Župný dom v Nitre

Logo pamiatky

Budova bývalého župného domu je ako chránená národná kultúrna pamiatka súčasťou a svojou polohou vlastne i vstupnou bránou mestskej pamiatkovej rezervácie „Horné mesto“. Je to neskorobaroková palácová stavba z 18. storočia neskôr prestavaná v secesnom slohu, začiatko 20. storočia. Budova je štvorkrídlová, na hlavnom priečelí trojpodlažná, rozšírená prístavbou s podjazdom, ktorá siaha až k Hornému Palánku (je pozostatkom protitureckého opevnenia). Priečelie fasády je zdobené a v strede nad hlavných vstupom do budovy je umiestnený erb bývalej Nitrianskej župy.

Na budove je umiestnená pamätná tabuľa na počesť spisovateľa a básnika, národného umelca Janka Jesenského, ktorý tu v rokoch  1923-1927  pôsobil vo funkcii nitrianskeho župana. Na nároží budovy je osadená pamätná tabuľa s reliéfom Dr. Ľudovíta Ďuriša, nitrianskeho rodáka a bývalého riaditeľa Slovenskej filharmónie. Budova je označená bronzovou tabuľou so stručným popisom národnej kultúrnej pamiatky.

Župný dom je sídlom aj výstavným priestorom Nitrianskej galérie od roku 1965. V palácovej budove sú umiestnené aj reprezentačné priestory Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a sídlo Predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.