Madona

lutila_madonai_419138

Madona – socha po reštaurovaní umiestnená v kostole sv. Ladislava v Lutile

„Roku 1682 dňa 28. septembra spálený bol celkom chrám lutillský podobne aj 72 domov, skrze Turkov tak, že len 72 domov, mlyn a pivovar zostal. Turkov týchto bolo kolo 4000, ktorí na pomoc Imrichovi Tökölyimu prišli a ktorí od Zvolena a z táborov Tökölianskych napádali okolie lutillské, krížske skadial odrazu 707 ľudí zajali. Tenže deň 28. septembra v Pálfitskom panstve a Majthányhovskom z Lehotky zajali vyše 500 obyvateľov, z ktorými na lutilských lúkach prenocovali, aby ich ale týmto lepšie strážiť mohli zapálili Lutillu. Mimo vyše naznačeného zhorel kostôl celý, jedine socha B.P. Márie oproti bočným dverom nedotknutá ostala, jako sa to stalo sám Pán Boh vie. Tolkoto nachodí sa naznačené od farára lutillského Marka Kútika, ktorý bol pôvodne lutilčan.“
Takto zachytil v Kronike Lutilskej dňa 16. augusta 1881 Ján Kytkay administrátor fary Lutillskej históriu vzácnej sochy Madona s dieťaťom.
Táto socha bola dlho odložená, pretože bola znehodnotená časom, ale aj módnymi trendmi tej ktorej doby. Odborníci pri pohľade na túto sochu vždy pripomínali, že je to vzácne dielo, ktoré treba zreštaurovať a uložiť na dôstojné miesto v kostole, na oči všetkých veriaci. A tak sa to aj po dlhej dobe podarilo.
Začiatkom mesiaca decembra 2008 bola prinavrátená socha Madona s dieťaťom, po vykonaných reštaurátorských prácach z ateliéru Vysokej školy výtvarných umení Bratislava, späť do kostola sv. Ladislava v Lutile. Socha bola umiestnená na podstavec v ľavej časti kostola.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.