• Anonymous

    Member
    10. januára 2009 at 23:46

    To s tou chermiou, to je trochu prehnane, nezda sa Vam? Akoze: postavim si v Lomnickom sedle chatu, lebo je to vyssie polozene, lebo sak sa topia ladovce, nie?

  • emer

    Member
    10. januára 2009 at 23:48

    ak upozorňujeme na naše členstvo v EÚ, tak ctime aj európske zmluvy a dohovory v oblasti ochrany archeologického dedičstva, napr. čl. 3 tohto dohovoru (ratifikovala ho aj SR, je uverejnený v Zbierke zákonov a je pre nás záväzný):
    http://www.radaeuropy.sk/?1409

    Dohovor na ktory sa odvolavas bol podpisana v Londyne, a pokial viem Londyn je v anglicku, a ak si vygooglis v anglicku firmy ktore organizuju “hladanie podladov s detektorom” najdes ich desiatky. A vsekto je samozrejme legalne, len samozrejme na slovensku nic nie je legalne.
    A vies preco?
    Staci si precitat podrobne na co sa ochrana vztahuje, a nikde nenajdes zmienku o drobnych roztrusenych nalezoch, vsetko sa vztahuje len na objekty.
    Alebo chcete na slovensku vyhlasovat za archeologicku lokalitu kazdych 10 cm2 kde sa najde minca, pripadne hrot sipu?
    Anglicanom uz davno doslo ze pokial nevyzbieraju veci roztrusene na polnohospodarskej pode, tak o ne za par desatroci pridu ( vid temu chemia na poliach).
    Na slovensku bohuzial kompetentnych osvieti az ked je neskoro.
    Ako som uz spomenul, lepsi nalez u sukromneho zberatela, ako rozozraty v poli.
    Ale toho ze si amatersky detektoristi nalezy nechaju je malo pravdepodobne, naco by si robili problemy za par desiatok korun. Ak vobec nieco cenne najdu samozrejme, lebo je to malo pravdepodobne, ide skor o hobby, ktore vy archeologovia nepochopite, a mozno svojou prehnanou iniciativou znicite dalsie hobby, rovnako ako znicili sportove rybarstvo nezmyselnym zakonom.

    Zolo, to je jedno, kde sa dohovory podpisujú! Podstatné je, ktoré štáty sa k nim prihlásia – a Slovensko ho ratifikovalo. Pokiaľ tu budú mať všetci taký prístup k predpisom, aký presadzuješ aj ty, nikdy tu nebude ani len nádej na zlepšenie.

  • Anonymous

    Member
    11. januára 2009 at 21:31

    Každého baví niečo iné, ale ľudia by mali robiť niečo pre spoločnosť a nielen furt pre seba. Detektorovanie vyzerá byť síce zaujímavá vec no povedzte mi aký osoh to má pre spoločnosť ???

    Myslíte že keď detektorista nájde nejaký nález tak ho odovzdá kompetentným úradom ?
    No neviem si predstaviť keď nájde napríklad mincu ako s ňou beží na nejaký úrad, že
    hele hele čo som našiel náhodou, prosím Vás kde to môžem odovzdať…

    Prepáčte, ale nemám dobrý pocit z amaterskych detektoristov.

    >>>>>>>>

    obycajnu mincu nie, ale nasiel som zopar veci z ktorych archeologovia radost mali, budu ich publikovat a podobne. ja nemam pred nimi co skryvat, ludia s ktorymi spolupracujem ci uz v BA alebo NR su slusni, zaujimavi a vzdelani ludia. tesim sa na kazde stretnutie s nimi.
    pred par tyzdnami som zrejme objavil nove zrejme este nezname hradisko ktore nieje dokonca ani prekutrane inymi detektoristami. nemozem sa dockat kedy mi uz “moj archeolog” zavola ze ma cas na to aby sme tam zasli pozriet spolu.
    Ano, mam vlastnu zbierku, do ktorej som mimo veci ktore som nasiel zaradil vela predmetov ktore som sam musel kupit. nehodlam ju zatail nikam odovzdavat ved ma stala 10- tisice korun. ja som niekdy nic nepredal dokonca si myslim ze niektore veci nekupit, na Slovensku ich uz nikto neuvidi. dokonca si myslim ze som ich svojim sposobom zachranil.
    do mojej zbierky ma tychto zopar archeologov neobmadzeny pristup. vsetky predmety su im plne k dispozicii a k tym co som nasiel ja maju presnu lokalitu a nalezove okolnosti. este podotknem ze prevazna vacsina mnou najdenych predmetov nieje sucastou nalezovych celkov. su to veci stratene.
    obcas sa mi podari mozno nieco znicit ale na druhej strane poskytnem vede vela informacii ku ktorym by sa bezo mna mozno nikdy nedostala.

