Forum Replies Created

Page 1 of 3
  • peterko

    Member
    7. apríla 2021 at 21:12 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Bohuzial ten dom presiel ciastocnou “rekonstrukciou” od predchadzajucich majitelov za tych x rokov, su izby kde je/bola povodna omietka (minimum) a potom izby kde je/bol aj cementovy spric + x vrstiev cementovych omietok – tie idu dole najhorsie. A to nespominam beton vyliaty v celom dome v podlahach, uz sa mi o tom sniva ako to rozbijam a vynasam ^^

  • peterko

    Member
    7. apríla 2021 at 21:09 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Nie, vykopanu hlinu sme samozrejme nepouzili bez testovania. Pred aplikovanim omietky na jadrovu vrstvu sme najprv dopredu vyskusali rozne pomery strk 0-4 a hlina. Tym skusanim myslim namiesanie hliny a strku napr 2:3, 1:3 atd a aplikacia na stenu (0,5m2 napr pre kazdu zmes). Nasledne sme pockali kym to vyschne a zhodnotili vizualne ktora zmes vyzera byt lepsia (pukanie, sudrznost). Neexistuje univerzalny pomer, kedze kazda hlina je zlozenim ina.

  • peterko

    Member
    7. apríla 2021 at 21:05 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Na zastrcky sme vysekali drazky do kamena, nie je to nic hrozne :), rozvody do izieb ako take su pod podlahou na makadame.

  • peterko

    Member
    7. apríla 2021 at 21:03 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte, skusim odpovedat a popridavat foto postupne, rekonstrukcia je stale “in progress”, tym ze kvoli covidu zatvorili hranice, sa mi to neskutocne spomalilo (dom je v madarsku), aj ked ja sa tam dostanem vdaka prechodnemu pobytu, pracovna sila uz povacsine nie. Idem dat foto dokopy a popridavam to tu.

  • peterko

    Member
    4. mája 2019 at 15:17 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahoj a dakujem za rady. Ono co ma matie je to, ze kotol (ako naznacene na foto cervenym obdlznikom) nie je nad tym najvacsim a povodnym flakom a ak to vezmeme zlava tak flak zacina nizsie (pod kotlom) a ide vyssie (mimo kotla). Ten najvyssi bod je vzdialeny, asi co ja viem 1,5m od kotla.

    Ja ale dufam, ze to teda bude tym, prsi u nas, zajtra skontrolujem pojd v okoli komina, no nespominam si, ze by som tam videl vodu co i len po burkach. Moj tip je ze presakuje z potrubia nejako. Zajtra treda skontrolujem strechu/komin a ak tam nic nenajdem vysekam omietku na kamen v okolo vodovodnych potrubi.

  • peterko

    Member
    1. mája 2019 at 21:15 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

    na prvej a druhej foto som nakreslil kde je kotol (z druhej strany priecky). Na 3,4,5 vidno samotny kotol a komin (inak takto sme to uz kupili, nedajboze aby ja som to takto urobil :D) Na poslednej foto vidno, ze som odsekal beton od priecky a omietku do vysky 50 cm a vybral asi 10 cm hliny (este minule leto). Lepsie foto neurobim, ta miestnost neni prazdna.co sa tyka kondenzu neni nikam odvedeny pokial dobre vidim. Je tam vyvod ale z neho necuri, nikdy tam nebolo nic mokre v lete som tam pod tym nechal na skusku par tyzdnov lavor a ani kvapka.

    Kazdy napad/radu si velmi vazim :)

     

  • peterko

    Member
    30. apríla 2019 at 0:27 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahoj, dik za napady. Kominom to nebude ten ide priamo z kotla na pojd a von ponad strechu (nie je v, a ani na priecke). EDIT: alebo myslite ze kondenz steka az sa dostane na priecku ? To by mozno davalo zmysel

    V podstate ako som spomenul vidim dva varianty:

    1) Unika to z kotla alebo rozvodov

    2) Nehomogenita muriva – je celkom mozne ze tam kedysi nieco bolo aj ked som teda omietku osekaval a nevsimol som si nic

    Z coho som mierne zufaly, je to, ze ako vidno na fotke, flak  nezacina hore, no ani od zakladu, preto si kladiem otazku, ze ak je to z rozvodov preco to nevidno prichadzat z hora (kotol je zaveseny vo vyske cca 1,50m +) ? Ak je to napr zacadenym murivom preco by sa ten flak zvacil tak pomaly ? Osobne by som cakal v takom pripade flak ovela skor a takmer nemenny.

    Urobim foto z druhej strany prieckyv stredu a prilozim to tu pre lepsiu predtavivost :)

     

     

  • peterko

    Member
    28. apríla 2019 at 22:20 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

    v zime sa prace vo vnutri pohli len mierne. Vyzera to. ze sa flak na predmetnej priecke mierne zvacsil. Kupil som odvlhcovac (master dh 720) kedze som tam bol len cez vikendy, aj to nie kazdy. No 50 litrov sme vyliali z tej izby urcite. Momentalne aj ked dom nie je pravidelne vetrany tak vzdusna vlhkost je v tej izbe do 60%, flak sa ale nezmensuje.

    Na druhej strane danej priecky je zaveseny plynovy kotol na TUV a UK, tak dufam, ze problem moze byt len tam, ze to presakuje (zatial ale neviem kade ide voda, kedze omietka aj beton je z druhej strany prec , beton z podlahy na vzdialenost cca 40 cm od priecky  a omietka je osekana do vysky 1m, potrubia som tam ale nenasiel, su vyssie. V priebehu dvoch tyzdnov to osekam aj okolo kotla a uvidim, ci je zrada tam. Ak by ste mali ine napady, von s nimi !

    Inak co sa tyka list na podlahy, kedze tie steny su ake su, objednal som prave:

    https://www.aliexpress.com/item/5-6-10-inch-Plastic-Profile-Copy-Gauge-Contour-Gauge-Duplicator-Standard-Wood-Marking-Tool-Tiling/32994259144.html?

    Drzte palce.

  • peterko

    Member
    15. januára 2019 at 18:54 in reply to: Vyspravit kammenny zaklad zvnutra ?

    Ahojte,

    nejake rady ? Mam sa tomu v plane venovat tento vikend, ak neodznie ina rada, tak to vyspravim vodoneprpiepustnym betonom.

     

  • peterko

    Member
    6. januára 2019 at 20:01 in reply to: Vyspravit kammenny zaklad zvnutra ?

    Cau Harp,

    dik za linky, mam ich uz (sice davno) precitane, ale pozeram znova. Zena mi nafotila s normalnym fotakom, potom co som ich ocistil. Bohuzial nemam wapku, a tak som s kramlou povyberal co slo samo, s vysavacom povysaval a pocistil s vodou-kefou co slo, nechcel som to hrotit. Zasielam link na ulozto, kedze dokopy to ma zazipovane 100mb. Inak ten beton by bol problem ? Mne sa prieci len za to, ze s iglu som chcel odvetrat tie povodne zaklady, neviem co by s tym urobil beton Je to jedina vec co ma momentalne brzdi s iglu a tak hladam riesenie co najskor.

    https://uloz.to/!zuV7H63x1B5G/nova-slozka-2-zip

    Dik za pomoc.

  • peterko

    Member
    26. októbra 2018 at 11:25 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

    na dalsich foto vidno detajly stien, kde chcem nechat priznany kamen. Sparovanie je z casti urobene, kamen este nie je nicim natierany. Naterom chcem dosiahnut “mokry” efekt kamena, pri zachovani paropriepustnosti.

     

     

     

     

  • peterko

    Member
    25. októbra 2018 at 22:11 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

    postupne popridavam dokumentaciu k pracam, ktore sa zrobili. Momentalne sme v tejto izbe v stave:

    – kamen (priznany) ako tak ocisteny, no nie je to hotove a ani dosparovane.

    – podlaha (dlazkovica, cerveny smrek) polozena

    – hlinena omietka na 2 stenach – 2 z 3 vrstiev hotove, tretia(finalka) prelozena z dovodu (mokrych?) flakov na stene

    – kopec dalsich vecí – elektrika hotova, rozvod TUV pod podlahou, stary komin zruseny

    – co nie je hotove – podlahove listy, komin, finalka omietka, strop – hranoly a vymena prehnitych dosiek, zateplenie stropu a zrusenie casti jednej priecky, parapeta atd 

    Pre tento krat prikladam foto realizacie podlahy. Ako som spomenul vyssie, zacalo sa vybratim 10cm vrstvy betonu a odkopala sa 40cm vrstva hliny. Nasledne sa naviezol makadam (8-16) v 40cm vrstve, na ktory sa polozili smrekove hranoly 10x10cm. Hranoly boli ulozene do lozka vapna z pieskom. Hranoly som este naimpregnoval bochemitom. Podlahu som polozil cerveny smrek, 5m dlzka, hrubka 2.8cm, perodrazka. Ku pokladaniu podlahy som zakupil podlahove stahovaky, a som si takmer isty, ze bez nich by sme neboli schopny podlahu k sebe dotlacit, kvoli pruzeniu dreva na taku velku dlzku. Podlahu som neklincoval, ale sruboval do pera, srubami “Terasový vrut 4,5 mm, nerez C2”, boli dost drahe, no isli do dreva krasne. Pod podlahou vediem el. rozvody a aj rozvody TUV a UK. Ako izolacia mezdzi makadamom a podlahou samotnou sluzi liapor v cca 12cm vrstve, ako je mozne vidiet na fotkach. Podlaha esie nie je nabrusena a ani nalakovana, ci inak osetrena

     

  • peterko

    Member
    25. októbra 2018 at 22:11 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

    postupne popridavam dokumentaciu k pracam, ktore sa zrobili. Momentalne sme v tejto izbe v stave:

    – kamen (priznany) ako tak ocisteny, no nie je to hotove a ani dosparovane.

    – podlaha (dlazkovica, cerveny smrek) polozena

    – hlinena omietka na 2 stenach – 2 z 3 vrstiev hotove, tretia(finalka) prelozena z dovodu (mokrych?) flakov na stene

    – kopec dalsich vecí – elektrika hotova, rozvod TUV pod podlahou, stary komin zruseny

    – co nie je hotove – podlahove listy, komin, finalka omietka, strop – hranoly a vymena prehnitych dosiek, zateplenie stropu a zrusenie casti jednej priecky, parapeta atd 

    Pre tento krat prikladam foto realizacie podlahy. Ako som spomenul vyssie, zacalo sa vybratim 10cm vrstvy betonu a odkopala sa 40cm vrstva hliny. Nasledne sa naviezol makadam (8-16) v 40cm vrstve, na ktory sa polozili smrekove hranoly 10x10cm. Hranoly boli ulozene do lozka vapna z pieskom. Hranoly som este naimpregnoval bochemitom. Podlahu som polozil cerveny smrek, 5m dlzka, hrubka 2.8cm, perodrazka. Ku pokladaniu podlahy som zakupil podlahove stahovaky, a som si takmer isty, ze bez nich by sme neboli schopny podlahu k sebe dotlacit, kvoli pruzeniu dreva na taku velku dlzku. Podlahu som neklincoval, ale sruboval do pera, srubami “Terasový vrut 4,5 mm, nerez C2”, boli dost drahe, no isli do dreva krasne. Pod podlahou vediem el. rozvody a aj rozvody TUV a UK. Ako izolacia mezdzi makadamom a podlahou samotnou sluzi liapor v cca 12cm vrstve, ako je mozne vidiet na fotkach. Podlaha esie nie je nabrusena a ani nalakovana, ci inak osetrena

     

  • peterko

    Member
    25. júla 2018 at 10:52 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte,

     

    prelozil som aplikovanie finalnej vrstvy omietky kvoli nedoschnutej druhej vrstve. Vacsina uz je krasne preschnuta, trapi ma vsak jedna lokalna oblast na dlzku asi jeden meter vid foto. Nechce to preshcnut a to presli uz 2 tyzdne. V izbe je permanentne otvorene okno a je na to pusteny aj ventilator. Co je zvlastne, tak pod nad aj vedla je omietka sucha. Niekto nejaky napad ?

     

  • peterko

    Member
    16. júla 2018 at 21:18 in reply to: Rekonstrukcia kamenneho domu – podlaha + vlhkost

    Ahojte, mam vela noviniek, v piatok davame poslednu vrstvu hlinenej omietky (foto poslem neskor) a tak zacinam rozmyslat ako ulozim podlahu. Mate niekto tip ako dat podkladne hranoly na makadam do roviny? Ako ste to riesili vy ?

     

    Edit: bolo to spomenute lozko z piesku s vapnom, trebalo by mi trosku viac detajlov, ako pomer zmesy a ako to tam ulozit ? Asi to musi byt redsie aby previazalo makadam aj pod povrchom ?

Page 1 of 3