Levočská biela pani zavíta do Gelnice

Obrázok k článku

 V Baníckom múzeu v Gelnici bude od štvrtka 23. apríla inštalovaná výstava Levočská biela pani – Za bozk zradila krajinu, za krajinu obetovala svoju hlavu. Mesto ju pripravilo v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Spišským múzeom v  Levoči.

„Výstava je rozdelená do dvoch častí. Prvá časť prináša obraz skutočnej historickej postavy. Predstavená je Juliana Korponayová, dcéra, žena, matka na pozadí udalostí doby, v ktorej životným krédom bolo okrídlené „Za Boha a slobodu“. Pozemská púť historickej postavy sa končí posledným „Amen“ na popravisku v Györi a záznamom v tamojšej matrike zosnulých o pochovaní Juliany Korponayovej, rodenej Géciovej.

Druhá časť predstavuje zrod legendy, ktorá neumiera. Juliana Korponayová a jej príbeh sa prihovára z obrazov, kníh a filmov, ktoré pomáhali vytvoriť legendu o Levočskej bielej panej, legendu o žene, ktorá zradila a je na nás, ktorú jej podobu uprednostníme,“ hovorí spoluautorka výstavy Dáša Uharčeková Pavúková.

Výstava bola prvýkrát inštalovaná v Spišskom múzeu v Levoči. Predchádzali jej tri roky intenzívneho výskumu v archívoch na Slovensku aj v Maďarsku. Neskôr sa s ňou mohli oboznámiť aj návštevníci hradu Krásna Hôrka, Zemplínskeho múzea v Michalovciach, uviedli ju aj v budove Slovenského národného múzea v Bratislave. V roku 2011 získala výročnú cenu kultúrnej revue Pamiatky a múzeá. Doteraz ju videlo viac ako 45 000 návštevníkov.

„Sme radi, že túto výstavu si budú môcť pozrieť aj návštevníci nášho Baníckeho múzea. Veríme, že bude lákadlom nielen pre občanov Gelnice a okolia, ale pritiahne aj ďalších záujemcov,“ povedal primátor mesta Dušan Tomaško.

 

Výstava potrvá do konca septembra. Banícke múzeum v tejto súvislosti upravilo aj návštevné hodiny. Počas pracovných dní bude otvorené od 9:00 do 17:00, v sobotu a v nedeľu od 13:00 do 17:00. Vstupné na výstavu bude jedno euro pre dospelých, päťdesiat centov pre žiakov, študentov, dôchodcov a držiteľov preukazu ŤZP. Deti do šiestich rokov majú vstup zadarmo. Múzeum bude akceptovať aj kultúrne poukazy.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.