december 2010

pf_2011_obnova.jpg

pf_2011_obnova.jpg

PF 2011

Vsetko dobre v novom roku vam praje cela redakcia portalu Obnova.sk

Ani Obnova.sk sa nevyhla trendu...
http://www.facebook.com/group.php?gid=33465633768

V Izraeli odhalili dvetisíc rokov starý rímsky bazén

Izraelskí archeológovia zrejme objavili pozostatky takmer dvetisíc rokov starých rímskych kúpeľov.

Nález úlomku

Dobry den,

pri zimnom upratovani mojho pribytku som narazil na ulomok, ktory prikladam na fotografii.

Pochadza z dovolenky v Grecku v roku 1996 a uplne som na neho zabudol. Priznam sa ze nie som z ,,historickeho" fachu a teda by som rad aspon priblizne vedel co by to mohlo byt.

Dakujem za nazory a pekny zbytok poslednych dni roka!

vreckové hodinky - zbierka

mám zbierku rôznych vreckových hodiniek , zbieram to už vyše 30 rokov
a žial už oči moc neslúžia, možno aj chcem to postupne rozpredať. /Alebo aspoň niečo /
Ak je tu vhodné miesto na inzerciu, ponúkam vreckové hodinky.
Mám aj vlastnú web stránku www.dovrecka.ic.cz , kde sa dajú hodinky v galérii apoň pozrieť prípadnému záujemcovi.Vytvoril som aj na stránke fórum, no po čase chuť diskutovať opadla, ako keby táto zberateľská oblasť už nemala svojich následovníkov.
Upozorňujem, že ide iba o vreckové hodinky, na náramkové som sa nikdy nestihol došloliť

prip. pište na dovrecka@gmail.com

s pozdravom fero007

Holumnický hrad

Zrúcaniny hradu postaveného na prelome 15. a 16. storočia. Išlo o goticko - renesančnú stavbu štvorcového pôdorysu bez veží.

V Číne objavili 2400 rokov starú polievku

Čínski vedci z Archeologického inštitútu provincie Šen-si informovali, že neďaleko mesta Si-an objavili 2400 rokov starú bronzovú nádobu s polievkou a kosťami.

Kupele Brusno

Prislo emailom
Od uzivatela: Vieročka <ar....a@...m.sk>
-------------------------
Pán redaktor, úplne náhodou sa voláte presne ako konateľ kúpeľov Brusno, kde od revolúcie neskutočne chátrajú budovy, ktoré patria do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Voľakedy krásny park, ktorý je tiež národnou kultúrnou pamiatkou tiež neskutočne chátra. Je nanajvýš zaujímavé, že obec nevplýva na majiteľa kúpeľov, aby sa postaral o vlastný majetok a Krajský pamiatkový úrad tiež akoby nevedel, že nechať schátrať kultúrnu pamiatku je vlastne trestným činom. Brusno kúpele navštevujú celebrity, politici samozrejme novinári ale chátrajúci pôvodný areál si nik nevšíma. Prečo asi? Verím, že aspoň Vás to bude zaujímať a z nejakého denníka alebo časopisu sa dozviem skutočnú pravdu o tom, prečo tak krásny kúpeľný areál tak chátra. Ale hlavne, čo s tým ďalej.

Relikvia svätého Cyrila bude dva roky putovať po Slovensku

Relikvia svätého Cyrila bude v rokoch 2011 a 2012 putovať po Slovensku. Nitrianske biskupstvo ju zapožičia ostatným slovenským diecézam v rámci príprav na rok 2013, kedy bude 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. "Už 30. decembra ju prevezieme do Bratislavy, kde budeme spoločne s pánom arcibiskupom Zvolenským sláviť svätú omšu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. V každej diecéze bude relikvia svätého Cyrila dva mesiace. Veriaci ju budú môcť vidieť vystavenú nielen v katedrálnych chrámoch, ale aj v jednotlivých dekanátoch a farnostiach. Späť do Nitry sa vráti niekedy v druhej polovici roka 2012.

Chlapci povraždení Herodesom sú prvými mučeníkmi

Posledné dni roka patria v cirkevnom kalendári významným mučeníkom. Už od najstarších čias majú 28. decembra dôstojné miesto sväté Neviniatka. Títo chlapci, zavraždení Herodesom, ktorý chcel odstrániť malého Ježiša, sú považovaní za prvých mučeníkov. Svätý Augustín hovorí, že hoci nemali vek, aby mohli veriť, mali telo, aby mohli trpieť pre Krista. Ich "krst krvi" je rovnocenný s "krstom vody".

Dva kraje pripravujú projekt Spišského Jeruzalema

Memorandum o spolupráci pri príprave a realizácii projektu Spišský Jeruzalem podpísali 20.

viedenské kridlo

Dobrý deň, zdedil som tento krásny skost, no budem úprimný, hudobne nadaný nie som a ako soliter v malom byte.........však viete. Prosím približne určit hodnotu dakujem S pozdravom Josef

Upravil a opravil Saša, asistoval asomtam.

Z tradičných vianočných zvykov sa uchovalo veľmi málo

Z vianočných zvykov tradovaných na Horných Kysuciach sa dodnes medzi ľuďmi uchovalo veľmi málo. „Len v tých starších rodinách a hlavne na dedinách snáď niektoré, ako chodenie betlehemcov, vinšovanie po rodinách, návšteva polnočnej omše, varenie kapustnice či oblátky s medom. No, čo sa týka zdobenia stromčekov, darčekov, štedrej večere a celého priebehu Vianoc, skvosty starých otcov a materí nahradili západne štýly,“ povedala Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.

Spočiatku narodenie Pána nemalo svoj osobitný sviatok

Slávnosť Narodenia Pána je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom. Spočiatku narodenie Pána nemalo svoj osobitný sviatok a od polovice 3. storočia pripomínalo sa na Východe spolu s inými „zjaveniami Pána“. Sviatok sa slávil 6. januára. Na Západe sa však v polovici 4. storočia začína objavovať osobitná spomienka Božieho narodenia (prvý záznam je z Ríma z r. 336). Sviatok sa slávil 25. decembra. Keďže 25. marca sa všeobecne slávil sviatok Zvestovania Pána, keď archaniel Gabriel zvestoval Márii, že bude Kristovou matkou, tak o deväť mesiacov (čo je čas vývinu dieťaťa v tele matky) podľa tohto datovania je symbolický deň narodenia Pána práve 25. december.

Živý Betlehem na Orave

Na sviatok sv. Štefana sa Námestie M. R. Štefánika v Trstenej premení na biblický Betlehem. Tak ako vtedy tam ľudia žili svojou všednosťou, prácou a zábavou, tak aj na trstenskom námestí v ten deň bude od 9.00 možnosť prehliadky rôznych remesiel v podaní profesionálov. A tak ako do tej všednosti vtedy v plnosti časov vstúpil Mesiáš, tak aj v Trstenej o 14.00 začne hlavný program Živého Betlehema "narodením Ježiša" v maštali uprostred rôznych zvierat, lebo medzi ľuďmi pre neho nebolo miesto. A rovnako ako vtedy na pozvanie anjelov prichádzali ľudia sa mu pokloniť, tak bude program pokračovať rôznymi kultúrnymi vystúpeniami a na pozvanie organizátorov budú prichádzať všetci, ktorí si nenechajú ujsť túto jedinečnú atmosféru.

Fotografie - heslo Sieň

Nezaradené fotografie - Fokoš (heslo)

Fotografie k téme: Fokoš.

Nezaradené fotografie - Fokoš (heslo)
Priechod z obalu platne Beatles vyhlásili za pamiatku

Britský minister pre cestovný ruch a národné dedičstvo John Penrose vyhlásil 22. decembra 2010 londýnsky priechod pre chodcov, ktorý preslávili Beatles na obale svojho jedenásteho albumu The Abbey Road, za pamiatku druhej triedy. "Tento rok bol veľmi výnimočný ako pre mňa, tak aj pre Beatles a táto správa je už len čerešničkou na torte," vyjadril sa bývalý člen kapely Paul McCartney. Pôvodný priechod, na ktorom v auguste 1969 fotograf Iain Macmillan zvečnil štvoricu hudobníkov, však pred viac ako 30 rokmi presunuli o niekoľko metrov.

Nárožie bastiónu so vstupnou bránou

Nárožie bastiónu so vstupnou bránou
Na hradnom kopci v Nitre pribudnú solúnski bratia, Ján Pavol II. i nový zvon

Sochu pápeža Jána Pavla II. v nadživotnej veľkosti chce postaviť Nitrianske biskupstvo pod hradom v Nitre.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Nešťastie s názvom ezoterika!

Nešťastie s názvom ezoterika!

Zmyslom života človeka na zemi je duchovný vzostup! Vzostup jeho poznania a uvedomenia, smerujúci čo najpriamejšou cestou nahor, ku Svetlu!

Táto priama cesta tu vždy bola a doposiaľ aj je a poskytuje nám vo svojej jednoduchosti a prostote tú najdôležitejšiu oporu pre celé naše bytie. Žiaľ, ľudia vo svojej domýšľavosti a pýche chceli byť múdrejší. Pravá cesta k Svetlu sa im zdala príliš prostá a jednoduchá. Dychtivosť ich rozumovej túžby po poznaní spolu so spomínanou pýchou ich hnali k snahám nájsť vlastnú cestu nahor, spoliehajúc sa pritom iba na vlastné sily a vlastný rozum.

Tým sme sa však vzdialili od skutočnej, prostej a jednoduchej cesty k Svetlu. Mnohí samozvaní duchovní vodcovia utkali neprehľadnú sieť rôznych duchovných náuk, v ktorej nakoniec uviazli oni sami, ako i tisíce ich prívržencov. Jestvujú stovky, ba tisíce rôznych duchovných majstrov, ktorí usilovne a pyšne spriadajú svoje siete, aby do nich nachytali na ľudskú márnomyseľnosť, pohodlnosť a dychtivosť po senzáciách čo najviac obetí.

Áno, žiaľ práve na domýšľavosti, pohodlnosti a dychtivosti po duchovných senzáciách a stále nových a nových informáciách je postavené takmer všetko, čo sa označuje súhrnným pojmom „ezoterika“. Ezoterika, ponúkajúca nesmierne široký výber rôznych duchovných prúdov a smerov. Túto takzvanú „ezoteriku“ možno pokojne nazvať bulvárom duchovna, plným prázdnych senzácií, ktorých jediným účelom je krátenie voľného času sprostredkovávaním rôznych informácií, ktoré však nedávajú hľadajúcim nijakú oporu v ich skutočnom duchovnom napredovaní. Dávajú im kamene namiesto chleba!

Prečo? Keď sa totiž nejakému človeku podarí vymaniť z materialistického ponímania života a ním spôsobeného vonkajšieho i vnútorného zmätku, upadne zrazu, na prahu brány k duchovnu, do úplne rovnakého zmätku, ktorý sa nazýva „ezoterikou“.

Ak potom duchovne hľadajúci neprejaví skutočnú, pravú a hlbokú túžbu po Pravde, ak sa v ňom prebudí domýšľavosť, ak skĺzne k pohodlnosti a dá sa hnať vlastným rozumom, dychtivým po stále nových a nezvyčajných duchovných informáciách, potom uviazne na tejto bludnej ceste tak dokonale, že sa nakoniec niekedy stane až protivníkom a osočovateľom Pravdy. Pravdy, ktorá neprichádza s lichotením ľudskej márnivosti, neprichádza so senzáciami a novinkami na spríjemnenie voľnej chvíle! Skutočná Pravda prichádza iba so samými požiadavkami, s ktorých najdôležitejšiu je požiadavka vlastného, vážneho, dôsledného a samostatného myslenia.

Je však samozrejme omnoho pohodlnejšie čítať lacný bulvár, pri ktorom netreba vôbec myslieť, ako napríklad serióznejšie noviny a v nich hlbšie analýzy, pri ktorých treba trochu rozmýšľať. Z tohto dôvodu preto patria prázdne bulvárne časopisy k tým najčítanejším na našom trhu. Takí sú už ľudia vo svojej lenivosti, plytkosti a pohodlnosti.

Ale presne rovnaký princíp platí aj v oblasti duchovna! Aj tu sa ľudia správajú navlas rovnako. Je pre nich pohodlnejšie a zaujímavejšie donekonečna surfovať v plytkých, nenáročných informáciách rôznych ezoterických stránok, smerov a diskusných fór, ako s vážnym úmyslom pátrať po Pravde.

Povinnosťou a poslaním človeka na zemi je však kráčať čo najpriamejšou cestou k Svetlu a hľadať jedinú Pravdu! Človek, a zvlášť v dnešnej dobe, nesmie strácať drahocenný čas na falošných cestách, na ktorých mu navyše hrozí riziko trvalého uviaznutia, bez možnosti niekedy ešte vôbec nájsť pravý smer.

„Aj beznohý, vlečúci sa správnym smerom, dôjde do cieľa skôr, ako jazdec, uháňajúci po bludných cestách“ – hovorí jedno arabské príslovie, ktoré je nanajvýš aktuálne aj v tomto prípade. Aj mnohí z duchovne hľadajúcich sa nechávajú unášať dychtivosťou svojho rozumu po stále nových senzáciách, ako divokým koňom po bludných cestách, bez výhľadu na dosiahnutie skutočného cieľa.

Pravda však jestvuje a možno ju na zemi nájsť! Stojí ale na vysokej skale a jedinou cestou k nej je poctivá, úprimná a silná túžba po jej nájdení. Kto však tieto vnútorné vlastnosti v sebe neprechováva a ani sa ich nesnaží nadobudnúť, ten nikdy Pravdu nenájde a nepochopí.

A čím je človek bez Pravdy? Úplne ničím! Je tým najväčším úbožiakom, ktorý premárnil svoj život prázdnou honbou za bezcennosťami.

