Forum Replies Created

 • kropius

  Member
  30. marca 2012 at 15:32 in reply to: Zateplenie drevenej chaty

  Dobrý deň, pokúsim sa trochu osvetliť Vám niektoré fakty.

  V prvom rade tento dom nie je vhodný na trvalé bývanie. Neposkytne potrebný komfort. Vzhľadom na požiadavku zachovania vzhľadu je nutné zateplenie zvnútra. Minimálna hrúbka, ktorá by splnila normu pre rekonštrukciu, je 70mm minerálnej vlny. Samozrejme odstránenie starej izolácie a všetkých vrstiev až na “obvodové drevo” a montáž nosnej konštrukcie (drevený alebo kovový rošt) a novej izolácie so všetkými vrstvami (fóliami) a s úpravou interiéru (sadrokartón). Pri izolácii zvnútra sa nikdy nepodarí odstrániť tepelné mosty a čím bude izolácia lepšia, tým budú výraznejšie. Tento fakt v spojení s drevostavbou a ešte k tomu nahryznutou zubom času je smrteľnou kombináciou. Za pár rokov začne hniť. Okrem tohoto je nutné odizolovať vykurovanú časť od nevykurovanej (myslím murovaný suterén).

  Neviem čo považujete za nie drahé, ale v tomto prípade bude treba mnoho práce a tá je drahá. Tak isto izolácia strechy okolo 16cm je biedna a nie som si istý, či tam je priestor na viac (odhadujem podľa obrázka). Aby sme nezabudli na výplne otvorov, bude treba nové okná a dvere.  

  Filozofia tejto stavby je “LACNÁ VÍKENDOVÁ CHATA”. Snažiť sa z nej urobiť trvalé bývanie znamená zbytočne vyplytvané peniaze a energiu. Teplota v interiéri sa nebude dať regulovať (teda bude, ale s hysteréziou aj 5°C) kvôli nízkej tepelnej kapacite použitých materiálov a vysokej tepelnej strate. Kúriť budete na vyššie tepoty (cca 25°C) kvôli rýchlemu poklesu teploty počas vysokej tarify (za 2 hoďky tam bude 20°C možno aj menej). Kedže nemáte komín, tak kúriť budete asi elektricky priamo ohrevom. Počítam 3000 € ročne za kúrenie. Paráda.
  Lacnejšie Vás vyjde zbúrať a postaviť nový montovaný z OSB a s dreveným obkladom, ako to robia napr.  na Orave.