Justičný palác v Nitre

Justičný palác, secesná stavba "Sedrie" vznikla v rokoch 1901-03 podľa projektu budapeštianskych architektov Š. Kissa a J. Csellágha. Od začiatku po dnes slúži pre účely súdneho tribunálu v Nitre. Tento účel zohľadnili architekti i v tvarosloví budovy. Nad hlavným portálom sú dve monumentálne alegorické postavy žien v nadživotnej veľkosti symbolizujúce spravodlivosť. Jedna má v ruke váhy a druhá zákonník.

Trojpodlažná budova má členitý pôdorys. Hlavný trakt smeruje do Štúrovej ulice, budova uzatvára v strede dvor, ktorý pokračuje v areáli väznice. Z priečelia budovy vystupuje výrazný rizalit so vstupom do budovy. Vstup je zvýraznený mohutnými drevenými dverami a dvoma vystupujúcimi piliermi lemujúcimi vstup. Piliere sú ukončené štvorcovými podstavcami, ktoré nesú sochy symbolizujúce spravodlivosť.

Budova je označená bronzovou tabuľou so stručným popisom kultúrnej pamiatky a je v správe Okresného súdu v Nitre.


História a vývoj: 

Na parcele monumentálneho súdneho paláca bol kedysi mestský cintorín, na ktorom pochovávali v rokoch 1732 – 1782. Najprv tadiaľto viedol chodník, v roku 1798 tu otvorili Cestu pri Tureckej bráne. Pozemok na stavbu súdu vybralo mesto. Po zdĺhavých rokovaniach sa rozhodlo pre stavenisko za kasárňami neďaleko Dreveného trhu. Reprezentačnú súdnu budovu postavili v rokoch 1901 – 1903 podľa projektu profesora Štefana Kissa v secesnom slohu. Stavbu realizovali stavitelia Ján Tomaschek a Karol Mayer. Budovu zrekonštruovali a obnovili pri príležitosti jej 100. výročia jej postavenia.

Číslo UZPF: 
10545
Index PÚSR: 
0
Ulica: 
Štúrová
Číslo - orientačné: 
1407
Obec: 
Nitra
Adresa - Stará: 
Masarykovo nám. (1918-37), Štefánikovo nám. (1938-50)
Iné názvy: 
Mestský palác, Súdny palác, Krajský a okresný súd
Poloha: 
Pred budovou sa nachádza parčík s fontánou.
Prístup: 
Pamiatka sa nachádza v centre mesta.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

Krčmár A., Štúrova ulica. IN: Nitra na starých pohľadniciach. DAJAMA, 2006. ISBN 80-89226-13-2.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Justičný palác v Nitre

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.