aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Zámok Kunerad

Tagged: 

 • Zámok Kunerad

  Posted by uskalienka on 28. mája 2008 at 13:37


  zdroj: http://linery.com/assets/images/slovakia/Kunerad.jpg

  Kuneradský zámok

  Gróf Ballestrém v rokoch 1914-1916 vo vyššej časti Kuneradskej doliny nad obcou dal vybudovať lovecký zámok v duchu modernej secesie podľa vzoru francúzskej architektúry. Blokovú stavbu s prevýšeným stredom oživujú veže, arkády, terasy a vonkajšie schodiská. Vysoké strechy s vikiermi vyvolávajú predstavu gotického sídla. Romanticky pôsobiaci zámok mal obdobne riešené aj interiéry.
  Zámok vo svojich počiatkoch mal slúžiť aj ako letovisko vtedajším cisárom Rakúska a Nemecka – Františkovi Jozefovi a Villhemovi II. Uskutočneniu tohoto zámeru zabránila 1. svetová vojna. Zámok slúžil ako príležitostné sídlo grófskej rodiny Ballestrémovcov, ktorí dochádzali dvakrát do roka, a to na jar a jeseň. Bol vybavený komfortne a najmodernejším zariadením. Mal i vlastnú elektráreň na vodný pohon. Naproti zámku je umelý vodopád, ktorý vytvára odpadová voda z turbínového náhonu.
  Pobyt Ballestrémovcov v zámku sa spájal s prehliadkou lesov, s oboznámením sa s prácou lesníkov a zamestnancom zámku, ako aj poľovačkami. Grófska rodina bola vzdelaná, priateľská a nábožná. V zámku dala zriadiť kaplnku svätej Terezky Ježiškovej.
  Počas 2. svetovej vojny po čiastočnom potlačení povstania nemeckej jednotky 25. septembra 1944 zámok vypálili, pretože bol sídlom partizánskeho štábu. Roku 1959 zámok zrekonštruovali a odvtedy slúžil pre zdravotné účely.

  zdroj: http://poluvsie.host.sk/

  tu pisu nieco ine… ale mozno len zrekonstruovany zamok v roku 1974 renovovali…
  http://www.travel-to-zilina.biz/ss/kunerad/kastiel_kunerad.htm

  uskalienka odpovedal 10 years, 1 month ago 13 Členovia · 34 odpovede/odpovedí
 • 34 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  Member
  28. mája 2008 at 13:45

  Ked Beniqnus poskytol do temy “Stare fotky – poznate kde to je ?” horeuvedenu fotecku Kuneradskeho zamocku :) aj som sa chcela spytat, ze co sa tam deje, ze to vyzara hodne opustene…

  aaaa ked…
  áno, isto je to Kunerad.. ďalší adept na romantickú zrúcaninku :D

  mi nedalo, aaa nasla som si nieco na nete… ze v sucasnosti je v objekte liecebny ustav… xa-xa… a ze ubytko na zamku… aj cislo mali uvedene… som nelenila a sla som si objednat izbu… xi-xi… mladu recepcnu som akosik hodne zaskocila… ale ved na zamku sa uz neda ubytovat… jej vravim, na internete stoji, ze sa da… a ze ona od marca minuleho roku robi recepcnu… vlastne som nezachytila, ze kde… a ma to vlastne ani nezaujimalo… a ze uz vtedy sa zamok ako ubytovacie kapacity nevyuzival…
  nebola pracovne starsia kolegyna po ruke, ktora by uvedenu skutocnost upresnila, vraj si mozem zavolat zajtra… mozno skusim… a podam info dalej :wink:

  ak si chcete rezervovat noclah v zamocku… nech sa paci kontakt :)
  http://www.spa.sk/file.php?file=21

  viete niekto nieco o pomeroch na Kunerade??

 • uskalienka

  Member
  4. júna 2008 at 15:25

  kupele Rajecke Teplice idu Kunerad predavat… komu-comu sa mi nepodarilo zistit, ale ze v blizkej dobe… taaakze verim, ze nova romanticka zrucanina nevznikne… niekto len potreboval znizit trhovu hodnotu zamku a daaavno dohodnuti akteri obchodu dokazali trpezlivo cakal na spravnu chvilu :lol:

 • jakub-zajac

  Member
  30. augusta 2009 at 1:40

  V momentalnej dobe je zamok Kunerad na predaj, cez Bratislavsku realitnu kancelariu Corpia-Sothebys ( http://www.corpiasir.com/Slovensko_-Rajecke_Teplice-Kastiel_vedla_kupelov/index.php?mod=catalog&detail=15 ). Takze jeho buduca cinnost zavisy od noveho majitela. Moznost je prerobit to na hotel s kupelnym zariadenim. Navstevovat by ho mohla domaca aj zahranicna klientela.

 • dag0n

  Member
  14. februára 2010 at 18:03

  Kuneradský zámok je momentálne v rekonštrukcií.Dnes som tam bol pozrieť.Je oplotený a má novú strechu.Som zvedavý aké bude jeho budúce využitie.

 • dag0n

  Member
  14. februára 2010 at 18:07


 • dag0n

  Member
  14. februára 2010 at 18:12

  Poprosím zmazať,alebo otočiť ten posledný obrázok.

 • chobot

  Member
  19. februára 2010 at 21:15

  Poprosím zmazať,alebo otočiť ten posledný obrázok.

  Prečo??? mne sa to páči :-)

 • heretic

  Member
  10. marca 2010 at 16:48
 • dag0n

  Member
  10. marca 2010 at 18:17

  Preboha to snad nie:-(to je smutny koniec.

 • palo

  Member
  10. marca 2010 at 21:00

  Aktualizované 19:49
  Strechu na zámku v Kunerade už uhasili. Vnútri stále horí

  “Nedá sa ešte povedať, že požiar je lokalizovaný, lebo naďalej treba hasiť menšie ohne vo vnútri budovy. Treba ich odkrývať a likvidovať. Môže to trvať aj niekoľko hodín. Strecha je na 80 percent zničená, zrejme ju bude treba strhnúť,” poznamenal Marton.

  Podľa operačného dôstojníka žilinských hasičov Miroslava Martona horela strecha a podkrovné miestnosti kaštieľa. Požiar nahlásili o 11.55. Likvidovalo ho približne 33 hasičov z Rajca, Žiliny, Bytče a Čadce.

  Chátrajúci lovecký zámok rekonštruuje od septembra 2009 jeho vlastník, Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice. Práce začali výmenou strešnej krytiny. Strechu prerábali šiesti pracovníci Kežmarskej firmy. Odišli na obed a keď sa vrátili, bola v plameňoch.

  Čítajte viac: TU

 • uskalienka

  Member
  12. marca 2010 at 15:07

  Obhorený Kuneradský zámok prerábali na luxusný hotel

  ŽILINA/RAJECKÉ TEPLICE 12. marca (SITA) – Požiarom poškodený Kuneradský zámok prerábali na nadštandardný hotel pre kúpeľných hostí i ostatných návštevníkov. Ako pre agentúru SITA uviedol viceprezident spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice Zdeněk Miškolci ml., kompletná rekonštrukcia mala stáť minimálne dva milióny eur, s prvou etapou opráv na streche, krove a fasáde začali vlani v septembri. „Zmyslom tej stavby bolo urobiť slušný hotel a priviesť to na takú úroveň, aby slúžil kúpeľom ako zariadenie pre hostí s indikáciami dýchacích ciest, ale aj ostatných návštevníkov. Bohužiaľ tento požiar to oddiali,“ povedal Miškolci.

  Požiar, ktorý 33 hasičov likvidovalo takmer 25 hodín, zničil skoro celú strechu, krov a novú krytinu, následné hasenie poškodilo aj elektroinštaláciu a steny v interiéri. Príčinu vzniku požiaru naďalej vyšetrujú, majiteľ kaštieľa je však presvedčený, že oheň nebol založený úmyselne. „Prakticky by malo byť isté, že to nebolo úmyselne, pretože v tom momente tam boli na stavbe nejakí ľudia a z opačnej strany to začalo horieť. Robotníci, čo robili strechu, boli na obede, no ale či tam nechali po sebe nejakú iskru alebo niečo sa tam stalo, ťažko hovoriť,“ povedal Miškolci. Škody po požiari takmer storočného kaštieľa odhadujú jeho majitelia na viac ako 1,5 mil. eur. „Koľko to bude presne, to sa budeme ešte s poisťovňou dlho asi dohadovať. Momentálne sa to nedá presne odhadnúť, ale určite vieme, že tie škody budú veľké, lebo oheň zasiahol nielen krov, strechu a novú krytinu, ale potom to hasenie aj elektroinštaláciu a steny v interiéri,“ povedal Miškolci.

  Vlani v apríli rokovali majitelia Rajeckých kúpeľov o predaji Kuneradského zámku ruským investorom. Podľa Miškolciho je táto možnosť aj dnes stále otvorená, ale reálna je skôr až po jeho kompletnej rekonštrukcii. „To je stále jedna z alternatív, boli záujemcovia, ale nakoniec sa rozhodlo, že sa to najprv opraví a až potom sa to možno ponúkne na predaj,“ povedal Miškolci. Rusi zamýšľali z loveckého kaštieľa vybudovať luxusné liečebné stredisko alebo hotel. Milovníci skvostu Rajeckej doliny sa v tejto súvislosti obávajú aj ďalšej výstavby, pretože ku kaštieľu patria i rozsiahle okolité pozemky.

  Turistami vyhľadávaný lovecký kaštieľ známy ako Kuneradský zámok dal postaviť gróf Balleström v roku 1914 ako letovisko pre rakúskeho cisára Františka Jozefa a nemeckého cisára Wilhelma II. Podľa starostu Kuneradu Daniela Zelenaya v minulosti štát uvažoval aj o povýšení Kuneradského zámku na prezidentské sídlo, no nakoniec od tejto myšlienky upustil. Po novembri 1989 sa majiteľom Rajeckých kúpeľov spolu s kaštieľom stal Zdeněk Miškolci ako majoritný akcionár spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice.

 • palo

  Member
  15. marca 2010 at 21:27

  Kuneradský zámok sa opäť rozhorel

  Z takmer storočného kaštieľa neďaleko Rajeckých Teplíc začal v pondelok popoludní stúpať dym, skryté tlejúce ohniská momentálne likviduje päť hasičov z Rajca a Žiliny.

  (SITA, 15. marca 2010) – Kuneradský zámok sa opäť rozhorel, skryté tlejúce ohniská momentálne likvidujú piati hasiči z Rajca a Žiliny. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla hovorkyňa žilinského krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Miroslava Ondrichová, hasiči rozoberajú strop a aj za pomoci termokamery vyhľadávajú skryté ohniská, ktoré sa zrejme rozhoreli z tlejúcich zvyškov minulotýždňového požiaru. Podľa Ondrichovej sa podobné situácie po väčších požiaroch stávajú, ako dlho hasenie potrvá však nedokázala odhadnúť.

  Požiar strechy kaštieľa v Kunerade neďaleko Rajeckých Teplíc bol prvýkrát nahlásený minulú stredu pred poludním, 33 hasičov ho likvidovalo takmer 25 hodín. Požiar zničil skoro celú strechu, krov a novú krytinu, následné hasenie poškodilo aj elektroinštaláciu a steny v interiéri. Majitelia odhadujú škody na viac ako 1,5 mil. eur, príčina vzniku požiaru sa stále vyšetruje.

  Turistami vyhľadávaný lovecký kaštieľ známy ako Kuneradský zámok dal postaviť gróf Balleström v roku 1914 ako letovisko pre rakúskeho cisára Františka Jozefa a nemeckého cisára Wilhelma II. Podľa starostu Kuneradu Daniela Zelenaya v minulosti štát uvažoval aj o povýšení Kuneradského zámku na prezidentské sídlo, no nakoniec od tejto myšlienky upustil.

  Po novembri 1989 sa majiteľom Rajeckých kúpeľov spolu s kaštieľom stal Zdeněk Miškolci ako majoritný akcionár spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice. Vlani v apríli rokovali majitelia o predaji Kuneradského zámku ruským investorom. Podľa Miškolciho je táto možnosť aj dnes stále otvorená, ale reálna je skôr až po jeho kompletnej rekonštrukcii. Rusi zamýšľali z loveckého kaštieľa vybudovať luxusné liečebné stredisko alebo hotel. Milovníci skvostu Rajeckej doliny sa v tejto súvislosti obávajú aj ďalšej výstavby, pretože ku kaštieľu patria i rozsiahle okolité pozemky.

 • zuzuska

  Member
  16. marca 2010 at 14:17

  priserne,ze ked sa zacalo s rekonstrukciou, tak to muselo tak zle dopadnut..zamilovala som sa don ked som ho zbadala v teme stare fotky, ked som ho zbadala v TV ako hori, skoro mi srdce puklo…strasne

 • uskalienka

  Member
  18. marca 2010 at 9:04

  Kuneradský zámok môže kedykoľvek začať opäť horieť

  ŽILINA/RAJECKÉ TEPLICE 16. marca (SITA) – Kuneradský zámok môže kedykoľvek začať opäť horieť. Po minulotýždňovom rozsiahlom požiari tam môže byť ešte veľa skrytých tlejúcich zvyškov. V pondelok popoludní začal zo strechy kaštieľa stúpať dym, skryté ohniská likvidovalo do večerných hodín päť hasičov z Rajca a Žiliny. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla operačná dôstojníčka žilinského krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Slavomíra Korduliaková, v kaštieli je množstvo všelijakých dutín, kde to stále môže tlieť. Pri pondelkovom zásahu hasiči rozoberali strop a aj za pomoci termokamery vyhľadávali skryté ohniská. Opätovné rozhorenie tlejúcich zvyškov sa stále nedá vylúčiť, podľa Korduliakovej by hasiči museli rozobrať celý zámok a liať naň vodu od rána do večera. Povinnosť vykonávania pravidelných obhliadok obhoreného kaštieľa je podľa Korduliakovej na majiteľovi. Požiar strechy kaštieľa v Kunerade neďaleko Rajeckých Teplíc bol prvýkrát nahlásený minulú stredu predpoludním, 33 hasičov ho likvidovalo takmer 25 hodín. Požiar zničil skoro celú strechu, krov a novú krytinu, následné hasenie poškodilo aj elektroinštaláciu a steny v interiéri. Majitelia odhadujú škody na viac ako 1,5 mil. eur, príčina vzniku požiaru sa stále vyšetruje.

 • jozo

  Member
  18. marca 2010 at 11:10

  … no teraz sa predvediem ako buran, koľko to má rokov ten “kaštieľ-zámoček”? Ledva 100? Hurá, som rád že nám dnes vyrastá vo vilových štvrtiach jedna potenciálna pamiatka za druhou… Treba dúfať, že nebudú o 100 rokov odkázané na “záchranu” a dnešní ich investori sa o ne pekne za svoje postarajú …

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť