo smer Banský Studenec . ďalej pokračuješ ako od textovej značky ###.
  Akvadukt je vľavo dole v klesajúcom svahu – je to vlastne most so žľabom ktorý viedol vodu ponad zárez bývalej železničnej trate štiavnickej Anče,kým nebola vybudovaná Trať mládeže. Viedol vodu z Kolpašských tajchov do úpravne pri šachte František. Zažil som ho ešte funkčný,teraz je už mimo prevádzky. Konštrukcia bola natretá z finančným príspevkom Banskoštiavnicko-Hodrušského baníckeho spolku v minulom roku.
  Viac o ňom nájdeš v zborníku y konferencie Banskoštiavnický vodohospodársky systém 1993, vydal Banský výskum BEVEX Prievidza 1993

  Zavináč

 • eo-ipso

  Member
  20. novembra 2009 at 21:19

  :arrow: bez ohľadu na to, či sa Igor chystá akvadukt v Kysihýbli navštíviť, aj pre prípadný záujem ďalších čitateľov Obnovy uvádzam niektoré doplňujúce údaje (podľa Sprievodcu po technických pamiatkach B.Š., Štúdio HARMONY, s.r.o.):
  Akvadukt bol postavený na staršom vodnom jarku (asi v r. 1730 kedy postavili Veľký kolpašský tajch) z Kolpách (B. Studenec) do úpravní pri šachte František v r. 1871 – 73 (ponad zárez býv. úzkokoľajky). Tvoria ho tri mostné oceľové polia podopreté dvomi piliermi vymurovanými z kameňa, v strede “mosta” je žľab z oceľového plechu. Od roku 1980 je mimo prevádzku.

 • igor1707

  Member
  24. novembra 2009 at 22:48

  Takze zdravym vsetkych, uz doma z terenu… nasiel som to, a chcem sa podakovat tym co mi pomohli.

  DAKUJEM…

  este pridavam popis cesty ja, pre tych ktorych by to zaujimalo.

  treba vystupit na zastavke KONOPKOVCI, je to zastavka plechova za sidliskom drienova smerom na ARBORETUM.
  ked sa dostane k nej je to uz len otazka asi max 10min pesej chodze.
  treba sa vybrat asfaltkou a to zlata stredna cesta… cize nie hlavna cesta co pokracuje na ARBORETUM a ani nie uplne prudka odbocka ktora vedie k nemocnici (je tam aj tabula smer nemocnica) treba sa vybrat cestickou, kde mate po lavej ruke JRD.. :D
  idete pomedze domceky az pridete na razcestie tam do lava.. a HLA akvadukt pred vami… mohutne biele piliere a na vrchu suptilny zeleny plechovy valovcek na vodu….

  je tam pekne, ked budete pokracovat po tej ceste dalej hned na prvej odbocke odbocte do lava pojdete asi blatom a pridete na dalsiu odbocku kde je naucny chodnik o tejto oblasti… da sa tam prechadzat do aleluja.. :) ale prostredie stoji za to. ODPORUCAM.

  TAK ESTE RAZ DAKUJEM za vami ziskane info a pomoc pri badani.

  Igor.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť