aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie restaurovanie,repasacia kachlovej pece

  • restaurovanie,repasacia kachlovej pece

    Posted by wolf on 15. augusta 2008 at 14:24

    Uz som sa tu docital aj o opravach opadanej a popraskanej glazury, liatinovej piecke a pod. ale mne na chalupe neda spavat problem obycajnej restauracie kachlovej pece (konkretne 2, jednej v obyvacke a druhej kuchynskej s trubou). Tiez kazdy den clovek nenarazi na predaj kompletnej kachlovej pece ako v prispevku bencura(btw. je to totozna pec), aj v tomto pripade vsak pec treba poskladat odborne a som stale na zaciatku – v mojom okoli sa vyskyt kachliarov rovna nule :(. Asi by som mal zacat bezprostrednou zachranou operacneho priestoru vnutorneho ohniska a skar okolo dvierok, vysypky….Vie mi niekto poradit, ako nato, resp. co namiesat v akom pomere a aky zvolit postup, aby som mohol v neskorej jeseni opat zazat plamä?
    Vopred dakujem za kazdy recept…vyskusam vsetko

    doky odpovedal 11 years, 4 months ago 10 Členovia · 29 odpovede/odpovedí
  • 29 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    15. augusta 2008 at 16:06

    Chcelo by to trochu viac informacii. Podla toho co pises su obidve pece kompletne ale rozobrate a ide iba o ich zlozenie do pouzitelneho stavu. Boli by dobre obrazky a podrobnosti o tehlach, kachliciach, zbytkoch malty a podobne. Sposobov je mnoho a mozes pouzit hlinenu, hlineno-vapennu, hlineno-cementovu alebo hlineno-sadrovu maltu. Vypisovat tu vsetko je na malu knihu.

  • wolf

    Member
    16. augusta 2008 at 8:20

    obidve pece sú zvonka a zhruba ako tak kompletné, ale prehorené. Až do tej miery, že okolo dvierok, či na krajoch kovovej platne sú otvory po prehorenej a vypadanej šamotovej omietke. Vo vnútri izbových kachlí (tých bez trúby a kovovej platne) je omietka vypadaná natoľko, že už sa obnažujú samotné kachličky, ktoré sa vysokou teplotou začínajú zvútra poškodzovať. Rád by som začal tým, že zvnútra obnovím šamotovú omietku a zvonka niečím utesním tie škáry čo vznikli vypadaním. Takže by som potreboval vedieť, ako namiešať a nanášať tú šamotovú omietku (koľko hliny, šamotu,etc.), a akým lekvárom zvonku utesniť zvyšné škáry.

  • Anonymous

    Member
    17. augusta 2008 at 11:01

    Samotovu maltu je skoda vyrabat. Da sa kupit hotova v Baumaxe. Samotova malta je specialna malta na murovanie, sparovanie atd. priestorov s vysokym tepelnym namahanim. Zvysok pece sa nou nemuruje, nevymazava ani nesparuje. Tam sa pouzivaju viacmenej bezne malty. Pokial chces aby boli spary pekne biele zarob si sparovaciu maltu – 1 diel sadry / 2 diely vapna / 1 diel piesku. Samozrejme ze malta musi dobre vyschnut.

  • harp

    Member
    18. augusta 2008 at 8:43

    Nie som peciar. Ale pouzitie nadstavovanych vapennych malt sa mi nezda byt pri stavani pece vhodne. Pece ktore okolo mna stavali majstri kt. sa tomu rozumeju su stavane skor na zmas piesku a hliny resp ilu.

  • jirko

    Member
    18. augusta 2008 at 13:33

    Nazdar neviem ci pomozem ale skus sa pozriet na http://www.kachliar.sk tam si pozri Stavba sporaku I. Je tam asi 30 stran.

  • Anonymous

    Member
    18. augusta 2008 at 14:39

    harp nadstavovana malta na sparovanie a nia stavbu. Osobne som vypomahal znamemu kachliarovi a pouzivali sme iba hlinenu maltu. Hlina ale nebola zlta ale cervenkasta ako zlta zarobena s cervenym vinom :P . Vozil ju odniekial zo zapadneho slovenska za prives a nechcel prezradit odkial. Celkom ma to bavilo a tak som si co to aj poznacil pre stryca prihodu. Nie som odbornik ani sa tym nezivim. Co pisem je zo skusenosti a spolieham sa ze bol moj kachliar odbornik. Teda stavia a opravuje pece dodnes.

  • harp

    Member
    18. augusta 2008 at 17:22

    Tak to ano… Aj ked ja som videl kachliarov sparovat tou istou maltou na ktoru stavali.

    Zaujimalo by ma ako tvoj znamy kachliar spajal kachlice dokopy. Skobkami, alebo navrtval?

  • Anonymous

    Member
    18. augusta 2008 at 22:13

    Kachlice viazal na kramlicky z cca 1,5mm drotu a potm sa futrovalo skridlou a maltou. Robota na presnotu ked to malo dobre drzat. Spravil som aj obrazok ako sa to viaze ale neviem ako ti to poslat lebo tu nic nefunguje a regnut sa mi nechce. Aj tu pec s bielym skarovanim mam ale je mi to na figu platne. Ozaj a videl som aj bielu hlinu. Nie zltkastu ale bielu. Ci to bolo nieco kaolinove neviem ale majster ju mal v sopke poprikryvanu v tackach.

  • harp

    Member
    19. augusta 2008 at 10:21

    Aj tak by som rad videl tvoje fotografie. Naozaj sa ti nechce registrovat? Tiez zvazujem stavbu kachlovej pece.

  • harp

    Member
    19. augusta 2008 at 10:21

    Aj tak by som rad videl tvoje fotografie. Naozaj sa ti nechce registrovat? Tiez zvazujem stavbu kachlovej pece.

  • Anonymous

    Member
    19. augusta 2008 at 11:01

    Obrazky som ti poslal na obnovacky mail. To viazanie je taka nepodarena kolaz ale snad zrozumitelna. Nechcelo sa mi kreslit kachlu a aspon je vidiet, ze kazda kramlicka ina. Este jedna rada od majstra. Nez sa pustis do roboty dobre si to premysli a aj nakresli, rozplanuj si kroky a s robotou sa neponahlaj niktzo ta nenahana ved ked to budes mat hotove aj tak mas aspon dva tyzdne pauzu.
    Ukaz to svoje dielo snad si zaregistrovany :P Pokritizujeme

    p.s. Ja som sa ti uz zaregistroval kade tade a potom som zistil, ze je to onicom a nanic lenze zrusit registraciu to nie je biznis. Tak mi zostal iba spam v emaili. Obnova sa zda ok len je to tu pekny gulas a temy co ma zaujimaju su tazko najditelne. Sak uvidime.

  • wolf

    Member
    19. augusta 2008 at 12:41

    takze z popisaneho permom to chapem takto: vsetko co prichadza do styku s plamenom a salavym teplom, treba pouzit hlinenu abo az samotovu maltu, vsetko ostatne ako sparovanie zvonku, staci uz aj obycajna sparovacia malta.
    Ako mam uklohnit tu hlinenu maltu? Potom by malo uz stacit len najst odkryv s ilitou hlinou – je ich na slovensku dost – a mozem sa pustit do prace…

  • Anonymous

    Member
    19. augusta 2008 at 20:23

    Hlinenu maltu uklohnis podla tohto receptu:
    kachliarska malta
    1 diel tehliarskej hliny
    1/2 dielu jemného riečneho piesku (zrno 1-1,5 mm)
    voda 1/4 objemu hliny
    V literature je casto uvadzany pomer hlina-piesok 3:2 a pocul aj o pomere hlina-piesok 1:2.
    Hlinu najprv rozdrvis a odstranis z nej kamene a necistoty. Piecok osejes aby si ho zbavil strku a necistot. Potom hlinu a piesok nalozis na volnom priestranstve na plech, pridas vodu a zacnes spracovavat prehadzovanim a miesenim. Lopatu treba namacat aby sa hlina nelepila. Miesenie konci ked ma malta konzistenciu stredne tuheho cesta. Nesmie tiect a musi byt poddajna.
    S takouto maltou stavias celu pec.

    Na tepelne namahane miesta pouzijes samotovu maltu z obchodu alebo si ju zarobis podla tohto receptu:
    samotova malta
    1 diel tehliarskej hliny
    1 diel samotu
    voda 1/4 objemu hliny
    Malta sa od predoslej lisi iba zlozenim.

    Na vymurovanie zakladu pece sa pouziva normalna malta a na sparovanie zvycajne kachliarsky malta, pokial nie su zvlastne poziadavky na vzhlad. Potom sa da pouzit aj nadstavovana malta ako som uz pisal.

    Kachlice musia byt dobre namocene – aspon 3 hodiny vo vode. Do spar medzi kachlicami z licnej strany sa vkladaju klinky aby boli spary rovnomerne (ako pri obkladoch). Pri stavbe sa kachlice viazu kramlickami a cely priestor vo vnutri rantlika a medzi rantlikmi jednotlivych kachlic sa vyplna ulomkami skridly a maltou.
    Pre zaciatocnika syta robota a to sa bavime stale a velmi utrzkovito iba o plasti.

  • wolf

    Member
    28. augusta 2008 at 9:50

    dakujem za vsetky rady, kachlove piecky som osetril novou samotovou aj hlinenou maltou, niekde som pouzil aj rozdrvenu skridlu a drzi to spolu dobre.Ako to bude odolne hned uvidim ked to zabeham :), je totiz mozne ze nie kazda hlina je tehliarska a ja som musel improvizovat…snazil som sa najst hlavne poriadne ilovitu s co najmensim podielom piesku, strku, tak uvidime

  • Anonymous

    Member
    28. augusta 2008 at 10:15

    Som rad, ze si rad len nezabudni nechat dielo dobre vyschnut, aspon dva tyzdne a pri prvom zakurovani sleduj vyskyt kondenzzovanej vody. Netreba sa ponahlat do zimy casu dost.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť