aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Považský hrad

Tagged: 

 • Považský hrad

  Posted by chobot on 4. mája 2006 at 2:56

  Ako som tak šiel popod Považský hrad, všimol som si vyditeľný úpadok muriva z tohto orlieho hniezda. Ako hovorí moravský hradár a milovník slovenských hradov Aleš Hoferek : “Hrad sa momentálne nachádza v štádiu dokonalej symbiózy s prírodou. Problém je však v tom, že ľudské dielo čo do trvanlivosti a stálosti nemôže s prírodou súperiť. Blíži čas zlomu. Po ňom sa romantická zrúcanina, začne meniť na kopu neforemnej sute.” Stále sa do dnešných dní nenašiel záujemca, ktorý by pomohol hradu ??? Hrad pozerá smutným pohľadom do doliny Váhu a vďaka ľuského nezáujmu pomaly ale isto prerastie les hradu cez oči a pohltí ho vo svojom náručí. Pamiatka prehrá boj s matkou prírodou a pritom stačí tak málo, podať umierajúcemu objektu pomocnú ruku… Kto by ste chceli hradu Bystrica pomôcť píšte na: chobot@bytterm.sk alebo na znzlh@centrum.sk S pozdravom chobi
  Ako som tak šiel popod Považský hrad,

  všimol som si vyditeľný úpadok muriva z tohto orlieho hniezda. Ako hovorí moravský hradár a milovník slovenských hradov Aleš Hoferek : “Hrad sa momentálne nachádza v štádiu dokonalej symbiózy s prírodou. Problém je však v tom, že ľudské dielo čo do trvanlivosti a stálosti nemôže s prírodou súperiť. Blíži čas zlomu. Po ňom sa romantická zrúcanina, začne meniť na kopu neforemnej sute.” Stále sa do dnešných dní nenašiel záujemca, ktorý by pomohol hradu ??? Hrad pozerá smutným pohľadom do doliny Váhu a vďaka ľuského nezáujmu pomaly ale isto prerastie les hradu cez oči a pohltí ho vo svojom náručí. Pamiatka prehrá boj s matkou prírodou a pritom stačí tak málo, podať umierajúcemu objektu pomocnú ruku…

  Kto by ste chceli hradu Bystrica pomôcť píšte na:
  chobot@bytterm.sk alebo na znzlh@centrum.sk

  S pozdravom chobi

  mirec odpovedal 9 years, 8 months ago 19 Členovia · 141 odpovede/odpovedí
 • 141 odpovede/odpovedí
 • chobot

  Member
  6. mája 2006 at 14:19

  Vážení priatelia hradu Bystrica, dopočul som sa zatiaľ neoverenú správu, že hrad je už predaný. Bola by veľká škoda, keby vlastníkom sa stal nezodpovedný nový majiteľ, ktorý z hradu spraví zabavné centrum s betonovou konzerváciou typu Strečno, Dobrá Niva a ostatné. Už bude len na pamiatkároch čo dovolia na hrade spraviť v rámci rekonštrukcie. Ja len verím že zásahom nestratí hrad svoju historickú hodnotu a autentičnosť. Uvidíme ako sa zachová nový majiteľ. S pozdravom chobi

 • heretic

  Member
  17. júla 2006 at 14:00


  sken

 • chobot

  Member
  23. septembra 2006 at 12:02

  Chcú stavať, kúpiť hrad, dva kaštiele…

  22.09.2006 POVAŽSKÁ BYSTRICA – Vysoko rúbu v Považskej Bystrici. Mesto chce od tohto roku až do roku 2010 preinvestovať neuveriteľné štyri miliardy korún!! Najviac peňazí plánuje vraziť do stavieb, ktoré súvisia s výstavbou diaľnice. Tá povedie ponad mesto. Navyše chcú kúpiť Považský hrad, dve múzeá a zrekonštruovať námestie.

  Primátor Považskej Bystrice Ľuboš Lackovič tvrdí, že minimálne polovicu sľubov splní. „Ak som hovoril o náklade približne štyri miliardy korún, tak viac ako polovica týchto projektov je už v stave nielen zmluvnom, ale sa začínajú aj realizovať,“ povedal. Podľa neho sa už začala rekonštrukcia námestia. Iba prvá časť jeho prestavby má stáť asi pol miliardy korún. Štyri miliardy chce mesto investovať z vlastných zdrojov a ďalšie peniaze získať od štátu, z eurofondov a od podnikateľov. Chce tiež získať Považský hrad, Orlovský a Podhradský kaštieľ. „Zatiaľ sa nevieme dohodnúť na zrúcanine Považského hradu s turistickým klubom, ktorý ju vlastní. Aj keď pamiatky zatiaľ nepatria mestu, to už má spočítané náklady na ich opravy. „Malo by to byť 250 miliónov na všetky tri pamiatky,“ dodal Lackovič.

  Info s denníka Nový čas

 • chobot

  Member
  28. novembra 2007 at 5:46

  27.11.2007 13:54
  TRENČÍN – Mesto Považská Bystrica sa rozhodlo obnoviť schátraný Považský hrad, ktorý nedávno získalo od miestneho Klubu slovenských turistov Sparta. Zrúcanina je momentálne v takom dezolátnom stave, že vstup na ňu je len na vlastné riziko.

  Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Miroslava Stanislavová, Krajský pamiatkový úrad Trenčín už vydal rozhodnutie o obnove Považského hradu, v ktorom schvaľuje komplexnú obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky. Treba urobiť statický výskum, vypracovať návrh na odstránenie náletovej zelene, návrh na obnovu hradu a jednotlivé etapy prác, ktorým predchádza architektonicko-historický výskum. “Mesto Považská Bystrica bude realizovať tieto aktivity z vlastných zdrojov a pridelených účelových dotácií,” uviedla Stanislavová. Mesto hrad od turistov kúpilo za 400-tisíc korún, tie im bude splácať desať rokov.

  Zdroj: SITA

 • miro-carsky

  Member
  29. novembra 2007 at 19:47

  Mna by zaujmalo hlavne ako sa ten hrad dostal do vlastnictva klubu turistov??? To sa mi zda byt fakt uplne absurdne. Musim sa priznat, ze hoci nemam terajsich konselov v laske, tak aktivita okolo Povazskeho hradu sa mi paci. Nedoverujem vsak celkom tomu kam to povedie. Tie strasne kopy penazi, co do toho pojdu prilakaju kadejaku celiadku. Na jednej strane je riziko zabavneho betonoveho centra, co spominal chobot a na druhej, ze to vsetko ostane len v rovine papierovaciek, zatial co hrad potrebuje zasah okamzite.
  Inak anketa na zaciatku nie je dobra, lebo odpoved, ktoru by som dal ja, tam nie je. A to je – velmi rad by som pomohol povazskemu hradu, ale vobec ma nebavi murovat. Ak je vsak treba robit nejaku tesarcinu, som na nu kedykolvek ochotny

 • porsena

  Member
  30. novembra 2007 at 13:46

  man vcelku zaujala informacia o tom, ze 400 000 korun budu spalcat 10 rokov. Znie to vcelku zabavne v porovnani s tymi avizovanymi vlastnymi zdrojmi, ktore maju byt na obnovu vynalozene

 • Anonymous

  Member
  2. decembra 2007 at 19:55

  zaujimalo by ma, kde prisli na tych 4oo tis. ale turisti su urcite radi, ze sa hradu konecne zbavili. pred par rokmi sme im pomohli trochu to tam vyklcovat a vykosit, bolo ich tam asi 5 a pol. osobne to nevidim privelmi ruzovo.

 • chobot

  Member
  9. decembra 2007 at 19:11

  Považský hrad 9.decembra 2007

  Počas mojej cesty do Nimnice som navštívil Považský hrad. Možno jeden z dôvodov prečo som tam šiel je fakt, že hrad kúpilo mesto Považská Bystrica a chcel som toto miesto vidieť ešte nedotknuté ľudskou rukou počas blížiacej rekonštrukcie. Miesto je to divoké, romantické a nádherné a bola by škoda, keby sa tento pocit z tohto hniezda lúpežných rytierov stratil.

  Fotky k nahliadnutiu ta tejto adrese :

  http://lietava.rajce.idnes.cz/Povazsky_hrad_9._decembra_2007/

  P.S Škoda že som mal na takýto krásny hrad tak málo času, chcelo by to tam stráviť aspoň jednu divokú lúpežnú noc a preliesť si všetky zákutia tohto hradu.

 • chobot

  Member
  26. decembra 2007 at 14:33

  Na stránke Považskej Bystrice som pre tých čo zaujíma osud hradu našiel toto :

  http://www.povazska-bystrica.sk/podane-projekty.phtml?id3=29855&id2=0&id2=0

  Sú tam aj kontaktné osoby,
  ktoré sú schopné Vám povedať viac
  o projekte obnovy Považského hradu.

 • heretic

  Member
  7. apríla 2008 at 17:29

 • chobot

  Member
  11. apríla 2008 at 16:47

 • chobot

  Member
  15. apríla 2008 at 19:13

  Posielam adresu, kde si môžete pozrieť
  14 zaujímavých záberov ( historických, rekonštrukcie )
  hradu Bystrica dnes nazývaného Považský hrad.

  http://lietava.rajce.idnes.cz/Povazsky_hrad_-_historicke_zabery/

  _____________________________________________
  Zaujíma Vás, aký osud čaká hrad v najbližších rokoch ???
  Chcete sa stať členom OZ hradu bystrica ???

  Napíšte na hrad.bystrica@centrum.sk a dozviete sa viac.

 • chobot

  Member
  5. mája 2008 at 21:22

  Vážení milovníci Považského hradu – hradu Bystrica

  V sobotu 7.júna 2008 o 10.00 hodine
  sa v Považskom Podhradí uskutoční stretnutie
  ľudí, ktorým nieje ľahostajný osud tohto hradu.

  Program stretnutia a miesto zrazu sa dozviete v najbližšom čase.
  Akcie sa zúčastnia : zástupcovia mesta Považská Bystrica – Považské Podhradie,
  zástupcovia OZ pracujúcich na hradoch Lietava, Uhrovec, Lednica, Oponice
  a účasť prisľúbili aj odborníci z odboru pamiatkovej starostlivosti.

  Na tomto stretnutí sa aj rozhodne, či vôbec vznikne nové Občianske združenie
  hradu Bystrica a či sa touto cestou budú môcť občania zapojiť do záchrany hradu.

  __________________________________________
  Chcete pomôcť pri záchrane Považského hradu ???
  Staňte sa členom/sympatizantom OZ hradu Bystrica.
  Napíšte na hrad.bystrica@centrum.sk

 • chobot

  Member
  22. mája 2008 at 21:37

 • harp

  Member
  23. mája 2008 at 15:39

  Termin sa mi nezda byt prilis vhodny, nakolko presne tento vikend je velky prvy workshop na Hrusove kde sa snazil Jozef Blaho dostat aj zastupcov z uz spominanych hradov.

Page 1 of 10

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť