Forum Replies Created

  • Eliss,

    som veľmi rada, že ste sa mi ozval. Váš lis sme na internete stihli obdivovať skôr než som sa registrovala na obnove :).  Výroba vlastných tehál sa nám páči. Tak isto, ako trstinová strecha, alebo slamená (nejaké info som už našla aj na sobestacnost.cz). Ale pravdepodobne, ak by bolo obývateľné podkrovie treba doriešiť izloláciu strechy…?

    Či máme vhodnú hlinu – neviem. Plánuje poslať vzorku na rozbor, aby sme mali akú takú predstavu.

    Ďakujeme za kontakt, určite sa ozveme :).

  • Seacula

    ďakujem za cenné rady. Do úvahy však naozaj neprichádzjú alternatívy, ako kontajnery či unimobunky. Najmä kvôli našej predstave prírodného domu (čím by sa základná podmienka využitia prírodných materiálov vytratila). Páči sa mi skôr myšlienka nosnej drevenej konštrukcie, kombinovanej s alternatívnym stavebným materiálom.

    Ešte uvažujeme o nabíjanej hline. Vedľa nášho pozemku stojí takýto domček. Má vyše sto rokov, a stále je v dobrej kondícii (dokonca nie je nutné nijak zatepľovať, maximálne vymeniť staré okná).

    Recyklácia je veľmi dobrý nápad, obzvlášť recyklácia tehiel z nepálenej hliny (samozrejme, je mi jasné, že z takéhoto druhotného zdroja sa celý dom nedá postaviť, no pár eur to ušetrí).

    Niektoré veci si vieme spraviť sami s pomocou. Myslím, že základy (najpravdepodobnejšie betónové, jeden z kompromisov) s majstrom, by traja, štyria zruční chlapi zvládli. Siete však musí potiahnuť firma (či ?). Drevenú nosnú konštrukciu domu by však opäť musela mať na starosti buď firma, či majster ovládajúci remeslo a naša pomoc. Avšak netuším čo by táto položka mohla orientačne stáť. Ďalšie veci, ako rozvody elektriny sme tiež schopní robiť s pomocou (nástroje a skúsenosti máme), aj drobné veci, ako podlahy, alebo vnútorné stierky, či obklad a dlažba by neboli problém (opäť, nástroje a skúsenosti sú).

    Každopádne momentálne zháňame dostupné informácie, aby sme neskončili niekde na pol ceste s rozostavaným domom bez fin. prstriedkov na jeho dekončenie.

    Uvidíme, ako sa pohneme ďalej. Hľadáme informácie ohľadom orientačných cien za prácu, poprípade čo všetko treba pri realizácii urobiť, a čo z toho všetkého sme schopní spraviť sami, alebo s pomocou. Sú veci na ktorých sa dá ušetriť, a veci na ktorých šetriť nechceme  a nezdá sa nám to ani rozumné :).

  • Ahoj Rado z MT,

    som rada, že sa niekto ozval. Architektov nie je veľa, ale dúfam, že sa nám podarí nakontaktovať na tých správnych ľudí. Času je relatívne dosť. Zatiaľ sme vo fáze zhromažďovania informácií k tejto téme, a študujeme.

    Skutočne stačí len nepálená tehla a hlinená omietka s prímesou rezanej slamy  ? Bude mať taká stena rovnaké termo-izločané vlastnosti, ako stena hrubá 50 cm (slama v drevenej konštrukcii s hlineou omietkou)  ?

    Asi hlúpa otázka. Miesto malty sa pravdepodobne bude používať zmes hliny, piesku, a pilín či otrúb,

    alebo sečky ?

    Mňa hlavne od slamených stien odrádza pleseň. Nie vždy sa dá zabezpečiť krásne počasie, alebo dostatočne veľká krytá plocha na uskladnennie balíkov. Taktiež nosnosť takých stien (obklad v kúpelni, závesné skrinky v kuchyni – asi sci fi v na takej stene, či ?).  Takže tiež by som uprednostnila nepálenú tehlu.