23. výročie sviečkovej manifestácie

Sviečková manifestácia 1988

Slovensko si v piatok 25. marca 2011 pripomína 23. výročie demonštrácie za náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu, sviečkovú manifestáciu alebo Bratislavský Veľký piatok. Dňa 25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave rozozvučali modlitby, ale aj desiatky policajných sirén. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí v nerovnom boji skrížili zapálené sviečky s obuškami a vodnými delami, pripomenulo svetu neúnosný politický stav v česko - slovenskej spoločnosti a preukázalo nezlomnú odvahu Cirkvi i nezničiteľnosť duchovných hodnôt, ktoré po tvrdých desaťročiach represálií i tichého vyhladzovania vzbĺkli v spoločnosti novým omladzujúcim plameňom. Ako uviedla pre agentúru SITA Katarína Hulmanová z Fóra kresťanských inštitúcií, táto manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy Nebojte sa! "Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa totalitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistického režimu na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989," uviedla.

Pri tejto príležitosti pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií a partnerské inštitúcie program, ktorým chce poukázať na význam tejto udalosti v slovenskom a európskom kontexte a na potrebu chrániť občianske a náboženské slobody i v dnešnom svete. Program sa začína na Hviezdoslavovom námestí pred historickou budovou SND o 16:30 koncertom speváčky JANAIS. O 17:00 je spomienkové zhromaždenie, kde vystúpi známa rakúska novinárka Barbara Coudenhove-Kalergi, ktorá sa v roku 1988 zúčastnila na sviečkovej manifestácii, František Mikloško, ohlasovateľ zhromaždenia v roku 1988, Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup, Ivan A. Petranský, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa. O 18:00 bude svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorú celebruje bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, koncelebruje banskobystrický biskup Rudolf Baláž. Sv. omšu sprevádzajú spevom a hudbou 4bz – členovia 4 bratislavských mládežníckych chrámových zborov fungujúcich za totality – Ursusáci, Kufríkovci, Céčkari, Kapucíni. O 19:00 bude modlitbové zhromaždenie – večeradlo na Hviezdoslavovom námestí. Program zavŕši o 20:00 premietanie filmu o sviečkovej manifestácii v dome Quo Vadis na Hurbanovom námestí, spojené s diskusiou.

Komplexné informácie o sviečkovej manifestácii, dokumenty, svedectvá a informáciu o aktuálnom programe prináša internetová stránka www.svieckovamanifestacia.sk .


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

Toto by sa mi skor hodilo do Blogu ako na titulku Obnova.sk. Co vy na to? 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.