    co viete, mozno to “moje” hradisko na ktore sa pojdeme pozriet mozno ukaze nasu historiu v opat v trosku inom svetle a je dobre ze som na nho narazil ja a nie niekto kto by ho vykradol a predal.

    nic totiz nieje cierno-biele ;]

  • zolo24

    Member
    11. januára 2009 at 22:05

    Niekedy mi vy archeologovia (ti co tu pisete, lebo na uradoch su normalny, s uplne opacnymi nazormi) pripadate ako katolici, vsetko co najviac brzdit, zakazovat …

    Pozrite sa ako to chodi vo svete:

    http://www.youtube.com/watch?v=PNsP4IORxxw
    http://www.finds.org.uk/treasure/

    http://metaldetectingtours.com/index.htm

    atd
    atd
    atd

    vzdy je to o spolupraci a komunikacii, nie o utajovani a zakazovani.

  • eo-ipso

    Member
    12. januára 2009 at 9:34

    zolo24:
    Dohovor na ktory sa odvolavas bol podpisana v Londyne, a pokial viem Londyn je v anglicku
    :arrow: Londýn je navyše aj vo Veľkej Británii, no to nie je podstatné… Ochrana pamiatok a archeologického dedičstva vo svete (najmä po vzniku ICOMOS, ICCROM a pod.) prekonali podstatný vývoj, podobne “európska archeológia” od 6.mája 1969, kedy bol v Londýne podpísaný pôvodný Dohovor. Slovensko ratifikovalo Dohovor revidovaný (oznam 344/2001 Z.z.), podpísaný v maltskej Vallette 16. januára 1992. Nebagatelizoval by som naše záväzky voči európskej legislatíve, nie je to obvyklé a slušné. Nie som archeológ, osobne môžem mať množstvo výhrad voči ich práci a pod., tiež voči činnosti hľadačov (detektoristov), no v záujme veci nie je potrebné v tejto diskusii gradovať nejaké rozpory medzi archeológmi a hľadačmi. Môj názor je, že hľadači (detektoristi) by mali mať riadne registrovanú asociáciu (združenie), svoje orgány a hovorcu, inak nie je s kým hľadať cestu na spoluprácu.

  • Anonymous

    Member
    12. januára 2009 at 15:42

    Zdravim vsetkych normalnych ludi…

    Podla mna archeologovia by najradsej zakazali uplne predaj detektorov.Alebo mozno predaj na zbrojny pas:)…

    Nazdar páni:

    Ja sa síce obdobiami, kde sa používajú kovy nezaoberám, ale ako archeológa sa ma to týka, takže som nad tým trochu rozmýšľal. Ako to tu čítam, zolo24 a Cezarovo zlato, v podstate máte pravdu. Archeológovia by najradšej predaj detektorov kovov zakázali alebo predaj na zbrojný pas? Ani nevieš ako si to trafil :)
    Priviedli ste ma na jeden nápad: Prečo by sa nemohla vytvoriť registrovaná asociácia alebo zväz detektoristov s tým, že by mal každý detektorista preukaz. Ale nie ako zbrojný pas, ale skôr by som povedal niečo ako rybársky preukaz. Mal by tým v podstate povolenie na používanie detektoru (aj keď to by som osobne obmedzil mimo známych lokalít, aby sa dodržal zákon). Čo by z toho bolo?

    1. Keď sa to tak vezme, detektorizmus je hobby rovnako ako rybárstvo. Rybár si takisto môže beztrestne kúpiť udicu a nikto proti tomu nič nemá, ale ak chce loviť, musí mať preukaz a zapisovať úlovky a každoročne odovzdávať vyplnený preukaz. Prečo by to nemohlo fungovať aj u detektoristov podobne? Rybári sú na to zvyknutí dlhý čas a berú to ako samozrejmosť, prečo by to nemali brať tak aj detektoristi? V tom prípade vypadáva otázka toho, či by mal byť zakázaný predaj detektorov.

    2. Týmto by sa ukojila potreba detektoristov hľadať veci s podmienkou, že veci by mohli síce hľadať, ale nie predávať. Na konci roka by odovzdali zoznam nájdených vecí (resp. zápis v preukaze) a tým by v podstate boli sprístupnené informácie archeológom. Tí by potom mohli kontaktovať konkrétne osoby pre sprístupnenie nálezov. Či by to bolo zapožičanie, alebo odovzdanie, alebo iba informácia kde nález je (samozrejme tým myslím múzeum alebo miesto v rámci Slovenska, kde by sa dal pozrieť a odfotiť či nakresliť daný predmet). S tým by zas mohli byť spokojní archeológovia. Neviem síce ako, ale muselo by sa to asi ošetriť nejakými zákonmi, aby to bolo všetko legálne. To by ale nemal byť problém.

    3. Ide tu hlavne o kultúrne dedičstvo SR, čiže, a to bez akýchkoľvek pochýb, každý nález patrí štátu. O čo teda ide? Ktokoľvek si nález nechá sám pre seba – porušuje zákon, a je to jedno či je amatér alebo archeológ.
    Čiže ide o to aby sa ľudia mohli dozvedieť o nálezoch a informáciách z nich získaných legálne, teda tak aby sa dalo povedať Áno, toto sa našlo a takáto teória sa z toho dá odvodiť. Prípadne to bolo overené sondážou alebo výskumom.

    4. Myslím si, že keď sú ľudia normálni, dá sa spolupracovať bez problémov. A ako poznamenal zolo24: Je tu jeden problém – archeológovia sú sústredení atď. a detektoristi sú roztrúsení (s čím až tak nesúhlasím). Prečo teda nevytvoriť inštitúciu detektoristov, ktorí by v podstate spolupracovali s archeológmi s tým, že archeológ, keď by vedel, že ide na lokalitu, kde môžu byť kovy, zavolá si človeka od detektoristov nech mu pomôže? Teda niečo podobné ako niektorí detektoristi urobia – teda zavolajú aj archeológa (verím, že aj to sa stáva). Tým, že by sa ľudia poznali a spolupracovali, by sa mala odstrániť vzájomná nevraživosť.

    Ja viem, že je to dosť utopistické, ale podľa mňa by to malo fungovať pod podmienkou ústretovosti ľudí ako vlastne každá spolupráca. Je mi jasné, že niektorí ľudia sú takí zarytí odporcovia jedných či druhých, že úplná spokojnosť sa nedá nikdy dosiahnuť (teda aspoň kým sú tu archeologické lokality, čiže ešte pár rokov zostáva). A taktiež je mi jasné, že by sa tam muselo vyjednať veľa detailov – čo s nálezmi, resp. výškou nálezného, zverejňovaním mien nálezcov v publikáciách, evidenciou lokalít, čo s ľuďmi, ktorí sa nemienia prispôsobiť, pretože takých sa vždy nájde dosť (v oboch táboroch) a podobne. Ale skúste nad tým niekto porozmýšľať. A ak má niekto niečo podobné alebo lepšie, rád si to vypočujem….

    Česť práci.

    Pocuj Dexter ja mam normalne pochybnosti, ze toto si pisal ty a za triezveho stavu, lebo to je v priamom rozpore s tym konfrontacnym tonom akym si pisal predtym.

    Co hovoris na taky model, ze nalezy by ostavali nalezcovi pokial sa nejedna o nalez, ktory musi byt udrzovany v specialnych prevadzkovych podmienkach pre udrzanie jeho kondicie,bola by povinnost ho poskytnut do databazy na zaevidovanie a poskytnut ho na publikovanie, zdokumentovanie a zapozicanie na expozicie.Zakazane by bolo taktiez s nalezmi obchodovat.Archeologovia by mohli ziskat kapacity a technologiu potrebnu na vyzdvikovanie kovovych predmetov efektivnejsie a hladaci by sa naopak naucili technologicky postup pri vyberani a dokumentovani nalezovych okolnosti korektnym sposobom.

    A hlavne ziskali by ste kopec novych lokalit, myslim velmi zaujimavych lokalit, o ktorych neviete.

  • planner

    Member
    13. januára 2009 at 21:00

    Myslim, ze Dexter ma dobry napad, ale nieco by to stalo a neviem si predstavit tu administrativu fungovat v praxi (papierovacky treba odburat, nie pridavat).

    Nebolo by jednoduchsie, keby si SNM alebo SAV pridali k svojim www strankam dalsiu (administratora uz zamestnavaju), ktora by sluzila na evidenciu vsetkych nahodnych nalezov (od detektoristov, ale aj inych)? Kazdy by sa zaregistroval, vyplnil by meno, adresu, kontakt, strucny popis co nasiel, kde to nasiel a kedy. K tymto vsetkym udajom by mali pristup len archeologovia, verejnost by nevidela udaje nalezcu ani miesto nalezu. Nalezca by si sam rozhodol ci chce zviditelnit svoje meno pre vsetkych alebo nie (napriklad).

    Tato stranka by bola sprostredkovatelom medzi archeologmi a detektoristami (ale aj nedetektoristami). Tazko dnes dufat, ze sa niekto bude hlasit oficialne k zdruzeniu, ktoreho cinnost je zakonom zakazana. Vyzadovalo by si to teda aj zmenu v legislative a obojstrannu doveru, ktora by sa budovala velmi dlho.
    Je naivne si mysliet, ze detekovanie pomocou detektorov skonci, ak bude zakazane. Nasledky zakazov su vzdy viac negativne ako pozitivne, myslim, ze to netreba dalej rozvadzat. Takze kazdy z tych detektoristov, ktori hladaju len nahodne nalezy mimo archeo lokalit a chcu spolupracovat s archeologmi, by mohli takymto sposobom skutocne spolupracovat. Mozno by boli aj v muzeu radi, ze ich stale niekto neotravuje s artefaktami, ktorych maju plne depozitare a pritom by sa uchovali vsetky informacie o nalezoch. V pripade potreby by bolo mozne kontaktovat nalezcu, pripadne dohodnut dalsiu spolupracu.
    Databaza by mohla byt strukturovana tak, ze by sa v nej dalo filtrovat podla jednoduchych kategorii (napr. mince a ostatne, alebo od najnovsieho po najstarsie, alebo podla okresov, atd.).
    Tak by bolo mozne pracovat s tymito informaciami ako s celkom, poskytli by nam uplne iny pohlad na vec, ako jednotlive nalezy, ktore skutocne same osebe nemusia mat ziadnu vypovedaciu hodnotu a aj ked su nahlasene do muzea alebo archeologom, su oznacene za nezaujimave, takze sa nikde neeviduju (napriklad – nehovorim o vsetkych).

    Nalezne je problem z dvoch pricin – ak detekovanie vykonavaju ludia pre zisk, nebude ich nic motivovat, aby sa na stranku zaevidovali, druha kategoria (verim, ze vacsia) su nadsenci, ktori to robia ci uz zo zaujmu o historiu, alebo adrenalin, a tiez si chcu svoje nalezy radsej nechat, ale su ochotni spolupracovat s archeologmi.
    Ak je skutocny zaujem zachranit co najviac pre buduce generacie, potom treba oslovit obidve kategorie hladacov.
    Nalezne sa musi zmenit na trhovu cenu (nalezca a vlastnik pozemku kazdy polovica). Cenu nalezu, pokial by islo skutocne o hodnotny nalez, by posudzovala mala komisia zlozena z archeologov a starozitnikov, ktori by boli schopni ju ocenit. V pripade, ze by islo o male nalezy, ktore su skutocne nezaujimave pre muzea, tieto by mohli ostat v drzani nalezcu. Ak by chcel nalezca nalez predat, SNM by malo predkupne pravo a ak by nebolo schopne financovat odkupenie, alebo by nemalo zaujem, mohol by nalezca nalez predat, ale mal by oznamovaciu povinnost kontaktnych udajov kupujuceho, ktory by musel byt obcanom SR s trvalym pobytom na uzemi SR a ten by mal rovnaku oznamovaciu povinnost.
    Archeologovia by mohli pouzivat stupnicu vyjadrujucu ‘zaujimavost’ nalezu, napriklad A, B, C…, ktorou by oznacovali jednotlive nalezy na www. Nalezca by hned vedel, ak ide o ‘A’ nalez, ze ho musi odovzdat muzeu a bude mu zan ponuknute nalezne. Ak by islo o ‘B’ nalez, nemusel by ho odovzdat, ale mal by oznamovaciu povinnost. ‘C’ nalezy by boli najmenej zaujimave, pri ktorych by nebolo potrebne vobec registrovat u koho su v drzani, atd.

    Sukromne zbierky podla mna vobec nie su problem, hlavne ak ich majitelia ich nadobudli legalne. Cim viac zbierok a cim lepsie zbierky, tym bohatsia je cela spolocnost (stat). Z minulosti je znamy nespocet prikladov, kedy znamy zberatelia po celozivotnom zhromazdovani odovzdali svoje zbierky narodnym muzeam. Nielen vo vzdialenych zapadnych statoch, ale aj u nas na Slovensku a v Cesku. Preto treba vytvarat podmienky na to, aby bolo takychto pripadov na Slovensku co najviac, nie naopak. Mozno, ze sa jedneho dna aj Zoroslav rozhodne, ze vsetky svoje zbierky venuje narodnemu muzeu a v slovniku osobnosti Slovenska bude mat neodskriepitelne svoje meno.

    Konstatovanie, ze ‘kazdy nalez patri statu’ sa da vykladat roznymi sposobmi a je diskutabilne. Ak si niekto nieco narokuje (teda aj stat), na druhej strane ma urcite zavazky (voci spolocnosti). V tomto pripade by ‘stat’ mal aktivne prispievat (aspon symbolicky – 1M rocne napriklad) do fondu, ktory by bol specialne vytvoreny len na vykup hodnotnych nalezov.
    Dalsim aktivnym sposobom je zhananie mecenasov, ktorych prispevky by mohli tvorit vyraznu cast takehoto fondu. Dnes sa uz aj na Slovensku najdu jednotlivci, ktori su schopni a verim, ze aj ochotni prispievat na zachranu kulturneho dedicstva, ale nemaju zaujem zhromazdovat si predmety doma v trezore. Na oplatku by boli ich mena s formulkou vdaky uvadzane vo vystavnych sienach a katalogoch muzea a pod. Fantazii sa medze nekladu.

    Samozrejme, ze to vsetko nie je z mojej hlavy. Uz to davno funguje napriklad vo Velkej Britanii, ako uvadza Eo Ipso, ktora v tomto smere spada pod europsku legislativu rovnako ako Slovensko.

  • Anonymous

    Member
    14. januára 2009 at 22:30

    Vy stále vychádzate z predpokladu že ľudia z detektormi robia niečo nezákonné a zlé.

  • dexter

    Member
    28. januára 2009 at 11:25

    Pocuj Dexter ja mam normalne pochybnosti, ze toto si pisal ty a za triezveho stavu, lebo to je v priamom rozpore s tym konfrontacnym tonom akym si pisal predtym…..

