Čierna kuchyňa

3 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa evi
evi
Offline
Čierna kuchyňa

Čierna kuchyňa bola popísaná a vysvetlená v inej téme http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30229&star..., ale myslím, že si zaslúži aj samostatnú tému.
Túto zaujímavú (v minulosti čiernu) kuchyňu som našla v Turci, v Slovanoch v starom dome, ktorý je funkčný a obývaný. Majiteľ (ktorý dom pred rokmi kúpil, trošku ho prerobil, ale nie veľmi) vravel, že pôvodne tam bola aj studňa.


Obrázok používateľa palo
Offline

Pár fotiek z čiernej kuchyne v dome, ktorý je upravený ako múzeum, v Hrušove (okres Veľký Krtíš):

Do izby zasahuje blok chlebovej pece:

Porsena, čo myslíš, ten menší otvor nad dvierkami do chlebovej pece z ohniska čiernej kuchyne súvisí s tou chlebovou pecou alebo to bolo vyústenie dymovodu z iného vykurovacieho telesa v izbe?

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Bolo by potrebné vidieť, ja som síce v tomto dome bol, ale presne si nepamätám. Z najsamväčšou pravdepodobnosťou tam však ústila komínová rúra šporáka, alebo tzv. "petroviek" z vedľajšej izby. Vzhľadom na charakter zadymenia priamo z čeľustí pece nemá tento otvor prečo s pecou súvisieť.

Obrázok používateľa rastooo
Offline

V mojej čiernej kuchyni je tiež takýto otvor nad ohniskom.Slúžil na odvod spalín z kozúbka v izbe,v ktorom sa pálili lúče na svietenie.Foto dodám.

Obrázok používateľa rastooo
Offline

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Krásna, nádnerná, juj ten kachľový sporáčik by som si pozrel bližšie :).
Inak toto je ukážkový príklad, ako sa menilo vykurovacie zariadenie a jeho priestor. Pôvodná čierna kuchyňa s otvoreným komínom, vyzerá to tak, že na miesto mandrholca je vynášací plytký stlačený oblúk. Myslím že "lavica" pôvodného ohniska bola na pravej strane. Pec bola pravdepodobne tiež tam, resp. presahovala čiastočne do susednej miestnosti. Dá sa predpokladať, že sem ústili aj vykurovacie a dymné otvory vykurovacích telies z vedľajších miestností. Postupom času sa priestor kuchyne vyvíjal do čistejšej bezdymnej formy. Spodok otvoreného komína bol uzavretý, takže kuchyňa dostala plackovú klenbu, k pôvodnému ohnisku bol pristavaný murovaný kachľový šporák a pec bola uzavretá do tzv. "vindófne", to je ten hranol s čiernymi plechovými dvierkami.
Veľmi pekné

Obrázok používateľa Porsena
Offline

Toť nedávno som mal možnosť pofotiť inú čiernu kuchyňu v ploruine domu v Banskej Hodruši, lenže tá to už má takmer "za sebou".
Je to taký prechodný typ s dvomi mandrholcami. Otvorený komín bol neskôr od spodku taktiež uzavretý plytkou segmentovou klenbou.

Pohľad do čiernej kuchyne

Pohľad do otvoreného komína cez otvor v mladšej klenbe

vykurovací otvor kachlí, ktoré boli umiestnené vo vedľajšej miestnosti.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.