Forum Replies Created

  • prengel

    Member
    9. decembra 2009 at 0:22 in reply to: Symboly, osudové znamenia, mágia




  • prengel

    Member
    9. decembra 2009 at 0:03 in reply to: Kamenny nastroj?

    …a čo tento nástroj?




  • prengel

    Member
    6. augusta 2009 at 17:59 in reply to: Kde presne odovzdať nález ?

    Veľká vďaka Archeo, za info obsiahnuté v tvojom texte. Všetko presné, jasné a dobre napísané. Ďakujem a som plne spokojný a zase o niečo múdrejší :!:
    Prengel :lol:

  • prengel

    Member
    31. júla 2009 at 20:25 in reply to: Kde presne odovzdať nález ?

    Ďakujem KSČ za citáciu zákona, ale mal som skôr na mysli to vysvetliť (ako by som to nazval?) trochu ľudsky.
    Citácia zákona je dobrá vec, mohli by sme tu uverejniť aj právny výklad jednotlivých častí cit. zákona, ale to si vlastne každý môže zistiť a nájsť sám.
    Chcel som hlavne osobné názory a vedomosti, ktoré hneď nenastrašia prípadného nálezcu, ale aby ho skôr podané informácie pomohli bez strachu taký, či onaký nález, odovzdať bez toho, aby si pred pamiatkovým ústavom, alebo múzeom ešte nemusel predčítať zákon, či náhodou nerobí vlastne zle sebe samému, že ho odovzdáva. Keby sme to chceli prezentovať takýmto spôsobom, (myslím si) že väčšia časť bežného obyvateľstva, bez dostatočného prehľadu zákonov SR a ich výkladov, by sa hneď radšej otočila na opätku a hybáj preč…
    Skús sa opýtať pánov, ktorí pracujú na poliach a v lesoch, čo je to archeologický nález, aké musí mať znaky a pod.

    Išlo mi vlastne o voľnejšiu diskusiu, ktorá by mohla prispieť k odovzdaniu nájdených vecí, bez strachu s možného postihu nálezcu a myslím, že radšej odniesť 5 nálezov, ktoré nie sú ničím vzácnym, ako neodovzdať jeden, ktorý môže dopomôcť k dopĺňaniu mozaiky histórie na našom území.

    Tak skúsim ešte raz, vymyslenou situáciou:
    (každý kto sa trochu pohybuje v takejto oblasti, vie čo to znamená tzv. povrchový zber a to už bez toho či ide o úmyselnú činnosť, alebo náhodnú)

    … tak ide si chlapík napr. ornitológ krajinkou, cez polia a lúky, samozrejme bez chodníkov, iba tak ako sa mu chce. V strede pola ktoré sa nachádza na jemu neznámom katastri medzi obcami napr. X-Y niekde v okrese DS a tu nájde jemu neznámy medený predmet, ktorý mu niečo pripomína z dokumentov o archeológii, ktoré videl v TV. No tak ho zoberie, bez toho, aby mal vôbec tucha o čo ide. Tento turista je zo Stropkova a za nejaký čas cestuje…

    bude lepšie to odovzdať niekde v okresnom meste, teda v DS, alebo je to úplne jedno a odovzdá to v Stropkove ? (a to ešte nevie o citovanom zákone nič!)

    chudák, mal sa radšej venovať vtáctvu a nerobiť si problémy…

    Sorry, trochu som to podal humorne, ale nejako takto som chcel viesť dialóg.
    Ale každopádne ti ďakujem za reakciu, aspoň si reagoval a tak by to v diskusii malo byť, ešte raz dík

  • prengel

    Member
    28. apríla 2009 at 22:58 in reply to: Komu patria hrady ?

    Ja by som teda túto tému mojich otázok trošku rozšíril:
    Keď tu teda bola načrtnutá aj otázka vlastníctva, ako sa dá zistiť komu patrí pozemok na ktorom sa nachádza zrúcanina hradu a či teda pred archeologickým výskumom treba majiteľa pozemku žiadať o takéto aktivity. Ďalej som mal na mysli, že keď uvidím, že na hrade XY boli vykonávané nejaké výkopové práce (sondy), ako môžem zistiť kto tieto práce vykonával ?
    A v neposlednom rade som chcel vedieť, že v prípade nálezov na tejto lokalite, či už v rámci archeologického výskumu, prípadne náhodných nálezov napr. turistov, ako a podľa čoho sa následne určuje kde bude nález odovzdaný, príp. v ktorom konkrétnom múzeu bude vystavený ? (nález niekde v oblasti Košíc, asi nebude vystavený v Martine ?).
    ďakujem za trpezlivosť a odpovede Prengel