    Co hovoris na taky model, ze nalezy by ostavali nalezcovi pokial sa nejedna o nalez, ktory musi byt udrzovany v specialnych prevadzkovych podmienkach pre udrzanie jeho kondicie,bola by povinnost ho poskytnut do databazy na zaevidovanie a poskytnut ho na publikovanie, zdokumentovanie a zapozicanie na expozicie.Zakazane by bolo taktiez s nalezmi obchodovat.Archeologovia by mohli ziskat kapacity a technologiu potrebnu na vyzdvikovanie kovovych predmetov efektivnejsie a hladaci by sa naopak naucili technologicky postup pri vyberani a dokumentovani nalezovych okolnosti korektnym sposobom.

    A hlavne ziskali by ste kopec novych lokalit, myslim velmi zaujimavych lokalit, o ktorych neviete.

    Pozri sa na to takto: Všimni kedy saom sa pripojil a na ktoré príspevky som reagoval. A hlavne sa pozri najprv na svoje príspevky a potom súď ostatných – viď quote. Keď začneš príspevok tým, že o niekom pochybuješ, že je triezvy, nečakaj, že Ti bude odpovedať s úsmevom a líškať sa Ti. To by si tu malo uvedomiť viac ľudí, ktorí nemajú k téme čo povedať a iba ju zbytočne predlžujú svojimi “vtipnými a duchaplnými” poznámkami.

    Čo sa týka toho nápadu: Stále nechápem to, že kým sa tu všetci sťažujete na archeológov, alebo sa im doslova vysmievate, nikoho z Vás nenapadne ani jedno možné riešenie a nepredložíte ho. V tom prípade je debata zbytočná, pretože všetci ste automaticky proti archeológom, ale sami ústretový krok neurobíte. A stačí sa nad tým trošku zamyslieť.
    Ja som na tým uvažoval a napadlo ma horeuvedené riešenie. Nezabúdaj, že to je jedna z mála možností. Čítal som reakcie na to a myslím, že ľudia začali o tom trošku inak premýšľať ako predtým a to ma teší. Problém je, že reči nič nevyriešia. Ja si aj tak myslím, že to obyčajná registrácia na webstránke nevyrieši, možno iba časť. A hlavný problém je to, predostrieť celý problém a možné riešenie osobám, ktorých sa to bude týkať (archeológovia, historici, pamiatkári, múzeá, amatéri, detektoristi, príp. polícia) a zaviesť diskusiu nie na webe, ale osobnú.

    Neviem ako sledujete dianie v archeológii na Slovensku, preto vám posielam jeden link zo stránok SAS, ktoré spravujem:

    http://www.sas.sav.sk/akcie.htm

    Pozrite si tú prvú akciu. Máte dokonalú možnosť sa vyjadriť k tejto siahodlhej téme pred odborníkmi a verejnosťou a prediskutovať ju, predložiť
    návrhy a riešenia, teda urobiť krok vpred. Myslím, že to bude verejná diskusia, okrem toho si pozrite program, bude tam riaditeľ archeologického ústavu, dosť archeológov, ľudia z ministerstva, študenti a podobne. A hlavne si všimnite tému 3 a príspevok Tomáša Michalíka.

    Myslím, že tu máte dobrú šancu sa zapojiť do diskusie, prípadne poukázať na to, že treba týmto problémom niečo robiť a ste ochotní… Veľká škoda, že ja tam pravdepodobne nebudem, pretože som momentálne mimo Slovenska. Inak by som si to určite nenechal ujsť. Ale mám tam kolego, takže sa dozviem ako to prebiehalo…

    Veľa šťastia

  • dexter

    Member
    28. januára 2009 at 11:25

    Pocuj Dexter ja mam normalne pochybnosti, ze toto si pisal ty a za triezveho stavu, lebo to je v priamom rozpore s tym konfrontacnym tonom akym si pisal predtym…..

    Co hovoris na taky model, ze nalezy by ostavali nalezcovi pokial sa nejedna o nalez, ktory musi byt udrzovany v specialnych prevadzkovych podmienkach pre udrzanie jeho kondicie,bola by povinnost ho poskytnut do databazy na zaevidovanie a poskytnut ho na publikovanie, zdokumentovanie a zapozicanie na expozicie.Zakazane by bolo taktiez s nalezmi obchodovat.Archeologovia by mohli ziskat kapacity a technologiu potrebnu na vyzdvikovanie kovovych predmetov efektivnejsie a hladaci by sa naopak naucili technologicky postup pri vyberani a dokumentovani nalezovych okolnosti korektnym sposobom.

    A hlavne ziskali by ste kopec novych lokalit, myslim velmi zaujimavych lokalit, o ktorych neviete.

    Pozri sa na to takto: Všimni kedy saom sa pripojil a na ktoré príspevky som reagoval. A hlavne sa pozri najprv na svoje príspevky a potom súď ostatných – viď quote. Keď začneš príspevok tým, že o niekom pochybuješ, že je triezvy, nečakaj, že Ti bude odpovedať s úsmevom a líškať sa Ti. To by si tu malo uvedomiť viac ľudí, ktorí nemajú k téme čo povedať a iba ju zbytočne predlžujú svojimi “vtipnými a duchaplnými” poznámkami.

    Čo sa týka toho nápadu: Stále nechápem to, že kým sa tu všetci sťažujete na archeológov, alebo sa im doslova vysmievate, nikoho z Vás nenapadne ani jedno možné riešenie a nepredložíte ho. V tom prípade je debata zbytočná, pretože všetci ste automaticky proti archeológom, ale sami ústretový krok neurobíte. A stačí sa nad tým trošku zamyslieť.
    Ja som na tým uvažoval a napadlo ma horeuvedené riešenie. Nezabúdaj, že to je jedna z mála možností. Čítal som reakcie na to a myslím, že ľudia začali o tom trošku inak premýšľať ako predtým a to ma teší. Problém je, že reči nič nevyriešia. Ja si aj tak myslím, že to obyčajná registrácia na webstránke nevyrieši, možno iba časť. A hlavný problém je to, predostrieť celý problém a možné riešenie osobám, ktorých sa to bude týkať (archeológovia, historici, pamiatkári, múzeá, amatéri, detektoristi, príp. polícia) a zaviesť diskusiu nie na webe, ale osobnú.

    Neviem ako sledujete dianie v archeológii na Slovensku, preto vám posielam jeden link zo stránok SAS, ktoré spravujem:

    http://www.sas.sav.sk/akcie.htm

    Pozrite si tú prvú akciu. Máte dokonalú možnosť sa vyjadriť k tejto siahodlhej téme pred odborníkmi a verejnosťou a prediskutovať ju, predložiť
    návrhy a riešenia, teda urobiť krok vpred. Myslím, že to bude verejná diskusia, okrem toho si pozrite program, bude tam riaditeľ archeologického ústavu, dosť archeológov, ľudia z ministerstva, študenti a podobne. A hlavne si všimnite tému 3 a príspevok Tomáša Michalíka.

    Myslím, že tu máte dobrú šancu sa zapojiť do diskusie, prípadne poukázať na to, že treba týmto problémom niečo robiť a ste ochotní… Veľká škoda, že ja tam pravdepodobne nebudem, pretože som momentálne mimo Slovenska. Inak by som si to určite nenechal ujsť. Ale mám tam kolegov a kamarátov, takže sa dozviem ako to prebiehalo…

    Veľa šťastia

  • dexter

    Member
    29. januára 2009 at 11:12

    Sorry, prešlo to dva krát…

    Ešte ma napadlo v súvislosti s tým príspevkom od Tomáša Michalíka. Ja by som to v hrubom zhrnul do niekoľkých bodov:

    1. Beztrestné povolenie hľadať s detektorom.
    2. Povolenie súkromných zbierok.
    3. Absolútny zákaz akéhokoľvek obchodovania (vrátane darovania) okrem štátu a zákaz vývozu za hranice republiky
    4. Povinná ohlasovacia povinnosť nálezov (jednoduchý formulár v tvare nálezovej správy s pôvodom nálezu, dátumom a hlavne uložením nálezu) – pre doplnenie do dokumentácie
    5. Asi by to chcelo nejaké pravidelné stretnutia oboch strán pre informovanosť a prezentáciu (teda pochválenie sa) nálezov + vzdelávacie kurzy.

