Forum Replies Created

  • caco

    Member
    1. februára 2014 at 20:41 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    Cernunos sereš a neťaháš.nie som detektorista,ale trepeš. ako si niekto môže privilegovať pôdu,nálezy atd. sme si predsa rovný a všetko patrí každému občanovy.prečo by som nemohol robiť archeo nálezy????? lebo nemám školu??? minimálne 50% archeo sú rovnaký ako detektoristi /50% čo nájdu predajú/ môžeš sa tu hrať na slušného,na hrdého,možno si stých slušných,ale bez vetra sa ani vlások nepohne.ja by som si kludne stebou aj pokecal ,keby som  bol detektorista,ale kedže niesom tak si mi ukradnutý. samí mudrlant čo je nasratý,lebo mu detektoristi kazia kšeft

  • caco

    Member
    24. marca 2013 at 20:51 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    bol blb že o tom kecal.tento štát sa vás snaží odrbkáť na všetkom. a tým myslím aj čechov,kedže sa to stalo tam.ceny a podobné debiliny máme mať po západe,ale plat a nálezné len také aby sme odrbali človeka

  • caco

    Member
    17. septembra 2012 at 23:09 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    [quote=Orgon]

    Koncom 90 rokov pôsobil v Pov. Bystrici tzv. Archeologický krúžok, ktorého členovia boli nadšenci – amatéri a ktorý viedol archeológ – Jozef Moravčík. Členom tohto krúžku môžeme všetci ďakovať za to, že pre nás našli a zachránili nespočetné množstvo nálezov na mnohých lokalitách, najmä hradiskách, viď napr. TU  Všetko riadne dokumentovali, nálezy vždy odovzdali. Po sprísnení legislatívy museli všetko zavesiť na kliniec a s činnosťou prestať. Pretože z nich urobil slepý zákon rovnakých  zločincov, ako s vykrádačov, ktorý nálezovú situáciu zničia a nálezy predajú, alebo zahodia ak to nikto nechce kúpiť. V konečnom dôsledku to teda končí tak, že vďaka nedomyslenej resp. nezmyselne prísnej legislatíve tí, ktorí by spolupracovali a boli prínosom buď nerobia nič, alebo hľadajú ďalej, ale už zo strachu pred postihom si nálezy nechávajú doma a rozmýšľajú čo s tým. A odradila táto legislatíva vykrádačov? No ja som na 99 % presvedčený že nie. Na hradiská chodím už nejaký čas (s foťákom, nie s detektorom) a keby som mal detektor a kutral by som sa tam, tak ma v živote nikto nenachytá, stačí si dávať iba trochu pozor.  Vykrádači sa z týchto predpisov iba smejú – aspoň im zostane viac nálezov, pretože tí slušní im to už nevyfúknu… zle ste to vymysleli, tadiaľto cesta na záchranu nálezov nevedie

    [/quote]

    úplný súhlas

    niekde som aj videl rozhovor z archeologom ,ktorý vravel že od prijatia zákona im riadne kleslo donášanie a ohlasovanie nálezov.” kto chce kam pomôžme mu tam.”

    takže momentálne na tom tratia obe skupiny a vykrádači sa smejú,pretože teraz sa okolo nich nikto nemoce

  • caco

    Member
    17. septembra 2012 at 14:15 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    [quote=evafottova]

    Pan Caco,
    musím reagovať na Váš znevažujúci príspevok „o pánoch archeológoch“ na hrade Divín. Nebudem anonymná. Som vedúcou archeologického výskumu na NKP Divín hrad a zároveň odbornou pracovníčkou Archeologického ústavu SAV v Nitre. Od 1. júna 2012 tu pod mojím osobným vedením prebieha archeologický výskum. Nejde o nejaký malý zisťovací prieskum ako spomínate, ale o rozsiahly plošný odkryv v miestach Horného hradu spojený s nastávajúcou obnovou hradu. Zároveň Vás upozorňujem na skutočnosť, že nik iný nie je kompetentný vyjadrovať sa k veciam výskumu a nakladania s nálezmi okrem mňa. Neviem s akými „pánmi archeológmi“ ste sa stretli, ale mňa ste určite s predmetným náhodným nálezom neoslovili. A okrem mňa (archeologičky!!!) tu na výskume pracuje „len 15 robotníkov“ z radov obyvateľov obce. Ubezpečujem Vás, že by som Vás nenechala odísť vedome  z hradu ani len s fragmentom skorodovaného železného klinca, či kúskom zvieracej kosti.
    Verím, že ak ste nadšencom histórie ako uvádzate vo svojom profile, oznámite mi, kde ste predmetné nálezy zanechali. Moju mailovú adresu získate na stránke http://www.sav.sk (Archeologický ústav).
    Tieto nálezy by si určite raz s radosťou prezreli návštevníci chystaného múzea v čoskoro zrekonštruovanom kaštieli pod hradom v Divíne. Samozrejme po tom, čo ich v našich konzervátorských laboratóriách dáme odborne očistiť a zastabilizovať pre účely expozície. Na záver si dovolím citovať Vaše slová: „takže teraz si môžete porovnať archeolog-detektorista“.

    [/quote]

    vonkoncom mi nejde o znevažovanie archeologov a ani opačnej strany.98 % archeologov hladí na detektoristov čierno-bielo. to že sú na Slovensku a Čechách organizované skupiny vykrádačov je nesporné,ale hádzať tam automaticky detektoristov je dosť pritiahnuté za vlasy.Upozornujem že nepatrím ani k jednej skupine.nie som ani detektorista,ani archeolog a vykrádač už vonkoncom nie.Som obyčajný chlap ktorého zaujíma historia,ale nie len ona,ale aj kopec iných vecí.Vie ma však neskutočne vytočiť správanie ludí,ktorý majú na niečo papier,školu atd. a tým pádom si myslia že sú najdokonalejší a preto sa už nič inák nesmie robiť. Tvrdohlavosť je síce ľudská vlastnosť, ale myslím si že dosť stupídna.

    Čo sa týka môjho nálezu,bolo to už bohužial niekolko rokov dozadu a boli tam len “páni”. nález som si ponechal,ale kedže to bolo uložené u mojich rodičov a tý sa pred 7 rokmi sťahovali na dedinu,nemám ani poňatia kde sa tieto hroty podeli,ale skúsim to zistiť a prípadne pohladať,ale kedže švagriná velmi rada vyhadzuje veci čo niesú jej,veľkú nádej tomu nedávam. skúsim to ešte u krsných rodičoch v Divíne,či aj tam niečo neostalo. miesto nálezu by som možno ešte vedel určiť ked pozriem do google mapy.

    s pozdravom Caco

  • caco

    Member
    14. septembra 2012 at 17:07 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    a ešte na tie odmeny nálezného :-) .

    ked to ide tu-     “””Ocenenia za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska si vlani 10. novembra z rúk vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera prevzali vlastníci štyroch pamiatok. Nositeľmi ceny súťaže Kultúrna pamiatka roka 2010 – Fénix sa stali štyri projekty: reštaurovanie monumentálneho stredovekého sochárskeho diela – súsošia Golgoty a komplexné reštaurovanie nástennej výmaľby a mobiliáru svätyne Baziliky sv. Egídia v Bardejove, prinavrátenie historickej Apponyiovskej knižnice do obnoveného kaštieľa a parku v Oponiciach. Cenu ďalej dostali i majitelia meštianskeho domu na Kammerhofskej ulici č. 16 v Banskej Štiavnici za jeho príkladnú obnovu a aj projekt reštaurovania hlavného oltára Nanebovzatia Panny Márie a bočného oltára Panny Márie Škapuliarskej v rímskokatolíckom Kostole sv. Mikuláša biskupa v Domaniži. Ich organizátori si odniesli sošku Fénixa symbolizujúceho znovuzrodenie kultúrnej pamiatky, diplom a symbolický šek na 8 300 eur.

    Viac na: http://www.obnova.sk/clanok/zodpovedni-majitelia-pamiatok-mozu-sutazit“”         ,prečo by to nešlo aj tu.

  • caco

    Member
    14. septembra 2012 at 0:44 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    a nedá mi ešte štuchnúť si.budem behať z detektorom po poli,lúke nie je to vyznačená archeo lokalita a takých je predpokladám neurekom.niekto ma nabonzuje.prídu príslušníci čo tam robím,…hladať veci po roku 1946 nieje zakázané a nie sú to archeo veci. to že natrafím na nejaké archeo za to nemôžem,nahlásim vyberiem odmenu a samozrejme zmením pole pretože už je to zrejme archeolokalita kedže som tam našiel niečo z historie.

    čo sa týka toho povolenia na cudzom pozemku-bez žalobcu niet vinníka a čo sa týka vašeho pozemku tak vám môžu policajti akurát fúkať……..viete čo.bez povolenia vašeho,alebo prokurátora nemajú právo vstúpiť na váš pozemok.

    PS:detektor nevlastím a najstarší predmet ktorý mám je 10 halierov 1870 Franc Jozef strieborniačik,ktorý ma prakticky len cenu toho tenučkého striebra a tú že je od otca.

    niektorý archeologovia sú ako niektorý detektoristi,zaujímajú ich len cenné nálezy,tie šuvixy ,ktorých majú plne depozity ich nezaujímajú a preto ich kludne nechajú zahrnúť buldozérom a taktiež kopec unikátnych nálezov nikde neuvidíte,pretože lahšie je predmet zakonzervovať ,šupnúť do škatule a šup do skladu.

    ale lepšie je vidieť vinu u druhých ako u seba. a už len tak naokraj.bol som na Ružinej na dovolenke,šli sme na hrad Divín. archeologovia tam vtedy robili nejaký malý prieskum,šiel som hore mimo chodníka a našiel som niekolko hrotov do šípov,kúš a jednu čepel na kopiju.vzal som ich a dával pánom dokonalým,že im ukážem kde boli,že možno bude v zemi viac.povedali mi že si ich mám nechať alebo zahodiť,takých vraj majú plné sklady!!!

    takže teraz si môžete porovnať   archeolog-detektorista

  • caco

    Member
    14. septembra 2012 at 0:16 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    samé domienky. ja poznám tú o červenej karkulke,sol nad zlato atd.

    pravdepodobne,údajne,možno……..mne to skôr pripadá,že je na Slovensku cap záhradníkom,najlahšie je všetko hodiť na detektoristov

  • caco

    Member
    14. septembra 2012 at 0:00 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    ja som získal skôr dojem ,že sa ho snažili odrbkať ešte aj o nálezné a našiť mu úmyselné vykopávky.

  • caco

    Member
    13. septembra 2012 at 23:42 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    kapánek prehánaš,mali mu bozkávať ruky,že to vôbec odovzdal.pár detektoristov poznám a viem že z nálezom dávajú aj súradnice kde sa to našlo,tak si ušetrite tie kecy,že sa stráca kontext kde to bolo nájdené.viac vás serie že detektoristi nájdu vzácnejšie veci a vy vyhrabávate len črepiny.