aktivita diskusia Archeológia Obdobie Halstat – hilfe

  • harp

    Member
    25. mája 2006 at 22:41

    Akyze akademici…

    Tusim ze by ti mohli pradit palo, dorotka, freya, sasa a sabatier a mozno ja dalsi. Treba len pockat kym sa dostavia.

  • sasha

    Member
    26. mája 2006 at 9:33

    Myslím, že určite by sa niekto našiel (netvrdím, že som to ja), ale treba viac informácií. Čo to je “vecička” – nejaké pomenovanie, opis, rozmery, okolnosti a miesto nadobudnutia (kúpa, nález), vlastná teória o predmete… a obrázok, obrázky. Netreba sa obávať vlastnej nevedomosti a nesprávnej predstavy. Nikto učený z neba nespadol a mýliť sa je ľudské. Prejdi si jednotlivé BB a zistíš, že dopytov na “vecičky” je na nich ako maku – bez reakcie.

    p.s. Harp, ja nechcem byť špecialista ale akademik :D . Nedá sa to zariadiť?

  • freya

    Member
    26. mája 2006 at 9:42

    To som vedela ze Sasha takto zareaguje!! :D :D

    Ja nie som expert, ale za pokus to stoji… no co prinajhorsom budes mat 5 roznych napovedi.. :lol:

  • Anonymous

    Member
    29. mája 2006 at 13:19

    Jedna sa mi o to, ci je zname, zeby si niektory chlapci v halstate znacili tzv. skytske strelky osobnymi znackami.Z istej povedzme objektivne reprezentativnej vzorky som takuto vec spozoroval len na jednej :)
    Jedna sa o 5 pravidelnych vodorovnych ryh (pravdepodobne nozom) na jednom kridelku.

    Moja teoria je, ze sa jedna o oznacenie majitela kvoli pretekom v lukostrelbe.

    Dalsia vec, ktora ma zaujima je, ci boli na nasom uzemi objavene kadluby na odlievanie takychto hrotov.

  • sasha

    Member
    29. mája 2006 at 14:31

    Obrázok by nebol? Pre upresnenie, bavíme sa o staršej dobe železnej – dobe halštatskej (750 – 450/380 p. n. l.). Videl som pomerne dosť liatych halštatských hrotov s tuľajkou, ale bez niečoho, čo by sa dalo považovať za značku majiteľa. Nepamätám sa presne kde, ale formu na liatie som niekde na Slovensku videl. Snáď Trnava – hradisko Molpír? S tymi pretekmi v lukostreľbe by som bol opatrný ale označenie hrotu pre ľahšiu identifikáciu nepovažujem za absolútne vylúčené. Tie hroty sú naj po stránke konštrukčnej i vzhľadovej.

  • Anonymous

    Member
    29. mája 2006 at 14:56

    Vsak prave, ze aj ja som ich uz videl hodne a iba tento to ma, preto ma to zarazilo.Vecer odfotim a poslem.Nenapada ma iny dovod, ako pre lepsiu identifikaciu pri pretekoch.Nahodne poskodenie alebo chyba pri odlievani je vylucena ako uvidis z fotky.

    Mas pravdu, su technicky dokonale.Skusal som si urobit rekonstrukciu formy z makkej bridlice, u tych trojbokych to nieje az taky velky problem, technicky narocnejsie su vsak tie krasne dvojboke:)

  • Anonymous

    Member
    29. mája 2006 at 17:56

    Takze nech sa paci.Druhy obrazok som zosvetlil, aby to bolo lepsie vidiet.Napada Ta lepsia teoria nez moja?

  • sasha

    Member
    29. mája 2006 at 19:28

    Skutočne to nemôže byť poškodenie ani náhoda. Dokonca ani dodatočne dorobené (aspoň pokiaľ sa to dá posúdiť z obrázku), patina je dokonalá :thumbleft: . Napriek tomu mi teória halštatských pretekov v streľbe nejde pod fúzy. Poverím niekoho z teamu mojich pomocníkov aby prehrabal všetko možné aj nemožné a dám vedieť.
    Ale aby si nepovedal, že obídeš na sucho, pripájam jeden trojbritý hrot z našich zbierok. Pôvodný majiteľ sa dušoval, že je z Molpíru, ale nie je. Overoval som to a tie molpírske hroty sú ešte vymakanejšie a subtilnejšie.
    Dúfam, že čoskoro budem mať pre Teba niečo zaujímavé.

  • Anonymous

    Member
    30. mája 2006 at 8:59

    No vzhladom na ten vysoky obsah medi co vidim na tej tvojej tak by som sa stavil, ze viem presne odkial je:)

    Mne sa pacia najviac taketo, co povies.

  • Anonymous

    Member
    30. mája 2006 at 10:29

    Pani nehnevajte sa, ze sa misam do vasej debaty ale by ma zaujimalo preco su tie sipky derave. Chyba alebo umysel a naco. Su fantastiske len kde zobrat.

  • Anonymous

    Member
    31. mája 2006 at 20:43

    Vyborna otazka Marecek.Preco su niektore tie sipky derave.Staci troska fantazie.Teda davam Ti prednost v odpovedi Sasa :) Aka je oficialna teoria?Metodu strateneho vosku mozes v tomto pripade zavrhnut :lol:

  • tibko

    Member
    1. júna 2006 at 16:43

    Ja by som tipol: asi preto sú deravé, aby pri lete pískali – zvyšuje to efekt pri prepadnutí alebo vojenskom ťažení. :D

  • Anonymous

    Member
    1. júna 2006 at 17:45

    Si myslim, ze to piskanie je s prepacenim blbost. Videl som piskaci sip do kuse a ten bol iny. Typnem si aj ja. Na pripevnenie?

  • Anonymous

    Member
    1. júna 2006 at 19:40

    Mate pravdu, kadlub bol najdeny na Molpire. Je o tom rozsiahly clanok Romsauera, tusim v Slovenskej archeologii. Strely tzv. Skytskeho typu boli masovym vyrobkom a ich pripadne oznacovanie nemalo zmysel, vzhladom na to, ze strelec ich mohol mat niekolko stoviek. Zarezy su naozaj netradicne, chcelo by to trasologa. Preteky v strelbe vyznievaju v tomto zmysle komicky, prepacte. Aj ked nic nie je nemozne… Z vasej fotky mozem usudit jedine, ze strela bola nie velmi kvalitne odliata (suvisi s masovostou, preberanim techniky, alebo typom odlievacej formy a mnozstva primesi v medi-od arzenu az po cin..????).Pri podrobnejsej fotke by sa dalo hovorit o odlievacej forme a technike trosku viac, aj ked z fotky dosiahnete iba minimalnu a skreslenu informaciu. Co sa tyka miesta jej nalezu, urcit podla obrazku je to prakticky nemozne, takze polozme si ruku na srdce pani…..
    Strely s dierkou urcenou na vydavanie zvuku su zname z hunskych cias, v Pricernomori ich neskor preberaju Sarmati. Podla starovekej hunskej povesti o vladcovi Mode (3 stor. pnl.?), boli strely s dierkou na kridelku skutocne urcene na vystrasenie nepriatela (piskajuce strely). Podobne otvory robili podla niektorych specialistov Kelti zapadne od Alp, ibaze na kopijach. O rannajsich formach piskajucich striel mi nie je nic zname. Ibaze, co je najdolezitejsie, otvor bol vylucne na kridelku. Na tulajke su mi zname len medzi kopijami, kde boli urcene na zavesenie ozdoby (??).
    Informacie nie je vela, ale snaha bola..

  • sasha

    Member
    2. júna 2006 at 10:53

    Vidím, páni, že debata sa celkom pekne rozbehla. Ale aby som len neobkecával. Najprv preteky v streľbe – nič a ešte raz nič. Napriek tomu som sa s touto otázkou pohrával a vychádza mi, že pokiaľ by sa strieľalo na nejaký terč, nepotreboval by si hrot značiť – každý mal vlastný terč. Pokiaľ by ale šlo o zábavnú streľbu, keď viacero strelcov strieľalo na jeden terč…? Guestovi je predstava halštatských majstrovstiev Pustej doliny komická (a trochu aj mne), ale nikto sa lučištníkom nenarodí, to sa treba naučiť, treba trénovať a človek je súťaživý tvor, takže by som niečo súťaživé zo života tej doby celkom neškrtol. Napriek celému archeologickému výskumu vieme o tej dobe figu drevenú a nechcem sa dotknúť našich akademikov ale je to aj ich zásluha pri interpretácii nálezov. To je však iná kapitola. Pekným príkladom sú otvory v tuľajke hrotu. Osobne si myslím, že je to chyba pri liatí, ktorá nediskvalifikovala výrobok natoľko aby išiel naspäť na stavenie. Každý, kto si niekedy robil píšťalku vie, ako funguje a pochybujem, že by šípy s našimi hrotmi pískali.
    Archeologická trasológia je tiež už len výdobytok dneška 8O . Vyhodnocovať nejakú stopu možno iba vtedy keď aspoň tušíme čo ju spôsobilo. Okrem toho vrypy na Tvojom hrote nie sú stopercentne “mimovoľnými stopami” nástroja. Na to dám malíček.
    Nakoniec ešte by som Ťa chcel poprosiť o pokus lokalizovať môj hrot. Verím totiž na niektoré veci, ktoré sú pre Guesta tabu. Pokiaľ by si sa o tom nechcel šíriť tu, dole je email.

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť