Označené: 

 • Uhrovský hrad

  Posted by admin_obnova on 27. marca 2004 o 20:28

  – Z rekonstrukciou hradu sa zacalo priblizne pred 5 rokmi. – Minule leto sa pri vezi (narozi na predbrani) vztycil oporny system…dervena konstrukcia-podpera – Pred tyzdnom a pol padlo narozie na predbrani hradu, ktore bolo vysoke asi 16,5 m. Zaujimavy clanok s fotografiami najdete na http://www.zamky.sk, tiez je k nemu rozprudena diskusia.- Z rekonstrukciou hradu sa zacalo priblizne pred 5 rokmi.

  – Minule leto sa pri vezi (narozi na predbrani) vztycil oporny system…dervena konstrukcia-podpera

  – Pred tyzdnom a pol padlo narozie na predbrani hradu, ktore bolo vysoke asi 16,5 m. Zaujimavy clanok s fotografiami najdete na http://www.zamky.sk, tiez je k nemu rozprudena diskusia.

  31nezer odpovedal pred 10 rokov, 10 mesiacov 22 Členovia · 100 odpovede/odpovedí
 • 100 odpovede/odpovedí
 • harp

  člen
  2. mája 2006 o 4:07

  Clanky o Uhrovci na Obnova.sk:

  V skratke informacie podla Mazanikovej stranky http://www.zamky.sk

  Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1251 až 1293. Možno predpokladať, že na stavebnom vývoji hradu sa podieľal Matúš Čák, ktorý ho v r.1295 prevzal od Petra, syna Bašu. V r.1389 daroval hrad a rozľahlé majetky cisár Žigmund Stiborovi zo Stiboríc, najbohatšiemu magnátovi západného Slovenska, ktorý hrad rozšíril. V 15. a 16. storočí sa viedli o hrad majetkoprávne spory a často menil majiteľov, až napokon pripadol Zayovcom. Pre hrad začalo obdobie hospodárskej aktivity, čo sa opäť prejavilo na stavebných úpravách hradu. V období renesancie stál hrad bokom od centier veľkých bojových akcií. Vyhli sa mu turecké výboje, aj vnútorné nepokoje, ktoré ťažko postihli okolité teritórium. Zayovci sústredili svoj život do pohodlného, monumentálne upraveného kaštieľa v Uhrovci a na hrade udržiavali iba strážne a hospodárske objekty. Hrad postupne pustol a menil sa na ruinu.

 • harp

  člen
  2. mája 2006 o 4:13

  Cez vikend som navstivil po dlhsom case hrad Uhrovec. Autom som presiel krasnymi dedinkami a bol som pod kopcom. Potom este cca 40min. do kopca. A mohol sa zacat moj pracovny pol den. S Palom Fabianom, Petrom Horanskym a jeho ludmi sme robili pripravu na klenbu ktoru sa pokusime dalsie predlzne vikendy zrekonstruovat.

  Budem sa hlasit.

 • harp

  člen
  6. mája 2006 o 15:05

  Aj dnes sa chystame s Palom Fabianom na Uhrovec stavat klenbu. Budem referovat. Je mozne ze tam zajdeme aj buduci vikend. Minuli tyzden sme pripravili skruze.

 • chobot

  člen
  6. mája 2006 o 17:41

  Ahoj Michal tak rád by som dnes šiel s Vami na hrad no som v práci a mám 24 hodinovú šichtu, takže končím až zajtra ráno. Pozdrav Pala a všetkých dobrovoľníkov Uhrovských na čele s Petrom Horanským.

 • harp

  člen
  4. júna 2006 o 8:06

  FlashNews: Prave odchadzame s Kolegom palom na hrad Uhrovec uzavriet klenbu v prizemi palaca. Poslem foto.

 • palo

  člen
  25. júla 2006 o 22:25
 • freya

  člen
  25. júla 2006 o 22:46

  vsak som pozerala… zatajena brigaada..

 • chobot

  člen
  16. októbra 2006 o 22:07

  Po krste knihy “Ochrana zrúcanín v kultúrnej krajine” sme prespali v Uhrovskom podhradí vo veľmi peknom a príjemnom penzióne a ráno sme šli z najvyšším predstaviteľom záchrany Uhrovského hradu Petrom Horanským, ktorý nám priblížil ako pokračujú záchranné práce na tomto nádhernom hrade. Ja sa s vami podelím o tento zážitok vo forme troch fotografií, ktoré vznikli presne 27.mája 2006.

  Pohľad pod pracovnou strechou v paláci

  Vykopaný unikát paláca – krb nádherný

 • harp

  člen
  13. februára 2008 o 16:22

  1.3.2008 sa koná tradičný festival horských filmov v Bánovciach a bude tam aj snímka o obnove Uhrovského hradu 11.40 – 12.00h Hrad Uhrovec – história a jeho záchrana, Peter Horanský

 • harp

  člen
  5. mája 2008 o 20:28

  Pocas vikendu dokoncila Obnova s.r.o. (www.obnova.eu) v aktivnej spolupraci so Zdruzenim na zachranu kulturneho dedicstva rekonstrukciu kamennej casti prveho/vstupneho portalu do hradu Uhrovec.

  Clanky boli zostavene na pripravenu podperu a chybajuce casti vysekane z prirodneho pieskovca nanovo. Kompletna dokumentacia bude zverejnena v dohladnej dobe na http://www.obnova.eu. Prace boli realizovan epod dohladom Mgr. Petra Horanskeho, Ing. Miroslava Matejku a Mgr. Michala Hrcku

 • citadela

  člen
  11. júna 2008 o 23:52

  zdravim vsetkych priaznivcov a obdivovatelov uhrovskeho hradu. chcem sa spitat ci by mi niekto nevedel poradit kde by som zohnal nakresy a nejake podklady na uhrovsky hrad.chcem si urobit papierovy model ale neviem kde sa mam obratit. poradte.

 • uskalienka

  člen
  12. júna 2008 o 13:57

  s nakresmi pomoct neviem… mnooo pripajam letecke snimky… mozno pomozu…
  aa uz teraz sa tesim na vydarene dielko… vsak sa o radost podelis :wink:
  zelam ti nech papier i prscoky posluchaju :thumbleft:

 • sunny-jenny

  člen
  14. júna 2008 o 21:44

  Od môjho milého som sa dozvedela, že cez víkend 27-29.jún 2008
  bude na hrade Uhrovec akcia,
  ktorá by mala opäť pomôcť k rekonštrukcii hradu.

  Tento hrad je pre mňa výnimočný, pretože som tam zažila dva nádherné Silvestre
  a v ten prvý sme mali s mojím drahým v kaplnke milú hradársku hoferekovsku svadbu.

  Takže prídite pomôcť verím, že nielen hrad Vám bude povďačný :-)


  Prikladám pekný obrázok nech sa Vám lepšie rozhoduje – ale Uhrovec to nieje :-)

 • harp

  člen
  17. júna 2008 o 17:54

  Uhrovec: workshop zameraný na konzerváciu klenieb
  http://www.obnova.sk/clanok-2543.html

 • harp

  člen
  22. septembra 2008 o 0:00

  Prispevok z uzamknutej duplicitnej temy:
  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=43258

  Dovolte mi informovat vas o aktivite, ktoru realizujeme od zaciatku roka na workshopoch spolu so Nadaciou na zachranu kulturneho dedicstva. Ako vsetci viete hrad Uhrovec ma este celkom dobre zachovanu palacovu cast z obdobia renesancie. V predminulom roku sme (Obnova s.r.o., ZNZKD, Miso Hrcka, Palo Fabian) zrekonstruovali klenbu prizemia. Par foto:


  Zaciatok prac


  Autori :)


  Stav po rekonstrukcii a zavozeni (z rubovej strany)


  Stav po rekonstrukcii a zavozeni (z licnej strany)

  Minuly rok Obnova s.r.o. spolu so ZNZKD ukoncili rekonstrukciu vstupneho portalu do hradu. Povodne clanky sa osadili na ich miesto a niektore sa vysekali ako kopia povodnych.


  Stav pred pracami, 2007


  Osadzanie najvatsieho kam. clanku jar 2008


  Domurovavanie clankov a ich sparovanie

  Stav po rekonstrukcii a domurovani portalu:

  V tomto roku sme v tradicnej klembarskej zostave Palo Fabian, Miso Hrcka, Obnova s.r.o. spolu so ZNZKD zacali s rekonstrukciou najhonosnejsej kelnby (klastorna klenba s 10timi lunetami) uz spominaneho palacu. Tato faza este nie je ukoncena.


  Stav pri zaciatku prac.


  Vydreva samotnej klastornej klenby


  Stav z priebehu prac s osadenymi celami lunet.

  Viac foto po ukonceni klenby.

Page 1 of 7

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť