Forum Replies Created

  • emer

    Member
    15. februára 2011 at 9:44 in reply to: Synagóga v Leviciach a jej obnova

    prví, čo by mali byť volaní na zodpovednosť sú tzv. majstri, tí čo zbabrali podrezávanie. Ako môžu používať miesto malty tie peny? Veď to sa prieči zdravému rozumu. Celá stavba bude položená na umelohmotovej pene. Neradno chodiť okolo…..

  • emer

    Member
    7. októbra 2010 at 9:19 in reply to: Pamiatková ochrana historických sídelných celkov

    odporúčania a charty nemajú záväzný charakter. Záväzný charakter pre štát majú ratifikované dohovory, v tomto prípade Európske dohovory.

  • emer

    Member
    10. januára 2009 at 23:48 in reply to:

    ak upozorňujeme na naše členstvo v EÚ, tak ctime aj európske zmluvy a dohovory v oblasti ochrany archeologického dedičstva, napr. čl. 3 tohto dohovoru (ratifikovala ho aj SR, je uverejnený v Zbierke zákonov a je pre nás záväzný):
    http://www.radaeuropy.sk/?1409

    Dohovor na ktory sa odvolavas bol podpisana v Londyne, a pokial viem Londyn je v anglicku, a ak si vygooglis v anglicku firmy ktore organizuju “hladanie podladov s detektorom” najdes ich desiatky. A vsekto je samozrejme legalne, len samozrejme na slovensku nic nie je legalne.
    A vies preco?
    Staci si precitat podrobne na co sa ochrana vztahuje, a nikde nenajdes zmienku o drobnych roztrusenych nalezoch, vsetko sa vztahuje len na objekty.
    Alebo chcete na slovensku vyhlasovat za archeologicku lokalitu kazdych 10 cm2 kde sa najde minca, pripadne hrot sipu?
    Anglicanom uz davno doslo ze pokial nevyzbieraju veci roztrusene na polnohospodarskej pode, tak o ne za par desatroci pridu ( vid temu chemia na poliach).
    Na slovensku bohuzial kompetentnych osvieti az ked je neskoro.
    Ako som uz spomenul, lepsi nalez u sukromneho zberatela, ako rozozraty v poli.
    Ale toho ze si amatersky detektoristi nalezy nechaju je malo pravdepodobne, naco by si robili problemy za par desiatok korun. Ak vobec nieco cenne najdu samozrejme, lebo je to malo pravdepodobne, ide skor o hobby, ktore vy archeologovia nepochopite, a mozno svojou prehnanou iniciativou znicite dalsie hobby, rovnako ako znicili sportove rybarstvo nezmyselnym zakonom.

    Zolo, to je jedno, kde sa dohovory podpisujú! Podstatné je, ktoré štáty sa k nim prihlásia – a Slovensko ho ratifikovalo. Pokiaľ tu budú mať všetci taký prístup k predpisom, aký presadzuješ aj ty, nikdy tu nebude ani len nádej na zlepšenie.

  • emer

    Member
    29. decembra 2008 at 9:44 in reply to: kulturna pamiatka pozemok

    nie, zatiaľ som len teoretik :roll:

  • emer

    Member
    27. decembra 2008 at 22:34 in reply to: kulturna pamiatka pozemok

    Milý Peselo, je smutné, že mladí ľudia, ako ty, sa tvária stále ako Jánošíci voči vrchnosti a nemajú snahu posunúť túto spoločnosť ďalej – to mi pripomenulo opakovanie Jámošika teraz cez sviatky. Predovšetkým by si mal vedieť, že vedomé ničenie pamiatky može byť posudzované ako trestný čin. A ako už bolo povedané vyššie, každá pamiatka sa posudzuje individuálne, preto nemôžeš porovnávať vajadrenia k “podobnej” situácii, ktorú ty laicky vnímaš ako totožnú. Okrem toho chcem zdôrazniť, že pamiatkári realizujú štátny záujem chrániť vybranú súčasť kultúrneho dedičstva, veď ústava hovorí o práve každého na ochranu kultúrneho dedičstva. Takže nie je to realizovanie nejakej súkromnej predstavy za peniaze iných ľudí. Kultúrne dedičstvo je výsledkom práce predchádzajúcich generácií a je súčasťou naších spoločných koreňov, aj keď náhodou momentálne má nejakého konkrétneho vlastníka. Ak sa ten správa ako ty popisuješ, že “pomohol statike”, tak je to barbar.
    Je smiešne tu vyplakávať nad tým, že nie je dakto spokojný s vyjadrením pamiatkárov. Dnes má každá dotknutá osoba v zákonných lehotách sa odvolať, ak je rozhodnutie o spôsobe obnovy v rozpore so zákonmi. Iná je však slovenská prax, kde si každý majiteľ predstavuje, že do svojej chalúpky umiestni reštauráciu s hotelom a zbohatne. Ak mu pamiatkári nevyjdu v ústrety pri takýchto pamiatky likvidujúcich predstavách, potom ich buď ohovára, alebo hľadá známosti. Sme tým pri úvode môjho príspevku. Ak vieš o protizákonných krokoch, je potrebné na nekonkrétne poukázať napríklad na tú Pamiatkovú inšpekciu.
    Takže do nového roku viacej odvahy, a možno aj trochu chute dodržiavať pravidlá slovenského pravopisu, aj keď je zložitý. Aj jazyk je naším kultúrnym dedičstvom……

  • emer

    Member
    25. decembra 2008 at 18:13 in reply to: kulturna pamiatka pozemok

    Perselo, bolo mi jasné, že sa púšťame na vratkú pôdu v tejto všeobecnej debate u Teba však vzťahovanej na konkrétnu situáciu. Každá pamiatka sa musí posudzovať individuálne, takže nebudem Ti odpovedať na Tvoje konkrétne otázky, u ktorých nepoznám podstatu (pozemok). Musíš to riešiť s KPÚ, viac Ti asi neporadím.

  • emer

    Member
    25. decembra 2008 at 10:36 in reply to: o rekonstrukcii a obnove historickych parkov a zelene

    strombus, treba začať poznávať to, čo máme. Skús nahliadnuť napr. do knižky Stromy . Je to celkom prekvapivé, aké krásavce na Slovensku rastú. Smutné je, že si ich zatiaľ málo všímame, aj keď sú možno v našom blízkom okolí a , čo je typické, si ich začneme všímať, až keď im dačo hrozí.

  • emer

    Member
    25. decembra 2008 at 10:31 in reply to: kulturna pamiatka pozemok

    perselo, stále nechceš pochopiť, že historická zeleň nie je reprezentovaná len starými stromami. Jej ochrana spočíva v ochrane celého územia parku, resp. záhrady, pretože tá jej (jeho) zelená zložka je obnoviteľná. Pozri si Florentskú chartu, tá na túto skutočnosť poukazuje http://www.pamiatky.sk/pamiatky/data/obrazky/File/ICOMOS/4_charta_zahrady_FLORENCIA_1982.doc
    Je mi inak jasné, že ak je zámer vlastníka pozemku niečo si na ňom postaviť, tak nebude chcieť pochopiť snahu o udržanie integrity roky zanedbávaného pozemku….
    Pekné Vianoce

  • emer

    Member
    21. decembra 2008 at 22:57 in reply to: kulturna pamiatka pozemok

    situácia s “nejakým” pozemkom sa nedá generalizovať. Je tiež možné, že pri vyhlásení šlo o úplne iné usporiadanie pozemkov a za roky od vyhlásenia sa delením a zlučovaním pozemkov vyvinula úplne iná situácia. Je treba skúmať, ako bola pamiatka vyhlásená. Aké sú súvislosti parciel okolo nej. Tak ako radí Porsena, treba sa obrátiť na pamiatkový úrad a s nimi riešiť prečo je pozemok chránený. Treba si uvedomiť, že často “oko laika” nevidí súvislosti a už vôbec nie pamiatkové hodnoty

  • emer

    Member
    26. augusta 2008 at 14:26 in reply to: Svetové dedičstvo UNESCO

    Zoznam svetového dedičstva sa vytvára na základe rozhodnutia výboru pre svetové dedičstvo, ktorý posudzuje návrhy vo vzťahu k svetovej jedinečnej hodnote. Prírodné a kultúrne dedičstvo má predstavovať najlepšie príklady svojho druhu na zemi. Má byť autentické a má mať aj zodpovedajúcu veľkosť. A majú spĺňať kritériá, ktoré sú sformulované v Dohovore…..
    Na národnej úrovni sa spracováva predbežný návrh (tentative list), ktorý u nás bol predložený vláde. Takže nie je to súkromná iniciatíva jednotlivca….
    Najlepšie bude obrátiť sa s tvojou predstavou, nie ešte návrhom, lebo ten je veľmi náročným komplexným dielom, na slovenskú komisiu pre spoluprácu s UNESCO

    Zoznam ohrozených jestvuje a jedna pamiatka už bola zo zoznamu svetového dedičstva aj vyčiarknutá, pokiaľ viem, vlani

    Inak pozor, domáce superlatívy a národní dejatelia a s nimi spojené pamiatky nepredstavujú spravidla “unique and universal value”

  • emer

    Member
    15. novembra 2007 at 7:04 in reply to: o rekonstrukcii a obnove historickych parkov a zelene

    Vaša téma sa musí odvíjať od jestvujúcej platnej legislatívy, preto Vám
    odporúčam zoznámiť sa so zákonom 49/2002 a súvisiacimi predpismi. Takisto
    odporúčam navštíviť archív Pamiatkového úradu a oboznámiť sa s Ústredným
    zoznamom pamiatkového fondu a možno aj
    http://www.pamiatky.sk/pamiatky/pamiatkovy-urad Mimochodom, mnohé metodiky
    v tomto smere už jestvujú………….