aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Rekonštrukcia 77 ročnej bývalej krčmy na bývanie.

 • Rekonštrukcia 77 ročnej bývalej krčmy na bývanie.

  Posted by bohdanjmd on 28. augusta 2016 at 14:46

  Pekný deň prajem,
  rád by som sa s Vami poradil vo viacerých témach ohľadne rekonštrukcie 77 ročnej bývalej krčmy na bývanie.
  10 rokov dom využívame na víkendy a prázdniny. V zime je dom bez temperovania a vetrania, len počas zimných prázdnin na 1-3 týždne dom rozkúrime a potom zazimujeme. Tohto roku by sme radi s rodinkou dom prestavali aby sa v ňom dalo pohodlne bývať nepretržite.

   

  Témy s ktorými sa na Vás chcem obrátiť, ktoré sú pre mňa otvorené a nemám v nich jasno:
  1. zateplenie stropu pod nevykúrenou povalov
  2. nová podlaha nad zeminou s vysokou spodnou vodou do 2m
  3. nová podlaha nad pivnicou s potokom a s múrmi bez hydroizolácie
  4. zateplenie múrov bez hydroizolácie
  5. fasáda

  6. renovacia okien

  harp odpovedal 3 years, 2 months ago 4 Členovia · 17 odpovede/odpovedí
 • 17 odpovede/odpovedí
 • harp

  Member
  1. septembra 2016 at 7:44

  Zeby postupne? Lebo taketo zadanie rad je skor na projketovu dokumentaciu. Alebo na to aby ste si preluskali fora a nasli odpovede. Su tam.

 • bohdanjmd

  Member
  1. septembra 2016 at 8:48

  V druhej polovici septembra maxx. oktober by som chcel spravit podlahu. Neviem vsak ci pre istotu investovat do IGLU na celu plochu 72m2 len za tvarovky 2.000EUR. Pritom nie som o tom systeme presvadceny, ze mi naopak bude pod podlahou kondenzovat voda z tepleho vzduchu v lete a chladit zas v zime.

 • harp

  Member
  30. septembra 2016 at 9:24

  Od nas mas tvarovky za 8,52 Eur bez DPH

  72m2 …. 613.44 + DPH = 736 €

  Predavame ich lacno lebo nam stoja na sklade.

  Na nasavanie vzduchu doporucujem osadit minimalne toto…

 • bohdanjmd

  Member
  30. septembra 2016 at 10:23

  Prepacte som tu novy, nevyznam sa. Prosim vas mozete mi poslat kontakt na vas pripadne obchod. Rovnako aj napisat velkost a typ tvarovky. Dakujem

 • harp

  Member
  3. októbra 2016 at 8:59
 • bohdanjmd

  Member
  10. decembra 2016 at 16:33

  Vzdal som nekonečné hľadanie firiem, majstrov čo by zastrešili odborne celú stavbu aj s pomocníkmi. Od zimy to boli len samé sľuby a odkladanie termínov s nejasnými podmienkami. V októbri som na dedine oslovil jedného chalana, ktorý má ako také skúsenosti so stavbami. Postupne koordinujem práce a darí sa myslím slušne napredovať s uspokojivou kvalitou prác. Cena stavby je na polovici z toho čo mi ofrflali majstri a o firmách ani nehovoriac. Dnes napríklad bolo pekné počasie a aj zajtra by malo tak byť, tak sme zabetónovali spodný poter pod podlahu. Mám omietnuté a vymaľované. Uzavretý strop… Škoda je len toho premárneného času 3/4 roka a diskusií s dodávateľmi čo ma naťahovali ako sa im to hodilo. Týždeň mesiac hore dole, tisíc desať tisíc taktiež žiaden problém v takých rozptyloch sa nedá dohadovať práca.

   

  Ďakujem za priania, taktiež opätujem priania späť.

   

  Bohdan

 • palo777

  Member
  3. septembra 2017 at 22:44

  BohdanJMD,

  chcem sa opýtať ako ste riešili odizolovanie stavby, lebo z fotiek je zrejmé, že stavba vlhne od základov. Podrezávaním alebo iným spôsobom?

  Vďaka za odpoveď.

 • bohdanjmd

  Member
  5. septembra 2017 at 21:44

  Dom je len dookola odkopany a zasypaný hrubým kamenivom. Do podrezavania som sa nepúšťal, nakoľko sú múry z kameňa – porovyteho dolomitu. Doteraz necely rok s novou omietkou vo vnútri je všetko suché. Uvidím čo spravy uzatvorenie podlahy betónom a izolaciami.

 • bohdanjmd

  Member
  22. septembra 2017 at 19:40

  Predošlý príspevok som písal ešte v nadšení z dobre vykonanej práce. Avšak teraz som zmeral rozdiely výšky a našiel som miesta s prevýšením a aj s prepadnutím s rozdielom +/- 15mm. Tak som nasraný na majstra čo miešal betón a čo hladil poter. Teraz sa jeden na druhého vyhovárajú, že to mal raz husté a raz riedke a že plastifikátor to ešte viac domrvil a podobné nezmysli.
  Lepenie dlažby môžem nateraz odložiť a venovať sa vyrovnávaniu poteru. Majstri by radi chceli urobiť nový 60mm betónový poter, ale ja už ich tam nechcem vidieť. Bolo by to asi najlacnejšie riešenie, ale na druhej strane by mi na dvojnásobok narástla tepelná kapacita podlahy. S tým spojené problémy s nábehom a ochladzovaním bez dynamiky.

  Zvažujem frézovať tie najvyššie vrcholy a potom vyliať 10-20mm cementovej samo nivelizačnej hmoty. Predtým aj potom napenetrovať aby to nesalo a chytilo.

 • bohdanjmd

  Member
  23. septembra 2017 at 7:29

  Neviem sa teraz rozhodnú čo bude jednoduchšie a finančne prijateľné. Zapožičanie frézy nie je drahé 50-150€/deň podľa výkonu, ale neviem nakoľko opotrebím frézovacie kotúče. Opotrebenie sa počíta 12€/100um. Potrebujem frézovať čerstvý poter, betón kvality B10 max. 15 tzv. hobby. Výstupky ktoré chcem frézovať majú tak 10mm na cca 10m2. Okrem toho ešte dúfam že vibrácie nerozbijú poter, ktorý je hrubý 70-80mm. Máte s tým niekto skúsenosť?
  Druhá alternatíva je vyliať celú 72m2 plochu samonivelizačným poterom. Tu je však limit 30mm max. hrúbky poteru a to neviem či úplne všetko zarovnám. Ale aj ako to bude držať ak niekde bude 30mm a inde mm. O financiách za poter ani nehovoriac min. 500 ale možno aj 1000€. Mám to len na hrubo pomerané bez výpočtu objemu. Odhadujem min. 1000L samo nivelizačného poteru no viac ako 2000L by to už nemalo byť.

 • rado-z-mt

  Member
  24. septembra 2017 at 9:45

  Zdravím Vás.

  Na jar sme tiež riešili nerovnosť poteru a použili sme frézu na betón. Vybrácie pri hrúbke ktorú máte poter nepoškodia. Mašinku som požičal za 70€ na 8 hodín. Existujú aj ručné frézy, podobné uhlovej brúske, tamje požičovnélacné, ale pýtali 5€ za 0,5mm opotrebenia.

  Miestnosť, ktorú sme frézovali mala 3,5 x 3,7m2. Pomocou vodováhy sme si prekontrolovali celú miestnosť a označili kriedami najvypuklejšie miesta. Najprv sme sfrézovali tie, dali sme mašinke max.úber,cca 7mm. Vtedy ale treba pevnú ruku, pri takom zábere to riadne “potiahlo” dopredu. Povrch sme pravidelne zametali a kontrolovali rovinnosť, značili si miesta, kde treba uberať z poteru. Nakoniec sme celoplošne asi 2x prefrézovali celú miestnosť, pričom úber bol nastavený na 2-3mm. Mašina sa však nedostane úplne až ku krajom stien a do rohov – s tým treba počítať. Tam je vhodné použiť práve tú ručnú frézku ( požičovné asi 15€/8hod. ) Celé nám to vo dvojici trvalo asi 6 hodín,plocha 16m2. Fréza sa dala napojiť na vysávač, ten však nemal šancu ani zďaleka pohlcovaťtie kvantá prachu. Odporúčam dobre sa obliecť, okuliare a kvalitný respirátor.

  Fréza nevytvorí úplne rovný hlkadký povrch, po kotúčoch ostanú drážky a drobné nerovnosti. Nivelačka je nutná!! Ale ak si dáte záležať a prípadne sa vyhráte aj s použitím malej ručnej frézky, myslím si že sa pohodlne zmestíte nivelačkou do 10mm. Na celý dom teda cca 700 litrov.

  Prajem hodne zdaru    

 • bohdanjmd

  Member
  24. septembra 2017 at 10:06

  ďakujem pekne za cenne skúsenosti.

  Rozhodujem sa ešte, či dať ďalšiu 60mm rovnú vrstvu betónu aby som zarovnal tých 30mm nerovnosti. Tým by som však zvýšil tepelnú kapacitu podlahy na dvojnásobok. Neviem či by v prechodnom obdobím bola v miestnosti tepelná pohoda. Ako by ten priestor reagoval na výkyvy teplôt medzi dňom a nocou. Či potom cez deň nebude horúco a v noci zima. Pravdepodobne by som musel podlahu len temperovať na nízku teplotu pod 18st a to aj počas dňa + dokurovať niečim dynamickejším napr. kachľami do pohotových 24st. Bolo by to najlacnejšie riešenie, no na druhej strane by systém nabiehal vybiehal pol dňa.

  Prosím aký máte na to názor?

 • rado-z-mt

  Member
  24. septembra 2017 at 20:04

  Názor asi taký, že v interiéroch mať pod podlahovou krytinou 15cm betónu je priveľa.. Radšej by som nerovnosti sfrézoval o 1 až 1,5cm a dolial to nivelačkou. Aj ten nový poter 6cm niečo bude stáť a nieje isté,že sa ho podarí spraviť v takej rovine, že sa naň bude dať rovno klásť krytina.

  Inak ja osobne nejakmoc priaznivec betónu niesom, v takejto staršej stavbe by som to riešil penovým sklom a masívnymi drevenými podlahami. Príjemné,teplé, zdravé,ekologické aj ekonomické. A trendy dnes a bude aj v budúcnosti.    

 • palo777

  Member
  24. septembra 2017 at 21:46

  Rado MT,

  tiež nie som prívrženec betónu, ale v komore v drevenici( budúcej kúpeľni) som ho dal.

  Dva dôvody: nevedel som vyriešiť ako z lokálnych vykurovacích telies preniesť teplo do komory, druhý dôvod je ako zosúladiť rozdielne teplotné požiadavky na typy miestností.( kúpeľňa 22-25, bežné priestory 18)

  Keďže vtedy som ešte dôveroval ľuďom, čo boli v stavebníctve ako doma, urobil sa hrubý štrkový podklad, 5 cm betónu, hydroizolácia, 10 cm styroduru, elektrická rohož Dewi a 5 cm poteru. Celkom ďakujem zhode okolností, že pôvodné trámy na drevenici v komore boli opracované nepresne a pri obidvoch vrstvách betónu vznikli cca 3-5 cm špáry od dreva. Vďaka tomu po 5 rokoch nečinnosti na drevenici a študovaní stavebných postupov a možných riešení môžem pokračovať v realizácii bez stresu z vlhkosti budúcej( teda otvorená stavba difúzne)

  Dnes by som podlahu riešil inak asi. Bez betónu, drevom pôvodným ako vo zvyšných miestnostiach budem.

 • bohdanjmd

  Member
  7. októbra 2017 at 12:54

  Prosim vas, kde v ktorej casti klenby mozem vrtat dieru pre kurenarske PEX potrubia? Klenby su plytke len 100mm z plnych tehal na plocho nie na kant co by bolo pevnejsie. Zato su vsak vzoprete medzi kolajnicami s rozponom len 1m. Nad klenbou je standardna obytna miestnost cca 5x5m. Dakujem

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť