Forum Replies Created

  • karlos73

    Member
    9. júna 2010 at 12:50 in reply to: Topoľčiansky hrad

    Suhlasim s MS, opisal to dobre. Projekt, navrh obnovy je jedna vec, reralizacia je uz druha vec a este ked sa tam zapocita tlak z “istych miest”,casova tiesen zazmluvnenych penazi, potom je vysledok vseliaky. Zial, tento system na Slovensku clovek zaziva na kazdej stavbe! Projekt moze byt premakany, ale pride stavebna firma so svojimi “odbornikmi”, ktory to spravia po svojom, lebo ved muruju (betonuju) uz 15-20rokov,nevedia citat stavebne vykresy, zjednodusuju si pracu, zavadzaju si vlastne postupy a je najhorsie ked aj vlastne technologie. Sam som toto zazil niekolko krat, ked som robil stavebny dozor investora a sam som mal moznost konfrontovat vlastny projekt (vykresy) so skutocnym stavom na stavbe a hlavne s borcami zo stavebnych firiem, ktorym vacsinou ide o objemy a nie o kvalitu. Zial na Slovensku je chybou ,ze sa podcenuje cas na projektove,pripravne prace,inziniering, nie je tu dostatocna vaha “dozoru na stavbe” a to nehovorim, ze napriklad v Rakusku je bezna dvojstupnova kontrola, popri stavebnom dozore stavby, tam funguje stavebny dozor investora, ktory je nad vsetkym. Casto sa stavalo, ze sa musela nechal rozbit (odstranit) stavebna konstrukcia, z dovodu, ze nesplnala staticke a technologicke odporucania, ale casto za tym bol aj obrovsky tlak zo strany dodavatela stavby, investora, ktorych tlacil cas a peniaze. MS ma pravdu, ze velke peniaze vedia v kratkom case napachat viac skody ako osohu a moze tam chodit dozorovat hociaky pamiatkar, tento stav mu prerastie cez hlavu, to by tam musel spavat . Musel byt tam byt aj stavebny dozor stavby a stavebny dozor ivestora (Norske Fondy, alebo KPU). Presne ako priklad s Andrejom Fialom, sam som mal tu cest pocut od neho tie peripetie so Spiskym hradom v case socializmu a plnenia patrocnic…
    PG

  • karlos73

    Member
    25. marca 2010 at 12:00 in reply to: Hrady v Maďarsku

    Vladimira_Kotrusova, suhlasim s vasim nazorom a skusenostami.
    Lan vas chcem troska opravit, aj pre mna bol a je Stefan I. kralom, ale az treti v poradi.:-) Na prvom mieste je listinne dolozeny “rex” kral Svetopluk I., nasleduje Boleslav I. Chrabry, ktory ovladal Nitriansko(Slovensko) v rokoch 992-1025, co je 33 rokov a bol to prvy Polsky kral. To co nasledovalo pocas vladnutia a po Stefanovi I. su uz nase spolocne dejiny s Madarmi.
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Polska_992_-_1025.png
    Pisem to sem ako male upresnenie, na Slovensku sa zatial podcenuje zaujatie Moravy a Nitrianska Polskym kralom a dosledkom toho mohla byt aj vyznamnejsia vystavba kamnnych kostolov na uzemi Slovenska…

  • karlos73

    Member
    15. marca 2010 at 22:34 in reply to: Zvolen – vybágrované centrum

    http://www.markiza.sk / Prvé Televízne noviny (15. 03. 2010) video #11
    “Našli stredovekú keramiku.”

    video #11

  • karlos73

    Member
    29. októbra 2009 at 14:41 in reply to: Hrady v Maďarsku

    Vlcik, mas pravdu. Hlavne statne organizacie sa chovaju k svojmu majetku -ruinalnej architekture alibisticky. Ked som mal moznost pracovat na PU, tak vela hradov bolo sice zapisanych a registrovanych ako kulturne pamiatky, NKP, Archeologicke lokality, ale ked clovek zacal hlbsie zaujimat ako je to s tou pamiatkov v skutocnosti, tak velkrat ani neexistovala. Vo velkom percente su sucasne hrady v majetku Statnych lesov a tie vobec neregistruju, ze na ich pozemkoch stoja nejake KP,NKP, pre nich je to len les, preto dochadza ku konfliktom s ochranou prirody,napr. Preto u nas hrady skor nechavame padnut, “dostojne zomriet”, proste taky alibisticky pristup, potom sa KP prekvalifikuje uz len na archeologicku lokalitu.
    Mozem ta uistit, ze ja som zastanca zachrany, rekonstrukcii, revitalizacie torzalnej architekture, len zastavam nazor, ze sa to musi robit citlivo k pamiatke, k detailu. Nemalo by ist o samoucelnu rekonstrukciu len pre nejaku novu funkciu. Kazdy hrad, torzalna architektura je original, preto ku kazdej treba pristupovat individualne, s respektom. Ja verim, ze sa da projektovat aj s citlivym pristupom…

  • karlos73

    Member
    27. októbra 2009 at 21:52 in reply to: Hrady v Maďarsku

    Doplnim, ze prve dve letecke fotky su z 90 rokov a pat dalsich je sucasny stav. Za povsimnutien stoji, niekolko novych budov s novymi vymyslenymi oknami…, hlavne historizujuca veza na byvalom bastione (oni tvar prebrali podla historickej veduty a cely bastion “regotizovali”, lepsie povedane, spravili tu novy polovnicky posed, altanok, sapito, …). Bezny Madar, turista to berie ako super pocin, ma tam nejaku novu masu muriva, ktora je pod strechou, s novou funkciou, ktora sa tvari ako mohutny hrad. Clovek znali, odbornici zaplacu.:-)
    Jozo, asi to bude v peniazoch. Zatial statne organizacie, mesta nevedia zohnat dostatok financii, aby sa na kulturnzch pamiatkach podpisali, hlavne niektori ludia. Vo svete (hlavne v zapadnej Europe) je vsak vela dobrych prikladov, staci zajst do nedalekeho Rakuska a clovek tu najde vela dobrych a inspirativnych prikladov rieseni s torzalnou architekturou.

  • karlos73

    Member
    27. októbra 2009 at 19:38 in reply to: Hrady v Maďarsku






  • karlos73

    Member
    27. októbra 2009 at 19:36 in reply to: Hrady v Maďarsku

  • karlos73

    Member
    27. októbra 2009 at 19:29 in reply to: Hrady v Maďarsku

    Jozo, tych hradov v Madarsku je velmi vela. Patria medzi ne aj tebou spominane Diosgyór s Fuzérom. Napriklad Sümeg,Solymár,Salgovár,…
    Ako priklad tu dam Ostrihom, nazor si sparvte sami. Fotky su z http://www.varak.hu a http://www.forum.index.hu

  • karlos73

    Member
    27. októbra 2009 at 15:16 in reply to: Hrady v Maďarsku

    Vlcik-tlcik, klobuk dole.:-) Trepat sa 600km tam a spat,kvoli Sadvaru, tak to chce fanatickeho ducha.:-) Inka, vizera to celkom slusne, odvedena praca, pristup, co mam moznost sledovat na ich strankach a na forum.index.hu -Varak-Varromok. Niekdy sa tam vyberiem aj ja, chystame sa sem spolu s BibraXom, uz nejaky ten cas.
    Hrad Csobánc je tiez slusne odvedena praca. Ja sa priznam, ze vela madarskych pocinov na ich hradoch povazujem za nevhodne, velakrat sa nezlucujuce so skutocnostou, potlacujuce originalitu, niekde az katastrofalne. Mam pocit, ze Madari svoje hrady casto “novostavaju” a upravuju podla nacionalistickej metodiky. Svoje hrady doslova stavaju nanovo ako Fenixa z popola, po tom co im ich Leopold II nechal rozborit (aj u nas sa tento cisar cinil a vela hradov bolo z dovodu ako “hniezda” rebelie zborenych). Velakrat siju novy sat hradu pre jeho sucasnu novu funkciu, tomu podriadia aj historicky vyraz, nove “detaily”, vyarzove prvky, ktore nemaju nic spolocne s originalitou. Vela svojich hradov premenili doslova na divadelne kulisy.:-) Zda sa, ze par vynimiek existuje aj v Madarsku, som zvedavi kam az zajdu vo jvojich pracach…necham sa prekvapit.