Forum Replies Created

  • ohaj

    Member
    21. augusta 2018 at 20:08 in reply to: Ohodnotenie komody

    Nepáčia sa mi takéto komentáre, že starina na zakúrenie … včera som podobnú 100r. komodu zachraňoval z Podhájskej (60 Eur), najťažšia robota je s červíkmi – červotočmi, mne stačil 1l Drevosanu bezfarebného (6 Eur) ale lepší je Bochemit, ktorý je hustejší, ale drahší, ideálne rovno v odtieňi dreva. Potom som použil Moridlo na drevo “orech regia” 1/2l (3 Eurá) a na to po zaschnutí lesklý Profilak 0,7l (11,80 Eur), šelakový lak som nezohnal a bol by i drahší a menj pružný jak henten Profilak. Riedidlo nejak 3 Eurá, no ja som neriedil vôbec. Prikladám finálne foto, i s kompletizáciou keramických úchytov na šuflíkoch, závity šróbov niesú metrické, tak som použil čo som doma našiel, som elektrikár a nie reštaurátor, tak je to aspoň takto … PS: nápady ako vyrobiť chýbajúce kovanie, odliať z cínu či ako ďalej ?

  • ohaj

    Member
    14. júna 2010 at 19:37 in reply to: Tržnica

    L – Scourge of the Seas – Buccaneers, Pirates and Privateers


    Zdroj: http://www.ebookee.net/Osprey-General-Military-Scourge-of-the-Seas-Buccaneers-Pirates-and-Privateers-OCR_141027.html
    Publisher: Osprey Publishing (March 2007) | ISBN: 9781846032110 | PDF | 79 MB | 245 pages
    Jazyk: ENG
    http://uloz.to/5018750/osprey-scourge-of-the-seas-buccaneers-pirates-and-privateers.pdf

    PS: Asomtam, super … neplánuješ ešte nej. uploadnut ?
    http://uloz.to/hledej/?q=OSPREY
    Nej. tam pribúdajú, ale je tam chaos v názvoch a kódoch, pls. ak budeš uploadovať na zač. daj napr.: BTO001 …
    BTO – Battle Orders
    CAM – Campaign
    ELI – Elite
    ESS – Essential Histories ( príp. EH )
    FOR – Fortress
    MAA – Men-At-Arms
    MOD – Modelling
    VAN – Vanguard
    NVG – New Vanguard
    WAR – Warrior series

    – dokonca existujú aj jazykové mutácie, CZ, RUS:
    http://www.farposst.ru/category/uniform/page/1/

    Žiadne priame linky, prosím a myslieť na zameranie tržnice.

  • ohaj

    Member
    14. júna 2010 at 18:59 in reply to: Kláštor Mariánska Čeľaď (MariaCsalad)

    Len pre doplnenie, zaujímavá reportáž, čo bola v TV Markíza:
    http://ulozto.sk/5093436/klastor-mariacalad.avi

    Tu je pôvodná podoba, až to bolí jak je cirkev ľahostajná k bývalému pútnickému miestu (načo čakajú, na koniec sveta) :
    http://ulozto.sk/5093164/klastor-mariacalad.gif

    Najnovšie výsledky mikrogravimetrických meraní v okolí kláštora Mariánska Čeľaď (ŽITAVA.SK):
    http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=udalosti_mariacalad_chodby
    http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=udalosti_mariacalad_chodby2

    Ak budete vedieť niečo nové, príp. pridajte linky týkajúce sa tohto miesta. ďík.

  • ohaj

    Member
    5. februára 2009 at 16:14 in reply to: V akom veku je pamiatka pamiatkou

    Tiež súhlasím, že pamiatkou môže byť aj nové dielo, napr. v dedine Jur nad Hronom – v “Jurskom Parku” :
    Jur nad Hronom WWW

    Pomenovanie je symbolické, vychádza z názvu obce a zároveň má za úlohu demonštrovať prepojenie na doby dinosaurov. V strede parku nájdete veľkú sochu dinosaura – joho hlavu :)
    Pre mňa a asi i pre domácich je určite pamiatkou, pre inych kusom betona ?!

  • ohaj

    Member
    2. februára 2009 at 20:17 in reply to: Smolenický zámok

    Bol som tam tuším v júli minulého roka, potešila ma skutočnosť, že sa tam mohlo fotiť. Je to tam v porovnaní s Bojnickým, Oravským zámkom slabšie, ale to nevadí, sú tam zaujímavé minerály, archeologické nálezy (prasleny, keramika, bronzové spony a pod.) a hlavne ten výhľad stál za to. V blízkosti je jaskyňa Driny a niekoľko geocaching skrýš – no tie som nemal čas hľadať, dosť už bolo to, že som to odparkoval pred bránou, kedže som nechcel riskovať a nechať auto dole pri pokukujúcich našich počernejších spoluobčanoch.

  • ohaj

    Member
    30. januára 2009 at 15:29 in reply to: Spolupráca? Áno či nie!!

    NIE ! Na uvod SME-diskusia:
    http://diskusie.sme.sk/diskusie/reaction_show.php?id_theme=1024179&page=2
    “Lahostajnosť archeológov
    Rozčulujete sa tu za pár vykopaných jamiek a “zachránených” pár nálezov. To Vás milí archeológovia, historici netrápi, že Vám každoročne pod kolesami orajúcich, brániacich, diskujúcich, rozmetacích traktorov miznú a menia sa na prach tony črepov a iných artefaktov zo všetkých čias ? Z tohto uhla pohladu, na takýchto poliach (Či už evidovaných alebo neevidovaných vo Vašich databázach) by sa dali amatérsky archeológovia prirovnať záchranárom,nie ?
    Mimochodom, napr. ako môže detektorár vedieť, či je na archeo-lokalite, keď je tá Vaša databáza taká tajná … Ak napr. sa bude stavať v meste nejaký obchod, kludne si môže niekto vymyslieť toto miesto akože za archeo, niečo tam porýpať a pokukať a vystaviť majiteľovi stavby pekne mastný šek.
    Iná situácia, dajmä tomu zaniknutá dedina (podľa máp Uhorska r.1785) … predpokladajmä, že si ju naši archeológovia pre istotu dali do svojej databázy, i keď tam vživote neboli … Zvyč. stav = kopa čiernych skládok odpadov všeho druhu ( inak niekedy sa tam nájdu zaujímavé veci :-) Záver: prislúch., najbližši starostovia, archeológovia, lesníci či polovníci sa tvária, že o ničom nevedia … alebo radšej nechcú vedieť ani vidieť. Toto je stav na niektorých “Vašich” lokalitách!
    Poľovníkov zvyč. hneď zaujíma, či detektorista nemá v ruke nejakú pitlačku na zver … na Vaše lokality sa vykašle, príp. ich má dávno prekopané on sám.
    Niekto tu spomínal monitorovanie detektoristov? Kto zmonitoruje spustošené lokality o ktoré sa nik z Vás nezaujímal vyše 50 rokov?
    Existujú niektoré vôbec ?
    Ako príklad uvediem pomaly zanikajúci kláštor MáriaČalád (Csalad ), ktorý sa stal ťažiskom pálenej tehly, bojiskom novodobej paintball vojny a dejiskom orgií našej mládeže.
    Čo sa týka čierneho trhu, prosím Vás, stačí ísť na hocijaký najbližši jarmok, výstavu napr. Agrokomplex alebo napr. kúpalisko Podhájska
    a kúpite si čokolvek … Chcete žraločí zub starý milióny rokov, trilobyt apod… za pár stovák ich máte … a ak sa s predavačom zakecáte (i keď nič nekúpite, to ma prekvapilo:) pochváli sa i z lokalitou kde ich chodí loviť (BA značka jeho autam tak si domyslite)…
    Polícia? To ste taký naivný … len nahnevajte toho detektorára na rozoranom poli, pohrozte mu pokutou … a keď dostanete pokutu od “známeho” policajta tak sa nečudujte …
    ÚCTA K MŔTVYM
    – ani na detektorweb som sa nestretol, že by niekto prehrabával cintorín
    – ale na archeologiawebe sa dočítate ako sa archeológovia ba priam hrdo chvália koľko rozobrali, premiestnili “zachránili”, prekutrali cintorov, pohrebísk, krípt a pod.
    Kde je písané, že hroby staršie ako 300 rokov už nie sú odpočinkom našich predkov ? Kto Vám dal právo porušovať svätú pôdu a miesto posledného odpočinku tích ktorí sú tu pochovaní ?!
    Načo sú Vám v depozitároch kosti, lepky môžno Vašich ranokresťanských praprapradedov ?
    Síce čo sa čudovať, v niektorých mestách si z cintorínov urobili “parkoviská” … nezaplatíš, letíš.
    Koľko mohíl zaniklo na pokrajoch našich dedín, traktore ich rozorali, ľudia porozoberali na zväčšenie svojich dvorov a pod.
    MAJETOK ŠTÁTU
    – ktorého ?
    V dobách dávno minulých štátne hranice buď neexistovali alebo boli celkom iné ako dnes.
    – dnes Slovensko , zajtra … ?
    Ak by sa jednalo o majetok dedín a miest na danej lokalite, možno by si to i ľudia viac vážili – možno.
    Prosím Vás, čo to tu píšete, že Vám archeológovia vracajú vyhrabané nálezy ? Nájdete čojaviem nejakú drahú zlatú mincu, ktorú majú dávno zdokumentovanú a vedia i kde bola mincovňa, označite im nálezisko … viete čo urobia, pojdu tam vyhrabú zvyšok a mozno strelia oni sami … “

    TERAZ K VECI: Spolupráca je možná iba za predpokladu, že obe strany z toho niečo budú mať, nemyslíte ?

    Môj názor sa spred roka velmi nezmenil, potešil ma pristup niektorych muzei, ale netesi ma ze nasi archeologovia v podstate nic nevedia z obdobia “Od pravekych lovcov k barbarom” – odporucam im aspon si precitat knihu s takýmto názvom – tu uz su väčší odbornici niekt. kopáči, Bohužiaľ.

    ZÁVER: Amaterskym archeologom odporucam ponavstevovat co najviac regionalnych muzei v ich regione, pokial maju vstupne zadarmo ( dlho to asi nebude :) a potom sa pustat do neznamych lokalit ( myslim tym, ze tie lokality co su pri exponatoch v muzeach nechajte tak, i ked nie su oznacene tabulami ako vo Vrabloch – ďakujem ) a profes.archeologom brat zachranne prace pred stavbami dialnic vazne a nespoliehat sa na investorov a zakon, lebo ten im uz nepomoze, ak tam bude betón a smola …

    Všetkým archeológom prajem všetko dobré v roku 2009, čo najviac nálezov i súvislostí s danými regiónmi, pokoru i načúvanie hovoreného slova, a nech už konečne vieme celú Históriu Slovenska “Od pravekych lovcov k súčasným barbarom”.

    ĎAKUJEM, za všetky kladné i záporné reakcie.

  • ohaj

    Member
    29. januára 2009 at 21:52 in reply to: Mestské múzeum Šurany

    Nazdar všetkym obnovakom.
    Nemožes sem šupnúť aj nejake tie fotky… A mapu kde to presne je.

    http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=turistika_muzea_surany

    ODPORÚČAM, dúfam že vstupné ZDARMA ešte dlho vydrží – DRŽÍM PALCE a PRAJEM VEĽA ÚSPECHOV v r. 2009 :)