aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Odvlhčovače na chalupe

  • palo

    Member
    9. novembra 2010 at 19:00

    Fungujú podobne ako studená výplň okna či otvorená mraznička. Na chladnom povrchu sa v nich zrážajú vodné pary a kvapky vody stekajú do zásobníka. Ten treba pravidelne vyprázdňovať. Čím vyšší je ich príkon, tým viac litrov vody dokážu denne zachytiť.

    Energia, ktorú spotrebúvajú, však nevyjde navnivoč. Práve naopak. Premení sa na teplo. Odvlhčovač je malé tepelné čerpadlo, ktoré vyrobí viac tepla ako elektrické vykurovacie teleso s rovnakým príkonom. Čím to je? Zvyšné teplo uvoľní voda, ktorá mení plynné skupenstvo na kvapalné.

    Dva malé mobilné odvlhčovače dokážu v panelovom byte vyriešiť problém s plesňami nadobro a náklady na ich prevádzku sú o poznanie nižšie ako úspory na vykurovaní dosiahnuté utesnením príbytku. Bez ohľadu na to, či vlhkosť zbierajú ony, alebo vzduchotechnika, treba zaistiť cirkuláciu vzduchu v interiéri. Nábytok nesmie priliehať k stenám a výhodné je, ak je umiestnený pred interiérovými priečkami a nie pred obvodovými múrmi.
    Zdroj: článok Milana Gigela Vyhrajte boj s plesňami zo 6. 11. 2010 na sme.sk.

  • doky

    Member
    9. novembra 2010 at 22:04

    Priklanam sa k Palovi, videl som v cinnosti elektr odvlhcovace v CND a boli to litre vody, co dokazali zachytit.

  • mimoto1

    Member
    10. novembra 2010 at 16:55

    To,čo je hore uvedené ako citácia,tak to som čítal.Myslel som na praktické skúsenosti s odvlhčovačmi.i je to naozaj tak účinné,ako to predajcovia opisujú.

  • doky

    Member
    11. novembra 2010 at 23:35

    Ak Tvoj posled prispevok je otazka, tak myslim, ze som Ti odpovedal. Velmi pozitvne prekvapenie, aku mali ucinnost! Na tablety /ked ide do “tuheho”/ by som nikdy neveril.

  • wifishadow

    Member
    12. novembra 2010 at 1:12

    Tiez sme pred asi pol rokom zacali riesit problem s vlhkymi murmi – po velkych dazdoch vlhkost putovala po vonkajsom mure a vnutornych prieckach smerom hore, na stenach velke mokre mapy.
    Kupili sme odvlhcovac s vykonom nejakych 16-20 l/den. Na znacke moc nezalezi, principialne pracuju rovnako.
    Nechcel som verit tomu, kolko to vycuclo denne z chalupy vody. Spociatku sme denne vyprazdnovali 5 litrovu nadrzku. Steny ocividne preschli. Ako bolo spomenute vyssie, aj to vyraba teplo, takze dvojaky ucinok :-)
    Odvlhcovac povazujem za velmi uzitocnu vecicku, rozhodne nelutujem.
    Treba ale ratat so spotrebou asi 1Eur/den.

  • mimoto1

    Member
    13. novembra 2010 at 16:15

    Rád by som vedel,akú účinnosť to má v zimnom období.Tých predpokladaných 16-20 litrov za deň to je za predpokladu,že je teplota 30 stupňov a vlhkosť vduchu takých 80 percent.Práve v zime ,keď je teplota v chalupe nízka,aká je účinnosť vtedy.

  • wifishadow

    Member
    14. novembra 2010 at 8:13

    To este len zistim – realne to odvlhci samozrejme menej. Teraz mam asi 10-13 stupnov (uz dlhsiu dobu), vlhkost 70-80%, nadobu to naplni za den a konecna vlhkost je asi 50-55%. Potom sa znovu dviha, kedze steny su pod omietkou mokre, odvlhcovac caka na vyliatie a spustenie.
    Prevadzkujem ho na slabsom stupni (nizsie otacky ventilatora), vcera vecer som ho pustil na vyssi vykon, uvidim rozdiel.
    Inak, odpadove teplo ide do priestoru, v ktorom sa odvlhcovac nachadza – v miestnosti je citelne teplejsie, ako bez neho, viem to za tu dobu, co mame chalupu porovnat. Takze aspon to, ze odpadove teplo ide k uzitku :-)

  • mimoto1

    Member
    14. novembra 2010 at 17:21

    Wifishadow,máš na svojom odvlhčocači aj otvor na odvod vody do odpadu?

  • wifishadow

    Member
    14. novembra 2010 at 22:51

    Vraj ano, len to nemam kam odviest. Inak ten vyssi vykon ventilatora nemal vplyv na vykon odvlhcovania, pravdepodobne je odvlhcovacia schopnost vyparniku nizsia a nestiha odviest z vacsieho mnozstva prudiaceho vzduchu vsetku vlhkost.
    Je to znacka Master ci Masters, pozri si na nete.

  • mimoto1

    Member
    15. novembra 2010 at 18:34

    wifishadow ,pýtal som sa na ten odvod do odpadu len preto,lebo ma napadlo,aby si odvlhčovač postavil na na nejaky uzatvoreny sud,alebo niečo podobne,a tam by sa ti to zbieralo.Nemusel by si často vylievať vodu z nádržky,ani by ti odvlhčovač navypínal pri plnej nádržke.

  • wifishadow

    Member
    15. novembra 2010 at 20:20

    No to je celkom srandovne a zaujimave riesenie :-) Este keby z toho tak tiekla slivovica.

  • eliss

    Member
    16. novembra 2010 at 9:26

    Kde sa dá kúpiť el. odvlhčovač a aký názov to má alebo značku? Dá sa zapojiť napr. len na noc cez časový spínač?

  • robertm

    Member
    16. novembra 2010 at 11:13

    Lacný a dobrý odvlhčovač je rekuperácia.

  • robertm

    Member
    16. novembra 2010 at 11:15

    Myslel som svojpomocne postavená a niekoľkokrát výkonnejšia ako komerčná.

  • steve

    Member
    16. novembra 2010 at 13:48

    Odvhčovač je možne kupiť v supermarkete ale i na internete. Ja som kúpil v akci za 100 € a som spokojný, je malý prenosný a rekordne na chalupe pri sušení sporáka vytiahol za 8 hod 5 litrov, za vikend to bolo niečo cez 15.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť