Koháryho kaplnka, Hronské Kosihy

Kaplnka postavená pravdepodobne na mieste, kde zahynul významný protiturecký bojovník Štefan Koháry sa nachádza uprostred polí pri ceste z Levíc do Tlmáč v katastri obce Hronské Kosihy. Objekt je evidovaný v ÚZPF.

História a vývoj: 

Kaplnka má obdlžnikový pôdorys a je krytá plechovou sedlovou strechou. Je zaklenutá krížovou klenbou a pri južnej stene je situovaná oltárna menza (na mieste pôvodnej, upravená a domurovaná v 2.pol. 20. stor.). Kaplnka bola postavená začiatkom 18. storočia na mieste kde údajne padol v bitke pri Leviciach v r. 1664 protiturecký bojovník Štefan Koháry. Na južnej stene sa v úrovni murovaného strešného štítu zachovala pamätná nápisová doska. Podlaha bola pôvodne tvorená pravdepodobne tehlami, ktoré v 20. storočí nahradila pravdepodobne šachovnicová dlažba. Fragmenty pôvodných omietok aj s nátermi sa zachovali pri styku oltárnej menzy s podlahou pod vrstvami cementovej omietky.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Kaplnka bola na prelome 19./20. storočia neogoticky upravená. Z tejto úpravy sa zachovalo tehlové obloženie bočných špaliet okien, fragment mrežovej výplne vstupného otvoru a nepatrné zbytky dlažby. Úpravy sa tiež uskutočnili v 2.pol. 20. storočia kedy boli z fasád odstránené mnohé detaily (nárožné bosáže, profilovaná korunná rímsa) a na povrch stien bola aplikovaná brizolitová omietka. V interiéri boli taktiež realizované nové cementové omietky. Škridlovú strechu nahradila plechová. V súčasnosti sa nachádza kaplnka v dezolátnom stave bez prístupovej cesty.

Číslo UZPF: 
2173/3
Obec: 
Hronské Kosihy
Poloha: 
uprostred polí, pri hlavnej ceste z Levíc do Tlmáč
Prístup: 
pešo

Umiestnenie

Hronské Kosihy

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Koháryho kaplnka, Hronské Kosihy

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.