aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo ako polozit palubovku na beton?

 • ako polozit palubovku na beton?

  Posted by wvw on 7. júna 2016 at 18:16

  chceme ulozit na betonovy poter(pod nim je polystyren a zas hrubsi betonovy strop) palubovku.

   

  mam okolo toho viac nejasnosti a dost by mi pomohol odborny nazor:

  – ako pripevnit postrholce k poteru? sraubami? ci nemusi to byt pripevnene? 

  – potrebujem poststrholce v 2 smeroch? preco?(kvoli pevnosti celkovej konstrukcie?) radsej by som dala iba v jednom…kvoli vyske konstrukcie. bude sa to cele potom krizit do sikma? aj ked ich priskrutkujem? je to dobry napad skrutkovat to do poteru?

  – davat pod postrholce celoplosne foliu? napr polyetylenovu? alebo ju staci dat v pasoch priamo pod postrholce? davat ju vobec? (vraj ak sa v postrholcoch nahodou zhromazdi voda, tak nebude moct naspodok oddifundovat..)

  – ako skrutkovat palubovku do postrholcov? 2 skrutkami po okrajoch, ci len jednou? vraj drevo pracuje a je dobre, ked tam bude nejaka vola. bude to asi palubovka s perodrazkou…

   

  chapem, ze som to napisala trochu chaoticky, ale ked clovek nema poriadne zaklady, tak potom moznosti na zodpovedanie otazok je vela… budem rada ak sa najde niekto, kto mi trochu pomoze sa zorientovat.

  wvw odpovedal 7 years, 11 months ago 3 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
 • 3 odpovede/odpovedí
 • rado-z-mt

  Member
  8. júna 2016 at 6:56

  Zdravím.

  Minulý rok v zime som pokladal drevenú podlahu na betón v kaštieli v Mošovciach. Postrholce som dal len v jednom smere, na šírku miestností a kotvil skrutkami priamo na poter. Vzdialenosť medzi jednotlivými postrholcami bola cca 60 cm. Palubky som skrutkoval jednou skrutkou o každý postrholec. Netreba fóliu celoplošne, stačí dať v pásoch o pár cm širších, ako hranolec. Alebo som to riešil na inej stavbe, kde poter nebol v rovine tak, že som navrhoval kotviť do poteru kovové “L” profily a hranolce upínať pomocou nich. Čiže drevo by sa poteru nedotýkalo. Je to ale drahšie a hlavne náročnejšie na prácnosť. 

  Medzi postrholce je potom vhodné ako výplň zvažovať ľahký vzdušný materiál, ktorý bude zabezpečovať odvetrávanie – penové sklo, liapor, perlit…

 • rinoro

  Member
  15. júna 2016 at 18:33

  Cawte

  Súhlasím s riešenim  Rada s MT ohladom pokládky podlahy , riešil som podobný problém . Použil som liapor a polystyrenovú drť .Palubovku treba nechať odležať rok a viac . Kotvil som do každeho pelstra , vagnerkami do pera ( pracnejšie ) .

 • wvw

  Member
  18. júna 2016 at 21:31

  dobry den, velka vdaka  obom za odpoved aj trpezlivost.

   

  my planujeme asi pouzit liapor. jeden rok na aklimatizaciu palubovky je dost, aj ked asi kvoli zmene klimy v zime a v lete to dava zmysel.

   

  ale este mam jednu otazku a sice:

  folia ma byt parotesna=hydroizolacia alebo paropriepustna? a preco?

  tipujem, ze patotesna by bola blbost, lebo para moze oddifundovat aj bocne, mimo pasov. voda skor nie, ale….mno…pravdupovediac len tipujem, mozem sa mylit :-)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť