Strečno hrad

Zakonzervovaná zrúcanina hradu je výraznou dominatou Považia. Od r. 1961 národná kultúrna pamiatka - nad obcou Strečno na ľavom brehu Váhu

 

 

História a vývoj: 

Hradné bralo bolo osídlené už od praveku. Archeologické nálezy zdokumentovali aj nálezy z doby železnej a slovanského obdobia. Hrad vznikol v prvej polovici 14. storočia a jeho pôvodnou funkciou bolo vyberať mýto. Prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1316, kedy sa spomína Strečianske panstvo. V tom čase tu stála pravdepodobne iba veža. Prvými držiteľmi hradu boli Balašovci. Prvá písomná zmienka o hrade sa viaže k osobe Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti prešiel do kráľovských rúk. V prvej polovici 15. storočia bol majetkom kráľovien Barbory a Alžbety. V rokoch 1444 až 1469 ho vlastnili Pongrácovci. Ďalší sled majiteľov bol rýchly, postupne sa tu vystriedali Ján Korvín, Ján Zápoľský, Kostkovci, Dersszewffyovci. V 17. sa majiteľom stal František Vesselényi. Najznámejšou postavou v dejinách hradu sa stala práve jeho žena Žofia Bosniaková. Za Thökölyho povstania, poslúžil ako spoľahlivý oporný bod povstalcom. Preto následne po potlačení povstania cisársky vojaci zbúrali opevnenie a poškodili aj samotný hrad.

 

 

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 1910 bol hrad čiastočne zaistený a spevnený. V roku 1944 bol v čase druhej svetovej vojny poškodený bojmi. V rokoch 1978 až 1994 sa na mieste hradu konal archeologický výskum. Taktiež prebehla aj komplexná rekonštrukcia hradu, bola značne necitlivá a boli pri nej použité nevhodné materiály a technológie. Od roku 1995 je hrad sprístupnený aj širokej verejnosti.

 

 

Číslo UZPF: 
1370
Index PÚSR: 
1 - 23
Obec: 
Strečno
Iné názvy: 
Strechun, Strechyn, Streczen, Streczan, Strežín
Poloha: 
Hrad sa vypína nad rovnomennou obcou.
Prístup: 
Zo Žiliny smer Martin.

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Strečno hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.