    To je hrubý náčrt podľa mňa najdôležitejších bodov… Samozrejme, že by ich asi bolo trošku viac. Ale myslím si, že bez zjednotenia detektoristov do nejakej oficiálnej inštitúcie to asi nepôjde. Viete aká je napríklad už spomínaná registrácia na webe…

  • mazoslav

    Member
    30. januára 2009 at 11:55

    Myslím že obe strany zabudli na tak trochu velmi doležitú vec.
    Archeolog je len na začiatku celeho kolobehu predmetu, neni onic dolizitejsi ako vsetci ludia co s daným “pokladom” pracuju ponom.
    Detektorista je teda viac menej schopný niečo nájst, ale čo potom?
    Pár rokov sa može radovat so súkromnej zbierky, kým sa mu nerozpadne.

  • dexter

    Member
    30. januára 2009 at 12:54

    Myslím že obe strany zabudli na tak trochu velmi doležitú vec.
    Archeolog je len na začiatku celeho kolobehu predmetu, neni onic dolizitejsi ako vsetci ludia co s daným “pokladom” pracuju ponom.
    Detektorista je teda viac menej schopný niečo nájst, ale čo potom?
    Pár rokov sa može radovat so súkromnej zbierky, kým sa mu nerozpadne.

    Dobrá poznámka, ale nečítaš pozorne…

    Tým “vzdelávacie kurzy” som myslel práve na tieto veci. Nechcel som ich tu rozpisovať podrobne, pretože ani mňa by nenapadlo všetko, ale rad pradnášok a kurzov by bol dosť užitočný pre všetkých, nielen pre “laikov”. Myslím, že väčšina z prítomných nepotrebuje vysvetľovať ako nájsť predmet alebo ho vybrať a odniesť domov (i keď o tom by sa tiež dalo porozprávať), problémom je práve dokumentácia a starostlivosť o zbierku a prípadne presné datovanie či zaradenie predmetov.
    Druhá vec je tá, že ten kto má naozaj úmysel urobiť si takúto zbierku (a mnohí takú naozaj majú, sám som ich pár videl) tak si takéto veci nájdu a zistia. Stačí si napríklad pozrieť sekciu
    Reštaurovanie a konzervovanie a poobzerať sa tam, prípadne sa spýtať…

  • pedro

    Member
    19. mája 2009 at 13:21

  • killabee

    Member
    6. augusta 2009 at 12:37

    kazdy rok vychadza zo skol najmenej 20 archeologov (Mgr.). kde su? co robia? vacsina z nich robi nieco uplne ine, niektori robia na uradoch, a len mala cast z nich kope. preco? nema ich kto zaplatit (štát!!!) a kolko mame na slovensku nepreskúmaných lokalít? vdaka detektoristom sa to konecne zacina hybat. detektoristi upozornuju (aj ked negativnym, ale jasnym sposobolm) na to, ze si tu niekto neplni svoju povinnost (aspon moralnu).
    mimochodom, kolko Sk by ste boli ochotni dat nejakemu cloveku, ktory vam nuka paleoliticky noz (alebo cokolvek ine)? ja ani korunu

    skuuty

    ty si fakt dement, teda detektorista, resp. vykradac…ved tie lokality cakali starocia, dokonca tisicrocia, tak preco si myslis, ze by nepockali este par destroci? preco treba vsetko rozkopat hned? volakedy sa robili “seriozne vyskumy” nad ktorymi dnes krutime hlavou, najma nad anaterskym prevedenim vyskumu. o par rokov budu vedci krutit hlavou nad nasimi vyskumami. vdaka detektoristom sa konecne zacina hybat jedine policajny zbor a povedomie ludi. dokonca su konecne zname aj nejake pripady dolapenia vykradacov…

Page 9 of 10

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť