Forum Replies Created

  • mahroch

    Member
    5. novembra 2016 at 21:20 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Aby sa nesttratili skusenosti pisem moje postrehy z tychto prac:

     

    – ukazalo sa ze zhutnit to penove sklo (mali sme frakciu 16-32) by sa absolutne nedalo do takej roviny aby sa na to dali rovno klast hranoly. Stacilo ze sme niekde prudsie otocili vibracnu dosku a uz tam bol kopcek …

     

    – pouzivali sme vibracnu dosku s vahou 100 kg. stacilo to, ale kedze bola len jednosmerna (dopredu) tak sme sa nevedeli dostat do rohov a tam sme to museli zhutnovat rucne utlkanim. aj tak to nebolo ono, ale nic lepsie nebolo. lepsia by bola reverzna doska, ale ti su zasa az od vahy 200 kg, takze je to na zvazenie.

     

    – vyrovnavanie hranolov som robil tak, ze laserovym meracom som hranoly ukladane na cerstvy beton zarovnaval podla hornej hrany. nie je to 120% presne, ale dufam, ze postacujuco. PO zamerani som hranol zlozil, aby vaha neroztlacila cerstvy beton nizsie.

     

    – medzi beton a hranol budem davat ipu

     

    zatial tolko. ak by mal niekto nejake otazky s ktorymi viem pomoct, kludne piste.

     

    Maros

  • mahroch

    Member
    12. októbra 2016 at 8:12 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Dakujem Silvia, toto vyzera velmi pouzitelne aj pre nas :)

    Nevedel som si predtym predstavit ako si t myslela s tym betonom, lebo som si myslel ze to musi byt nejako zasalovane, aby sa to neroztekalo, ale uz to chapem …

    M.

  • mahroch

    Member
    11. októbra 2016 at 9:01 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    ahoj silvia,

    mozes mi prosim trochu upresnit co myslis tym “este do mokreho”? Neviem ci ste natavovali tu asfaltovu lepenku, alebo myslis mokry beton …

    Nahodou pripadne nejaku fotku nemas z toho procesu?

    Samozrejme si predstavujem nejake riesenie, ako by som to urobil ja, ale netreba vymyslat koleso znova …

    Dakujem

    Maros

     

  • mahroch

    Member
    10. októbra 2016 at 8:28 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Premyslam teraz ci dalsia debata uz nie je na ine vlakno, lebo uz riesime nieco uplne ine nez je nazov temy … no ale zatial teda necham tu …

     

    Cez noc mi napadli este nejake moznosti tvojho napadu s montovanim hranola k stene, tak som sa chcel spytat na nazor:

     

    1) nebolo by lepsie namiesto hranola/fosne na stenu namontovat nejaky L-kovy zelezny profil, ku ktoremu by sa potom montoval rost? myslim, ze ten zelezny profil by mohol viac vydrzat asi je to viac prace s vrtanim do zeleza, ale to nie je problem. Mozno by som musel potom hranol do zeleza kotvit vzdy len na jednej stene (na preskacku) kvoli dilatacii hranolov a podlahy.

     

    3) podkladat by sa mohli dat nielen kamene ako som to tam nakreslil, ale napr. aj tehly, ktorych mam dost a daju sa trochu lepsie prisposobovat cosa tyka stability. AJ ked aj s kamenmi by to islo, kedze okolo bude nasypane to penaove sklo, ktore tehle/kamenu nedovoli uhnut.

     

    2) premyslam ci by bolo treba kontakt hranola s kamenom/tehlou/zeleznym profilom nejako izolovat, aby  netahal vodu (z kondenzu, pripadne ta tehla moze nejako nasat a drzat vlhkost od zeme). Neviem sa v tom vyznat, lebo niekde inde na obnova.sk som cital, ze to najhorsie co sa podkladovym hranolom da urobit je natriet ich asfaltom, lebo to pod tym hnije a nedycha atd … tak neviem.

     

    Dik za rady

     

    Maros

  • mahroch

    Member
    9. októbra 2016 at 23:25 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Rado, dik za tipy. Prosim, neber to tak, ze ti nejako neverim, alebo spochybnujem tvoje rady. Je to skor tak, ze nahlas rozmyslam a pisem to sem, lebo si myslim, ze nas spolocny crowdsourcing dovedie k dobremu rieseniu. Myslim si ze to co pises je cenne a prisposobujem moje plany tomu k comu spolocne prichadzme.

    ANo, to je pravdsa co pises – nevieme z videa zistit, co s tym dalej robili a teda sa tazko urcuje, ci by to islo dorovnat tym zhutnovanim. A ano, neviem dost dobre, ako by som riesil situaciu, ze to nebude rovne a mal by som to vyrovnavat. a tiez neviem ci je to vobec mozne rovnat do takej presnosti, aby sa na to dala rovno klast podlaha.

    To co pises o fosni pri stene vyzera rozumne. TOby som mozno este vyladil tym, ze by som do steny ukotvil zakladovy hranol, na ktory by som potom ukotvoval cely rost, ktrory by som este na viacerych miestach podkladal. Vid obrazok. K sebe by som to mohol srobovat kovovymi L-profilmi, alebo priamo srobovanim hranolov k sebe.

    Otazka je cim podkladat ten rost – na obrazku mam kamen, lebo je to najlacnejsie dostupne riesenie.ale neviem ci ten kamen je idealne riesenie – jednak tam logicky nebude penove sklo, cize to bude nejaka forma tepelneho mosta. Ak by som to podlozil nejakou hydroizolaciou (aby mi drevo nesalo vodu z kamena na ktoeom sa bude voda kondenzovat), tak by to mohlo byt riesitelne. Ale neviem. Napada ta nieco, pre/proti tomu rieseniu?

    Zatial si tiez neviem predstavit ake kovove podpery by som vyrabal/kupoval na to podkladanie. MAs nejaky tip co by sa dalo pouzit?

    Dik za vsetky rady.

  • mahroch

    Member
    8. októbra 2016 at 20:31 in reply to: Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Cau,

    dik za popis. Nie som si isty ci to co pises ide urobit u nas. Hlavne teda preto, ze u nas sa neda nic kotvit do stien. Mame hlineno kamenne steny, cize si neviem uplne dobre predstacti kam by som take L profily ukotvil. Asi by som to mohol vrtat do kamena, ale to si koledujem o pruser, lebo kazdy kamen je inde, takze dodrzat nejake rovnake odstupy, levely atd je podla mna este tazsie ako ukladat to na zhutnene PS.

     

    Druha vec je, ze som sa docital ze zhutnene penove sklo je pevne, pochodzne. CO je opak toho co hovoris ty, tak neviem.

     

    Treti bod ktory trochu kontrastuje s tvojim tvrdenim je, ze som nasiel viac videi o tom ako to ludia robili (nasiel som ich az po tom co som napisal sem). POzri toto:

     

    https://www.youtube.com/watch?v=RQBe-7EymAI

     

    tam po tom chlapik bez problemov chodi a nezabara sa do toho.

     

    Tu to robia priamo v dome a vyzera ze to maju namerane tymi doskami …

     

    https://www.youtube.com/watch?v=DQ3jr3zwkGY

     

    Uznavam, ze ani v jednom pripade nie je jasne, co s tym dalej idu robit – ci na to budu klast rost, alebo zalievat betonom alebo co … ale minimalne to, ze to je po zhutneni pevne vyzera byt pravda.

     

     

  • mahroch

    Member
    22. augusta 2016 at 12:32 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    dik za nakres, urcite pomoze.

     

    tak ako vravis, nemam tam hydroizolaciu, lebo sme chceli aby to dychalo. Je to kamenno-hlineny dom, velmi suchy,  so suchym podkladom, bez problemov so spodnou vlhskostou. Je to tak trosku v svahu, a nad dom sme este dali drenazne rury, takze by to malo byt o to lepsie.

     

    Ako zaklad mame hlinu, na tom cca 20 cm strku ktory zhutnime co sa bude dat. na to 15 cm penove sklo zhutnene, a na to uz hranoly a medzi ne jemne penove sklo. Tie podkladove hranoly sme chceli dat take ze nech to urcite vydrzi co najdlhsie, aspon 20 rokov, idelane :) ale neviem ci teda smrek to zvladne, zvlast neimpregnovany, ak beriem do uvahy to, ze sa tam bude chodit na vikendy, v zime zakuris, kondenzacia vody atd … asi to radsej v tomto smere predimenzujem ako poddimenzujem.

     

    No my to mame vidiecky dom na samote, kde sa ucite bude stavat, ze decka budu behat dnu-von v zablatenych topankach, s kamienkami v podrazke atd … to neustrazis nech sa snazis akokolvek. tak sme si povedali, ze tomu prisposobime aj kvalitu podlahy.

     

     

  • mahroch

    Member
    21. augusta 2016 at 13:43 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    @sroby: Ok, dlzku vygooglim, tiez som chcel s tym krckom, robili sme tak podbitia na dome a bolo to fajn.

     

    @hranoly: teraz budem asi povazovany tak trochu za snoba, cize to bude to chciet trocha vysvetlovania. PO viacerych diskusiach, debatach a dlhom zistovani sme sa rozhodli, ze do domu dame extra tvrdu podlahu. Hladali sme agat, dub, ale  tolko penazi nemame. Prijatelnym kompromisom bol sibirsky smrekovec – drahy cca 75% z ceny dubu/agatu, vlastnostami vynikajuci. Z informacii o vlastnostiach sme sa rozhodli dat ako podkladove hranoly tiez zo sibirskeho hranola. A tie nam 3 oslovene firmy vedia dodat hranoly (aj palubku) len v 4m dlzke. Preto musime nadpajat. Rozhodol som sa, ze je jednoduchsie nadpojit hranoly ako dosky. Tak preto musime nadpajat.

     

    Lacnejsou alternativou k hrnaolom zo sib. smrekovca by bola este impregnovana borovica, vyrazne lacnejsia ALE ked uz mame pekne zrekonsturovany povodny dom s hlinenymi omietkami, drevenymi stropmi, olejovanymi tramami atd. v citlivo rekonsturuovanom stave, tak sme si tam nechceli napchat pod podlahu chemiu, co sa nam tam bude “vyparovat” dlasich x rokov. Takze radsej sme zvolili drahsi, prirodzene odolny, sib. smrekovec, ako impreg. borovicu a budeme verit predajcom, ze je naozaj prirodzene odolny.

     

  • mahroch

    Member
    21. augusta 2016 at 11:33 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    @stano30:

    [quote=stano30]Ten rztec hranolov som myslel medzeru prepáč[/quote]

    Trochu som sa stratil teraz. Roztec = medzera, nie? cize hranoly budu od seba rovnobezne vzdialene tvojich 50 cm, resp. mojich 60 cm, zalezi na finalnom rozhodnuti.

     

    Este by ma zaujimalo, ci niekto nemate info o tom, na akej dlzke by sa mali tie nadpajane hranoly prekryvat. Ja som ratal ze 1m, ale mozno to ma byt viac, alebo staci menej ….

     

    @sroby:

    mne boli odporucne firmou wcut tieto:

    Nerez skrutka C1/C2        0,24 Eur/ks s DPH /bez predvrtavania/

     

    Zatial som nepozeral ziadne ine a teda neviem porovnat cenu, ale fakt je ze 0.24e za 1ks skrutky je naozaj dost vysoka. Ty si tie dobre, od f. Wurth mal ten ine nez nerezove? vies mi pls napisat typ, pripadne dlzku ak to nie je problem? nebudem musiet tolko googlit ake presne mam kupit. Dik.

     

  • mahroch

    Member
    21. augusta 2016 at 9:07 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    @stano:

    vo firme kde chcem urobit objednavku dosiek a hranolov (Wcut) mi povedali, ze

     

    Pri hrubke 27mm je maximalna roztec do cca 75cm, 66cm je v pohode, ale da sa urobit aj na 50 cm, ak sa planuje velka zataz podlahy napr. tazkym nabytkom.

     

    Ja som dal na 60cm a myslel som si ze to je viac nez ok, lebo neplanujem ziadnu velku zataz. Tak neviem, ked pises ze 50 cm, tak to samozrejme viem urobit, ale neviem teda ci to nie je zbytocne husto …

     

    K tym klinom – ked posles ten nakres, tak urcite pomoze, nielen mne, ale aj dalsim. Dik

     

    @jan45:

    pises ze klince s gulatou hlavou … to myslis tak, ze klincovat nejako cez pero (akoze namiesto srobu), alebo normalne zvrchu a teda priznat hlavicku? Cez to pero si to neviem uplne predstavit, ale ved moze byt aj neico co si neviem predstavit :))) Dik za info.

     

  • mahroch

    Member
    19. augusta 2016 at 15:18 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    No ano, to je pravda mozem sa pripravit na najhorsie a nachystat si to pre pripad, ze by to bolo krive.

     

    Ak mas k tomu este nejake rady/skusenosti, na co si dat pozor, tak velmi ocenim. skusal som najst aj nejae video, kde to niekto robi, nech vidim co a ako, ale nic take nie je. A ten workshop co bol na Hrusove kedysi davno som nejako neskoro zachytil … takze ocenim kazdu radu.

     

    Este som spekuloval urobit to tak, ze si zavolat niekoho kto tomu naozaj rozumie a ma skusenosti, zaplatit ho na jednu meistnost, s nim sa to naucim a potom si zvysne dve uirobim sam. Ak vies o niekom takom v okoli Krupiny, tak daj vediet. Tak sme to urobili aj pri hlinenych omietkach, kde nam pomahal TOmas Buzek. Ale neviem o nikom na podlahy.

     

    Chcel by som predvrtavat cez pero a srobovat tak aby to bolo skryte.

     

    Mam 2 miestnosti 4x5m, dosky budu 4m (kratsia strana miestnosti), hranoly tiez 4m, takze bduem nadpajat tak aby sa prekryvali aspon 1m. Rozostup hranolov mam teraz na 60cm, niekde aj torchu menej kvoli stlpu, zakladu pece, atd. Tretiu meistnost mam 5×5 m, cize budem musiet nadpajat aj hranoly aj dosky. V tom nadpajani dosiek zatial vidim najvacsi potencialny problematicky usek. Ale chcem pouzivat taku tu pilu co reze v presnom uhle, takze aj rezy by mali byt kolme. Palubka je 24mm hruba.

     

    Ale nebudem to robit sam, takze sa bude na koho vyhovorit, ked to nebude dobre :)))))

     

    m.

  • mahroch

    Member
    19. augusta 2016 at 4:27 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    No, bude to klasicka palubovka s perodrazkou ,takze som myslel, ze to natlkanie nebude potrebne … ale necham si poradit …

     

    nasiel som ale obrazok ako sa to robi pre priapd, ze by to bolo nutne … prikladam nizsie.

    M.

  • mahroch

    Member
    18. augusta 2016 at 16:34 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    ale to je ze velice mudra rada … ta by ma asi sameho nenapadla, ale o to viac by som nadaval preco sa mi to posuva …

     

    dik :)

     

  • mahroch

    Member
    11. augusta 2016 at 6:00 in reply to: Treba medzi podkladove hranoly drevenej podlahy davat rozporky?

    Dakujem za pomoc. SKusime a dam vediet ako sme dopadli.

    Maros