M.Š. priaznivec stránky : http://ao-institut.cz/

Ústav pamäti národa nemá ani po ôsmych rokoch vlastnú budovu

Štát za osem rokov nezabezpečil pre Ústav pamäti národa (ÚPN) priestory, kde by mohol bez problémov vykonávať svoju činnosť. "Hlavným problémom je pretrvávajúce priestorové provizórium, v ktorom ÚPN naďalej pôsobí," povedal na tlačovej besede 20. decembra 2010 predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský. Verí, že na budúci rok bude na ÚPN prevedená budova, ktorá umožní zlúčiť všetky zložky ústavu pod jednu strechu. Uľahčí to podľa neho nielen prácu zamestnancov ústavu, ale i komunikáciu a vybavovanie žiadostí podaných verejnosťou.

Umelecký historik Grúň ocenený za významný kultúrny prínos

Slovenského umeleckého historika Daniela Grúňa ocenili v rámci medzinárodného projektu Cena Igora Zabela za kultúru a teóriu. Jej držiteľom za rok 2010 sa stal poľský umelecký historik Piotr Piotrowsky. Daniel Grúň spolu s ocenením získal pracovný grant vo výške 12 tisíc eur, agentúru SITA o tom informovala Beáta Móriová zo spoločnosti Webster.

Sklabiňa hrad a kaštieľ

Najstaršou časťou je horný hrad nepravidelného pôdorysu s vnútorným nádvorím, ktoré postupne zastavali obytnými a hospodárskymi budovami.

Košický hrad

Hradný areál prekvapuje svojou rozlohou. Hrad mal zaberať plochu 5,8 ha.

Obec: 
Košice

Moderná ruská drevenica

Ruskí architekti majú mnoho dobrých nápadov, v ktorých sa snúbi klasická, či už socialistická alebo ľudová architektúra, s moderným dizajnom. O tom svedčí aj táto „drevenica“ v našej fotogalérií.

zdroj/viac... http://lepsiebyvanie.centrum.sk/architektura-a-dizajn/717923/moderna-rus...

Občianske združenie Pro Castellum

Občianske združenie Pro Castellum

Občianske združenie Pro Castellum vyniklo v roku 2006 a jeho iniciatívy sú zamerané na záchranu Košického hradu.

Telefónne číslo 1: 
0907 923 470

Vyrovnanie a konzervovanie koze na sedaku stolicky

Zdravim,
prosim o radu ako vyrovnat preliacenu kozu na sedaku stolicky. Koza je napnuta na rame a zaistena mosadznymi cvokmi. Do koze je vyrazena slepotlac. Poskodenie - koza sa preliacila prepadnutim ramu pod operadlom.
Dakujem, kazda rada draha.
P

Sedliacka Dubová

Kostol sa nachádza na Orave nad obcou Sedliacka Dubová (Dubova Colonorum).

Občianske združenie Dubova Colonorum

Občianske združenie Dubova Colonorum

Cieľom projektu je kompletné zakonzervovanie lokality, realizácia pamiatkového a

archeologického výskumu. Pri napĺňaní týchto cieľov plánuje združenie pokračovať

Telefónne číslo 1: 
0907 126 232
Katarínka, kláštor

Kláštor je súčasťou prírodnej rezervácie Katarína, a nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Obec: 
Dechtice
Betlehemy ako ich nepoznáme - výstava v Radoľskom kaštieli

Kaštieľ v kysuckej Radoli je plný vianočných betlehemov, podľa manažérky Kysuckého múzea Lenky Jancovej z rekordných 557 výtvorov návštevníkov výstavy určite uchvátia betlehemy osadené v šupke z cibule, v cesnaku, orechu, mušli či žiarovke. Absolútnym vystaveným unikátom je betlehem osadený v zrniečku čierneho korenia, ten má rozmery len 0,6 krát 0,6 milimetra. Všetky betlehemy sú od jedného autora- Jozefa Práznovského, ktorý sa do Slovenskej knihy rekordov dostal ako autor najväčšieho počtu vlastnoručne vyrobených betlehemov. Výstavu „Betlehemy ako ich nepoznáme“ si môžu návštevníci Radoľského kaštieľa pozrieť do konca januára 2011.

Kamenica hrad

Na západnom vrchole skalného hrebienka sa nachádza torzo valcovej veže a nepatrné zvyšky obvodových hradieb.

Obec: 
Lúčka

Združenie Kamenná veža

Občianske združenie Kamenná veža, ktoré vzniklo v auguste 2006, si kladie za hlavný cieľ konzerváciu zachovaných torz a údržbu areálu hradu Kamenica v súvislosti s ochranou prírodnej pami

Telefónne číslo 1: 
0903 422 938
Typ organizácie: 
Občianske združenie
Brekov hrad

Násilne zničený hrad, ktorý naďalej 320 rokov samovoľne chátral je teraz v stave ruiny a jej hmota je síce do značnej miery, ale zlomkovito zachovaná.

Obec: 
Brekov

Združenie na záchranu Brekovského hradu

ZnzBh

Združenie na záchranu Brekovského hradu vzniklo v júni 2005. Jeho hlavným cieľom  je konzervácia hradu, obnova niektorých jeho častí a teda záchrana tejto kultúrnej pamiatky, resp.

Telefónne číslo 1: 
0904755 379
Blatnica hrad

Hradná zrúcanina sa dnes takmer úplne stráca v hustom ihličnatom lese, ktorý pokrýva celý hradný vrch. Hrad tvorí dvojvežové jadro doplnené o opevnené predhradie.

Obec: 
Blatnica

Diadém - združenie záchrany hradu Blatnica

Diadém - Združenie záchrany hradu Blatnica (ďalej len ZZHB) vzniklo v decembri roku 2006.

Telefónne číslo 1: 
0915 976 121
Typ organizácie: 
Občianske združenie
Lednica hrad

Hrad ako podložie využíva členitý výbežok lednického bradla. Úzky a strmý hrebeň skaly zásadným spôsobom ovplyvnil členenie hradného komplexu, rozdeleného do troch častí.

Obec: 
Lednica
Uhrovec hrad

Najvyššiu časť vrcholu skaly zabralo trojuholníkové jadro neskororománskeho hradu, vymedzené zachovanou kamennou hradbou.

Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra

Nitrianska diecéza bola založená pápežom Jánom VIII. roku 880 bulou Industriae tuae.

Nitrianska diecéza bola založená pápežom Jánom VIII. roku 880 bulou Industriae tuae a územne bola reorganizovaná 14. 2. 2008 dekrétom Kongregácie pre biskupov.

Telefónne číslo 1: 
+421-37-772 17 47
Fax: 
+421-37-772 17 49

Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva

Účelom nadácie je prispievať k ochrane, obnove a rozvoju kultúrneho dedičstva prostredníctvom nasledovných aktivít: 1) podpora samostatného výskumu v oblasti kultúrneho dedičstva a to najmä archeol

Telefónne číslo 1: 
0905 519 579
Typ organizácie: 
Nadácia
Vinné hrad

Hradný areál približne trojuholníkového pôdorysu pozostáva z jadra a vonkajšieho valového opevnenia. Komplex vnútorného hradu po obvode obklopujú zvyšky obvodovej hradby.

Obec: 
Vinné

Vojenské lesy a majetky SR, š.p.

Súčasné VLM SR vznikli po rozdelení Československa v r. 1993 so sídlom v Pliešovciach.

Súčasné VLM SR vznikli po rozdelení Československa v r. 1993 so sídlom v Pliešovciach.

Telefónne číslo 1: 
+421 45 5306 101
Fax: 
+421 45 5306 102

Stránka francúzskeho paleontologického múzea

Francúzština síce môže robiť problémy , ale nemal som to svedomie nepodeliť sa o ten odkaz. Tý čo nerozumejú ani mäkké "F", jednoducho klikajte na možnosti vo výsuvných lištách hore a ono vás to niekam hodí.
Pri hľadaní francúzskych hradov človek nájde toľko zaujímavých a pekných vecí , že vážne začínam banovať ,že nežijem vo francúzsku...
Dokonca si tam točili nejaký film, na obrázku je vidno jedného "neandrtálca" poflakujúceho sa pri réžovi! :D

http://www.paleosite.fr/

Umenie banských miest v SNG

Prehliadku umením stredoslovenskej banskej oblasti 16. až 18. storočia prináša až do 13. marca 2010 Slovenská národná galéria v Bratislave. Výstava s názvom Industriálna krajina? predstavuje 157 sochárskych, maliarskych, grafických či zlatníckych diel z viac ako dvadsiatich domácich aj zahraničných zbierok.

Jasenov hrad

Zrúcanina hradu okupuje vrchol zalesneného návršia nad rovnomennou obcou.

Obec: 
Jasenov
Stotriročný architekt Niemeyer otvoril múzeum

Jeden z najvýznamnejších velikánov architektúry Oscar Niemeyer, zakladateľ brazílskej modernej architektúry, oslávil v stredu svoje 103. narodeniny originálnym spôsobom, slávnostne otvoril múzeum v brazílskom meste Niterói. To bude zachytávať bohatú 70-ročnú kariéru legendárneho Brazílčana, ktorý budovu múzea aj sám navrhol. Práve výrazné zakrivenia, ktorými sa vyznačuje, sú typickou črtou Niemeyerovho modernistického štýlu.

Kapušany hrad

Kompaktne zachovaná hradná ruina je položená na okraji skalnatého hrebeňa nad obcou Kapušany.

Obec: 
Kapušany

Média o Obnova.sk

informácie sú zoradene položkovito s fotografiami článkov


 

Obrázok: 
Média o Obnova.sk

Obnova modernej architektury

Restaurování a rekonstrukce Müllerovy vily byla zahájená 23. listopadu 1998 na základě projektu zpracovaného architektonickým ateliérem GIRSA AT s.r.o.
v autorském kolektivu pod vedením Doc. ing. akad. arch. Václava Girsy.

Při obnově Müllerovy vily jako takové, součástí jejích exteriérů i komponentů bezprostředně navazujícího okolí, šlo především o stavební konsolidaci a konzervaci původních materiálů, přičemž v přiměřeném rozsahu (na základě exaktního vyhodnocení speciálních průzkumů) byl ve specifických případech nezbytné uvažovat o zásazích rekonstrukční povahy (rekonstrukce lícní omítkové vrstvy fasády, výměna části podezdívek plotu z režného zdiva, obnova části hydroizolací a horních pochozích ploch teras domu z litých asfaltů a pod.). Usilovat o uplatňování kritérií, charakteristických pro metodu „restaurování architektury“, znamenalo v tomto případě chránit a restaurátorským přístupem ošetřovat i ty stavební výrobky a materiály, které jsou v jiných případech posuzovány jako běžné a tudíž nahraditelné stejným typem materiálu (například obklady z bílých typových kachlíků v koupelnách). Restaurátorská činnost se zaměřila na restaurování dochovaných truhlářských výrobků, jež jsou součásti stavby (okna, dveře, podlahy, zábradlí apod.) i souboru vestavěného nábytku
a obložení – s dýhovanými či lakovanými povrchy. Restaurátorsky byly ošetřený prvky z kamene, kovu, skla, keramiky a konzervační metoda byla použitá
v případě papírových tapet a obložení z přírodních rohoži. Díky sondáží výmaleb sten se podařilo objevit původní odstíny výmalby interiérů (hlinkové a olejové nátěry).

http://www.mullerovavila.cz/?q=node/24

Topoľčiansky hrad

Hranolová veža v hradnom jadre je zachovaná v celom rozsahu, vrátane romantických stupňovitých štítov a sedlovej strechy, opravenej začiatkom 21. storočia.

Obec: 
Podhradie

Topoľčiansky hrad o.z.

OZ Topoľčiansky hrad

Združenie vzniklo za účelom obnovy a rekonštrukcie hradnej zrúcaniny Topoľčianskeho hradu. Cieľom je jeho bezpečné sprístupnenie verejnosti.

Telefónne číslo 1: 
0910/ 900 990

Hradné múzeum vo Fiľakove

Hradné múzeum vo Fiľakove

Myšlienka založenia hradného múzea sa v rozvojových plánoch samosprávy objavila opäť v r. 2005. V r. 2006-2007 prebehla rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely.

Telefónne číslo 1: 
047 43 82 017
Telefónne číslo 2: 
0918 975 634
Slanec hrad

Hradnú zrúcaninu tvorí malé jadro hradu, situované na vrchole homole, doplnené vonkajším opevnením.

Obec: 
Slanec
Plaveč hrad

Ešte v polovici 20. storočia stálo západné priečelie zámockej budovy v pôvodnej výške. Tri rady vysokých okenných otvorov zoslabovali túto stenu natoľko, že sa v poslednej štvrtine 20.

Obec: 
Plaveč
Tematín hrad

Areálu zrúcaniny dominuje torzo štvorpodlažnej hranolovej veže orientovanej južným nárožím ku prístupovej šiji. Veža postavená na začiatku 14.

Obec: 
Lúka

OZ Hrad Tematín

Občianske združenie Hrad Tematín vzniklo v roku 2007. Hlavnými cieľmi združenia sú konzervácia, riadenie výskumov a propagácia územia ru&iacute

Telefónne číslo 1: 
+421 908 532 766
Fiľakovský hrad

Hradný komplex pozostáva z hradného jadra a dvojice opevnených predhradí na južnej strane, ktoré dopĺňal ešte pás zaniknutého bastiónového opevnenia.

Obec: 
Fiľakovo
Turniansky hrad

Z hranolovej veže sa zachovalo pôdorysne uzavreté výrazné torzo vo výške cca 9 – 11 metrov.

Reflexia kresťanstva v súčasnom umení

Výstava OČAMI (NE)VIDITEĽNÉ/ Reflexia kresťanstva v súčasnom umení vznikla ako jedno z hlavných podujatí Roka kresťanskej kultúry 2010 pod záštitou Inštitútu kresťanskej kultúry Filozofickej fakulty TU v Trnave. Predstavuje diela takmer 60 autorov a autoriek rôznych generácií a výtvarných názorov, ktoré vznikli od 70. rokov 20. storočia po súčasnosť. Na prítomnej výstave ich spája reflexia kresťanstva – témy, ktorej sa viacerí autori systematicky a dlhodobo venujú (napr. Julián Filo, Ján Mathé, Peter Bartoš, Rudolf Sikora, Ladislav Čarný, Veronika Ronaiová, Klára Bočkayová, Darina Gladišová, Jozef Sedlák, Lubo Stacho, Bohuš Kubínsky, Dorota Sadovská, Matúš Lányi, Michal Zdravecký a iní). U ďalších autorov je táto téma skôr skryto prítomná (Dezider Tóth, Otis Laubert, Robert Bielik, Palo Macho, Stano Masár, Martin Sedlák), alebo k nej prispeli solitérnymi dielami (napr. Miloš Urbásek, Michal Kern, Daniel Fischer, Vladimír Kordoš, Igor Kalný, Jozef Jankovič).

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1637: 1637 – zomrel vo Viedni Ferdinand II., rímsko-nemecký cisár, uhorský, český a chorvátsky kráľ (1619–1637), štajerský a rakúsky arcivojvoda. Napriek svojej miernej povahe sa zapísal do histórie najmä tým, ako krvavo potlačil české stavovské povstanie (rozhodujúca bitka na Bielej hore 8. 11. 1620), uplatňoval tvrdú rekatolizačnú a centralizačnú politiku. Narodil sa 9. 7. 1578 v Štajerskom Hradci.

Stalo sa 31. 5.

31. máj, 1162: 1162 – zomrel Gejza II. z rodu Arpádovcov, uhorský kráľ. Narodil sa r. 1130 v Tolne. Bol synom uhorského kráľa Bela II. Slepého a Heleny, dcéry srbského veľžupana Uroša I. Tri dni po otcovej smrti - 16. 2. 1141 - bol korunovaný za uhorského kráľa. Keďže bol ešte dieťaťom, kráľovstvu vládla ako regentka jeho matka s pomocou jej brata Beloša. Bol jedným z najmocnejších a najuznávanejších uhorských kráľov, ktorý úspešne zasahoval aj do vnútorných záležitostí susedných krajín.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1878: 1878 – v Kyjeve sa narodil Kazimir Malevič, maliar a teoretik umenia, priekopník geometrického abstraktného umenia, otec avantgardného hnutia suprematizmu. Zomrel 15. 5. 1935 v Leningrade.

Stalo sa 18. 3.

18. marec, 1804: 1804 - Napoleon Bonaparte sa vyhlásil za francúzskeho cisára.

Stalo sa 18. 1.

18. január, 1912: 1912 – v New Yorku sa narodil Ivan Alexander Getting, americký fyzik a elektroinžinier, syn slovenských emigrantov. Pod jeho vedením v sedemdesiatych rokoch 20. storočia vyvinuli Global Positioning System, skrátene GPS. Zomrel 11. 10. 2003 v Coronado, California.

Stalo sa 18. 4.

18. apríl, 2002: 2002 - v Colla Micheri, Taliansko, zomrel Thor Heyerdahl, nórsky moreplavec a dobrodruh, experimentálny archeológ a antropológ. Zasvätil svoj život experimentom poukazujúcim na možnosti predkolumbovských cestovateľov prekonávať oceány pomocou morských prúdov. Preslávil sa r. 1947 expedíciou Kon-Tiki, keď sa na replike inckej plte z balzového dreva za 101 dní preplavil 4900 km z Južnej Ameriky (prístav Callao - Peru) do Polynézie, na ostrov Raroira. Za dokumentárny film o tejto ceste dostal r. 1951 Oscara. Podnikol tiež plavby medzi Starým a Novým svetom na trstinových člnoch podľa staroegyptských plánov, v oblasti Perzského zálivu na člne Tigris. Na Veľkonočnom ostrove spolu s českým inžinierom Pavlom Pavlom navrhli postup, akým transportovali a osadzovali dávni obyvatelia ostrova gigantické hlavy. Narodil sa 6. 10. 1914 v Larviku, Nórsko.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1877: 1877 - v Martine zomrel Viliam Pauliny-Tóth, spisovateľ a spoluzakladateľ Matice slovenskej. Venoval sa literárnej a kultúrnoosvetovej práci, vydával humoristický časopis Černokňažník a časopisy Sokol, Letopis Matice slovenskej. Autor alegorickej veršovanej drámy Ľudská komédia, historickej novely Trenčiansky Matúš, básní s vlasteneckým obsahom. Prekladal z ruskej, francúzskej, nemeckej a maďarskej literatúry. Narodil sa 3.6.1826 v Senici.

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1919: 1919 - v New Yorku sa narodil Lex Barker, americký herec, známy predovšetkým ako predstaviteľ Old Shatterhanda v západonemeckých filmoch zo 60. rokov 20. storočia na motívy kníh Karla Maya. Zomrel 11. 5. 1973 v New Yorku.

Stalo sa 31. 5.

31. máj, 1923: 1923 - narodilo sa knieža Rainier III. z dynastie Grimaldiovcov, ktorá v Monaku vládne od r. 1297 a ktorá patrí k najstarším šľachtickým rodom. Moci sa ujal v máji 1949. Jeho miništát je uznávaným bankovým centrom a daňovým rajom - útočiskom mnohých celebrít sveta. V r. 1956 sa oženil s americkou filmovou hviezdou Grace Kellyovou a mali spolu tri deti - Caroline, Alberta a Stephanie. Grace zahynula v r. 1982 pri autonehode. Rainier zomrel v r. 2005.

Stalo sa 17. 1.

17. január, 2010: Najdlhšia je cesta k sebe samému. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 9. 7.

9. júl, 1578: 1578 - narodil sa v Štajerskom Hradci Ferdinand II., rímsko-nemecký cisár, uhorský, český a chorvátsky kráľ (1619–1637), štajerský a rakúsky arcivojvoda. Napriek svojej miernej povahe sa zapísal do histórie najmä tým, ako krvavo potlačil české stavovské povstanie (rozhodujúca bitka na Bielej hore 8. 11. 1620), uplatňoval tvrdú rekatolizačnú a centralizačnú politiku. Zomrel 15. 2. 1637 vo Viedni.

Stalo sa 20. 2.

20. február, 1872: 1872 – zo súkromnej iniciatívy niekoľkých amerických občanov otvorili v New Yorku Metropolitan Museum of Art. V jeho zbierkach sú dnes viac ako 2 milióny umeleckých diel zo všetkých kultúr sveta a historických období.

Stalo sa 15. 5.

15. máj, 1935: 1935 - v Leningrade zomrel Kazimir Malevič, maliar a teoretik umenia, priekopník geometrického abstraktného umenia, otec avantgardného hnutia suprematizmu. Narodil sa 23. 2. 1878 v Kyjeve.

Stalo sa 18. 3.

18. marec, 2999: V slobodnom štáte musí byť slobodný jazyk aj myseľ. (Tiberius)

Stalo sa 11. 10.

11. október, 2003: 11. 10. 2003 - v Coronado, California, zomrel Ivan Alexander Getting, americký fyzik a elektroinžinier, syn slovenských emigrantov. Pod jeho vedením v sedemdesiatych rokoch 20. storočia vyvinuli Global Positioning System, skrátene GPS. Narodil sa 18. 1. 1912 v New Yorku.

Stalo sa 6. 10.

6. október, 1914: 1914 - v Larviku, Nórsko, sa narodil Thor Heyerdahl, moreplavec a dobrodruh, experimentálny archeológ a antropológ. Zasvätil svoj život experimentom poukazujúcim na možnosti predkolumbovských cestovateľov prekonávať oceány pomocou morských prúdov. Preslávil sa r. 1947 expedíciou Kon-Tiki, keď sa na replike inckej plte z balzového dreva za 101 dní preplavil 4900 km z Južnej Ameriky (prístav Callao - Peru) do Polynézie, na ostrov Raroira. Za dokumentárny film o tejto ceste dostal r. 1951 Oscara. Podnikol tiež plavby medzi Starým a Novým svetom na trstinových člnoch podľa staroegyptských plánov, v oblasti Perzského zálivu na člne Tigris. Na Veľkonočnom ostrove spolu s českým inžinierom Pavlom Pavlom navrhli postup, akým transportovali a osadzovali dávni obyvatelia ostrova gigantické hlavy. Zomrel 18. 4. 2002 v Colla Micheri, Taliansko.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1879: 1879 - v Lysej nad Labem sa narodil Bedřich Hrozný, český orientalista. Venoval sa štúdiu starobabylonskej hmotnej kultúry, najmä chetitskému jazyku, ktorý rozlúštil na základe klinopisných tabuliek. Napísal knihy: Základy chetitského jazyka, Peníze u Babyloňanů, Obilí ve staré Babylonii a jeho najvýznamnejším dielom sú Nejstarší dějiny Přední Asie, Kréty a Indie. Zomrel 12.12.1952 v Prahe.

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1794: 1794 – v jeden a ten istý deň bol v Paríži počas Veľkej francúzskej revolúcie - obdobia Vlády teroru - odsúdený za zradu a na gilotíne popravený Antoine Lavoisier, francúzsky chemik, zakladateľ modernej chémie. R. 1774 sformuloval zákon zachovania hmotnosti. R. 1790 spolupracoval na vytvorení metrickej sústavy fyzikálnych veličín. Narodil sa 26. 8. 1743 v Paríži.

Stalo sa 31. 5.

31. máj, 1819: 1819 - narodil sa Walt Whitman, americký básnik, patril k zakladateľom modernej americkej poézie. V r. 1855 vyšla po prvý raz jeho básnická zbierka Steblá trávy, v ktorej vyjadril ideály demokracie. V ďalších vydaniach zbierku dopĺňal, zahrnula celú jeho tvorbu. Autor esejí Vyhliadky demokracie. Zomrel 26.3.1892 v Camdene, USA.

Stalo sa 17. 8.

17. august, 2010: Najdlhšia je cesta k sebe samému. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1781: 1781 – zomrel v Braunschweigu Gotthold Ephraim Lessing, nemecký osvietenský filozof, spisovateľ a básnik. Narodil sa 22. 1. 1729 v Kamenzi / Kamenici v Hornej Lužici.

Stalo sa 21. 2.

21. február, 1848: 1848 – Karl Marx a Friedrich Engels publikovali svoj Komunistický manifest.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1792: 1792 – v Londýne zomrel Sir Joshua Reynolds, anglický barokový maliar, portrétista, zakladateľ anglickej maliarskej školy. Narodil sa 16. 7. 1723 v Plymptone.

Stalo sa 19. 9.

19. september, 1891: 1891 - vo Viedni zomrel Jozef Maximilián Petzval, slovenský fyzik, matematik a vynálezca. Pokladá sa za zakladateľa modernej optiky. Narodil sa 6. 1. 1807 v Spišskej Belej.

Stalo sa 6. 6.

6. jún, 1938: 1938 - v Hradci Králové sa narodil Vladimír Jiránek, český karikaturista, ilustrátor a kresliar, scenárista a režisér animovaných filmov (Bob a Bobek – králíci z klobouku, Pat a Mat).

Stalo sa 23. 7.

23. júl, 1871: 1871 - zákonom z tohto dňa, s platnosťou od 1. 1. 1876, bola v Rakúsko-Uhorsku zavedená metrická sústava mier a váh. Metrická sústava vznikla v r. 1790, keď francúzske Ústavodarné zhromaždenie poverilo vedeckú komisiu v zložení Borda, Condorcet, Lagrange, Laplace a Monge stanovením novej sústavy jednotiek fyzikálnych veličín. Metrickú sústavu doteraz nepoužívajú len USA, Libéria a Myanmarsko.

Stalo sa 6. 8.

6. august, 1926: 1926 - Američanka Gertrude Ederle ako prvá žena preplávala Lamanšský prieliv.

Stalo sa 17. 12.

17. december, 2010: Najdlhšia je cesta k sebe samému. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 22. 1.

22. január, 1729: 22. 1. 1729 - v Kamenzi / Kamenici v Hornej Lužici sa narodil Gotthold Ephraim Lessing, nemecký osvietenský filozof, spisovateľ a básnik. Zomrel v Braunschweigu 15. 2. 1781.

Stalo sa 21. 2.

21. február, 1856: 1856 - v Amsterdame sa narodil Henrik Petrus Berlage, významný holandský architekt, žiak Gottfrieda Sempera. Je jedným z "otcov" modernej architektúry. Zomrel 12. 8. 1934 v Haagu.

Stalo sa 16. 7.

16. júl, 1723: 1723 - v Plymptone sa narodil Sir Joshua Reynolds, anglický barokový maliar, portrétista, zakladateľ anglickej maliarskej školy. Zomrel 23. 2. 1792 v Londýne.

Stalo sa 4. 4.

4. apríl, 0: Dnes je Veľkonočná nedeľa.

Stalo sa 25. 12.

25. december, 1942: 1942 - v Zürichu zomrel Aurel Stodola, slovenský technik, strojný inžinier, vedec svetového formátu. Bol profesorom na Katedre stavby strojov na technike vo švajčiarskom Zürichu. Založil tu strojné laboratórium, ktoré patrilo k najuznávanejším v Európe. Položil vedecké základy projektovania a konštrukcie parných a plynových turbín. Narodil sa v Liptovskom Mikuláši 11. 5. 1859.

Stalo sa 29. 5.

29. máj, 1205: 1205 - v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvár) bol za uhorského kráľa korunovaný Ondrej II. Patril k najneschopnejším arpádovským panovníkom. Podnikal nákladné, ale málo úspešné vojenské výpravy, viedol prepychový život, rozdával úrady a majetky cudzincom. Uhorská šľachta ho za to nenávidela. Ondrej II. sa narodil r. 1177, zomrel 21. 9. 1235. Na trón po ňom nastúpil jeho syn Belo IV. Ďalšou z jeho detí bola sv. Alžbeta Uhorská (Durínska).

Stalo sa 2. 11.

2. november, 1801: 1801 - vo Francúzsku vstúpila do platnosti metrická sústava mier a váh, prijatá zákonom z 7. 4. 1795. Metrická sústava vznikla v r. 1790, keď francúzske Ústavodarné zhromaždenie poverilo vedeckú komisiu v zložení Borda, Condorcet, Lagrange, Laplace a Monge stanovením novej sústavy jednotiek fyzikálnych veličín. Pomenovanie meter je z gréckeho slova metron, čo znamená miera. Metrickú sústavu doteraz nepoužívajú len USA, Libéria a Myanmarsko.

Stalo sa 8. 8.

8. august, 1796: 1796 - zomrel vo Viedni Franz Anton Maulbertsch, rakúsky maliar - freskár, vedúca osobnosť stredoeurópskeho maliarstva obdobia neskorého baroka a rokoka. Narodil sa 7. 6. 1724 v Langenargene pri Bodamskom jazere.

Stalo sa 5. 4.

5. apríl, 2010: Najťažšie sú okovy spútaného ducha. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1: Ten najpomalší, ktorý nestratil cieľ z očí, ide ešte stále rýchlejšie než ten, ktorý blúdi bez cieľa. (Gotthold Ephraim Lessing)

Stalo sa 12. 8.

12. august, 1934: 1934 - v Haagu zomrel Henrik Petrus Berlage, významný holandský architekt, žiak Gottfrieda Sempera. Je jedným z "otcov" modernej architektúry. Narodil sa 21. 2. 1856 v Amsterdame.

Stalo sa 20. 3.

20. marec, 1619: 1619 - vo Viedni zomrel Matej II. Habsburský, rakúsky arcivojvoda, uhorský kráľ (korunovaný 19. 11. 1608 v Bratislave), český kráľ (od 1611), nemecký kráľ a rímskonemecký cisár (od 1612). Narodil sa 24. 2. 1557 vo Viedni.

Stalo sa 12. 4.

12. apríl, 1633: 1633 - Galileo Galilei (1564 – 1642) bol predvedený pred inkvizičný tribunál, vyšetrujúci jeho kacírstvo.

Stalo sa 22. 3.

22. marec, 1684: 1684 – v Očovej sa narodil Matej Bel, slovenský polyhistor, encyklopedista, filozof, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Diderota. Zomrel 29. 8. 1749 v Bratislave.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 1792: 1792 - Claude Joseph Rouget de Lisle (1760-1836) skomponoval skladbu "La Marseillaise", ktorá sa stala francúzskou národnou hymnou.

Stalo sa 21. 9.

21. september, 1235: 1205 - v Budíne zomrel uhorský kráľ Ondrej II. Narodil sa r. 1177, bol korunovaný 29. 5. 1205. Patril k najneschopnejším arpádovským panovníkom. Podnikal nákladné, ale málo úspešné vojenské výpravy, viedol prepychový život, rozdával úrady a majetky cudzincom. Uhorská šľachta ho za to nenávidela. Na trón po ňom nastúpil jeho syn Belo IV. Ďalšou z jeho detí bola sv. Alžbeta Uhorská (Durínska).

Stalo sa 26. 8.

26. august, 1743: 26. 8. 1743 - v Paríži sa narodil Antoine Lavoisier, francúzsky chemik, zakladateľ modernej chémie. R. 1774 sformuloval zákon zachovania hmotnosti. R. 1790 spolupracoval na vytvorení metrickej sústavy fyzikálnych veličín. Zomrel 8. 5. 1794 pod gilotínou; v jeden a ten istý deň bol počas Veľkej francúzskej revolúcie - obdobia Vlády teroru - odsúdený za zradu a popravený.

Stalo sa 9. 8.

9. august, 1173: 1173 - začala sa stavba známej šikmej veže v Pise. Dokončená bola až o dve storočia neskôr.

Stalo sa 5. 10.

5. október, 2010: Najťažšie sú okovy spútaného ducha. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 22. 1.

22. január, 2: Strácame len to, čoho sa sami vzdávame. (Gotthold Ephraim Lessing)

Stalo sa 22. 2.

22. február, 1857: 1857 - v Londýne sa narodil Robert Baden-Powell, britský vojak, zakladateľ skautského hnutia. Zomrel 8. 1. 1941 v Nyeri v Keni.

Stalo sa 19. 11.

19. november, 1608: 19. 11. 1608 - v Bratislave bol za uhorského kráľa korunovaný Matej II. Habsburský, rakúsky arcivojvoda. Neskôr sa stal aj českým kráľom (1611), nemeckým kráľom a rímskonemeckým cisárom (1612). Narodil sa 24. 2. 1557 vo Viedni, zomrel 20. 3. 1619 vo Viedni.

Stalo sa 12. 4.

12. apríl, 3: Biblia nám hovorí, ako sa dostať do neba, nie ako sa nebo pohybuje. (Galileo Galilei)

Stalo sa 11. 1.

11. január, 1800: 11. 1. 1800 - v Zemnom, okres Nové Zámky sa narodil Štefan Anián Jedlík, benediktínsky páter, fyzik a konštruktér prístrojov, najmä v oblasti elektromagnetických javov. O svojich experimentoch len pramálo publikoval, väčšinu prístrojov skonštruoval len ako demonštračné pomôcky, čím jeho objavy zostali nepovšimnuté. V r. 1827–1829 ako prvý na svete skonštruoval model elektromotora, v ktorom pevnú aj otáčajúcu sa časť tvorili elektromagnety. V r. 1842 použil podobný motorček na pohon vozíka pohybujúceho sa na koľajniciach. V r. 1861, teda aspoň päť rokov pred Wernerom Siemensom, popísal a použil princíp samobudenia na dyname vlastnej konštrukcie. Úspešne sa zaoberal aj konštruovaním galvanických článkov a akumulátorov. Medzi jeho vynálezy patrilo aj zariadenie na výrobu sódovej vody, ktoré sa stalo základom prvého takto zameraného podniku v Uhorsku v r. 1841. Bol to jediný Jedlíkov vynález, ktorý ešte počas jeho života našiel priemyselné uplatnenie. Zomrel 13. 12. 1895 v Győri.

Stalo sa 20. 4.

20. apríl, 1472: 1472 – v Ríme zomrel Leon Battista Alberti, jedna z veľkých postáv talianskej renesancie: architekt a teoretik architektúry, spisovateľ, matematik, pápežský úradník, ale tiež všestranný športovec, autor prvej talianskej gramatiky. Venoval sa aj šifrovaniu textov. Narodil sa 14. 2. 1404 v Janove.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1205: 1205 - vo Viedni zomrel päťročný uhorský kráľ Ladislav III. z rodu Arpádovcov. Bol korunovaný 26. 8. 1204, ešte za života svojho otca, uhorského kráľa Imricha I. Ladislav III. sa narodil niekedy r. 1200.

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1886: 1886 – v meste Columbus, v štáte Georgia (USA), lekárnik John Stith Pemberton (1831 - 1888) vynašiel sýtený nealkoholický nápoj, neskôr známy ako "Coca-Cola".

Stalo sa 15. 8.

15. august, 1483: 1483 - pápež Sixtus IV. (1471 - 1484) otvoril v súčasnosti najznámejšiu vatikánsku kaplnku - Sixtínsku kaplnku, ktorú na jeho želanie začali stavať roku 1475.

Stalo sa 5. 5.

5. máj, 2010: Najťažšie sú okovy spútaného ducha. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1738: 1738 - v Prahe zomrel Matyáš Bernard Braun, sochár a rezbár rakúskeho pôvodu, ktorý pôsobil prevažne v Čechách. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom českého vrcholnobarokového sochárstva. Narodil sa 24. 2. 1684 v Sautense pri Innsbrucku.

Stalo sa 22. 2.

22. február, 1944: 1944 - americké letectvo omylom bombardovalo niekoľko holandských miest. V Nijmegene bomby zabili 750 - 800 ľudí a vážne poškodili centrum mesta. Ďalšie škody spôsobilo päťmesačné nemecké ostreľovanie na jeseň 1944. Deštrukciu historickej časti mesta dokončili v 50. - 70. rokoch 20. storočia príliš progresívni mestskí plánovači.

Stalo sa 24. 2.

24. február, 1619: 24. 2. 1619 - v Paríži sa narodil Charles Le Brun, maliar a teoretik umenia, jeden z najdominantnejších umelcov 17. storočia vo Francúzsku. Podieľal sa na výzdobe nového kráľovského sídla vo Versailles. Zomrel 22. 2. 1690 v Paríži.

Stalo sa 13. 4.

13. apríl, 1519: 1519 - vo Florencii sa narodila Katarína Medici, francúzska kráľovná, manželka Henricha II. Bola matkou posledných francúzskych kráľov z rodu Valois: Františka II., Karola IX. a Henricha III. Jej staršia dcéra Alžbeta sa stala manželkou španielskeho kráľa Filipa II., mladšia Margaréta (Margot) ženou neskoršieho francúzskeho kráľa Henricha IV. Navarrského, prvého panovníka z bourbonskej vetvy francúzskeho kráľovského rodu. Zomrela 5. 1. 1589.

Stalo sa 13. 12.

13. december, 1895: 1895 - v Győri zomrel Štefan Anián Jedlík, benediktínsky páter, fyzik a konštruktér prístrojov, najmä v oblasti elektromagnetických javov. O svojich experimentoch len pramálo publikoval, väčšinu prístrojov skonštruoval len ako demonštračné pomôcky, čím jeho objavy zostali nepovšimnuté. V r. 1827–1829 ako prvý na svete skonštruoval model elektromotora, v ktorom pevnú aj otáčajúcu sa časť tvorili elektromagnety. V r. 1842 použil podobný motorček na pohon vozíka pohybujúceho sa na koľajniciach. V r. 1861, teda aspoň päť rokov pred Wernerom Siemensom, popísal a použil princíp samobudenia na dyname vlastnej konštrukcie. Úspešne sa zaoberal aj konštruovaním galvanických článkov a akumulátorov. Medzi jeho vynálezy patrilo aj zariadenie na výrobu sódovej vody, ktoré sa stalo základom prvého takto zameraného podniku v Uhorsku v r. 1841. Bol to jediný Jedlíkov vynález, ktorý ešte počas jeho života našiel priemyselné uplatnenie. Narodil sa 11. 1. 1800 v Zemnom, okres Nové Zámky.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 2005: 2005 – posledný kus Aksúmskeho obelisku zo 4. storočia, ktorý v roku 1937 ukoristila talianska armáda, sa vrátil do Etiópie. Úplné znovuvztýčenie v meste Aksúm bolo dokončené 31. 7. 2008, oficiálne ho odhalili 4. 9. 2008.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 558: 558 - pri zemetrasení sa zrútila kupola chrámu Hagia Sofia v Konstantinopole (dnešnom Istanbule).

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1788: 1788 - v Pavii (Taliansko) zomrel Giovanni Antonio Scopoli, významný taliansko–rakúsky prírodovedec - geológ, chemik, botanik, lekár a entomológ, vysokoškolský pedagóg. Od roku 1769 pôsobil ako profesor mineralógie, chémie a hutníctva na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Prednášal aj lesnícku botaniku a zoológiu, robil botanický, geologický a faunistický výskum. Významne rozvinul všetky prednášané vedecké odbory, zaslúžil sa o prírodovedné poznanie územia Slovenska. Je autorom 22 vedeckých prác, medzi nimi prvej uhorskej kryštalografie. R. 1772 vydal v B. Štiavnici „Základy systematickej a praktickej mineralógie“. V diele „Rok prírody“ opísal faunu a flóru v okolí B. Štiavnice už podľa systému švédskeho prírodovedca Karla von Linného, s ktorým bol v osobnom styku. V roku 1777 prešiel na univerzitu v Pavii, kde potom aj zomrel. Narodil sa 13. 6. 1723 v Cavalese v južnom Tirolsku.

Stalo sa 9. 8.

9. august, 117: 117 - v Selinuse v Kilíkii zomrel rímsky cisár Traján. Ríši vládol takmer dvadsať rokov, od 28. 1. 98, a pod jeho vládou Rímska ríša dosiahla najväčšiu územnú expanziu. Antická tradícia ho pokladá za jedného z najlepších cisárov. Narodil sa 18. 9. 53 v provincii Hispánia, blízko súčasnej Sevilly.

Stalo sa 9. 7.

9. júl, 2010: Zázrak je nepoznaná skutočnosť. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 24. 2.

24. február, 1684: 1684 - narodil sa v Sautense pri Innsbrucku Matyáš Bernard Braun, sochár a rezbár rakúskeho pôvodu, ktorý pôsobil prevažne v Čechách. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom českého vrcholnobarokového sochárstva. Zomrel 15. 2. 1738 v Prahe.

Stalo sa 22. 2.

22. február, 1788: 1788 – v Gdansku sa narodil Arthur Schopenhauer, nemecký filozof. Zomrel 21. 9. 1860 vo Frnakfurte nad Mohanom.

Stalo sa 22. 2.

22. február, 1690: 1690 - v Paríži zomrel Charles Le Brun, maliar a teoretik umenia, jeden z najdominantnejších umelcov 17. storočia vo Francúzsku. Podieľal sa na výzdobe nového kráľovského sídla vo Versailles. Narodil sa 24. 2. 1619 v Paríži.

Stalo sa 13. 4.

13. apríl, 1605: 1605 - zomrel Boris Godunov, od r. 1584 regent Ruska a od r. 1598 prvý nerurikovský ruský cár. Narodil sa niekedy v rokoch 1551-1552.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 1793: Aux armes, citoyens, formez vos bataillons, marchons, marchons! Qu'un sang impur abreuve nos sillons! / Do zbrane, občania! Šikujte sa pod vlajky! Vstaňte! Vstaňte! Nech krv nečistá napojí brázdy našich polí! (Refrén Marseillaisy)

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 973: 973 – v Memlebene zomrel Oto I. Veľký, od r. 936 nemecký kráľ a od r. 962 prvý cisár Svätej rímskej ríše. Narodil sa 23. 11. 912 vo Wallhausene.

Stalo sa 13. 6.

13. jún, 1723: 1723 - v Cavalese v južnom Tirolsku sa narodil Giovanni Antonio Scopoli, významný taliansko–rakúsky prírodovedec - geológ, chemik, botanik, lekár a entomológ, vysokoškolský pedagóg. Od roku 1769 pôsobil ako profesor mineralógie, chémie a hutníctva na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici. Prednášal aj lesnícku botaniku a zoológiu, robil botanický, geologický a faunistický výskum. Významne rozvinul všetky prednášané vedecké odbory, zaslúžil sa o prírodovedné poznanie územia Slovenska. Je autorom 22 vedeckých prác, medzi nimi prvej uhorskej kryštalografie. R. 1772 vydal v B. Štiavnici „Základy systematickej a praktickej mineralógie“. V diele „Rok prírody“ opísal faunu a flóru v okolí B. Štiavnice už podľa systému švédskeho prírodovedca Karla von Linného, s ktorým bol v osobnom styku. V roku 1777 prešiel na univerzitu v Pavii (Taliansko), kde potom 8. 5. 1788 zomrel.

Stalo sa 27. 9.

27. september, 1840: 1840 - bola otvorená prvá konská železnica v Uhorsku. Viedla medzi Bratislavou a Svätým Jurom a mala dĺžku 15,5 km.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 2010: Zázrak je nepoznaná skutočnosť. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 22. 2.

22. február, 3001: Čomu ľudia zo zvyku hovoria osud, to sú väčšinou ich vlastné hlúpe výčiny. (Arthur Schopenhauer)

Stalo sa 24. 2.

24. február, 1386: 1386 - vo Vyšehrade (Visegráde) zomrel uhorský kráľ Karol II. Malý z rodu Anjouovcov. Ako Karol III. bol od r. 1381 neapolským kráľom, za uhorského kráľa bol korunovaný 31. 12. 1385. Kráľovná Alžbeta Bosnianska, vdova po Ľudovítovi Veľkom, ho v rámci svojich mocenských intríg 7. 2. 1386 uväznila na hrade Visegrád, kde buď zomrel na následky zranení pri zajatí alebo ho zavraždili. Narodil sa r. 1345.

Stalo sa 13. 4.

13. apríl, 1695: 1695 - zomrel Jean de La Fontaine, francúzsky bájkar a básnik. Narodil sa 8. júna 1621.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 1859: 1859 — oficiálne sa začali výkopové práce na stavbe Suezského prieplavu.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1664: 1664 - sedemdňovou slávnosťou "Plaisirs de l’Île enchantée" francúzsky kráľ Ľudovít XIV. otvoril prvú etapu prestavby paláca vo Versailles na kráľovské sídlo.

Stalo sa 9. 5.

9. máj, 0: Dnes je Deň matiek.

Stalo sa 27. 9.

27. september, 1917: 1917 - v Paríži zomrel Edgar Degas, francúzsky maliar. Narodil sa 19. 7. 1834 v Paríži.

Stalo sa 28. 7.

28. júl, 2010: Najlepšie „staré časy“ sú z čias keď sme boli mladí. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1991: 1991 - bola podpísaná Višegrádska zmluva o spolupráci medzi Česko-Slovenskom, Maďarskom a Poľskom.

Stalo sa 4. 5.

4. máj, 2006: Na Obnova.sk bol uverejnený dvetisíci článok s názvom: Setkání českých a slovenských odborníků v Levoči

Stalo sa 22. 2.

22. február, 3002: Viera a poznanie sú ako misky váh; čím vyššie je jedna, tým nižšie je druhá. (Arthur Schopenhauer)

Stalo sa 31. 12.

31. december, 1385: 1385 - v Stoličnom Belehrade (Székesfehérvár) bol za uhorského kráľa korunovaný Karol II. Malý z rodu Anjouovcov. Ako Karol III. bol od r. 1381 neapolským kráľom. Kráľovná Alžbeta Bosnianska, vdova po Ľudovítovi Veľkom, ho v rámci svojich mocenských intríg už 7. 2. 1386 uväznila na hrade Visegrád, kde 24. 2. 1386 buď zomrel na následky zranení pri zajatí alebo ho zavraždili. Narodil sa r. 1345.

Stalo sa 13. 4.

13. apríl, 3001: Ľudia, ktorí mlčia, sú nebezpeční. (Jean de La Fontaine)

Stalo sa 16. 4.

16. apríl, 1850: 1850 - v Londýne zomrela Marie Tussaudová, zakladateľka múzea voskových figurín. Narodila sa 1. 12. 1761 v Štrasburgu.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 1077: 1077 - zomrel Gejza I. z rodu Arpádovcov, uhorský kráľ v rokoch 1074 - 1077. Je zakladateľom benediktínskeho opátstva v Hronskom Beňadiku. Narodil sa približne r. 1040.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1697: 1697 – stredoveký kráľovský hrad v Stockholme zničil požiar. V 18. storočí ho nahradil súčasný kráľovský palác.

Stalo sa 9. 5.

9. máj, 1: Mama je mama, stále ju máš, pár lúčnych kvietkov jej za lásku zviaž.

Stalo sa 27. 9.

27. september, 1540: 1540 – pápež Pavol III. potvrdil bulou "Regimini militantis ecclesiae" jezuitský rád.

Stalo sa 3. 3.

3. marec, 2010: Najlepšie „staré časy“ sú z čias keď sme boli mladí. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1921: 1921 – uskutočnilo sa prvé československé sčítanie ľudu.

Stalo sa 29. 10.

29. október, 2009: Dnes bol na www.obnova.sk uverejnený tritisíci článok: UNESCO žiada odstránenie otáčavého hľadiska v Českom Krumlove.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1822: 1822 - vo Veľkej Lomnici zomrel Gregor Berzeviczy, významný predstaviteľ hornouhorského osvietenstva. Po lýceu v Kežmarku študoval na univerzite v nemeckom Göttingene, skúsenosti získal v Belgicku, Francúzsku a Anglicku. Jeho najvýznamnejšími dielami sú knihy "O obchode a priemysle Uhorska" a "O stave vidiečanov v Uhorsku". Ako prvý v Uhorsku publikoval názor, že panujúce feudálne pomery sú brzdou pokroku. Narodil sa 15. 6. 1763 vo Veľkej Lomnici.

Stalo sa 24. 2.

24. február, 1463: 1463 – v Mirandole sa narodil Giovanni Pico della Mirandola, taliansky humanista a filozof. Zomrel 17. 11. 1494 vo Florencii.

Stalo sa 1. 12.

1. december, 1761: 1. 12. 1761 - v Štrasburgu sa narodila Marie Tussaudová, zakladateľka múzea voskových figurín. Zomrela v Londýne 16. 4. 1850.

Stalo sa 25. 4.

25. apríl, 1744: 1744 - v Uppsale zomrel Anders Celsius, švédsky astronóm a fyzik. R. 1742 navrhol 100-dielnu teplotnú stupnicu, v ktorej bod varu bol 0 a bod mrazu +100; r. 1745 stupnicu obrátil Carl von Linné. A. Celsius sa narodil 27. 11. 1701 v Uppsale.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1832: 1832 - Londýskou dohodou bola uznaná nezávislosť Grécka. Na stretnutí britských, francúzskych a ruských diplomatov sa bez vypočutia názoru Grékov rozhodlo, že Grécko bude monarchiou. Trón ponúkli vtedy ani nie 17-ročnému bavorskému princovi Ottovi z rodu Wittelsbachovcov, ktorého otec, bavorský kráľ Ľudovít I., bol veľkým filhelénom.

Stalo sa 2. 11.

2. november, 2010: Najlepšie „staré časy“ sú z čias keď sme boli mladí. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1902: 1902 – v Berlíne otvorili mestskú nadzemnú a podzemnú dráhu.

Stalo sa 16. 2.

16. február, 1497: 1497 – v Brettene sa narodil Philipp Melanchthon, nemecký filozof, humanista a reformátor, profesor univerzity vo Wittenbergu. Realizátor Lutherovho filozofického programu: podal filozofickú formuláciu protestantizmu, je zakladateľom protestantskej neoscholastiky. Veľký vplyv malo jeho učenie o práve a štáte. Zomrel 19. 4. 1560 vo Wittenbergu.

Stalo sa 15. 6.

15. jún, 1763: 1763 - vo Veľkej Lomnici sa narodil Gregor Berzeviczy, významný predstaviteľ hornouhorského osvietenstva. Po lýceu v Kežmarku študoval na univerzite v nemeckom Göttingene, skúsenosti získal v Belgicku, Francúzsku a Anglicku. Jeho najvýznamnejšími dielami sú knihy "O obchode a priemysle Uhorska" a "O stave vidiečanov v Uhorsku". Ako prvý v Uhorsku publikoval názor, že panujúce feudálne pomery sú brzdou pokroku. Zomrel vo Veľkej Lomnici 23. 2. 1822.

Stalo sa 17. 11.

17. november, 1494: 1494 - vo Florencii zomrel Giovanni Pico della Mirandola, taliansky humanista a filozof. Narodil sa 24. 2. 1463 v Mirandole.

Stalo sa 17. 4.

17. apríl, 1711: 1711 - vo Viedni zomrel nečakane, vo veku necelých 33 rokov, Jozef I. Habsburský, od r. 1705 rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ. Inteligentný a schopný muž, ovládal sedem rečí, mal rád hudbu, ktorú i komponoval. Za tienistú stránku jeho života považovali značný záujem o ženy. Ako panovník uskutočnil viaceré reformy, ktoré mali zlepšiť hospodársku situáciu krajín monarchie. Narodil sa 26. 7. 1678 vo Viedni.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1945: 1945 - vo francúzskom meste Reims (Remeš) nemecký generál Alfred Jodl podpísal bezpodmienečnú kapituláciu Nemecka, ktorá ukončila jeho účasť v 2. svetovej vojne. Kapitulácia nadobudla účinnosť nasledujúci deň.

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1944: 1944 – Letectvo Spojených štátov amerických zničilo bombardovaním benediktínsky kláštor Monte Cassino v južnom Taliansku - najstarší západoeurópsky kláštor, ktorý asi v roku 529 založil sv. Benedikt z Nursie. Americké úrady dlho tvrdili, že mali nezvratné dôkazy o prítomnosti nemeckých vojsk v kláštore a až v roku 1969 pripustili, že sa tam v čase bombardovania žiadne nemecké jednotky nenachádzali.

Stalo sa 19. 4.

19. apríl, 1560: 1560 - zomrel vo Wittenbergu Philip Melanchthon, nemecký filozof, humanista a reformátor, profesor univerzity vo Wittenbergu. Realizátor Lutherovho filozofického programu: podal filozofickú formuláciu protestantizmu, je zakladateľom protestantskej neoscholastiky. Veľký vplyv malo jeho učenie o práve a štáte. Narodil sa 16. 2. 1497 v Brettene.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1685: 1685 – v Halle sa narodil Georg Friedrich Händel, nemecký hudobný skladateľ obdobia baroka. Zomrel 14. 4. 1759 v Londýne.

Stalo sa 24. 2.

24. február, 3000: Boh dal človeku semená všetkých možností. Ktoré bude pestovať, je jeho vec. (Giovanni Pico della Mirandola)

Stalo sa 14. 4.

14. apríl, 1912: 1912 – Parník Titanic na svojej prvej plavbe cez Atlantik narazil na ľadovú kryhu. Ďalší deň okolo 2:20 ráno sa potopil.

Stalo sa 26. 7.

26. júl, 1768: 1678 - vo Viedni sa narodil Jozef I. Habsburský, od r. 1705 rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ. Inteligentný a schopný muž, ovládal sedem rečí, s obľubou sa venoval hudbe, ktorú i komponoval. Za tienistú stránku jeho života považovali značný záujem o ženy. Ako panovník uskutočnil viaceré reformy, ktoré mali zlepšiť hospodársku situáciu krajín monarchie. Zomrel 17. 4. 1711 vo Viedni, nečakane, vo veku necelých 33 rokov.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1988: 1988 - zomrel Gejza Dusík, skladateľ a priekopník slovenskej populárnej hudby. Autor asi 250 piesní, napríklad Rodný môj kraj, Tak nekonečne krásna, Dve oči neverné, Široká cestička, Podaj mi rúčku, hudobných komédií a operiet Tisíc metrov lásky, Keď rozkvitne máj, Modrá ruža, Tajomný prsteň, Zlatá rybka, Hrnčiarsky bál, To by bola láska. Narodil sa 1.4.1907.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 1952: 1952 - Geoffrey W.A. Dummer prvýkrát publikoval koncept integrovaného obvodu, základu všetkých moderných počítačov.

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1710: 15. 2. 1710 – narodil sa Ľudovít XV., francúzsky kráľ. Zomrel 10. 5. 1774.

Stalo sa 16. 2.

16. február, 1923: 1923 – Howard Carter otvoril hrobovú komoru faraóna Tutanchamóna.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1945: 1945 - Britské kráľovské letectvo zhodilo na nemecké mesto Pforzheim počas 22 minút asi pol milióna vysoko explozívnych a fosforových zápalných bômb s celkovou hmotnosťou 1825 ton. Kvôli svetoznámej tradícii výroby šperkov a hodiniek ho spojenci považovali za centrum výroby vojenských jemnomechanických zariadení. Medzi dôvodmi pre bombardovanie tohto mesta bol aj predpoklad, že jeho husto zastavané historické centrum bude dobre horieť. Výsledkom jedného z najničivejších spojeneckých leteckých bombardovaní bolo asi 17600 obetí, teda 1/4 obyvateľov mesta, tisíce ranených a zničenie 83% zástavby. Po vojne bolo mesto prestavané v modernom duchu.

Stalo sa 4. 3.

4. marec, 1832: 1832 - zomrel v Paríži Jean-François Champollion, francúzsky filológ - orientalista, zakladateľ egyptológie. Od detstva sa učil orientálne a mŕtve jazyky; okrem rodnej francúzštiny ovládal 24 ďalších. R. 1822 pomocou Rosettskej dosky ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy. Narodil sa 23. 12. 1790 v juhofrancúzskom mestečku Figeac.

Stalo sa 14. 4.

14. apríl, 1916: 1916 – Švédsko ako prvé zaviedlo letný čas.

Stalo sa 14. 1.

14. január, 2009: 2009 - zomrel v Prahe Jan Kaplický, český architekt, od r. 1968 žijúci v Spojenom kráľovstve. Medzi jeho posledné práce patrí nerealizovaný kontroverzný návrh Národnej knižnice Českej republiky v Prahe. Narodil sa v Prahe 18. 4. 1937.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1987: 1987 - zomrel Karel Plicka, český fotograf a etnograf. V r. 1924-38 sa v Matici slovenskej v Martine venoval dokumentácii ľudovej kultúry a zbieraniu ľudových piesní zo Slovenska, Moravy a Čiech. Založil archív národopisných fotografií, nakrútil niekoľko dokumentov: Za slovenským ľudom, Po horách, po dolách, Zem spieva. Vydal obrazové publikácie: Praha ve fotografii Karla Plicky, Pražský hrad, Československo, Vltava, Procházky Prahou, Vlast líbezná. Narodil sa 14.10.1894.

Stalo sa 7. 5.

7. máj, 2007: 2007 – tím izraelských archeológov z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, vedený profesorom Jehudom Netzerom, oznámil objav hrobky Herodesa Veľkého 12 km južne od Jeruzalema.

Stalo sa 24. 5.

24. máj, 2: Štúdium vied prináša pravdu, neuveriteľnú potechu mysle. (Mikuláš Kopernik)

Stalo sa 5. 11.

5. november, 2010: Prázdnych slov je všade plno. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 15. 2.

15. február, 1901: 1901 - v Désandans sa narodil André Parrot, francúzsky archeológ svetového významu, objaviteľ sumerského mesta Mari. Zomrel 24. 8. 1980 v Paríži.

Stalo sa 16. 2.

16. február, 1909: 1909 – narodil sa Richard McDonald, americký priekopník fast-foodu. Zomrel r. 1998.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1945: 1945 - spojenecké letecké bombardovanie zničilo barokové Filharmonické divadlo v talianskom meste Verona, jednu z najprominentnejších európskych operných scén. Exaktná rekonštrukcia divadla trvala až do roku 1975.

Stalo sa 23. 12.

23. december, 1790: 1790 - v juhofrancúzskom mestečku Figeac sa narodil Jean-François Champollion, francúzsky filológ - orientalista, zakladateľ egyptológie. Od detstva sa učil orientálne a mŕtve jazyky; okrem rodnej francúzštiny ovládal 24 ďalších. R. 1822 pomocou Rosettskej dosky ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy. Zomrel v Paríži 4. 3. 1832.

Stalo sa 14. 4.

14. apríl, 3001: Nemusím vyhrať za každú cenu, ale musím žiť v pravde. Nemusím mať úspech za každú cenu, ale musím sa správať podľa svojich zásad. (Abraham Lincoln)

Stalo sa 18. 4.

18. apríl, 1025: 1025 – za prvého poľského kráľa bol v Gniezne korunovaný Boleslav Chrabrý.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1970: 1970 - boli podpísané československo-sovietske zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci mezi ČSSR a ZSSR, ktoré potvrdili vzťah podriadenosti a okupáciu.

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1919: 1919 – Karpatoruská Ústredná národná rada vyhlásila pripojenie Podkarpatskej Rusi k Československu.

Stalo sa 31. 5.

31. máj, 1970: 1970 - v Peru počas veľkého zemetrasenia zahynulo pod lavínou 14 čs. horolezcov. Expedícia Peru´70 mala cieľ zdolať najvyššiu horu krajiny Huascarán (6768 m), no už od začiatku ju sprevádzali komplikácie a 18. mája nešťastne zahynul člen výpravy Ivan Bortel. Zemetrasenie zničilo celé údolie pod horou Huascarán, zahynulo asi 75 000 tisíc ľudí.

Stalo sa 10. 7.

10. júl, 2010: Prázdnych slov je všade plno. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 24. 8.

24. august, 1980: 24. 8. 1980 - zomrel v Paríži André Parrot, francúzsky archeológ svetového významu, objaviteľ sumerského mesta Mari. Narodil sa 15. 2. 1901 v Désandans.

Stalo sa 16. 2.

16. február, 1141: 1141 - Gejza II. z rodu Arpádovcov bol korunovaný za uhorského kráľa. Narodil sa r. 1130 v Tolne. Bol synom uhorského kráľa Bela II. Slepého a Heleny, dcéry srbského veľžupana Uroša I. Bol korunovaný tri dni po otcovej smrti. Keďže bol ešte dieťaťom, kráľovstvu vládla ako regentka jeho matka s pomocou jej brata Beloša. Bol jedným z najmocnejších a najuznávanejších uhorských kráľov, ktorý úspešne zasahoval aj do vnútorných záležitostí susedných krajín. Zomrel 31. 5. 1162.

Stalo sa 23. 2.

23. február, 1947: 1947 - založili Medzinárodnú organizáciu pre normalizáciu - International Organization for Standardization (ISO) so sídlom v Ženeve.

Stalo sa 18. 3.

18. marec, 1314: 1314 - v Paríži bol vo vykonštruovanom procese odsúdený za kacírstvo, čarodejníctvo a ďalšie zločiny a na príkaz francúzskeho kráľa Filipa IV. upálený Jacques de Molay, 23. a oficiálne posledný veľmajster rytierskeho rádu Templárov. Narodil sa okolo r. 1243.

Stalo sa 15. 4.

15. apríl, 2005: 2005 – horel moravský hrad Pernštejn. Zhorel depozitár, škody na budove a zbierkach sa odhadujú na 100 miliónov českých korún.

Stalo sa 18. 4.

18. apríl, 1506: 1506 – bol položený základný kameň novej baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Stalo sa 6. 5.

6. máj, 1856: 1856 - narodil sa Edwin Peary americký polárnik Robert. Podnikal výskumné cesty v Grónsku a údajne ako prvý dosiahol 6.4.1909 severný pól. Zomrel 20.2.1920 vo Washingtone.

Stalo sa 8. 5.

8. máj, 1946: 1946 - Dočasné Národné zhromaždenie Republiky československej schválilo Zákon č. 115/1946 Zb. o právnosti konania súvisejúceho s bojom o znovunadobudnutie slobody Čechov a Slovákov. Účelom zákona bolo legitimizovať odboj a spravodlivé potrestanie okupantov, nacistov, zradcov a kolaborantov. Zákon bol potom zneužívaný na zabezpečenie beztrestnosti prakticky všetkých násilností a zločinov, spáchaných na Nemcoch a údajných kolaborantoch, ktoré sa nepodarilo zahladiť ináč.

Stalo sa 31. 5.

31. máj, 1945: 1945 - narodil sa Rainer Werner Fassbinder, nemecký dramatik a režisér, predstaviteľ novej nemeckej vlny. Tvorca sociálnych drám a historických reminiscencií: Katzelmacher, Strach jesť duše, Manželstvo Márie Braunovej, Túžba Veroniky Vossovej a filmových adaptácií literárnych diel: Effi Briestová, Lola, Lily Marlen. Zomrel v r. 1982.

Stalo sa 1. 3.

1. marec, 2010: Prázdnych slov je všade plno. (Jaroslav Liptay)

Stalo sa 7. 6.

7. jún, 1944: 1944 - v Kežmarku sa narodila Nora Baráthová, slovenská spisovateľka. Jej život a dielo sú spojené s rodným mestom. Po vyštudovaní slovenčiny a dejepisu na UPJŠ v Prešove pracovala v kežmarskom múzeu. Autorka historických románov: Muž, ktorý kráčal so smrťou, Aj zradcom sa odpúšťa, Nepokojné mesto, Neľutujem, že som milovala a próz pre deti a pre mládež: Ad revindendum, Snívať zakázané, Študent.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 1949: 1949 - vznikli Vysoká škola múzických umení v Bratislave a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.

Stalo sa 14. 6.

14. jún, 0: Dnes je Svetový deň darcov krvi.

Stalo sa 15. 6.

15. jún, 1923: 1923 - v Pezinku zomrel Jozef Ľudovít Holuby, slovenský botanik, evanj. kňaz. Venoval sa botanike, najmä na západnom a severnom Slovensku, floristike a jeho najcennejší herbár je v Bukurešti. Pomenovali po ňom asi 20 rastlín, prvý čestný člen Čs. botanickej spoločnosti. Narodil sa 25.3.1836 v Lubine.

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1942: 1942 - v boji s nacistickými oddielmi, po prezradení udavačmi, spáchal samovraždu Jozef Gabčík, poddôstojník československej armády, slovenský vojak. Bol príslušníkom čs. vojska vo Veľkej Británii. V decembri 1941 bol s členmi skupiny Anthropoid vysadený na území protektorátu Čechy a Morava a 27. 5. 1942 spolu s Janom Kubišom spáchal atentát na Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách a na Morave. S ďalšími parašutistami sa ukrývali v krypte chrámu sv. Cyrila a Metoda v Prahe. Narodil sa 8. 4. 1912 v Poluvsí pri Žiline.

Stalo sa 30. 6.

30. jún, 1905: 1905 - Albert Einstein publikoval prvú štúdiu o teórii relativity.

Stalo sa 8. 7.

8. júl, 1851: 1851 - narodil sa sir Arthur John Evans, anglický archeológ. V r. 1900-35 robil vykopávky na Kréte, kde objavil Minoov palác v Knossose, navrhol chronológiu minojskej kultúry. Zomrel 11.7.1941.

Stalo sa 17. 7.

17. júl, 1955: 1955 - v meste Anaheim v Kalifornii otvorili Disneyland. Zábavný park, ktorý pripomína umelo vytvorené prostredie Disneyových filmov. Modifikované verzie Disneylandu možno navštíviť už na všetkých kontinentoch sveta.

Stalo sa 11. 12.

11. december, 1913: 1913 - narodil sa Jean Marais, francúzsky herec a maliar. Jeho život i umelecká kariéra boli späté s básnikom, dramatikom a režisérom Jeanom Cocteauom. Hral vo filmoch Večný návrat, Kráska a zviera, Dvojhlavý orol, Orfeus. Popularitu získal ako predstaviteľ romantických hrdinov v dobrodružných a historických filmoch Gróf Monte Christo, Hrbáč, Fantomas, Železná maska. Venoval sa maliarstvu, sochárstvu a keramike, napísal spomienkové knihy. Zomrel 8.11.1998 v Cannes.

Stalo sa 8. 2.

8. február, 1: Najväčšou odmenou za námahu nie je to, čo za ňu dostaneme, ale ako nás to zmení. (John Ruskin)

Stalo sa 10. 2.

10. február, 1755: 1755 – v Paríži zomrel Charles-Louis de Secondat, Baron de La Br&#232;de et de Montesquieu, skrátene Montesquieu, francúzsky filozof, spolutvorca idey deľby moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu. Podľa neho panovník musí rešpektovať zákony schválené parlamentom a činnosť sudcov má byť úplne nezávislá, v opačnom prípade panuje nesloboda. Narodil sa 18. 1. 1689 neďaleko Bordeaux.

Stalo sa 12. 2.

12. február, 1768: 1768 - vo Florencii sa narodil František II. (I.) Habsburský, rakúsky arcivojvoda, český a uhorský kráľ (od r. 1792), posledný rímskonemecký cisár (ako František II., v r. 1792 – 1806), od r. 1804 prvý rakúsky cisár (ako František I.), syn Leopolda II. Habsburského a Márie Ludoviky Španielskej. Zomrel 2. 3. 1835 vo Viedni.

Stalo sa 14. 2.

14. február, 1956: 1956 - na tajnom zasadaní XX. zjazdu Komunistickej strany Sovietskeho zväzu priznal Nikita Chruščov Stalinove zločiny.

Stalo sa 7. 6.

7. jún, 1879: 1879 - narodil sa Knud Rasmussen, dánsky polárnik a etnograf grónskeho pôvodu. Študoval život Eskimákov. Zakladateľ polárnej stanice Thule, v r. 1923-24 podnikol na saniach najväčšiu, 18 000 km dlhú polárnu výpravu v dejinách Arktídy. Svoje poznatky publikoval knižne: Národy polárneho severu, Cesta bielym tichom. Zomrel 21.12.1933.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 2006: 2006 - zomrel Bohuslav Cambel, slovenský geológ a geochemik, profesor na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. V r. 1966-69 rektor UK, 1963-89 riaditeľ Geologického ústavu SAV, akademik. Priekopník geochémie na Slovensku. Narodil sa 29.10.1919 v Slovenskej Ľupči.

Stalo sa 14. 6.

14. jún, 1920: 1920 - v Mníchove zomrel Max Weber, nemecký sociológ, filozof a historik, kľúčová osobnosť nemeckej modernej sociológie, zakladateľ sociológie náboženstva, zaoberal sa vplyvom viery na majetok. Narodil sa 21.4.1864 v Erfurte.

Stalo sa 15. 6.

15. jún, 3000: Kedysi bola pre mňa myšlienka cieľom života. Ale dnes je pre mňa život cieľom myšlienky. (Ludwig Andreas Feuerbach)

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1983: 1983 - prvá americká kozmonautka Sally Ride sa dostala na obežnú dráhu Zeme.

Stalo sa 21. 6.

21. jún, 0: Dnes je deň otcov.

Stalo sa 30. 6.

30. jún, 0: Muž sedí s krásnym dievčaťom hodinu, ale zdá sa to menej ako minútu. Ale povedzte tomu istému mužovi, aby sedel na horúcich kachliach minútu, je to dlhšie ako hodina. To je relativita. (Albert Einstein)

Stalo sa 8. 7.

8. júl, 1497: 1497 - portugalský moreplavec Vasco da Gama vyplával so štyrmi loďami z Lisabonu, aby hľadal novú námornú cestu do Indie. Oboplával Afriku a 20. mája 1498 zakotvil v Kalkate.

Stalo sa 17. 7.

17. júl, 0: Dnes je výročie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Stalo sa 11. 12.

11. december, 1941: 1941 - Nemecko a Taliansko vyhlásili vojnu Spojeným štátom americkým.

Stalo sa 5. 2.

5. február, 1796: 1796 – v Prahe založili Společnost vlasteneckých přátel umění, predchodkyňu Národní galerie.

Stalo sa 8. 2.

8. február, 1990: 1990 - v Commugny vo Švajčiarsku zomrel Georges de Mestral, vynálezca suchého zipsu (Velcro). Zdrojom nápadu boli plody rastlín, ktoré sa mu zachytili na kabát a na srsť jeho psa pri poľovačke v r. 1941. Po ich pozorovaní pod mikroskopom sa rozhodol podobné háčiky vyrobiť. Vhodný materiál našiel v nylone, ale trvalo mu ďalších 8 rokov kým vyvinul postup strojovej výroby. Prvú patentovú prihlášku podal r. 1951, patent mu bol udelený r. 1955. Prijatie suchého zipsu potrebovalo čas. Prvý významný prípad použitia bol na astronautických skafandroch, potom na lyžiarskych a potápačských kombinézach. Patentová ochrana suchého zipsu sa skončila roku 1978. G. de Mestral sa narodil 19. 6. 1907 v Colombier vo Švajčiarsku.

Stalo sa 18. 1.

18. január, 1689: 1689 - sa neďaleko Bordeaux narodil Charles-Louis de Secondat, Baron de La Br&#232;de et de Montesquieu, skrátene Montesquieu, francúzsky filozof, spolutvorca idey deľby moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu. Podľa neho panovník musí rešpektovať zákony schválené parlamentom a činnosť sudcov má byť úplne nezávislá, v opačnom prípade panuje nesloboda. Zomrel 10. 2. 1755 v Paríži.

Stalo sa 2. 3.

2. marec, 1835: 1835 - vo Viedni zomrel František II. (I.) Habsburský, rakúsky arcivojvoda, český a uhorský kráľ (od r. 1792), posledný rímskonemecký cisár (ako František II., v r. 1792 – 1806), od r. 1804 prvý rakúsky cisár (ako František I.), syn Leopolda II. Habsburského a Márie Ludoviky Španielskej. Narodil sa 12. 2. 1768 vo Florencii.

Stalo sa 14. 2.

14. február, 1970: 1970 - Československá televízia prvýkrát vysielala vo farbe.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 1672: 1672 - v Moskve sa narodil Peter I. Veľký, ruský cár, imperátor, z rodu Romanovcov, syn cára Alexeja Michajloviča. Vynikajúci štátnik, vojvodca a diplomat. Zakladal metalurgické a textilné manufaktúry, zreformoval štátnu správu, podporoval rozvoj vedy a umenia. Počas 43-ročnej vlády sa mu podarilo urobiť z Ruska európsku veľmoc. V r. 1703 založil na Neve Petrohrad. Zomrel 8.2.1725 v Petrohrade.

Stalo sa 14. 6.

14. jún, 1: Politická správa je braná ako čisto osobná záležitosť vládcu, dane a dávky sú ako súčasť jeho osobného majetku. (Max Weber)

Stalo sa 16. 6.

16. jún, 1647: 1647 - v Bratislave sa konalo korunovanie Ferdinanda IV. za uhorského kráľa. Mladému kráľovi vraj priniesol nešťastie požiar, ktorý deň predtým zasiahol stred mesta. Zomrel v r. 1654, ešte počas života svojho otca, panovníka Ferdinanda III.

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1936: 1936 - zomrel Maxim Gorkij, vl. m. Alexej Maximovič Peškov, ruský spisovateľ a dramatik. Kritik ruského provincionalizmu, autor románu Foma Gordejev, satír Mestečko Okurov a Život Matveja Kožemiakina i drám o živote ruskej meštiackej vrstvy Meštiaci a Na dne. Román Matka je o zrodení robotníckeho vodcu v predvečer ruskej revolúcie v r. 1905. Vrcholným dielom je životopisný románový triptych Detstvo, Do sveta, Moje univerzity, napísal aj historické drámy Jegor Bulyčov a tí druhí a Vassa Železnovová. Narodil sa 28.3.1868 v Nižnom Novgorode.

Stalo sa 21. 6.

21. jún, 1846: 1846 - v Rimavskej Píle sa narodil Ján Vansa, ľudovýchovný pracovník, učiteľ, spisovateľ, evanj. kňaz, manžel spisovateľky Terézie Vansovej. Poéziu publikoval časopisecky. Autor úvah, kázní a prekladov. Venoval sa tiež ochotníckemu divadlu, včelárstvu a pomológii. 22.6.1922 spáchal v Banskej Bystrici samovraždu.

Stalo sa 15. 7.

15. júl, 1922: 1922 - v Haliči sa narodila Hana Ponická, slovenská prozaička, predstaviteľka slovenského disentu. Žila v Ríme, kde pôsobil jej manžel, spisovateľ Štefan Žáry ako dopisovateľ ČTK. Neskôr bola redaktorkou Smeny na nedeľu, po auguste 1968 však musela z tohto miesta odísť. V r. 1988 ju súdili za snahu uctiť si obete 21. augusta 1968. Dielo: Ábelovský dom, Prísť, odísť, Bosými nohami, Lukavické zápisky, pre deti: Slávikove husličky, O Štoplíkovi, Halúzky. Prekladala z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny. Podľa jej scenára bol nakrútený film Zlatá réva. Zomrela 21.8.2007.

Stalo sa 17. 7.

17. júl, 1927: 1927 - v Trnave sa narodil Miroslav Válek, slovenský básnik a politik, výrazná osobnosť modernej slovenskej poézie. Pracoval ako redaktor, bol predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. Po r. 1968 sa stal poslancom a pôsobil vo vysokých funkciách v komunistickej strane. Bol ministrom kultúry. Zbierky básní: Dotyky, Príťažlivosť, Nepokoj, Milovanie v husej koži, Z vody, Slovo. Pre deti: Kúzla pod stolom, Veľká cestovná horúčka pre malých cestovateľov a i. Prekladal francúzsku, ruskú a poľskú poéziu. Zomrel 27.1.1991 v

Stalo sa 11. 12.

11. december, 1931: 1931 - Westminsterským štatútom vyhlásili Britské spoločenstvo národov, The British Commonwealth of Nations.

Stalo sa 5. 2.

5. február, 62: 62 – zemetrasesenie a sopečná činnosť zničili asi 60 % Pompejí.

Stalo sa 8. 2.

8. február, 1928: 8. 2. 1928 - v Pavlovskom posade sa narodil Vjačeslav Tichonov, ruský herec. Najviac sa preslávil úlohou sovietskeho tajného agenta Maxima Isajeva, alias SS-Standartenführera Stierlitza v kultovom televíznom seriáli 70. rokov Sedemnásť zastavení jari. V. Tichonov zomrel 4. 12. 2009 v Moskve. Režisérka Tatiana Lioznovová nakrútila seriál v roku 1973 podľa románovej predlohy Juliana Semionova. Dej sleduje počas 17 dní na jar 1945 sovietskeho agenta v Nemecku, ktorý má prekaziť tajné mierové rokovania nacistov so Spojenými štátmi a Britániou. Podobne ako v románoch o Jamesovi Bondovi bol príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami medzinárodnej politiky, ale románovo dotvorený a pretvorený. Michail Suslov – „červená eminencia“, sovietsky štátny ideológ počas 30 rokov – bol proti uvedeniu seriálu na obrazovky; ku konečnému rozhodnutiu prispela podpora vtedajšieho šéfa KGB Jurija Andropova.

Stalo sa 10. 2.

10. február, 3: Šťastný národ, ktorý má nudné dejiny. (Montesquieu)

Stalo sa 12. 2.

12. február, 1784: 1784 – Spojením štyroch samostatných kráľovských miest (Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany) vzniklo Kráľovské hlavné mesto Praha.

Stalo sa 14. 2.

14. február, 1989: 1989 - vyriekol iránsky náboženský vodca ajatolláh Chomejní fatwu, ktorou vyzval moslimov na celom svete, aby britského spisovateľa Salmana Rushdieho popravili za údajnú urážku islamu v jeho knihe Satanské verše.

Stalo sa 8. 6.

8. jún, 1810: 1810 - narodil sa Robert Schumann, nemecký skladateľ, hudobný kritik. V Lipsku založil Neue Zeitschrift für Musik - Nový časopis pre hudbu, ktorý sa ako prvé periodikum zaoberal hudobnou kritikou. Ťažisko jeho diela je v klavírnych skladbách a piesňach. Z ďalších diel: 4 symfónie, inštrumentálne koncerty, oratóriá, komorná tvorba. Zomrel 29.7.1856, jeho dielo súborne vydala jeho manželka, klaviristka Clara Schumannová.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 1934: 1934 - Káčer Donald sa prvýkrát objavil na filmovom plátne.

Stalo sa 14. 6.

14. jún, 2: Čo z pravej lásky vyviera, nikdy nevyschýna. (František Palacký)

Stalo sa 16. 6.

16. jún, 1849: 1849 - v Komárne vo väzení zomrel na choleru Ľudovít Jaroslav Šulek, štúrovský básnik, evanj. kaplán. Účinkoval v Slovenskom národnom divadle v Sobotišti, zapojil sa do revolučného hnutia meruôsmeho roka, do rozširovania slovenských žiadostí. V máji 1848 ho uväznili v Komárne. Významnú dokumentárnu hodnotu má jeho rukopisný denník z r. 1842-46. Narodil sa 12.9.1822 v Sobotišti.

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1892: 1892 - v Prešove sa narodil Ján Borodáč, divadelný režisér a herec, zakladateľská osobnosť slovenského divadelníctva. Od r. 1924 člen Činohry Slovenského národného divadla, tiež dramaturg a šéf. Po vojne pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach. Bol dekanom Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Manžel herečky Oľgy Borodáčovej-Országhovej. Zomrel 18.2.1964 v Bratislave.

Stalo sa 1. 7.

1. júl, 1824: 1824 - v Revúcej sa narodil Samuel Ormis, slovenský evanj. kňaz, pedagóg, ľudovýchovný pracovník. Zakladal svojpomocné, vzdelávacie spolky, organizoval slovenské školstvo. Zomrel 18.10.1875 v Revúcej.

Stalo sa 15. 7.

15. júl, 1954: 1954 - na slovenskom území sa vyliala rieka Dunaj. Jej hladina dosiahla maximálnu výšku 984 cm. Povodeň si vynútila evakuáciu asi 11-tisíc osôb a spôsobila škody 100 miliónov korún.

Stalo sa 17. 7.

17. júl, 1942: 1942 - začala sa stalingradská bitka, prelomová bitka Veľkej vlasteneckej vojny v meste Stalingrad (dnešný Volgograd). Boje doslova o každý dom v meste trvali do 31. januára 1943 a nemecké vojská sa nakoniec vzdali. Nemecký maršal F. Paulus kapituloval.

Stalo sa 11. 12.

11. december, 1918: 1918 - v Kislovodsku sa narodil Alexander Isajevič Solženicyn, ruský spisovateľ, kritik sovietskeho režimu. Autor dokumentárnych próz o stalinizme a živote trestancov v ruských koncentračných táboroch, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1970). 12. februára 1974 ho zatkli a vypovedali zo ZSSR. Do Ruska sa vrátil v r. 1994. Diela: Jeden deň Ivana Denisoviča, Onkologické oddelenie, Prvý kruh pekla, Súostrovie GULAG a i. Zomrel 3.8.2008.

Stalo sa 5. 2.

5. február, 1924: 1924 – Kráľovské Greenwichské observatórium začalo vysielať hodinové časové znamenia.

Stalo sa 8. 2.

8. február, 1988: 8. 2. 1988 zomrel v Bratislave Alfréd Wetzler, jeden z dvoch väzňov (s Rudolfom Vrbom), ktorým sa podarilo ujsť z tábora smrti v Birkenau. R. 1941 ho zatkli za sabotáže a najprv väznili v Bratislave. Z pracovného tábora v Seredi sa 13. 4. 1942 dostal do Auschwitzu-Birkenau. Bol nosičom mŕtvol, potom pisárom väzenského bloku, pracoval v márnici aj pri zemných prácach. Útek sa podaril 7. 4. 1944. Po príchode do Žiliny informovali židovských predstaviteľov a spísali 32 stranovú výpoveď. Vďaka nim sa svet prvý raz dozvedel, čo sa deje za bránami táborov v Osvienčime. R. 1945 vydal brožúru Osvienčim, hrobka štyroch miliónov ľudí. R. 1964 sa k tejto téme vrátil v románe Čo Dante nevidel. Narodil sa 10. 5. 1918 v Trnave.

Stalo sa 10. 2.

10. február, 1878: 1878 - v Litomyšli sa narodil Zdeněk Nejedlý, český historik, muzikológ, literárny historik a politik. V rokoch 1945–1953 pôsobil ako československý minister školstva a osvety, potom minister práce a sociálnej osvety, opäť minister školstva a národnej osvety, námestník predsedu vlády a nakoniec až do smrti minister „bez kresla“. Do rezortu osvety (dnešnou terminológiou rezortu kultúry) patrila aj agenda ochrany pamiatok. Za prvej čs. republiky bol považovaný za ostrého, ale podnetného polemika a glosátora, zasväteného komentátora politického života. V starobe a v nových politických pomeroch sa stal samoľúbou „neomylnou“ autoritou. Jeho účasť na všetkých možných kultúrnych podujatiach, pravidelné nedeľné prejavy v rozhlase a vyjadrovanie sa ku všetkému veľmi znížili jeho prestíž. Zomrel 9. 3. 1962 v Prahe.

Stalo sa 12. 2.

12. február, 1502: 1502 – Vasco da Gama vyplával z Lisabonu na svoju druhú cestu do Indie.

Stalo sa 14. 2.

14. február, 1368: 1368 - narodil sa Žigmund Luxemburský, rímsky cisár, uhorský, český a lombardský kráľ. Významný európsky politik obdobia vrcholného stredoveku. Bol synom českého kráľa a rímskeho cisára Karola IV. a jeho štvrtej manželky Alžbety Pomoranskej. Zorganizoval kostnický koncil (1414-18), na ktorom sa podarilo odstrániť pápežskú schizmu trvajúcu od r. 1378. Temnou stránkou koncilu bolo upálenie českého reformátora Jana Husa. Žigmund zomrel 9. 12. 1437 v Znojme.

Stalo sa 8. 6.

8. jún, 1869: 1869 - v Richland Center sa narodil Frank Lloyd Wright, americký architekt, priekopník organickej architektúry. Pôsobil v Berlíne a v Japonsku. Realizoval okolo štyristo stavieb. Ako hlavný stavebný materiál používal drevo, hrubo opracovaný kameň a betón. Najznámejšie dielo: Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Zomrel 9.4.1959 v Phoenixe.

Stalo sa 9. 6.

9. jún, 68: 68 - spáchal samovraždu rímsky cisár Nero. Despotický vládca, milovník okázalých slávností, považoval sa za nadaného umelca. Prenasledoval kresťanov; známy je výrok: "Nech ma nenávidia, ale nech sa ma boja." Keď ho pretoriáni zvrhli, utiekol z Ríma a spáchal samovraždu. Narodil sa 15. 12. 37.

Stalo sa 16. 6.

16. jún, 1871: 1871 - v Martine zomrel Ján Kalinčiak, slovenský spisovateľ, literárny kritik, tvorca romantickej prózy, spolupracovník Ľudovíta Štúra. Patril medzi prvých spisovateľov, ktorí začali písať spisovnou slovenčinou. Jeho najvýznamnejším dielom je humoristicky ladená próza Reštavrácia. Ďalšie diela: Mních, Milkov hrob, Serbianka, Púť lásky, Bozkovci, Mládenec slovenský. Narodil sa 10.8.1822 v Hornom Záturčí.

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1845: 1845 - narodil sa Charles Louis Alphonse Laveran, francúzsky lekár, bakteriológ a parazitológ, ktorý v r. 1880 objavil pôvodcu malárie. Nositeľ Nobelovej ceny za medicínu v r. 1907 za práce o význame prvokov ako pôvodcov chorôb. Zomrel 18.5.1922.

Stalo sa 22. 6.

22. jún, 1951: 1951 - v Šahách sa narodil Andrej Reiner, slovenský lekár, spisovateľ a publicista. Dlhoročný moderátor rozhlasových a televíznych relácií, predovšetkým o zdraví. Vydal približne desať beletristických kníh a napísal rozhlasové hry a televízne inscenácie. Podpredseda Slovenského centra PEN. Tragicky zahynul 30.5.2007 na Floride v USA.

Stalo sa 1. 7.

1. júl, 1877: 1877 - v Skalici zomrel Jozef Škarnicel, významný slovenský tlačiar v 40.-70. rokoch 19. stor. Viedol tlačiareň v Skalici, kde tlačil náboženské, politické, náučné, hospodárske a historické práce. Tiež literárne diela slovenských autorov a časopisy, napr.: Slovenské pohľady, Cyrill a Metod, Obzor, Sokol, Letopis MS, almanachy Nitra, Napred, Domovú pokladnicu. Narodil sa 12.8.1804 v Skalici.

Stalo sa 17. 7.

17. júl, 1945: 1945 - začala sa postupimská konferencia - rokovanie šéfov vlád ZSSR, USA a Veľkej Británie, J. V. Stalina, H. S. Trumana a W. L. S. Churchila o osude Nemecka. Konferencia, ktorá trvala do 2. augusta 1945, určila hranice Nemecka, rozhodla o odsune nemeckých obyvateľov z ČSR, Poľska a Maďarska, zriadila radu ministrov zahraničných vecí a deklarovala spoluprácu vo vojne proti Japonsku.

Stalo sa 5. 2.

5. február, 1997: 1997 – tri veľké švajčiarske banky oznámili vytvorenie fondu 71 milliónov dolárov na pomoc tým, čo prežili holokaust a ich rodinám.

Stalo sa 19. 6.

19. jún, 1907: 1907 - v Colombier vo Švajčiarsku sa narodil Georges de Mestral, vynálezca suchého zipsu (Velcro). Zdrojom nápadu boli plody rastlín, ktoré sa mu zachytili na kabát a na srsť jeho psa pri poľovačke v Alpách v r. 1941. Po ich pozorovaní pod mikroskopom sa rozhodol podobné háčiky vyrobiť. Vhodný materiál našiel v nylone, ale trvalo mu ďalších 8 rokov kým vyvinul postup strojovej výroby. Prvú patentovú prihlášku podal r. 1951, patent mu bol udelený r. 1955. Prijatie používania suchého zipsu potrebovalo čas. Prvý významný prípad použitia bol na astronautických skafandroch, potom na lyžiarskych a potápačských kombinézach. Patentová ochrana suchého zipsu sa skončila roku 1978. G. de Mestral zomrel 8. 2. 1990 v Commugny vo Švajčiarsku.

Stalo sa 9. 3.

9. marec, 1962: 9. 3. 1962 - v Prahe zomrel Zdeněk Nejedlý, český historik, muzikológ, literárny historik a politik. V rokoch 1945–1953 pôsobil ako minister školstva a osvety, potom minister práce a sociálnej osvety, opäť minister školstva a národnej osvety, námestník predsedu vlády a nakoniec až do smrti minister „bez kresla“. Do rezortu osvety (dnešnou terminológiou rezortu kultúry) patrila aj agenda ochrany pamiatok. Za prvej čs. republiky bol považovaný za ostrého, ale podnetného polemika a glosátora, zasväteného komentátora politického života. V starobe a v nových politických pomeroch sa stal samoľúbou „neomylnou“ autoritou. Jeho účasť na všetkých možných kultúrnych podujatiach, pravidelné nedeľné prejavy v rozhlase a vyjadrovanie sa ku všetkému veľmi znížili jeho prestíž. Narodil sa 10. 2. 1878 v Litomyšli.

Stalo sa 12. 2.

12. február, 1728: 1728 – narodil sa Étienne-Louis Boullée, francúzsky klasicistický architekt – vizionár. Jeho návrhy využívajúce základné geometrické formy a oprostené od dekorácie ovplyvnili jeho súčasníkov aj moderných architektov 20. storočia. Zomrel 4. 2. 1799.

Stalo sa 14. 2.

14. február, 269: 269, 270 alebo 273 - zomrel mučeníckou smrťou sv. Valentín, jeden z niekoľkých kresťanských mučeníkov s týmto menom. Z doby jeho života o ňom nie je známe nič viac, len že 14. februára bol pochovaný pri Via Flaminia severne od Ríma. Najstarší záznam legendy o sv. Valentínovi, kňazovi uväznenom a umučenom za to, že počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Claudia sobášil kresťanské páry a aj ináč pomáhal kresťanom, je v Norimberskej kronike z r. 1493. Prvá zmienka o dni sv. Valentína ako tradičnom sviatku zamilovaných je v poéme Vtáčí snem, ktorú napísal Geoffrey Chaucer v r. 1381-1382. V skutočnosti to bola jeho fikcia; žiadna takáto tradícia predtým nebola známa. Nie je ani isté, či 14. február bol sviatkom jedného alebo viacerých svätcov rovnakého mena. Z tohto dôvodu liturgickú pripomienku sv. Valentína vyradili r. 1969 z katolíckeho kalendára.

Stalo sa 8. 6.

8. jún, 1876: 1876 - zomrela George Sandová, vl. m Aurore Dupinová, vyd. Dudevantová, francúzska prozaička a dramatička. Ako feministka žiadala pre ženy rovnaké práva pred zákonom a sociálnu rovnosť v manželstve i v rodine. Autorka románov Indiana, Valentine, Lelia, Mauprat a i. Založila La Revue Indépendante - Nezávislá revue. Napísala Históriu môjho života a ďalšie autobiografické práce. Milenka poľského pianistu a skladateľa Fryderika Chopina. Narodila sa 1.7.1804 v Paríži.

Stalo sa 10. 6.

10. jún, 1942: 1942 - dedina Lidice v stredných Čechách bola vyhladená nemeckými okupantmi. 173 mužov zastrelili, ženy odviezli do koncentračných táborov, deti boli usmrtené alebo odvezené do Nemecka na prevýchovu. Tento beštiálny čin, ktorý bol odvetou za atentát na R. Heydricha, vyvolal v celom svete rozhorčenie a odpor. Menom Lidice boli pomenované osady v rôznych krajinách sveta. V povojnových rokoch v susedstve vybudovali novú obec Lidice a v miestach pôvodnej obce zriadili ružový sad a pamätník.

Stalo sa 14. 6.

14. jún, 1941: 1941 - v Banskej Bystrici sa narodil Pavel Hrúz, slovenský prozaik, významný predstaviteľ súčasnej prózy. Bol redaktorom v periodiku Matičné čítanie, počas normalizácie bol robotníkom. Od r. 1990 pôsobil v Slovenskom rozhlase. Autor próz: Dokumenty o výhľadoch, Okultizmus, Chliev a hry, Pereat, Chlieb a kry, Párenia samotárov, Oči kuričove, Hore pupkom, pupkom sveta, Lunetárium a i. Spolupracuje s rozhlasom, pre televíziu napísal rozprávkovú hru Nedobytný hrad.

Stalo sa 16. 6.

16. jún, 1919: 1919 - ľudové zhromaždenie v Prešove vyhlásilo Slovenskú republiku rád, štátny útvar na časti východného a južného Slovenska, ktorý sa v dňoch 16.6. - 7.7.1919 pokúsil ustanoviť diktatúru proletariátu podľa ruského vzoru. Vznikol pod patronáciou Maďarskej republiky rád, sledoval nastolenie socializmu a pripojenie územia s maďarskou väčšinou k Maďarsku. Slovenská republika rád zanikla po odchode maďarského vojska zo Slovenska.

Stalo sa 18. 6.

18. jún, 1: Byť sebecký neznamená žiť tak ako sa mi páči, ale chcieť od druhých, aby žili tak, ako mi to vyhovuje. (Maxim Gorkij)

Stalo sa 22. 6.

22. jún, 1964: 1964 - narodil sa Dan Brown, americký spisovateľ. Autor svetoznámych bestsellerov Da Vinciho kód, Anjeli a démoni, Bod klamu, Digitálna pevnosť.

Stalo sa 2. 7.

2. júl, 1566: 1566 - zomrel Nostradamus, vlastným menom Michel de Nostredame, francúzsky lekár a astrológ. Osobný lekár francúzskeho kráľa Karola IX., astrológ kráľovnej Kataríny Medicejskej. Autor astrologických predpovedí: Nostradamove proroctvá, lekárskych a lekárnických spisov. Vydával almanachy - astrologické kalendáre s proroctvami, ktoré siahajú do roku 3797: Skutočné proroctvá a veštby. Narodil sa 14.12.1503.

Stalo sa 19. 7.

19. júl, 1893: 1893 - gruzínskom meste Bagdadi sa narodil Vladimir Vladimirovič Majakovskij, ruský básnik a dramatik, jeden zo zakladateľov ruského literárneho futurizmu. Po októbrovej revolúcii v r. 1917 vedúca osobnosť ľavicovej avantgardy. Dielo: lyrika - Ja, Oblak v nohaviciach, Človek; 150 000 000, Milujem, drámy: Mystérium buffa, Ploštica, Kúpeľ. 14.4.1930 spáchal v Moskve samovraždu.

Stalo sa 21. 7.

21. júl, 1993: 1993 - bratislavské letisko Ivanka pri Dunaji premenovali na Letisko Milana Rastislava Štefánika.

Stalo sa 6. 2.

6. február, 1929: 1929 - vo francúzskom Breste sa narodil herec Pierre Brice, nezabudnuteľný filmový Winnetou, náčelník Apačov.

Stalo sa 10. 5.

10. máj, 1918: 1918 - narodil sa v Trnave Alfréd Wetzler, jeden z dvoch väzňov (s Rudolfom Vrbom), ktorým sa podarilo ujsť z tábora smrti v Birkenau. R. 1941 ho zatkli za sabotáže a najprv väznili v Bratislave. Z pracovného tábora v Seredi sa 13. 4. 1942 dostal do Auschwitzu-Birkenau. Bol nosičom mŕtvol, potom pisárom väzenského bloku, pracoval v márnici aj pri zemných prácach. Útek sa podaril 7. 4. 1944. Po príchode do Žiliny informovali židovských predstaviteľov a spísali 32 stranovú výpoveď. Vďaka nim sa svet prvý raz dozvedel, čo sa deje za bránami táborov v Osvienčime. R. 1945 vydal brožúru Osvienčim, hrobka štyroch miliónov ľudí. R. 1964 sa k tejto téme vrátil v románe Čo Dante nevidel. Zomrel v Bratislave 8. 2. 1988.

Stalo sa 11. 2.

11. február, 1929: 1929 - v obci Vígľaš pri Zvolene bola zaznamenaná najnižšia nameraná teplota na Slovensku, - 41,2 °C.

Stalo sa 4. 2.

4. február, 1799: 1799 - zomrel Étienne-Louis Boullée, francúzsky klasicistický architekt – vizionár. Jeho návrhy využívajúce základné geometrické formy a oprostené od dekorácie ovplyvnili jeho súčasníkov aj moderných architektov 20. storočia. Narodil sa 12. 2. 1728.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy