aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Výstavy dizajnu a architektúry

  • Výstavy dizajnu a architektúry

    Posted by uskalienka on 15. júna 2009 at 21:37

    Vystavia diela víťazov Národnej ceny za dizajn 2009 BRATISLAVA 15. júna (SITA) – Najlepšie diela projektu Národná cena za dizajn 2009 (NDC 2009) možno až do 28. júna vidieť pod jednou strechou Galérie Cvernovka na Páričkovej ulici v Bratislave. Do deviateho ročníka súťaže sa zapojilo 147 prác, z toho 25 zastupuje produktový dizajn, ďalších 33 prihlášok putovalo do kategórie komunikačný dizajn. Najväčší záujem vyvolala sekcia študentský produktový dizajn, kde sa zapojilo 79 autorov. V kategórii študentský komunikačný dizajn zaznamenali desať prihlášok. Výstava je pre verejnosť otvorená denne okrem pondelka, a to medzi 11:00 a 18:00. K súťaži vyšiel aj dvojjazyčný katalóg, ktorý dokumentuje výsledky a práce všetkých účastníkov. NDC 2009 v kategórii produktový dizajn si tento rok odniesol Ferdinand Chrenka za návrh Stomatologickej súpravy Chirana – Cheese. Dizajnér Juraj Sukop získal NDC 2009 za komunikačný dizajn štvrťročníka o fotografii a nových médiách Port No. 21. Minister školstva SR oceňoval tvorbu študentov – v kategórii produktový dizajn si jeho uznanie získala zásuvka predlžovačky Antona Zetochu z STU Bratislava. V kategórii študentský komunikačný dizajn ocenili projekt Dizajn na kolesách international z dielne šestice autorov z VŠVU Bratislava – Ľubice Segečovej, Juraja Blaška, Alice Horváthovej, Tomáša Klepocha, Matúša Lelovskho a Martiny Rozinajovej. Zvláštna cena ministra kultúry SR putovala do rúk dizajnéra Jaroslava Tarabu, Zvláštna cena ministra hospodárstva SR spoločnosti Rona, a.s. Lednické Rovne. Desať ďalších projektov získalo Uznania v súťaži NDC 2009. O výsledkoch súťaže rozhodla dvanásťčlenná medzinárodná porota pod vedením predsedu Pavla Rozložníka. Ďalšími členmi boli priemyselní dizajnéri Anton Bendis, Rastislav Čeleďa, Pavel Masopust, Tibor Uhrín, grafickí dizajnéri Peter Hajdin, Stanislav Stankoci, Mária Rojková a zástupcovia odborných inštitúcií – Vladimír Jakubec, Adriena Pekárová, Judit Varhelyi a Lenka Žižková.Vystavia diela víťazov Národnej ceny za dizajn 2009

    BRATISLAVA 15. júna (SITA) – Najlepšie diela projektu Národná cena za dizajn 2009 (NDC 2009) možno až do 28. júna vidieť pod jednou strechou Galérie Cvernovka na Páričkovej ulici v Bratislave. Do deviateho ročníka súťaže sa zapojilo 147 prác, z toho 25 zastupuje produktový dizajn, ďalších 33 prihlášok putovalo do kategórie komunikačný dizajn. Najväčší záujem vyvolala sekcia študentský produktový dizajn, kde sa zapojilo 79 autorov. V kategórii študentský komunikačný dizajn zaznamenali desať prihlášok. Výstava je pre verejnosť otvorená denne okrem pondelka, a to medzi 11:00 a 18:00. K súťaži vyšiel aj dvojjazyčný katalóg, ktorý dokumentuje výsledky a práce všetkých účastníkov.

    NDC 2009 v kategórii produktový dizajn si tento rok odniesol Ferdinand Chrenka za návrh Stomatologickej súpravy Chirana – Cheese. Dizajnér Juraj Sukop získal NDC 2009 za komunikačný dizajn štvrťročníka o fotografii a nových médiách Port No. 21. Minister školstva SR oceňoval tvorbu študentov – v kategórii produktový dizajn si jeho uznanie získala zásuvka predlžovačky Antona Zetochu z STU Bratislava. V kategórii študentský komunikačný dizajn ocenili projekt Dizajn na kolesách international z dielne šestice autorov z VŠVU Bratislava – Ľubice Segečovej, Juraja Blaška, Alice Horváthovej, Tomáša Klepocha, Matúša Lelovskho a Martiny Rozinajovej. Zvláštna cena ministra kultúry SR putovala do rúk dizajnéra Jaroslava Tarabu, Zvláštna cena ministra hospodárstva SR spoločnosti Rona, a.s. Lednické Rovne. Desať ďalších projektov získalo Uznania v súťaži NDC 2009.

    O výsledkoch súťaže rozhodla dvanásťčlenná medzinárodná porota pod vedením predsedu Pavla Rozložníka. Ďalšími členmi boli priemyselní dizajnéri Anton Bendis, Rastislav Čeleďa, Pavel Masopust, Tibor Uhrín, grafickí dizajnéri Peter Hajdin, Stanislav Stankoci, Mária Rojková a zástupcovia odborných inštitúcií – Vladimír Jakubec, Adriena Pekárová, Judit Varhelyi a Lenka Žižková.

    uskalienka odpovedal 12 years, 11 months ago 2 Členovia · 21 odpovede/odpovedí
  • 21 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    19. júna 2009 at 15:42

    Polstoročnicu Ikea pripomína štokholmské múzeum

    BRATISLAVA 19. júna (SITA/AFP) – Svetoznáma švédska nábytkárska firma Ikea sa presunula do sveta umenia. Štokholmské múzeum pripravilo retrospektívnu výstavu jej dizajnu pri príležitosti 50 rokov existencie spoločnosti. V múzeu súčasného umenia Liljevalchs Konsthall možno vidieť od jej prvých stolov z 50. rokov až po najnovšie trendové zariadenia domácností. “Nie je to bežná výstava dizajnu. Je to o tom, ako sme žili,” povedal pre agentúru AFP kurátor Steffan Bengtsson.

    Zelená stolička z roku 1959, červená pohovka typická pre 70. roky minulého storočia či lampa z roku 1995 sú len niektoré z populárnych predmetov na výstave, ktorá potrvá do 13. augusta. “Tento nábytok je ľuďom veľmi blízky, takže svojim spôsobom je to nostalgická výstava,” dodal kurátor. “Ľudia spoznávajú starý nábytok z ich tínedžerských rokov, z ich rodín. A myslím si, že potom začnú hovoriť o svojich životoch, napríklad ´my sme mali tento stôl, Annie mala túto stoličku, mimochodom, čo je s Annie a Henrym?.”

    Výstava ponúkajúca originálne tvary zo 60. rokov, bombastické farby zo 70. a 80. rokov, ako aj demokratický dizajn, ako ho nazvala Ikea, z 90. rokov, je príbehom, ktorý by neporozprávala Ikea a ani jej zakladateľ, miliardár Ingvar Kamprad. “Idea nepatrí k tým, koho zaujíma história. Pre Ingvara Kamprada je zajtrajšok jediným kľúčovým slovom. Myslel som si, že Ikea má vynikajúci archív, kde len prídete a zoberiete si, čo potrebujete, ale nie je to tak,” konštatoval Bengtsson. Preto požiadali susedov, priateľov, fanúšikov, dali do novín v celom Švédku zopár inzerátov a zozbierali, čo sa dalo. “Bolo to ťažké,” dodal.

    zdroj: SITA

  • ta-mara

    Member
    22. júna 2009 at 17:52

    z dlhej a upršanej chvíle som sa bola pozrieť na spomínanú výstavu NDC 2009. možno som čakala viac invenčnejších a kreatívnejších nápadov, ale inak to bolo celkom zaujímavé. z vystavených návrhov moje ženské oko a infantilnú dušu najviac zaujala kolekcia šperkov od Lucie Ganzer s názvom zooMe. :-) :arrow: http://www.coroflot.com/public/individual_work.asp?individual_id=197430

  • uskalienka

    Member
    30. novembra 2009 at 8:01

    Neóny z galérie poputujú na verejné priestranstvá

    BRATISLAVA 28. novembra (SITA) – Šesť neónov bude výsledkom projektu OPENEON, ktorý prináša kritický pohľad dizajnérov na aktuálne kultúrno-spoločenské témy. Autormi sú účastníci workshopu OPENEON – študenti a profesionálni dizajnéri zo Slovenska a Čiech. Neóny budú od piatku 4. decembra do 8. januára 2010 vystavené v Open Gallery na Baštovej ulici v Bratislave.
    Projekt má tri fázy. Prvou bol štvordňový workshop, ktorý sa uskutočnil koncom októbra v ateliéri Plan C v cvernovke v Bratislave. Svoje reakcie na vybrané kultúrno-spoločenské témy dizajnéri spracovali do vizuálnej skratky a potom ju previedli do formy neónu. Výstava v Open Gallery je druhou fázou. Treťou fázou projektu, nazvanou Neon Tour, je zasadenie neónov do reálneho kontextu – požičajú ich vybraným galériám, kníhkupectvám, hudobným obchodom a designshopom v Bratislave. Neon Tour završuje primárnu myšlienku projektu nenásilným a kreatívnym spôsobom otvoriť dráždivé sociálne a kultúrne témy. Pridanou hodnotou sa stáva zatraktívnenie priestorov a tiež možnosť použiť neóny ako open-neóny na informovanie okoloidúcich o otvorení priestoru. Túto časť projektu bude sprevádzať krátky popis celého projektu v interiéri priestoru, spolu s katalógom z výstavy a mapkou všetkých prevádzok, v ktorých sa ostatné neóny nachádzajú. Projekt OPENEON organizuje občianske združenie Open design studio zaoberajúce sa otváraním rôznych tém týkajúcich sa vizuálnej kultúry a komunikácie.

    Agentúru SITA informoval Martin Mistrík z občianskeho združenia Open design studio.

  • uskalienka

    Member
    14. januára 2010 at 21:07

    O uplatnení mladých dizajnérov v Satelite

    BRATISLAVA 12. januára (SITA) – Možnosti uplatnenia mladých dizajnérov na Slovensku predstaví od stredy výstava s názvom 6 x 10 rokov v praxi v Satelite – Výstavno-informačnom bode Slovenského centra dizajnu na Dobrovičovej 3 v bratislavskom Starom Meste. Najnovšia expozícia prinesie tvorbu šiestich dizajnérov – spolužiakov z odboru dizajnu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave desať rokov po získaní vysokoškolského diplomu.

    Výber projektov Branislava Dudáša, Mira Hazuchu, Jaroslava Holotu, Martina Strussa, Štefana Tótha a Martina Turzíka ukazuje možnosti uplatnenia sa po škole, a to najmä na Slovensku. Chronologicky dokumentuje rôzne oblasti tvorivých činností, ktorými bývalí študenti prechádzali v snahe zostať pri profesii, ktorú pôvodne absolvovali – priemyselný dizajn. Vďaka dôslednému hľadaniu vlastnej cesty sa im podarilo presadiť aj v “nepriaznivom” domácom teréne, aj v činnostiach iba okrajovo súvisiacich s dizajnom.

    Vystavené diela sú pestré, od čisto priemyselných produktov cez obaly, grafický dizajn až po scénografiu, architektúru či solitéry. Kontext ich vzniku je tiež veľmi rôznorodý. Autorské veci sa miešajú s tými, ktoré vznikli na základe objednávok zákazníkov a s výskumnými projektmi. Záujemcovia sa s nimi môžu v Satelite bližšie zoznámiť od stredy 13. januára do nedele 7. februára denne okrem pondelka od 13:00 do 18:00. Stredajšia vernisáž sa začne o 18:00.

  • uskalienka

    Member
    6. februára 2010 at 8:24

    Pozvánka na výstavu Dizajn písma NL/SK

    Výstava: Dizajn písma NL/SK
    Miesto konania: Výstavný a informačný bod SATELIT, Dobrovičova 3, Bratislava
    Termín: 10. február 2010 – 14. marec 2010
    Vernisáž: 10. február 2010 (streda) o 18:00

    Slovenské centrum dizajnu pripravilo vo svojich priestoroch ďalšiu výstavu, ktorá je venovaná súčasným trendom v typografii, tento raz medzinárodnú. Predstaví navrhovanie písma ako samostatnú profesiu, v ktorej ako produkty vznikajú fonty, s dôrazom na tvary a dizajn znakov a slov abecedy, teda estetickú rovinu písma.

    Na výstave ponúkame príležitosť zoznámiť sa s diplomovými projektmi medzinárodného magisterského štúdia Type and Media Kráľovskej akadémie v holandskom Hágu, ktoré vytvorili počas druhého semestra študenti z rôznych krajín Európy, Ázie, Ameriky a Austrálie. Toto jednoročné štúdium je zamerané na vedomosti a praktické zručnosti a jeho cieľom je pripraviť študentov na tvorbu nových písiem.

    Úvodná časť výstavy sleduje ako a do akej miery ovplyvňuje národnosť, osobnosť tvorcu a jeho prostredie charakter písma. Študenti si pri výbere diplomového projektu vyberajú hlavne také oblasti, ktoré by mohli byť určitým spôsobom nové alebo neprebádané, so zameraním väčšinou na textové písma, ktoré patria do najťažšej kategórie z hľadiska výroby, teda je možné sa pri nich najviac naučiť.

    Druhá časť predstaví tvorbu dvoch slovenských absolventov štúdia Type and Media Jána Filípka a Ondreja Jóba a ďalších mladých slovenských dizajnérov, ktorí sa zaoberajú dizajnom písma. Táto časť ukáže väčší záber možností navrhovania – najmenšie písma určené na sadzbu, titulkové písma ako aj lettering (nápis vytvorený bez použitia existujúceho písma).

    Všetci odovzdávame a prijímame informácie vo vizuálnej podobe pomocou abstraktného systému zastupujúceho reč, čiže prostredníctvom písma. Jeho vhodným výberom môžeme textu pridať navyše vizuálnu hodnotu, ktorá dokáže ovplyvniť a obohatiť jeho obsah na rôznych úrovniach. Táto hodnota sa prejavuje prostredníctvom chutí, prísad a nuáns, ktoré dizajnér do písma namieša.

    Dizajn písma však neznamená zahrnúť do výslednej podoby abecedy iba estetické kvality. Do procesu sa, podobne ako v iných dizajnérskych odboroch, dostávajú princípy, ktoré zvýšia jeho kvalitu – od výsledkov najnovších výskumov čitateľnosti, kvality technického zhotovenia, vplyvu proporcií písma na úsporu miesta, vzťahu latinkového písma k jeho nelatinkovému partnerovi, účelu, na ktorý je písmo navrhnuté, až po jeho schopnosti odrážať aktuálne potreby polygrafie a tlače.

    Type and Media 08/09
    Sueh Li Tan (Penang, Malajzia)
    César Puertas (Bogota, Kolumbia)
    Dan Milne (Melbourne, Austrália)
    Charles Mazé (Angers, Francúzsko)
    Holger Königsdörfer (Augsburg, Nemecko)
    Ondrej Jób (Liptovský Hrádok, Slovensko)
    Abi Huynh (Vancouver, Kanada)
    Ján Filípek (Bratislava, Slovensko)
    Marta Bernstein (Miláno, Taliansko)
    Khajag Apelian (Bejrút, Libanon)
    Laure Afchain (Toulouse, Francúzsko)

    Slovenský pavilón
    Ján Filípek, VŠVU (2008), KABK (2009)
    Ondrej Jób, VŠVU (2008), KABK (2009)
    Michal Tornyai, VŠVU (2006)
    Karol Prudil, VŠVU (2009)
    Marek Chmiel, VŠVU (6. ročník)

    Kontakt:
    Daša Dúbravová
    dubravova@sdc.sk

  • uskalienka

    Member
    10. februára 2010 at 6:47

    Na výstave aj dizajn inšpirovaný Majkou z Gurunu
    Návštevníci výstavy Produkt design v Nitrianskej galérii si budú môcť pozrieť aj lampy, ktoré vyzerajú ako sliepka

    NITRA 8. januára (SITA) – Tvorbu troch mladých dizajnérov predstavuje výstava Produkt design, ktorú otvoria vo štvrtok v Nitrianskej galérii v rámci Galérie mladých. Milan Kupča, Katarína Beličková a Štefan Nosko sa stretli počas štúdia v ateliéri Produkt dizajn u profesora Františka Buriana na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ako informoval kurátor výstavy Omar Mirza, veľkú časť vystavených predmetov tvoria svietidlá, svietniky, potreby pre stolovanie, nábytok a iné interiérové doplnky.

    Návštevníci tu nájdu napríklad držiaky na časopisy inšpirované čižmami Majky z Gurunu, lampy, ktoré vyzerajú ako sliepka alebo pripomínajú známu animovanú králičiu dvojicu Bob a Bobek, nábytok pre hip hoperov, svietidlá z plastových vidličiek, hojdačku pre milovníkov rýchlych áut, UFO búdu pre psa či skrýše pre myšky pripomínajúce obaly z potravy pre mačky. Modely a prototypy týchto predmetov sú doplnené plagátmi s vizualizáciami ďalších návrhov, nápadov, projektov, produktov a dizajnov. Výstava potrvá do 21. marca.

    “Na Slovensku, žiaľ, stále nemáme pre kvalitný dizajn podmienky, aké by si zaslúžil. Väčšina ľudí sa stretla s akým-takým dizajnom nanajvýš v populárnom švédskom obchodnom dome s nábytkom,” myslí si Mirza. Len málo slovenských firiem je podľa neho ochotných investovať do produkcie špičkového dizajnu. Výrobky s kvalitným dizajnom sú drahšie než lacný tovar z Číny, a preto sú dostupné len pre malé percento obyvateľstva. Mirza verí, že výstava ukáže verejnosti, že aj na Slovensku sú dizajnéri, ktorí majú svieže nápady.

  • uskalienka

    Member
    21. februára 2010 at 18:47

    O grafickom dizajne v Galérii PF 01

    BRATISLAVA 21. februára (SITA) – Grafický dizajn nie! je názov výstavy práce študentov a pedagógov Ateliéru grafického dizajnu II. na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU), ktorú v pondelok otvoria v bratislavskej Galérii PF 01. Návštevníci galérie na Panenskej 29 si do 30. marca pozrú súbor 29 rôzne výtvarne riešených písmových znakov, ktoré spolu vytvoria nápis, alebo skôr transparent – “Umenie vyžaduje od divákov obete!”. Hoci za nápisom i názvom výstavy sú výkričníky, ich cieľom bude vyvolať v divákoch skôr otázky týkajúce sa samotného jadra grafického dizajnu – jeho vizuálnej a komunikačnej funkcie.

    Výstava bude v Galérii PF 01 prístupná počas pracovných dní od 8:00 do 17:00. Viac o galérii možno nájsť na internetovej adrese: .

  • uskalienka

    Member
    9. marca 2010 at 20:19

    Aktuálne dizajnérske trendy na Fóre dizajnu

    BRATISLAVA 9. marca (SITA) – Aktuálne trendy nábytkového a interiérového dizajnu v návrhoch a riešeniach študentov vysokých škôl so zameraním na dizajn predstavuje do nedele 13. ročník výstavy Fórum dizajnu. Výstava sa koná v rámci veľtrhu Nábytok a bývanie na nitrianskom Agrokomplexe. Tento rok je zameraný na účinok dezénu v interiéri a použitie textilu. Textil je nevyhnutným doplnkom interiéru, v mnohých podobách – ako záves, koberec, vankúš, tapiséria, obrus, prikrývka a iné. Plní mnoho praktických účelov a aj vytvára jeho atmosféru intimity či otvorenosti, pohodlia pre oddych a komfortu pri práci. Na výstave sa predstaví s vyše 30 produktmi 11 profesionálnych dizajnérov, šesť firiem, Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a stredná škola – Škola úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Josefa Vydru v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala Dáša Dúbravová zo Slovenského centra dizajnu.

    Najväčšiu kolekciu tvoria práce študentov Ateliéru textilného dizajnu VŠVU. Okrem návrhov dezénov dekoračných textílií vystavujú aj kolekciu stoličiek. Návrhy na sedacie vaky zas vznikli v Oddelení propagačného výtvarníctva na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Pestrú škálu produktov prinášajú aj profesionálni dizajnéri. Sú medzi nimi začínajúci mladí, ako Ondrej Eliáš, Michal Riabič a Michal Žák a tiež skúsení tvorcovia, ako Peter Bohuš, Miro Debnár, Jozef Gašparík alebo Veronika Kotradyová. Prvýkrát sa výstava otvorila aj slovenským dizajnérom žijúcim v zahraničí. Svoje práce predstavujú Babeta Ondrová a Mária Hostinová, pôsobiace v Českej republike a Karol Pichler z Brazílie.

    Aj tento rok Slovenské centrum dizajnu ako hlavný organizátor Fóra dizajnu udelí Cenu FD 2010, ktorou je možnosť usporiadať vlastnú výstavu v priestoroch výstavného a informačného bodu Slovenského centra dizajnu Satelit v Bratislave. Minuloročný držiteľ ceny – Oddelenie propagačného výtvarníctva ŠÚV J. Vydru v Bratislave práve svoju výstavu pripravuje, jej otvorenie sa uskutoční 17. marca a potrvá do 30. apríla.

  • uskalienka

    Member
    28. marca 2010 at 11:27

    Výstava Etudy z dreva predstavuje najlepších autorov
    Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene spoločne s košickým Slovenským technickým múzeum predstavujú súčasný mladý dizajn z dreva.

    KOŠICE 24. marca (SITA) – Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene v spolupráci so Slovenským technickým múzeom v Košiciach pripravilo už druhý ročník dizajnérskej výstavy Etudy z dreva 1999 – 2009. Výstava je od dnes prístupná verejnosti v košickom technickom múzeu a potrvá do 10. mája. Ide o súťaž a následnú výstavu prác autorov a výrobcov drevených úžitkových predmetov, ktorá je už desať rokov neodmysliteľnou súčasťou dramaturgie prezentačnej práce Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

    „Desať rokov na prvý pohľad nie je veľa, keď sa však znásobia stovkami obdivuhodných nápadov od temer rovnakého počtu tvorcov, vyjde z toho obraz hodný pozornosti. A práve takýto obraz predstavuje výstava Etudy z dreva 1999 – 2009, ktorú tohto roku sprístupňujeme v Košiciach. Autori výstavy opätovne sústredili podstatnú časť ocenených súťažných prác a túto reprezentatívnu kolekciu predkladajú všetkým záujemcom ako ucelený pohľad na doterajší priebeh a výsledky súťaže,“ hovorí kurátorka výstavy Mária Rošková z Lesníckeho a drevárskeho múzea. Doložila, že počas svojho trvania sa súťaž stala podujatím, ktoré komunikuje predovšetkým so strednými a vysokými školami výtvarného a drevárskeho zamerania a s mladými profesionálnymi autormi. Zásluhou tohto profilu pevne zakotvila v dizajnérskom teritóriu a zároveň sa vďaka výstavám stala súčasťou širšieho kultúrneho diania.

    Súťaží sa v dvoch kategóriách: do prvej sa prihlasujú sériovo vyrábané predmety, druhá kategória je určená pre originály, prototypy a modely predmetov. Tematické zameranie súťaže sa mení v trojročnom cykle – pravidelne sa striedajú témy detská hračka, bytový doplnok a drobný úžitkový predmet spolu so šperkom. Od vyhlásenia úvodného ročníka sa do súťaže zapojilo 498 autorov a výrobcov, ktorí priniesli spolu 1 508 súťažných predmetov.

    Výstava Etudy z dreva 1999 – 2009 predstavuje to najlepšie čo v doterajšom priebehu súťaže vzniklo a okrem nesporných estetických kvalít a celej plejády vtipných nápadov má aj tú výhodu, že sa svojím obsahom vie prihovoriť všetkým bez rozdielu: najmenší si tu nájdu širokú škálu hračiek od jednoduchých drevených zvieratiek, cez stavebnice, skladačky, hojdačky a preliezačky, až po hravé rehabilitačné pomôcky. Pre odrastenejších sú určené predmety, ktorú poslúžia v kuchyni, pri stolovaní, na pikniku či na ukladanie drobností. Vo výstavnej kolekcii nechýbajú ani drevené šperky a dekoratívne predmety a napokon celá škála nekonvenčných, ale praktických bytových doplnkov. To všetko so spoločným menovateľom – súčasný mladý dizajn dreva na Slovensku.

  • uskalienka

    Member
    4. júna 2010 at 23:09

    10 rokov Ateliéru Médea – Galéria UNIVERZUM v Nitre

    V nedeľu 6.júna 2010 o 17.00 hod. sa v galérii UNIVERZUM na PF UKF v Nitre pod Zoborom uskutoční vernisáž výstavy absolventov SZUŠ Ateliér Médea. Výstava sa koná pri príležitosti 10. výročia založenia školy. V rámci nej sa budú prezentovať absolventi Ateliéru Médea, ktorí predstavia svoju aktuálnu tvorbou. Mnohí z nich súčasnosti študujú na výtvarných školách (dizajn, architektúra, záhradná
    architektúra) na Slovensku i v zahraničí. Na výstave budú predstavené plošné aj priestorové práce, animovaný film, štúdie, objekty. Výstava potrvá do konca júna.

    Viac informácií o Ateliéri Médea:
    Ateliér Médea je súkromnou výtvarnou školou, ktorá začala svoje pôsobenie v Nitre v septembri 2000, na základe veľmi dobrých skúseností s výtvarníkmi – pedagógmi, ktorí sa s obrovskou láskou a tvorivým nasadením venujú (alebo venovali) deťom a študentom.
    Je typom Súkromnej základnej umeleckej školy – výtvarného odboru, predtým Ľudovej školy umenia. Cieľom jej pôsobenia je kvalitné využívanie voľného času hlavne detí a mládeže, ale i ostatných ľudí bez rozdielu veku, ktorí majú záujem o rozšírené štúdium pre dospelých.
    Ateliér okrem iných aktivít pravidelne v Nitre organizuje semestrálne výstavy svojich študentov. Podieľa sa tiež na sprievodnom programe festivalu Divadelná Nitra.

    http://www.ateliermedea.sk

  • uskalienka

    Member
    30. júna 2010 at 16:16

    Architektúra v šedých zónach mesta v SNG

    BRATISLAVA 30. júna (SITA) – Sériu architektonických projektov súvisiacich s priestorovou, urbanistickou a politickou situáciou Tranzitu – siete autonómnych iniciatív súčasného umenia v Bratislave predstaví od 3. júna Slovenská národná galéria (SNG). Národná galéria ich ponúkne v priestoroch Premostenia na Rázusovom nábreží 2 v Bratislave. Výstavu „art space in a gray zone“ (priestory umenia v šedej zóne) slávnostne otvoria v sobotu o 14:00 a pre verejnosť bude prístupná do 1. augusta, denne okrem pondelka od 10:00 do 17:30.

    Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná zo SNG, pätnásť vystavených projektov – modelov a architektonických kresieb predstaví výskum tém ako krajina, výstavný priestor a faktory produkcie vo výtvarnom umení. “Dokumentuje to, ako napätia vyvolané daným prostredím, teda ‘šedou zónou’ mesta, môžu podnietiť nové a komplexné architektonické riešenia.”

    Na výstave sa podieľajú: Viedenská technická univerzita, Katedra navrhovania a teórie navrhovania
    (http://www.gestaltungslehre.tuvien.ac.at), Slovenská technická univerzita v Bratislave, Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry (http://www.fa.stuba.sk) a Slovenská národná galéria (http://www.sng.sk).

  • uskalienka

    Member
    2. augusta 2010 at 13:53

    Jozef Hoffmann, architekt a dizajnér na pár dní v SNG

    BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – Len pár dní budú mať priaznivci umenia na návštevu výstavy z diela významného stredoeurópskeho architekta a dizajnéra Josefa Hoffmanna. Pre verejnosť ju v stredu 4. augusta otvorí Slovenská národná galéria v Bratislave, v premostení na Rázusovom nábreží 2. Putovná výstava Josef Hoffmann (1870–1956). Ornament a moderna. Architekt a dizajnér”vznikla v spolupráci MAK – Rakúskeho múzea úžitkového umenia/súčasného umenia vo Viedni, Moravskej galérie v Brne a pražského Rakúskeho kultúrneho fóra. Slávnostne ju v utorok 3. augusta o 17:00 otvorí Kathrin Pokorny-Nagel, vedúca knižnice a zbierok umeleckých listov MAK. Po zástavkách v Českej republike ju pre slovenskú verejnosť sprístupnia od stredy až do 11. augusta, denne okrem pondelka od 10:00 do 17:30.

    Na súboroch reprodukovaných fotografií s textami predstaví tvorbu významného stredoeurópskeho architekta a dizajnéra. V troch častiach priblíži najskôr Hoffmannove tvorivé začiatky, ďalej návrhy pre umelecko-remeslené dielne Wiener Werkstätte, ktoré spoluzakladal. Chýbať nebudú autorove najvýznamnejšie architektonické projekty a stavby ako známe viedenské vily, sanatórium v Purkersdorfe či palác Stoclet v Bruseli. Spolu s nimi sa na výstave objavia aj doposiaľ menej diskutované projekty z doby po prvej svetovej vojne. Autorova neskorá tvorba výstavu uzavrie.

  • uskalienka

    Member
    10. augusta 2010 at 11:30

    Interiérový dizajn z prírody a filozofie v ÚĽUV-e

    BRATISLAVA 10. augusta (SITA) – Esencie z prírody a myšlienky filozofie spájajú do interiérových objektov – nábytku i doplnkov českí dizajnéri Eva a Marcel Mochalovci. Ich diela od piatka predstaví bratislavské Dizajn štúdio Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Výstavu Kde domov můj slávnostne otvoria v sídle Dizajn štúdia na Dobrovičovej 13 vo štvrtok 12. augusta o 18:00. Prierez tvorby autorskej a partnerskej dvojice, ktorá pracuje pod značkou vlastného dizajnérskeho štúdia LLEV od roku 2004, bude prístupný do 24. septembra. Ako ďalej agentúru SITA informovala PR manažérka ÚĽUV Barbora Krížová, LLEV pracuje výhradne s prírodnými materiálmi, ktoré pretvára do formálne čistých, precízne realizovaných interiérových objektov so silným vzťahom k prírode. V práci dizajnérov štúdia sa totiž spájajú tradičné hodnoty dizajnu – estetika a funkčnosť s emocionálnou a umeleckou kvalitou. Vytvárajú drevený nábytok, bridlicové doplnky, objekty zo skla, vázy, či poháriky. Ďalšie informácie možno nájsť na webstránke ÚĽUV-u – http://www.uluv.sk.

  • uskalienka

    Member
    14. októbra 2010 at 21:38

    DESIGN SALON 2010 v Bratislave
    7. ročník výberovej prehliadky architektúry a dizajnu

    20. – 24. október 2010, na veľtrhu MODDOM 2010, hala B stred, výstavisko INCHEBA
    otvorené: 20. – 23. 10. (10.00 – 19.00), 24. 10. (10.00 – 17.00)
    srdečne vás pozývajú
    Ľubica Fábri s tímom a partnermi

    Od 20. októbra sa po siedmy raz uskutoční v Bratislave výberová prehliadka architektúry a dizajnu DESIGN SALON, ktorú od roku 2003 organizuje združenie Design Slovakia ako odborné sprievodné podujatie veľtrhu nábytku MODDOM. Prehliadka na ploche takmer
    500 m2 v hale B stred výstaviska Incheba ponúka aj tento rok hodnotný a pestrý výber z prác domácich a zahraničných autorov, profesionálov a študentov, ako aj ukážky nových trendov a materiálov v oblasti tvorby interiérov a budov.
    Hlavnú časť prehliadky DESIGN SALON 2010 tvorí retrospektívna výstava ARCHITECTURE.SK.05/10 – 1. úroda, ktorá predstavuje na vyše 60 plagátoch tvorbu slovenských architektov a študentov architektúry z obdobia rokov 2005 – 2010. Kurátorka výstavy architektka Ľubica Fábri: „Ide o výber z prvej fázy dokumentačného zberu, kedy z vyše 100 registrovaných prác vybrala odborná porota na výstavu najhodnotnejšie a najmarkantnejšie práce. Medzi predstavenými dielami sú zastúpení autori z celého Slovenska so všetkými typmi architektonickej tvorby od rodinných a bytových domov cez občianske stavby po riešenia exteriérov. Provokatívnu časť výstavy tvoria vízie a projekty študentov architektúry. Malý autorský medailónik s projektmi rodinných víl a obytných stavieb je venovaný tvorbe architekta Pavla Kosnáča, ktorý súbežne predstavuje prierez tridsiatimi rokmi svojej tvorby aj na rozsiahlej výstave vo vestibule FA STU v Bratislave (18. – 22. 10. 2010).“
    Interiérová tvorba študentského dorastu je zastúpená v časti prehliadky INTERIOR WORKS 2009/2010 (kurátor Ivan Petelen, vedúci ÚIV FA STU v Bratislave), ktorá predstavuje rôznorodé aktuálne návrhy interiérov od študentov Ústavu interiéru a výstavníctva FA STU v Bratislave.
    Dizajnérske a umelecké kreácie z kovu od autorov z piatich krajín, ktoré vznikli v rámci medzinárodného workshopu METAL INSPIRATIONS 2010 v Košiciach, fascinujú rôznorodými tvorivými prístupmi a kreatívnym využitím kovu v rozmanitých podobách. Kurátor workshopu Jaroslav Jarema, KD FU TU v Košiciach: „Cieľom podujatia, ktoré má v spolupráci s U.S.Steel Košice už osemročnú tradíciu je, aby si účastníci vyskúšali prácu s kovom v autentickom prostredí kovodielní.“ Aktuálny ročník workshopu dosiahol mimoriadne vysokú úroveň a priniesol široké spektrum autorských prístupov – vznikli tu expresívne umelecké artefakty, ale aj pôvabné úžitkové predmety a dizajny s puncom umeleckého remesla.“
    Súčasťou prehliadky DESIGN SALON 2010 sú aj aktuálne dizajny dubového nábytku od popredného slovenského výrobcu Javorina, vytvorené dizajnérom Leom Čellárom a svieže novinky z kolekcie sedacieho nábytku škandinávskej značky Materia / Kinnarps. Ako po iné roky, v expozícii DESIGN SALON nájdu návštevníci aj prezentácie k téme aktuálnych trendov – pod názvom High-Tech by Hiteco sú predstavené moderné technológie na inteligentné riadenie budov, trendy v povrchových úpravách budov na roky 2010/2011 z dizajnérskeho štúdia Sto, Plexiglas ako trendový materiál pre interiérový dizajn prezentuje firma Zenit a inšpiratívne novinky v podlahovinách – dizajnové PVC Object Flor a linoleá Armstrong DLW, ktoré predstavuje hlavný partner prehliadky – spoločnosť KORATEX. Ľubica Fábri: “Cieľom našich aktivít je nielen informovať, ale aj inšpirovať a napomáhať vytváraniu dobrých vzťahov spolupráce medzi všetkými subjektmi, od ktorých závisí kvalita architektúry, interiérov – životného priestoru ľudí vo všetkých podobách.”

    Ako po iné roky, v expozícii DESIGN SALON 2010 zabezpečuje Design Slovakia stálu informačnú službu – na recepcii expozície nájdu záujemcovia propagačné materiály, odborné publikácie a časopisy, vzorky a vzorkovníky materiálových noviniek, ako aj všeobecné informácie z oblasti architektúry a dizajnu v SR.
    Pre záujemcov z radov architektov/dizajnérov a študentov architektúry/dizajnu sú voľné vstupenky na výstavu DESIGN SALON 2010 k dispozícii v kníhkupectve Artbooks na FA STU v Bratislave, Nám. Slobody 19 (www.artbooks.sk).
    http://www.designin.sk

    DESIGN SALON 2010, Bratislava
    organizátor: Design Slovakia / DESIGN IN
    kurátor: Ľubica Fábri, Design Slovakia / Centrum ARCHA
    spolupracujúci kurátori: Jaroslav Jarema, KD FU TU v Košiciach,
    Ivan Petelen, ÚIV FA STU v Bratislave
    spolupráca: ÚIV FA STU v Bratislave, KD FU TU v Košiciach
    spoluorganizátor: Incheba
    hlavný partner p: KORATEX
    partneri: HITECO, Javorina, Kinnarps, Sto, Zenit
    mediálni partneri: SITA, AD magazín, ASB, Môj Dom, http://www.abcinterier.sk, http://www.asb.sk, http://www.archinet.sk, http://www.uzemneplany.sk

    Súčasti prehliadky DESIGN SALON 2010:
    ARCHITECTURE.SK.05/10/ 1. úroda – plagátová výstava diel slovenských architektov a prác študentov z rokov 2005 – 2010
    METAL INSPIRATIONS 2010 – práce z workshopu študentov dizajnu 5 krajín
    Interior Works 2009/2010 – projekty študentov ÚIV FA STU v Bratislave
    HIGH-TECH by HITECO – moderné riešenia na ovládanie techniky v budovách
    Javorina / Leo Čellár – Moderný nábytok z masívneho duba
    Sto – Trendy v povrchových úpravách 2010/2011 –- panelová prezentácia
    Zenit – Plexiglas – trendový materiál pre interiérový dizajn
    KORATEX – Novinky v podlahovinách – dizajnové PVC, linoleá

  • uskalienka

    Member
    19. októbra 2010 at 20:54

    V piatok výstava sklárskych prác našich a českých študentov

    TRENČÍN 19. októbra (SITA) – Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne v spolupráci s Krajskou galériou výtvarného umenia v Zlíne a ďalšími inštitúciami pripravili výstavu študentských prác z oboch strán štátnej hranice s názvom Krehké stretnutia. Prezentovať sa budú práce študentov Strednej umelecko-priemyselnej školy sklárskej vo Valašskom Meziříčí a Strednej odbornej školy sklárskej Lednické Rovne. Vystavené budú úžitkové, dekoračné predmety aj menšie inštalácie. Niektoré z vystavených predmetov budú na predaj. Výstavu slávnostne otvoria v piatok, potrvá do 28. októbra.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť